Autor Wątek: Jakie kulki na początek karpiowania?  (Przeczytany 1420 razy)

Offline Wojtek8583

  • Aktywny użytkownik
  • ***
  • Wiadomości: 235
  • Reputacja: 20
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Tychy
  • Ulubione metody: method feeder
Jakie kulki na początek karpiowania?
« dnia: 22.05.2024, 07:59 »
Witam forumowych karpiarzy :D potrzebuje pomocy przy wyborze niedrogich kulek zanetowych.Dopiero rozpoczynam z karpiowaniem jakiś tam sprzęt ogarnąłem i teraz czas na kulki zanętowe.szukam kulek niedrogich powiedzmy budżetowych do nęcenia,zastanawiam się nad Ekobaits seria Brown https://allegro.pl/oferta/eko-baits-kulki-proteine-homar-rak-16mm-1kg-13512556746 .Posiadam kulki hakowe 16/18mm już zakupiłem,może ktoś coś innego poleci w podobnych pieniążkach.Łowić będę na PZW i czasem na komercji.

Online Mosteque

  • Moderator Globalny
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 32 744
  • Reputacja: 2004
  • Płeć: Mężczyzna
  • MFT
  • Lokalizacja: Jaktorów
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Jakie kulki na początek karpiowania?
« Odpowiedź #1 dnia: 22.05.2024, 09:10 »
Krwawy Michał

Purple Life Matters

Offline ledi12

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 420
  • Reputacja: 231
  • Płeć: Mężczyzna
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Jakie kulki na początek karpiowania?
« Odpowiedź #2 dnia: 22.05.2024, 10:33 »
Łowie na tego homar-rak od roku. Parę ryb dały w przedziale 15-20kg. Generalnie kulki do nęcenia to tylko dodatek. Nie trzeba nie wiadomo jak drogich.
Metodowy karpiarz
---------------------
Sum -> 22 kg
Karp -> 20 kg
Jesiotr -> 12 kg
Amur -> 17 kg

Offline Wojtek8583

  • Aktywny użytkownik
  • ***
  • Wiadomości: 235
  • Reputacja: 20
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Tychy
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Jakie kulki na początek karpiowania?
« Odpowiedź #3 dnia: 22.05.2024, 15:15 »
Tak będzie to dodatek do ziaren i pelletu.

Offline Mleczny96

  • Aktywny użytkownik
  • ***
  • Wiadomości: 137
  • Reputacja: 10
Odp: Jakie kulki na początek karpiowania?
« Odpowiedź #4 dnia: 22.05.2024, 16:18 »
Spoko są kulki z massiva eco, squid super pachnie, ananas też, crab mocno pachnie i są za 80zł za 3 kg

Do nęcenia fajnie wchodzą też kulki z decathlonu z tego co kumple mówili zwłaszcza na takim PZW

Ja od siebie dodam że warto dobry towar do PVA i na hak dawać a reszta to pół biedy

Offline Kozi

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 3 926
  • Reputacja: 405
Odp: Jakie kulki na początek karpiowania?
« Odpowiedź #5 dnia: 22.05.2024, 16:38 »
Spoko są kulki z massiva eco, squid super pachnie, ananas też, crab mocno pachnie i są za 80zł za 3 kg

Do nęcenia fajnie wchodzą też kulki z decathlonu z tego co kumple mówili zwłaszcza na takim PZW

Ja od siebie dodam że warto dobry towar do PVA i na hak dawać a reszta to pół biedy
Zapach ma najmniejsze znaczenie. Że squida to masz tylko aromat w tych kulkach, nic więcej. Decathlon znika w wodzie po kilku godzinach więc nie bardo rozumiem jaki sens stosowania takich kulek...

Offline Michał N.

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 2 055
  • Reputacja: 673
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Grajewo, Podlasie
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: Jakie kulki na początek karpiowania?
« Odpowiedź #6 dnia: 22.05.2024, 17:46 »
Spoko są kulki z massiva eco, squid super pachnie, ananas też, crab mocno pachnie i są za 80zł za 3 kg

Do nęcenia fajnie wchodzą też kulki z decathlonu z tego co kumple mówili zwłaszcza na takim PZW

Ja od siebie dodam że warto dobry towar do PVA i na hak dawać a reszta to pół biedy
Zapach ma najmniejsze znaczenie. Że squida to masz tylko aromat w tych kulkach, nic więcej. Decathlon znika w wodzie po kilku godzinach więc nie bardo rozumiem jaki sens stosowania takich kulek...

Nie prawda. Używam wellmixa 20mm,mają stabilność 24h. Fakt są dosyć miękkie,ale na pewno nie rozpuszczają się po kilku godzinach.

Offline Kozi

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 3 926
  • Reputacja: 405
Odp: Jakie kulki na początek karpiowania?
« Odpowiedź #7 dnia: 22.05.2024, 17:52 »
Skąd ta pewność? U mnie kulki utwardzone albuminą i wpc80 nie wytrzymają na włosie często nawet nocki. W tych z Decathlona nie ma żadnego utwardzacza.

Offline Wojtek8583

  • Aktywny użytkownik
  • ***
  • Wiadomości: 235
  • Reputacja: 20
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Tychy
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Jakie kulki na początek karpiowania?
« Odpowiedź #8 dnia: 22.05.2024, 18:09 »
Właśnie w tym senk że klasy Ekobaits w składzie mają mączkę rybną i jeszcze jakąś a u innych producentów nie ma albo niepodają składu.Przeglądałem Massiva,stalomaxa,professa.

Offline Martinez

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 2 921
  • Reputacja: 321
  • Płeć: Mężczyzna
  • Wędkarz z zasadami
    • Galeria
  • Lokalizacja: Tarnów
  • Ulubione metody: wędkarstwo karpiowe
Odp: Jakie kulki na początek karpiowania?
« Odpowiedź #9 dnia: 22.05.2024, 18:16 »
Jest duże prawdopodobieństwo, że w tych Ekobaits może być najzwyklejsza mączka rybna, do tego dużo tanich wypełniaczy, które nic poza masą kulki nie będą wnosiły do składu, a tym samym pracy kulki i jej wartości odżywczej.
Shimano TX-4, Ultegra 14000, ciężarek 100gr = 133 metry

Tak - mam uczulenie na "Mokate". Przereklamowana wanna z rybami.

Offline Mleczny96

  • Aktywny użytkownik
  • ***
  • Wiadomości: 137
  • Reputacja: 10
Odp: Jakie kulki na początek karpiowania?
« Odpowiedź #10 dnia: 22.05.2024, 18:24 »
To wszystko to moim zdaniem Teoria, najlepsze dla mnie w wędkarstwie jest to że wszystko można testować, moja rada jest taka kupuj różne testuj podpasuje Ci jakiś smak uwierzysz w to i sobie na to wędkuj :) 
Wszystkie te serie Eko będą na jedno kopyto robione bo 30 zł za kg kosztują, do tego  15 zł będzie marża dla sklepu podatki, opakowania itp..
Skoro firma X ma zarobić na tych kulkach to pewnie będzie taki kg kosztował 5 zł w produkcji więc w żadnych z tych kulek nie ma jakiegoś nie wiadomo jakiego składu, ale czy to źle ? te karpie to jędzą i brania i tak w jeden dzień są większe a w drugi dzień mniejsze. Ja to zawsze mówię mniej teorii więcej funu, kupuj coś co przykuje Twoją uwagę co Ci ładnie pachnie co Ci się podoba to w to uwierzysz  :) Trochę lepszych kulek trochę eko do nęcenia i tyle. Bo co jeden rabin powie inaczej :D

Offline Martinez

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 2 921
  • Reputacja: 321
  • Płeć: Mężczyzna
  • Wędkarz z zasadami
    • Galeria
  • Lokalizacja: Tarnów
  • Ulubione metody: wędkarstwo karpiowe
Odp: Jakie kulki na początek karpiowania?
« Odpowiedź #11 dnia: 22.05.2024, 18:29 »
Prawda poniekąd jest taka, że te wszystkie zapachy i kombinacje są dla nas, wędkarzy. A ryba po prostu szuka czegoś wartościowego do spożycia. I to właśnie (skład kulki) decyduje o końcowym efekcie. Owszem, dużą rolę odgrywa prezentacja jak i miejscówka. Ale praca kulki jest tu w mojej opinii kluczową.
Shimano TX-4, Ultegra 14000, ciężarek 100gr = 133 metry

Tak - mam uczulenie na "Mokate". Przereklamowana wanna z rybami.

Offline Wojtek8583

  • Aktywny użytkownik
  • ***
  • Wiadomości: 235
  • Reputacja: 20
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Tychy
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Jakie kulki na początek karpiowania?
« Odpowiedź #12 dnia: 22.05.2024, 18:51 »
Czyli w sumie jeden czort jakiej firmy wezmę kulki w tej półce cenowej bo będą miały zbliżony skład?

Offline Mleczny96

  • Aktywny użytkownik
  • ***
  • Wiadomości: 137
  • Reputacja: 10
Odp: Jakie kulki na początek karpiowania?
« Odpowiedź #13 dnia: 22.05.2024, 18:58 »
Moim zdaniem tak, chyba żebyś znalazł jakąś firmę która robi to z pasji a nie dla pieniędzy a raczej takich nie ma 😅

Najlepiej kupić sprawdzić jak długo pracuje jak długo pachnie, też nie zawsze kulki beton które są twarde po 2 dobach to dobre rozwiązanie, na szybką zasiadke np 1 nockę wolałbym kulkę która szybciej pracuje

Offline Michał N.

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 2 055
  • Reputacja: 673
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Grajewo, Podlasie
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: Jakie kulki na początek karpiowania?
« Odpowiedź #14 dnia: 22.05.2024, 19:12 »
Skąd ta pewność? U mnie kulki utwardzone albuminą i wpc80 nie wytrzymają na włosie często nawet nocki. W tych z Decathlona nie ma żadnego utwardzacza.

Może rozróżnijmy pojęcia rozpuszczania,i obgryzywania. Kulki Wellmix nie rozpuszczają się po paru godzinach. Testowałem kilkukrotnie w pojemnikach z wodą.
Po dobie konsystencja była mało co miększa ,niż normalnie.