Autor Wątek: Prawidłowe odmierzanie długości łowienia  (Przeczytany 1370 razy)

Offline Chojnyy

  • Aktywny użytkownik
  • ***
  • Wiadomości: 151
  • Reputacja: 3
Prawidłowe odmierzanie długości łowienia
« dnia: 21.07.2024, 18:40 »
Cześć,

Pytanie do łowiących na odległościówkę. Czy odmierzając odległość łowienia, dystans liczycie:

1. od haczyka do szczytówki?
2. od haczyka do kołowrotka?
3. od stopera wyznaczającego grunt do szczytówki?
4. od stopera wyznaczającego grunt do kołowrotka?

Offline makaro

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 2 219
  • Reputacja: 74
  • Płeć: Mężczyzna
  • Rybki moje rybki, gdzie jesteście.
  • Lokalizacja: Nowa Sól
  • Ulubione metody: bat i feeder
Odp: Prawidłowe odmierzanie długości łowienia
« Odpowiedź #1 dnia: 21.07.2024, 19:22 »
A jak odmierza się dystans na odległościówce? Na kijkach dystansowych? Jeśli tak, to czym się zahacza początek, haczykiem?
Marek

Offline zwykly_michal

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 2 621
  • Reputacja: 212
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: UK
  • Ulubione metody: waggler method
Odp: Prawidłowe odmierzanie długości łowienia
« Odpowiedź #2 dnia: 21.07.2024, 21:18 »
Od spławika lub stopera do szczytówki. W moich zestawach to co poniżej spławika wisi pionowo więc nie dodaję do odległości łowienia.

Offline makaro

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 2 219
  • Reputacja: 74
  • Płeć: Mężczyzna
  • Rybki moje rybki, gdzie jesteście.
  • Lokalizacja: Nowa Sól
  • Ulubione metody: bat i feeder
Odp: Prawidłowe odmierzanie długości łowienia
« Odpowiedź #3 dnia: 22.07.2024, 08:07 »
Ale jak odmierza się dystans? Na kijkach?
Marek

Offline krzysssiooo

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 62
  • Reputacja: 8
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Legnica
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Prawidłowe odmierzanie długości łowienia
« Odpowiedź #4 dnia: 22.07.2024, 08:19 »
Możesz na kijkach, możesz też na wędce, liczysz do przyponu czy tam do koszyczka jak wolisz.

Offline zwykly_michal

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 2 621
  • Reputacja: 212
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: UK
  • Ulubione metody: waggler method
Odp: Prawidłowe odmierzanie długości łowienia
« Odpowiedź #5 dnia: 22.07.2024, 09:59 »
Pytanie dotyczyło łowienia na odległościowkę więc pomiar do przyponu jest nieporozumieniem.

Liczę obroty korbki i dla mnie tyle wystarczy.

Offline ŁYSY0312

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 510
  • Reputacja: 79
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Reguły, Łomża
Odp: Prawidłowe odmierzanie długości łowienia
« Odpowiedź #6 dnia: 22.07.2024, 14:02 »
Nie wiem w czym problem, moim zdaniem nic tu skomplikowanego. Ja na jednej wędce wybieram odległość łowienia i zaznaczam markerem na żyłce. Jeśli chcę przenieść tę odległość na drugą wędkę to ustawiam grunt kładąc dwie wędki obok siebie, a potem wyrzucam oba zestawy i na drugiej zaznaczam markerem na żyłce. Jak chcę być super dokładny to używam kijków dystansowych.
Kuba

Offline Chojnyy

  • Aktywny użytkownik
  • ***
  • Wiadomości: 151
  • Reputacja: 3
Odp: Prawidłowe odmierzanie długości łowienia
« Odpowiedź #7 dnia: 23.07.2024, 08:15 »
Cześć,
Moje pytanie dotyczyło właściwego sposobu odmierzania samej długości. Odkąd - dokąd ?

Pytam, bo niektórzy liczą go od spławika do szczytówki, a niektórzy od haczyka do szczytówki.
Jeszcze inni od spławika do kołowrotka, a jeszcze inni od haczyka do kołowrotka ;)

Osobiście uważam, że powinno się odmierzać dystans od spławika do szczytówki, ale jeżeli ktoś odlicza go od haczyka do kołowrotka to moje 30m może być równe 23-25m, kogoś kto liczy dystans w inny sposób niż ja.
Później oglądam filmy na YT jak ludzie łowią na dystansie 35-40m, a okazuje się że to nieco ponad 30m (licząc prawidłowo).

Dlatego zapytałem Was o zdanie.

Offline zwykly_michal

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 2 621
  • Reputacja: 212
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: UK
  • Ulubione metody: waggler method
Odp: Prawidłowe odmierzanie długości łowienia
« Odpowiedź #8 dnia: 23.07.2024, 08:21 »
To może mieć znaczenie kiedy łowisz w tym samym miejscu inną metodą i chcesz odmierzyć odległość. Nie widzę innego zastosowania. 
Powiedzmy że łowisz na 25m i są 3m głębokości. Ile metrów odmierzasz żeby łowić feederem w tym samym miejscu.

Offline ŁYSY0312

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 510
  • Reputacja: 79
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Reguły, Łomża
Odp: Prawidłowe odmierzanie długości łowienia
« Odpowiedź #9 dnia: 23.07.2024, 14:27 »
Odległościówka nie jest idealnie precyzyjną metodą i kilkanaście cm nie ma istotnego znaczenia. Jak dla mnie najbardziej wiarygodny jest pomiar do krętlika między przyponem a żyłką główną. Pozostałe korekty (gruntu, odległości) dokonuję obserwując zaznaczony markerem odcinek żyłki.
Kuba

Offline Chojnyy

  • Aktywny użytkownik
  • ***
  • Wiadomości: 151
  • Reputacja: 3
Odp: Prawidłowe odmierzanie długości łowienia
« Odpowiedź #10 dnia: 23.07.2024, 17:47 »
Ok dziękuję

Offline Chojnyy

  • Aktywny użytkownik
  • ***
  • Wiadomości: 151
  • Reputacja: 3
Odp: Prawidłowe odmierzanie długości łowienia
« Odpowiedź #11 dnia: 23.07.2024, 17:56 »
Od spławika lub stopera do szczytówki. W moich zestawach to co poniżej spławika wisi pionowo więc nie dodaję do odległości łowienia.
:thumbup:

Offline koko

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 645
  • Reputacja: 684
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Bydgoszcz
  • Ulubione metody: bat
Odp: Prawidłowe odmierzanie długości łowienia
« Odpowiedź #12 dnia: 25.07.2024, 16:15 »
W wątku użyte są dwa określena: „długość łowienia” i  „odległość łowienia”.
Myślę, że „odległość łowienia” jest określeniem jednoznacznym i oznacza odległość poziomą od wędkarza z wędką skierowaną do punktu na wodzie pod którym pionowo niżej znajduje się przynęta.
Dla odległościówki jest więc to praktycznie odległość od kołowrotka do spławika na wodzie.

Określenie w tytule wątku „długość łowienia” sugeruje, że dotyczy ono długości żyłki zestawu, która nie jest równa "odległości łowienia", Dla odległościówki jest to długość od kołowrotka do przyponu. Jest ona większa od „odległości łowienia” o głębokość łowienia (bez przyponu).

Jeśli więc chcemy podać komuś na jakiej odległości łowiliśmy odległościówką, to mierzymy którymś ze znanych sposobów długość żyłki bez luzów jaka była od spławika do kołowrotka. Dobrze jest podać także głębokość albo „długość łowienia”, bo ułatwi to zainteresowanemu regulację zestawu. 
Odbiorca takiej informacji jak pójdzie łowić na nasze miejsce, to będzie łowił w tym samym punkcie co my niezależnie od  tego jakiej długości będzie jego wędzisko.

Dla metod gruntowych trudniej jest określić „odległość łowienia” :-\, szczególnie kiedy łowimy blisko i jednocześnie na dużych głębokościach. W takich uwarunkowaniach i przy opadzie koszyka po łuku może nastąpić bardzo duże zbliżenie koszyka/podajnika do brzegu i "odległość łowienia"może być nawet kilka metrów mniejsza niż "długość łowienia". Problem jest opisany we wpisie: :)
https://splawikigrunt.pl/forum/index.php?topic=1503.msg478141#msg478141

 Jednak dla przekazania komuś informacji jak łowiliśmy zestawem gruntowym wystarczy podać „długość łowienia” żyłki od podajnika/koszyka do kołowrotka.
Długość ta przy większych odległościach i niewielkich głębokościach niewiele różni się od odległości łowienia i jest zawsze od niej większa.

W łowieniu odległościówką przy zarzucaniu zestawu nastawiona „odległość łowienia” powinna być większa od wcześniej pomierzonej aby zrekompensować straty w odległości zarzucenia spowodowane  wybrzuszeniem żyłki podczas lotu.
 :)
Marian

Offline Mosteque

  • Moderator Globalny
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 33 329
  • Reputacja: 2059
  • Płeć: Mężczyzna
  • MFT
  • Lokalizacja: Jaktorów
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Prawidłowe odmierzanie długości łowienia
« Odpowiedź #13 dnia: 25.07.2024, 16:17 »
Czego jeszcze nie rozumiecie?
 :P
Krwawy Michał

Viva la libertad, carajo!

Offline Chojnyy

  • Aktywny użytkownik
  • ***
  • Wiadomości: 151
  • Reputacja: 3
Odp: Prawidłowe odmierzanie długości łowienia
« Odpowiedź #14 dnia: 25.07.2024, 18:59 »
W wątku użyte są dwa określena: „długość łowienia” i  „odległość łowienia”.
Myślę, że „odległość łowienia” jest określeniem jednoznacznym i oznacza odległość poziomą od wędkarza z wędką skierowaną do punktu na wodzie pod którym pionowo niżej znajduje się przynęta.
Dla odległościówki jest więc to praktycznie odległość od kołowrotka do spławika na wodzie.

Określenie w tytule wątku „długość łowienia” sugeruje, że dotyczy ono długości żyłki zestawu, która nie jest równa "odległości łowienia", Dla odległościówki jest to długość od kołowrotka do przyponu. Jest ona większa od „odległości łowienia” o głębokość łowienia (bez przyponu).

Jeśli więc chcemy podać komuś na jakiej odległości łowiliśmy odległościówką, to mierzymy którymś ze znanych sposobów długość żyłki bez luzów jaka była od spławika do kołowrotka. Dobrze jest podać także głębokość albo „długość łowienia”, bo ułatwi to zainteresowanemu regulację zestawu. 
Odbiorca takiej informacji jak pójdzie łowić na nasze miejsce, to będzie łowił w tym samym punkcie co my niezależnie od  tego jakiej długości będzie jego wędzisko.

Dla metod gruntowych trudniej jest określić „odległość łowienia” :-\, szczególnie kiedy łowimy blisko i jednocześnie na dużych głębokościach. W takich uwarunkowaniach i przy opadzie koszyka po łuku może nastąpić bardzo duże zbliżenie koszyka/podajnika do brzegu i "odległość łowienia"może być nawet kilka metrów mniejsza niż "długość łowienia". Problem jest opisany we wpisie: :)
https://splawikigrunt.pl/forum/index.php?topic=1503.msg478141#msg478141

 Jednak dla przekazania komuś informacji jak łowiliśmy zestawem gruntowym wystarczy podać „długość łowienia” żyłki od podajnika/koszyka do kołowrotka.
Długość ta przy większych odległościach i niewielkich głębokościach niewiele różni się od odległości łowienia i jest zawsze od niej większa.

W łowieniu odległościówką przy zarzucaniu zestawu nastawiona „odległość łowienia” powinna być większa od wcześniej pomierzonej aby zrekompensować straty w odległości zarzucenia spowodowane  wybrzuszeniem żyłki podczas lotu.
 :)

Chodziło o mierzenie odległości łowienia.
Wpis Zwykłego_Michała rozwiał wszystkie wątpliwości.
Temat do zamknięcia