Autor Wątek: Opłacanie składek w PZW  (Przeczytany 118203 razy)

Offline Robin

  • Aktywny użytkownik
  • ***
  • Wiadomości: 238
  • Reputacja: 32
  • Płeć: Mężczyzna
  • Ulubione metody: feeder i spinning
Odp: Opłacanie składek w PZW
« Odpowiedź #465 dnia: 05.01.2019, 22:27 »
Robin mi też się marzy jedna składka na cały kraj, ale obecnie jest to totalnie niewykonalne (kwestia struktury PZW, kosztów: utrzymania związkowej biurokracji, zarybień, uiszczanych na rzecz państwa oraz kosztów kontroli). Dodatkowo jak już tu wielu zauważyło dla wielu wód byłaby to szybka śmierć z rąk kormoranów w gumofilcach. W czasach w których z Łodzi do Krakowa dojedziesz pociągiem w 2,5 godziny, a autostradą do Gdańska w 3 godziny, nie jest problemem udać się na łowisko do innego okręgu i je wykosić...zgodnie z RAPR-em.
No właśnie kwestia struktury tej organizacji. Pisałem o tym wcześniej. Przepisy w zakresie amatorskiego połowu ryb tworzy obecnie PZW i tu jak to się mówi jest pies pogrzebany. To system działania tej organizacji wykreował te wszystkie patologie, które mają miejsce. I tylko systemowe zmiany mogą to naprawić w tym znacząca zmiana przepisów wychodząca naprzeciw zwykłym wędkarzom amatorom.
Krótko mówiąc. Jeżeli nie byłyby to łowiska Skarbu Państwa to wzmocnienie pozycji kół wędkarskich PZW. One by decydowały w większym stopniu na jakie cele i w jakiej wysokości pójdą zebrane środki z licencji. One decydowałyby o limitach ilościowych na danym łowisku tak aby nie zostało wykoszone przez tzw. „kormorany” :). One decydowałyby o powstaniu łowisk No Kill. Dodatkowo koła mogłyby w szerszym stopniu nawiązać współpracę z Gminami, sponsorami itd. ... Myślę, że dało by się to poskładać do kupy. To tak w skrócie moje propozycje, wiele pominąłem bo temat jest dość szeroki i na oddzielną dyskusję. Dzięki za odpowiedź na mój pierwszy post w tym temacie.

Pozdrawiam
Niebieska lub Czerwona pigułka (TWÓJ WYBÓR)

Offline Robin

  • Aktywny użytkownik
  • ***
  • Wiadomości: 238
  • Reputacja: 32
  • Płeć: Mężczyzna
  • Ulubione metody: feeder i spinning
Odp: Opłacanie składek w PZW
« Odpowiedź #466 dnia: 05.01.2019, 22:35 »
Ale z punktu widzenia Państwa, bądź też Okręgu, a nawet Koła opiekującego się taką wodą to dramat takie 20 zł.


Jak się nie żre ryb i się o nie dba, to potem się łowi takie ryby w takich siurkach, na których wędkuje np. ten Pan

https://www.youtube.com/user/francolinobasco/videos
Albo z balkonu w bloku.
Pozdrawiam
Niebieska lub Czerwona pigułka (TWÓJ WYBÓR)

Offline Luk

  • Administrator
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 22 865
  • Reputacja: 1999
  • Płeć: Mężczyzna
  • Wędkarstwo rządzi!
  • Lokalizacja: Newark
Odp: Opłacanie składek w PZW
« Odpowiedź #467 dnia: 05.01.2019, 23:37 »

Ok. Luk. Moje zdanie na temat składek jest takie jakie jest i nie zmienię go. Tylko zastanawia mnie jedna rzecz. Bardzo wielu polskich wędkarzy jeździ na rybne łowiska do Skandynawii czy Hiszpanii (zresztą sam jeżdżę do Szwecji co roku). Wykupują tam licencje i dzięki temu łowią piękne okazy ryb (bardzo często rekordy życiowe). Po powrocie do Polski narzekają jakie to bezrybie u nas jest. Wszystko w temacie składek z mojej strony.

Pozdrawiam

Zdania zmieniać nie musisz :) Co do Szwecji, to spójrz na ilość wód i zaludnienie. Tam nie starczyłoby ludzi na opiekę nad wodami :) Do tego u nich nie ma rybactwa takiego jak w Polsce, co jest znów podyktowane liczebnością Szwedów, na dodatek oni mają też morze.

Jakby nie było i tam zaczyna brakować ryb. Wiele wód już nie jest tak rybnych jak dawniej, dzięki przedsiębiorczym rodakom, co ruszają do Skandynawii z lodówkami samochodowymi, które trzeba zapełnić :facepalm:



Lucjan

Offline Robin

  • Aktywny użytkownik
  • ***
  • Wiadomości: 238
  • Reputacja: 32
  • Płeć: Mężczyzna
  • Ulubione metody: feeder i spinning
Odp: Opłacanie składek w PZW
« Odpowiedź #468 dnia: 06.01.2019, 22:58 »

Popełniasz poważny błąd logiczny. Rybne wody nie są rybne, bo za granicą jest jedna składka. Tylko są rybne, bo tam jest kultura wędkarska, ryby, szczególnie okazy, wracają do wody, bo ludzie je szanują. A jak biorą, to tyle, by sobie zjeść na kolację. Tutaj składka taka, sraka czy owaka nie ma najmniejszego znaczenia.

Mosteque masz rację ale mi chodziło bardziej o nastawienie wędkarzy do samej licencji jako formy opłaty za wędkowanie niż bezpośrednie przełożenie licencja-ryby (może mało precyzyjnie się wyraziłem). Dlatego dałem taki przykład. Zgadzam się z Tobą, że takie czynniki jak zmiana kultury wędkarskiej/mentalności są bardzo ważne w całej tej układance. Ale powiedz mi ile potrwa jeszcze ta zmiana kultury/mentalności polskich wędkarzy – rok? 10 lat? pokolenie? A jeżeli to szybko nie nastąpi to co wtedy?
Pozdrawiam
Niebieska lub Czerwona pigułka (TWÓJ WYBÓR)

Offline Robin

  • Aktywny użytkownik
  • ***
  • Wiadomości: 238
  • Reputacja: 32
  • Płeć: Mężczyzna
  • Ulubione metody: feeder i spinning
Odp: Opłacanie składek w PZW
« Odpowiedź #469 dnia: 06.01.2019, 23:15 »

Jakby nie było i tam zaczyna brakować ryb. Wiele wód już nie jest tak rybnych jak dawniej, dzięki przedsiębiorczym rodakom, co ruszają do Skandynawii z lodówkami samochodowymi, które trzeba zapełnić :facepalm:
No tak, dopóki nie nastał potop przedsiębiorczych rodaków na szwedzkie łowiska to wszystko było ok. W Szwecji wędkuje od 20 lat i faktem jest, że w ostatnich latach w wielu regionach zmniejsza się populacja niektórych gatunków ryb (szczupaka i okonia). Ale to nie tylko nasi przedsiębiorczy rodacy przykładają rękę do tego stanu rzeczy. Podobne turystyczne lodówki przyjeżdżają tam np. w samochodach zza naszej zachodniej granicy. Krótka historia z zeszłego roku. Na wiosnę przyjechała na pewne łowisko w Szwecji grupa zagranicznych „wędkarzy”. Łowili w okresie ochronnym szczupaki. Wszystko szło do worków. Nie przypuszczali jednak, że zobaczy to mieszkający w pobliżu Szwed (Szwedzi z reguły nie podglądają innych osób :)). Zrobił materiał video z tego „wędkowania”. Zawiadomił też odpowiednie służby, które przyjechały i zatrzymały na gorącym uczynku „wędkarzy”. Jak przed tym potopem bronią się Szwedzi? Wprowadzają na wielu łowiskach limity ilościowe, górne wymiary ochronne (szczupaki). Tworzą sztuczne tarliska szczupaka i okonia. Do ochrony wód włączają się odpowiednie służby, Kommuny (Gminy) i prywatne osoby. Myślę, że Szwedzi wprowadzą wkrótce na wielu łowiskach jeszcze ostrzejsze przepisy regulujące limity ilościowe i wymiary ochronne. No i dobrze, że nie mają rybactwa takiego jak u nas to może sobie poradzą z tym problemem. To oczywiście są moje spostrzeżenia i dotyczą głównie tych dwóch gatunków ryb drapieżnych, które łowię w Szwecji.
Pozdrawiam
Niebieska lub Czerwona pigułka (TWÓJ WYBÓR)

Offline booohal

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 4 024
  • Reputacja: 481
  • Płeć: Mężczyzna
  • Krzyś
  • Lokalizacja: Sieradz, Warta
  • Ulubione metody: feeder i spinning
Odp: Opłacanie składek w PZW
« Odpowiedź #470 dnia: 10.01.2019, 11:41 »
Ma ktoś może dane jak zmieniła się liczba członków w danym okręgu po wprowadzeniu wody czy wód no kill?
Mam zebranie w kole i chciałbym przedstawić kilka argumentów za tego typu wodą w okręgu. Ma być jakiś przedstawiciel PZW.
Unia rządzi, unia radzi, unia nigdy was nie zdradzi!

Offline Mosteque

  • Moderator Globalny
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 32 708
  • Reputacja: 2001
  • Płeć: Mężczyzna
  • MFT
  • Lokalizacja: Jaktorów
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Opłacanie składek w PZW
« Odpowiedź #471 dnia: 10.01.2019, 12:04 »
Ma ktoś może dane jak zmieniła się liczba członków w danym okręgu po wprowadzeniu wody czy wód no kill?
Mam zebranie w kole i chciałbym przedstawić kilka argumentów za tego typu wodą w okręgu. Ma być jakiś przedstawiciel PZW.

Myślę, że stanowczo za wcześnie na sięganie po takie statystyki. Już prędzej w marcu będzie cokolwiek można powiedzieć.

Ja i zapewne jeszcze trochę osób opłacę w tym roku OM po raz pierwszy od 129 lat, bo zrobili nokill. To pierwsza taka woda w mojej okolicy.
Krwawy Michał

Purple Life Matters

Offline booohal

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 4 024
  • Reputacja: 481
  • Płeć: Mężczyzna
  • Krzyś
  • Lokalizacja: Sieradz, Warta
  • Ulubione metody: feeder i spinning
Odp: Opłacanie składek w PZW
« Odpowiedź #472 dnia: 10.01.2019, 13:50 »
Ma ktoś może dane jak zmieniła się liczba członków w danym okręgu po wprowadzeniu wody czy wód no kill?
Mam zebranie w kole i chciałbym przedstawić kilka argumentów za tego typu wodą w okręgu. Ma być jakiś przedstawiciel PZW.

Myślę, że stanowczo za wcześnie na sięganie po takie statystyki. Już prędzej w marcu będzie cokolwiek można powiedzieć.

Ja i zapewne jeszcze trochę osób opłacę w tym roku OM po raz pierwszy od 129 lat, bo zrobili nokill. To pierwsza taka woda w mojej okolicy.
Ale np. Rzeszów ma już jakiś czas nołkile i ciekaw jestem jak np. tam wyglądał odpływ/przypływ członków.
Unia rządzi, unia radzi, unia nigdy was nie zdradzi!

Offline Jędrula

  • Robinson
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 4 749
  • Reputacja: 379
  • Lokalizacja: Wodzisław Śląski
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Opłacanie składek w PZW
« Odpowiedź #473 dnia: 10.01.2019, 17:23 »
Posłuchajcie Satiego i jego gościa, ale i przeczytajcie komentarze pod filmem - woda się zagotowała ;D ;D ;D

https://www.facebook.com/groups/1505031429596118/permalink/1958076910958232/


Offline booohal

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 4 024
  • Reputacja: 481
  • Płeć: Mężczyzna
  • Krzyś
  • Lokalizacja: Sieradz, Warta
  • Ulubione metody: feeder i spinning
Odp: Opłacanie składek w PZW
« Odpowiedź #475 dnia: 10.01.2019, 22:08 »
Jędrula, ale to za zeszły sezon...
Unia rządzi, unia radzi, unia nigdy was nie zdradzi!

Offline Jędrula

  • Robinson
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 4 749
  • Reputacja: 379
  • Lokalizacja: Wodzisław Śląski
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Opłacanie składek w PZW
« Odpowiedź #476 dnia: 10.01.2019, 22:11 »
Jędrula, ale to za zeszły sezon...



No przecież bracie ja umiem czytać :D Taka ciekawostka, bo nie wszyscy o tym pewnie wiedzieli.
Na ten rok jeszcze nie ma takiego wykazu.

Offline booohal

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 4 024
  • Reputacja: 481
  • Płeć: Mężczyzna
  • Krzyś
  • Lokalizacja: Sieradz, Warta
  • Ulubione metody: feeder i spinning
Odp: Opłacanie składek w PZW
« Odpowiedź #477 dnia: 10.01.2019, 22:15 »
:thumbup:
Unia rządzi, unia radzi, unia nigdy was nie zdradzi!

Offline maksz100

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 514
  • Reputacja: 36
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Gliwice
Odp: Opłacanie składek w PZW
« Odpowiedź #478 dnia: 10.01.2019, 22:19 »
400 PLN  w Ciechanowie... Tam PZW za komercje robi?  :P

Offline Rebrith

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 612
  • Reputacja: 93
Odp: Opłacanie składek w PZW
« Odpowiedź #479 dnia: 10.01.2019, 22:21 »
Kurde to ja w okręgu Elbląskim narzekam na 90 + 140, a tu są okręgi co samą składkę mają taką co ja składkę + zagospodarowanie wód :D