Autor Wątek: Ziemie, Gliny w zanętach?  (Przeczytany 10325 razy)

Offline Kafarszczak

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 8 325
  • Reputacja: 162
  • Ważne, aby uwierzyć w moc zanęty i przynęty! :)
  • Lokalizacja: Stargard
  • Ulubione metody: feeder
Ziemie, Gliny w zanętach?
« dnia: 27.12.2014, 21:48 »
tutaj piszemy w  jakich proporcjach,kiedy i w jakich warunkach dodajemy gliny,ziemie, każdy z nas może opisać dokładnie krok po kroku jak przygotowuje swoją mieszanke gliny z ziemią, oraz jokers + ziemia, każde info będzie napewno drogocenne dla każdego początkującego i nie tylko :). Zapraszam do dyskusji
Krzysztof

Offline mjmaciek

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 15 388
  • Reputacja: 901
    • Galeria
  • Lokalizacja: Polska
  • Ulubione metody: feeder
Odp: Ziemie, Gliny w zanętach?
« Odpowiedź #1 dnia: 27.12.2014, 21:58 »
Krzysztof skoro startujesz z tematem w formie rozkazującej to może zaproponujesz jaķąś prezentację z twojej strony jaka wiedza dysponujesz w temacie jaki zaproponowałeś
Maciek

Offline Kafarszczak

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 8 325
  • Reputacja: 162
  • Ważne, aby uwierzyć w moc zanęty i przynęty! :)
  • Lokalizacja: Stargard
  • Ulubione metody: feeder
Odp: Ziemie, Gliny w zanętach?
« Odpowiedź #2 dnia: 27.12.2014, 22:03 »
ja bym sie chciał własnie dowiedzieć coś na ten temat ponieważ sam nie używałem do tej pory ziemi w zanętach, zawsze czysta mieszanka plus jakies atraktory,robaki ;)
Krzysztof

elvis77

  • Gość
Odp: Ziemie, Gliny w zanętach?
« Odpowiedź #3 dnia: 27.12.2014, 22:07 »
Krzysztof,postaw ? na końcu zdania i będzie git,chociaż dopóki  nie ma tam ! to nie jest zdanie rozkazujące  ;)

Offline mjmaciek

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 15 388
  • Reputacja: 901
    • Galeria
  • Lokalizacja: Polska
  • Ulubione metody: feeder
Odp: Ziemie, Gliny w zanętach?
« Odpowiedź #4 dnia: 27.12.2014, 22:17 »
Temat rzeka
oj fajnie by było gdyby jakiś fachowiec wypowiedział sie w temacie
z mojej strony głównie stosuje ją do zanet wykorzystanych na spławik
jest wiele rodzai glin
rozpraszajace
wiarzace
służące jako nośnik
generalna zasada ciemne gliny małe ryby
jasne gliny duże ryby
uciag można skomponować zanete z gliną sklejajaca można wymieżyć tak spoistość żeby kula wybuchała po dotknieciu wody , w polowie wody , tuż nad dnem
generalnie glina ma za zadanie zachecić pobudzić zaciekawić rybe do rzerowania i nie spowodować zasycenia apetytu ryby przytrzymaniem ma sie zająć zaneta +wypełnienie wkład np. Robaki
Maciek

Offline Arunio

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 8 892
  • Reputacja: 521
  • Płeć: Mężczyzna
  • Życie jest krótkie, a łowić się chce!
    • Galeria
  • Lokalizacja: Gorzów Wlkp.
  • Ulubione metody: feeder
Odp: Ziemie, Gliny w zanętach?
« Odpowiedź #5 dnia: 27.12.2014, 22:40 »
Powiem tak!Nigdy nie stosowałem!! Choć może w chłodnych miesiącach by się przydało!! Ale w sezonie na mojej Odrze podstawa to bogata mieszanka ze sporą ilością grubego ziarna!! Bo mimo narzekań na Polskie wody to jednak jak podejdzie grubsze stadko u mnie to trzeba je czymś zatrzymać!! A efekty czasem jak na nasze warunki wręcz rozpieszczają! Ale naprawdę szczegółowo będę śledził wątek żeby coś zmienić jednak w chłodnych porach bo tam moja taktyka nie do końca jest dopracowana!!
Arek

umi

  • Gość
Odp: Ziemie, Gliny w zanętach?
« Odpowiedź #6 dnia: 28.12.2014, 00:47 »
Ziemie i gliny to długi temat. Głównie używa się do dociążenia zanęty i sklejania, oraz jako nośnik do robactwa. Nie dodaje się dżokersa do zanęty tylko do ziemi z dwóch powodów,zanęta zawiera sól która zabija dżokersa i po 30 min nie ma po nim śladu, druga sprawa to tłuste i pływające kawałki zanęty do których przykleja się dżokers potrafią rozproszyć ryby na dużej powierzchni a z ziemiami nie ma z tym problemu.Na zawodach spławikowych używam do 90%glin i ziemi, do feedera póżną jesienią przy słabych braniach i z samym dżokersem i troszkę hakowej.Na pewno trzeba dobrze wytestować dane produkty bo producęci lecą w kulki do dają bentonitu i barwników. Osobiście polecam Lorpio .

Offline mjmaciek

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 15 388
  • Reputacja: 901
    • Galeria
  • Lokalizacja: Polska
  • Ulubione metody: feeder
Odp: Ziemie, Gliny w zanętach?
« Odpowiedź #7 dnia: 28.12.2014, 08:01 »
Ja polecam gliny
Tomka Nysztala - łowisko sklep
Bogusława Bruda -boboland
dla zainteresowanych w necie znajdziecie sporo przepisów jak komponować fajnie by było gdybyśmy podali swoje autorskie zestawienia napewno by było ciekawie
Maciek

Offline Luk

  • Administrator
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 22 836
  • Reputacja: 1996
  • Płeć: Mężczyzna
  • Wędkarstwo rządzi!
  • Lokalizacja: Newark
Odp: Ziemie, Gliny w zanętach?
« Odpowiedź #8 dnia: 28.12.2014, 08:24 »
Do spławika dlatego używa się specjalnie skomponowanych zanęt, które są przyjazne dla jokersa i ochotki. Taki Sonubaits byłby dla niego niczym nowoczesny gaz bojowy... ;)  A tak w skrócie

Zadaniem glin i ziemi jest głównie:

•   dociążenie zanęty – tak aby docierała ona szybko do dna (co jest zwłaszcza ważne na rzekach, gdzie prąd porywa i przemieszcza zwykłą kulę zanętową),
•     zmniejszenie ilości zanęty w kulach (w zimnych miesiącach dodatek gliny lub ziem sprawia , iż mniej pokarmu ‘serwujemy’ rybom – w zależności od temperatury wody dodajemy więcej lub mniej tego nośnika),
•   Wykorzystanie ich jako nośnika dżokersa lub ochotki zanętowej, również pinki, białych robaków lub siekanych czerwonych lub rosówek. Zanęty często są solone lub zawierają w swoim składzie inne substancje które zabiłyby bardzo wrażliwego dżokersa lub ochotkę. Kule z gliny wiążącej mogą mocno skleić kule z białymi robakami lub pinką, których gwałtowne ruchy rozbijają zwykłe kule (takie kule rozpadały by się zbyt wcześnie)
•   Zmiana właściwości zanęty (glina smużąca) lub zmiana jej koloru (przyciemnianie ziemią).

Ogólnie gliny rozpraszające stosujemy głównie na wodach stojących. Gliny wiążące są przeznaczone do rzek lub jako dodatek do zanęt na głębsze wody stojące (mniej więcej ponad 3 m). Gliny ‘rzeczne’ to rodzaj glin wiążących -mają one mocniejsze działanie klejące i wiążące i przeznaczone są do rzek o większej głębokości i szybszym nurcie (powyżej 2m). Ziemia (torfowa, bełchatowska itp.) jest głównie nośnikiem ochotki i dżokersa, lekko dociąża i klei zanętę – wykorzystuje się ją głównie na wodach stojących. Posiada ona tę zaletę, że przy mulistym dnie rozpada się na mule, bez zapadania się w nim.

Macieksawa mógłby na pewno udzielic więcej informacji, bo startuje w zawodach... ;)
Lucjan

Offline Kafarszczak

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 8 325
  • Reputacja: 162
  • Ważne, aby uwierzyć w moc zanęty i przynęty! :)
  • Lokalizacja: Stargard
  • Ulubione metody: feeder
Odp: Ziemie, Gliny w zanętach?
« Odpowiedź #9 dnia: 28.12.2014, 10:28 »
własnie, czekamy aż ktoś nam opisze jak robi dokładnie mieszanke np na zawody czyli np 3kg ziemi na 1kg zanęty, osobno np 1kg ziemi i ileś tam joka do tego  itp itd... Najlepiej jakąś dobrą mieszanke pod spławik np na bata na wode stojącą bym prosił jeśli jest ktoś taki to niech cos napisze :)
Krzysztof

Offline mjmaciek

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 15 388
  • Reputacja: 901
    • Galeria
  • Lokalizacja: Polska
  • Ulubione metody: feeder
Odp: Ziemie, Gliny w zanętach?
« Odpowiedź #10 dnia: 28.12.2014, 10:46 »
3 części ziemi ropraszającej jeli lato jasnej jeśli zima ciemnej zróć też uwage na dno jakim łowisz bo to bardzo ważne
1 część zanety o bardzo drobnej frakcji
1/4 czesci prażone konopie
Możesz dodać kolendry
i czegoś z korzeni lub anyż jest uniwersalny
przygotowanie zanety
do kotła przez sito wsztystko wsypujesz
nawilzasz i zostawiasz na 20 min potem sprawdzasz czy trzeba domoczyć jesli jest ok spowrotem na sito po przetarciu maszmpieknie natlenionią mieszanke
teraz glegokość gdzie lowisz mozesz ustawić kule jako smużące tuż nad dnem czyli robisz kulke i w wiaderku zobaczysz z woda kiedy rozpanie sie ja robie tak że nie ubijam na kamień tylko po około 1- 2 min żeby zaczeła sie rozpadać ampo 5  min już była mgiełka
co do robali to musimy dwie kwestje wziaść pod uwage i kilka szkół ja robie tak pinke dodaje do zanety tej opisałem wyżej
co do jokersa nowa kompozycja glina na sito rozpraszacz to jokersa osobno do miski ochotke do rozpraszacza niech popracuje ochotka z ropraszaczem po kilku chwilach ochotke która jest rozproszona daje do gliny delikatnie mieszam formuje kule i do wody
Maciek

Offline Kafarszczak

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 8 325
  • Reputacja: 162
  • Ważne, aby uwierzyć w moc zanęty i przynęty! :)
  • Lokalizacja: Stargard
  • Ulubione metody: feeder
Odp: Ziemie, Gliny w zanętach?
« Odpowiedź #11 dnia: 28.12.2014, 11:43 »
ja glin nie używam, to tylko wchodzi w gre przesianie ziemi, przesianie zanęty potem zmieszanie zanęty z ziemią, ponowne  przesianie itd robale dodaje ale martwe, bo żywe rozwalają kule na dnie a z martwymi,ryby skubią sobie robale z kul ...
Krzysztof

Offline mjmaciek

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 15 388
  • Reputacja: 901
    • Galeria
  • Lokalizacja: Polska
  • Ulubione metody: feeder
Odp: Ziemie, Gliny w zanętach?
« Odpowiedź #12 dnia: 28.12.2014, 11:56 »
Polecam ci do robactwa gline argile konsystencje ma taką że nie trzeba dodawać nic obrucz robali formujesz znakomite kule z niej a po chwili na dnie masz piekny dywam robactwa w mgle gliny
Maciek

Offline p^k

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 255
  • Reputacja: 93
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: dolnośląskie
Odp: Ziemie, Gliny w zanętach?
« Odpowiedź #13 dnia: 28.12.2014, 12:09 »
Ja lowiac zwyklym koszykiem gdy duzo nece to nabieram ziemie jaka jest przy lowisku. Przesiewam ja przez sito podobnie jak zanete, do tego dodaje ziarno/mieso i formuje sredniej wielkosci kule, ktore pozniej wystrzeliwuje z procy.
Czasami taka drobno przesiana ziemie dodaje tez do zanety ;)
Z wędkarskim pozdrowieniem, 
- Paweł :fish:

Offline Kafarszczak

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 8 325
  • Reputacja: 162
  • Ważne, aby uwierzyć w moc zanęty i przynęty! :)
  • Lokalizacja: Stargard
  • Ulubione metody: feeder
Odp: Ziemie, Gliny w zanętach?
« Odpowiedź #14 dnia: 28.12.2014, 20:09 »
Polecam ci do robactwa gline argile konsystencje ma taką że nie trzeba dodawać nic obrucz robali formujesz znakomite kule z niej a po chwili na dnie masz piekny dywam robactwa w mgle gliny
Dziekuje za info, napewno wykorzystam to na najbliższych zawodach z koła w przyszłym roku, lekko część z tego dokleje bentonitem i będzie gitara :)
Krzysztof