Autor Wątek: Jaki bat wybrać (6 m, płocie, leszczyki, karpiki)?  (Przeczytany 46939 razy)

_luwro

  • Gość
Odp: Jaki bat wybrać (6 m, płocie, leszczyki, karpiki)?
« Odpowiedź #30 dnia: 04.04.2016, 20:48 »
5 m absolutnie nie z takim bacikiem to możesz śmiało iść na Wisłę łapać ukleje ;)  przeczytaj proszę mój wcześniejszy post wiesz że nie namawiał bym cię na zbędne wydatki ale bat to nie odległościomierza albo feeder gdzie niedoskonałości kija można nadrobić hamulcem w kołowrotku.   

Dobrze gada, polać mu :beer:

Offline happytommy

  • Aktywny użytkownik
  • ***
  • Wiadomości: 206
  • Reputacja: 20
  • Płeć: Mężczyzna
    • Galeria
  • Lokalizacja: Krapkowice
  • Ulubione metody: waggler method
Odp: Jaki bat wybrać (6 m, płocie, leszczyki, karpiki)?
« Odpowiedź #31 dnia: 04.04.2016, 20:50 »
Z sześcio-metrowych mogę polecić trabbuco Activia http://skleptrabucco.pl/trabucco-activa-stx-pole-bat-trabucco/ mocny i w miarę lekki bacik, kupiłem w zeszłym sezonie mojemu chrześniakowi i miałem okazję nim połapać. Osobiście łowię trabbucco Erion x-lite 7m, też jest ok ale nie tak mocny jak Activia.
Tomek

Offline gregorio

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 693
  • Reputacja: 148
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Kołobrzeg
Odp: Jaki bat wybrać (6 m, płocie, leszczyki, karpiki)?
« Odpowiedź #32 dnia: 04.04.2016, 22:26 »
Od siebie dodam.
Colmic Glystra 6m świetny mocny bat do średniej ryby. Z lądowaniem ryb na klatę.
Mikado Ultraviolet i Tournament 6m bardzo fajne szybkie wędki. W tournamencie wstawiłem sobie wklejkę. Wędka do szybkiego łowienia raczej mniejszych ryb. Na UV już można pobawić się ze średnią rybą.
Są to starsze modele wędek ale jeszcze chyba można je trafić.
Grzegorz > Kołobrzeg

Offline Marcin

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 2 209
  • Reputacja: 119
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Gryfów Śląski
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: Jaki bat wybrać (6 m, płocie, leszczyki, karpiki)?
« Odpowiedź #33 dnia: 04.04.2016, 22:32 »
Pozdrawiam
Marcin

Offline gregorio

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 693
  • Reputacja: 148
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Kołobrzeg
Odp: Jaki bat wybrać (6 m, płocie, leszczyki, karpiki)?
« Odpowiedź #34 dnia: 04.04.2016, 22:37 »
Marcin pytaj Druida on zna wędki tego producenta. Nawet był gdzieś opis na forum.
Grzegorz > Kołobrzeg

Offline Chaotic

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 662
  • Reputacja: 101
  • Lokalizacja: Poznań
  • Ulubione metody: feeder
Odp: Jaki bat wybrać (6 m, płocie, leszczyki, karpiki)?
« Odpowiedź #35 dnia: 05.04.2016, 07:41 »
A czy bat 5 metrowy będzie za krótki?

U mnie w sklepie jest Konger Spirado. Właśnie 5m. Więc może?

spirado to kompozytowy potwór .... teściu takim w dł 7m targa karpiki na komercji z żylką 0.20

inna sprawa, że swoje waży, leje się strasznie i ma fatalne wyważenie .....

5m to za krótki sprzęcior na większość łowisk
Pozdrawiam
Olo


Offline jakub_wr

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 500
  • Reputacja: 113
  • Płeć: Mężczyzna
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: Jaki bat wybrać (6 m, płocie, leszczyki, karpiki)?
« Odpowiedź #36 dnia: 05.04.2016, 08:11 »
Jak 6 metrowy to mikado tournamnent.

Offline DvD

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 2 520
  • Reputacja: 138
  • Płeć: Mężczyzna
  • Koło PZW nr 84 "Krokodyl" Wrocław
  • Lokalizacja: Wrocław / Włoszczowa (świętokrzyskie)
  • Ulubione metody: waggler method
Odp: Jaki bat wybrać (6 m, płocie, leszczyki, karpiki)?
« Odpowiedź #37 dnia: 05.04.2016, 08:25 »
http://www.allegro.pl/ShowItem2.php?item=5126795891
Panowie co myślicie o tym kiju? Jest to wędka tania a właśnie takiej potrzebuje bo jest to pierwsza przygoda z batem. Wydaje mi się ze 7m to optymalna długość. W innym wątku doradzaliście mi konger arcus pole, ale w tej długości jest droższa o ok 80 zł, a mnie to robi różnicę.. :(
Nie jest za lekka ale uważam że łowić się nią da. Proszę o zrozumienie ;)
Dawid

Offline cumbajszpil

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 050
  • Reputacja: 40
  • Volenti non fit iniuria...
Odp: Jaki bat wybrać (6 m, płocie, leszczyki, karpiki)?
« Odpowiedź #38 dnia: 05.04.2016, 08:36 »
Przy tej długości Spirado ma wagę raczej do podpórki (506g), Arcus jest lżejszy o jakieś 120g.
Różnica na alledrogo to jakieś 60zł
 

Offline DvD

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 2 520
  • Reputacja: 138
  • Płeć: Mężczyzna
  • Koło PZW nr 84 "Krokodyl" Wrocław
  • Lokalizacja: Wrocław / Włoszczowa (świętokrzyskie)
  • Ulubione metody: waggler method
Odp: Jaki bat wybrać (6 m, płocie, leszczyki, karpiki)?
« Odpowiedź #39 dnia: 05.04.2016, 08:40 »
Wiem wiem, ale i tak raczej będę podpórki używał. Moje sesje to zazwyczaj max 5h. Uważacie że na prawdę jest to taka duża różnica te 100g? Pytam serio bo w kwestii bata jestem kompletnym laikiem.
Dawid

Offline cumbajszpil

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 050
  • Reputacja: 40
  • Volenti non fit iniuria...
Odp: Jaki bat wybrać (6 m, płocie, leszczyki, karpiki)?
« Odpowiedź #40 dnia: 05.04.2016, 08:44 »
Musisz pomacać, Wędka to przede wszystkim dźwignia.

Offline jean72

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 157
  • Reputacja: 50
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Śląsk
  • Ulubione metody: bat i feeder
Odp: Jaki bat wybrać (6 m, płocie, leszczyki, karpiki)?
« Odpowiedź #41 dnia: 05.04.2016, 09:17 »
Dawid przyłóż i zamocuj do ręki ciężarek 100 g i po 5 godzinach zobaczysz różnicę, ja wiem że nie mamy kasy ale albo poczekaj i dozbieraj albo kup krótszy ale lżejszy. ( ja na zawodach czasami macham 8m którego waga to 366 g i jest dobrze wyważony i po zawodach ręka jest zmęczona )
Takie jest moje zdanie na ten temat i nikt nie musi się z nim zgadzać

Offline Dyzma

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 515
  • Reputacja: 183
  • Płeć: Mężczyzna
    • Galeria
  • Lokalizacja: Lublin
  • Ulubione metody: waggler method
Odp: Jaki bat wybrać (6 m, płocie, leszczyki, karpiki)?
« Odpowiedź #42 dnia: 05.04.2016, 09:32 »
Dawid jeżeli będziesz używał podpórek to waga niema znaczenia, tylko trudno mówić o aktywnym łowieniu batem na podpórkach ja co chwilę leciutko poruszam zestawem, często zmieniam przynęty na haczyku trzymając bata pod pachą strzelam z procy trzymając bata opartego o kolana Mimo że mój 8 metrowy bat waży zaledwie 300 g to na drugi dzień mam takie zakwasy że kubek z herbatą trzymam w obu dłoniach. Ale jeżeli nie zamierzasz bawić się w te wszystkie rzeczy o których napisałem wyżej ta na 100% wystarcz ci taki bat o którym piszesz, zresztą miałem 20 lat temu 6 m bat Germiny który ważył z 500 g i jakoś łowiłem           
Krzysztof

Offline Chaotic

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 662
  • Reputacja: 101
  • Lokalizacja: Poznań
  • Ulubione metody: feeder
Odp: Jaki bat wybrać (6 m, płocie, leszczyki, karpiki)?
« Odpowiedź #43 dnia: 05.04.2016, 09:40 »
@DvD własnie tego bata w tej długości ma mój teściu. Banan, nie da się ciąć w tempo, fatalne wyważenie, pol kilo masy .... szybciej się zniechęcisz do metody pełnego zestawu niż przekonasz...
teściu używa tego do zadań specjalnych (komera) bo lubi baty i tu bez podpórki ani rusz i tu się spisuje bo bat przekuwa wszystkie wady w zalety w tych okolicznościach. Nie jest to jednak uniwersał zdecydowanie!

Nie jestem aż takim sprzetowym maniakiem i staram się nie podpowiadać kosmicznych cenowo rozwiązań - zazwyczaj najmniejszą uwagę przykladam do kija - bo to tylko narzędzie - ale bat jest bardzo specyficzny - już przy lekkim ruchu wody - kij musi być w ręce i musi pracować praktycznie cały czas (podobnie jest przy bolonce). Ciut mniej roboty jest przy farngielce i tu można pozwolić sobie na trochę więcej spoczynku jednak nie każdy lubi takie zestawy. Tak czy inaczej - długi i ciężki kij do pełnego zestawu to męczarnia dla ręki jak do tego dodamy kluchowatość skutkującą pudłami szybkich brań o frustrację nie trudno.... a chyba nie o to chodzi nad wodą.

Więc albo podpórka albo jak masz mocno ograniczony budżet to zejdź z długości, albo zrezygnuj z bata aż będziesz w stanie sięgnąć finansowo średniej półki (w żadnej innej metodzie poza bolonką, tyczką i batem) bym tego nie napisał - wybacz.

Jeśli zdecydujesz się na coś krótszego w cenie spirado 7m spokojnie można nabyć naprawdę przyjemną 5tkę (np dajmy pierwszego z brzegu mistrala siro) i mimo, że będziemy łowić bliżej i pewnie mniejsze rybki niż 7mką (choć to nie reguła) - za to bardziej komfortowo i precyzyjnie.

PS- z rozmiarówki batów zostawiłem sobie tylko mocniejszą 7mkę (średnia półka - ciut głębsze ugięcie od topowych w klasie - za to mięsisty blank pozwalający bezpiecznie poprzez ujęcie dolnika skrócić kij do 5.5m) i jak już łowię batem (bo akurat niemrawe rybki chcą brać np tylko na "wleczonego") to częściej łapię "batowym skrótem" na 5m bo.. przyjemniej , szybciej i o wiele więcej kontroli nad zestawem (a jak o taką trudno wie każdy, kto łapał batem 8-9m przy silnym bocznym wietrze).

 
...ą miałem 20 lat temu 6 m bat Germiny który ważył z 500 g i jakoś łowiłem           

Dyzma - czy ten bat germiny był w nasadzie ?  mam taki jeszcze na strychu - ryb się nacholował i niejedne zawody wygrał :D
najbardziej dobijała mnie tylko średnica - niemiłosiernie łapał wiatr
Pozdrawiam
Olo


Offline Jędrula

  • Robinson
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 4 749
  • Reputacja: 379
  • Lokalizacja: Wodzisław Śląski
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Jaki bat wybrać (6 m, płocie, leszczyki, karpiki)?
« Odpowiedź #44 dnia: 05.04.2016, 09:44 »
Przerobiłem już w swoim życiu wiele batów i jestem zdania , że aby łowić 7-8-semką , wędka musi być lekka . Nie mówię tu o patykach za tysiaka i wadze 200 gram przy 7 metrach , chodzi po prostu o komfort łowienia bez niepotrzebnego treningu bicepsów  .
Wiec , dla mnie ten komfort w przypadku bata 7 m to max 300-310 gram i 100 gram więcej w przypadku ósemki .
Nie warto kombinować na początku z tanimi i lagowatymi batami ( ewentualnie dzieci ) , bo i tak po jakimś czasie kupujemy lekki i porządny kij , to tylko kwestia czasu . Więc dbam o mojego Amundsena jak tylko mogę , gdyż wiem , że jak się skończy , to zakup nowego bata mocno zaboli ;)

Mam inne zdanie niż Dyzma w kwestii wagi i łowienia na podpórce batem . Ja tak łowie całe życie na jeziorach , nie wyobrażam sobie trzymania wędki w rekach . Ale do rzeczy , waga kija czy on łowi na podpórce , czy z reki , jest bardzo ważna . Dlatego , że ciężar kija idzie w parze z materiałem , z jakiego jest wykonany . Tutaj chodzi o najważniejsze zalety batów , o ich szybkość i operatywność .