Autor Wątek: Kiedy będzie więcej ryb?  (Przeczytany 69786 razy)

Offline Kafarszczak

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 8 325
  • Reputacja: 162
  • Ważne, aby uwierzyć w moc zanęty i przynęty! :)
  • Lokalizacja: Stargard
  • Ulubione metody: feeder
Odp: Kiedy będzie więcej ryb?
« Odpowiedź #45 dnia: 12.01.2015, 15:39 »
nie czytałem tematu jeszcze ale napisze, Więcej ryb nie bedzie nigdy u Nas. takjak Nie bedzie u nas Uczciwych polityków nigdy :D
Krzysztof

Offline Luk

  • Administrator
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 22 831
  • Reputacja: 1996
  • Płeć: Mężczyzna
  • Wędkarstwo rządzi!
  • Lokalizacja: Newark
Odp: Kiedy będzie więcej ryb?
« Odpowiedź #46 dnia: 12.01.2015, 16:34 »
Co do założenia - to Mateo - jest pewien problem. Nie da się mieć dwóch rzeczy naraz - rybnych łowisk i mozliwości zabierania z niech ryb. To jest niemożliwe - i nie ma sensu dywagowac jak to zrobić - bo tylko zarybianie co kilka miesięcy wchodziłoby w rachubę.

Segregacja łowisk i robienie takich no kill jak pisze bigdom to jest rewelacyjny pomysł i powinno być jak najwięcej takich miejsc. Oczywiście muszą być kontrole - bo jak ktoś się zorientuje, że nie ma strażnika - to ryby będą znikać i tak.

Problemem jest właśnie, to, że jak na razie nie robi sie nic aby zatrzymać 'stagnację'. Wody staja się coraz 'słabsze' - i zobaczcie chociażby jak wpisy Arka czy Michała1995 o Odrze-  alarmująco pokazują, że leszcza jest tam coraz mniej. Idealnym rozwiązaniem byłoby stworzenie kół wędkarskich 'no kill'. Wyobraźmy sobie, że mają oni swoje własne wody - oprócz tych wspólnych w okręgu. Do koła należeć by mogli ci wędkarze - którzy nie chca zabierania ryb. Płacili by za utrzymywanie porządku i za pilnowanie łowisk - a nie za zarybianie ich (ewentualnie jakieś dorybienia). oczywiście operat tego nie przewiduje - ale przeciez da się to zrobić. Skoro dany ciuch nie pasuje na nas - to trzeba go przerobić - podobnie powinno byc z prawem.

Oczywiście nie zgadza sie to z polityką 'wierchuszki' PZW. Bo oznaczało by to mniejsze wpływy, w ogóle złowroga tendencję, którą oni w PZW zwalczają.

Kto wie - może rozwiązaniem byłoby dla wędkarzy z danego rejonu, opłacić składki w jednym kole - wybrać swoich ludzi do jego władz - i dążyć do jak największej niezależności?

Bo faktycznie nie ma sensu narzucać swojej woli innym. Nie widze powodu dla którego nie powinno być łowisk z których ryby sie zabiera. Narzucanie C&R wszystkim wcale nie jest takie dobre, ma swoje duże złe strony. Ważne aby był wybór  jak pisze bigdom- no i ryby - przynajmniej w wydzielonych łowiskach.
Lucjan

Offline michał1995

  • Zaawansowany użytkownik
  • ****
  • Wiadomości: 378
  • Reputacja: 25
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Lubin
  • Ulubione metody: feeder i spinning
Odp: Kiedy będzie więcej ryb?
« Odpowiedź #47 dnia: 12.01.2015, 17:00 »
Zgadzam się z tym w 100% lepiej aby część łowisk działa na zasadach no kill a druga część na zwykłych,oczywiście z ewentualnie zaostrzonymi zasadami aby nie zrobić z tych wód studni...Następna sprawa co za problem zrobić powiedzmy 50 km odcinek na Odrze na zasadzie no kill? 100 km normalnej wody i znowu 50 km no kill ;)??
Pozdrawiam
Michał ;)

Offline bigdom

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 696
  • Reputacja: 66
  • Mam swoje zdanie i nie zawaham się go użyć!!!
  • Lokalizacja: Olsztyn
  • Ulubione metody: feeder
Odp: Kiedy będzie więcej ryb?
« Odpowiedź #48 dnia: 12.01.2015, 17:05 »
Michał nic się nie da zrobić, na pewno nie tak szybko (i ja to piszę :) ). Nie wychodźmy od razu na głęboką wodę. Przykład z Opola pokazuje, że takie miejsca są i myślę, że będzie ich więcej. Niestety duże wody, to dużo użytkowników, co za tym idzie więcej sprzecznych ze sobą opinii, więc na początek trzeba dopingować opolską inicjatywę i życzyć jej jak najlepiej.
Jakby ktoś miał jakieś przecieki co do działalności No Kill w Opolu, to piszcie śmiało.
Nigdy w życiu nie złowiłem karpia i dobrze mi z tym :)
Dominik

Offline bigdom

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 696
  • Reputacja: 66
  • Mam swoje zdanie i nie zawaham się go użyć!!!
  • Lokalizacja: Olsztyn
  • Ulubione metody: feeder
Odp: Kiedy będzie więcej ryb?
« Odpowiedź #49 dnia: 12.01.2015, 17:29 »
Jeszcze taka mała refleksja a'propos kontroli.
Ciekawym rozwiązaniem jest też zgłaszanie zamiaru wędkowania nad daną wodą. Wtedy będzie wiadomo, że skoro zameldowanych jest 5 wędkarzy, a nad wodą jest 7, to widać, że coś nie gra. Zasada no kill również jest łatwiejsza w kontroli. Jak ktoś ma przy sobie duże worki i siatki (no, chyba, że ze śmieciami), to też jest podejrzany. Wtedy duuuuużo trudniej jest się wywinąć kontroli.
Oczywiście ma to dobre zastosowanie na niedużych akwenach, o których pisałem wcześniej.
Nigdy w życiu nie złowiłem karpia i dobrze mi z tym :)
Dominik

Offline Karolo

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 605
  • Reputacja: 16
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Choszczno (zach.-pom.)
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: Kiedy będzie więcej ryb?
« Odpowiedź #50 dnia: 12.01.2015, 17:36 »
Jeszcze taka mała refleksja a'propos kontroli.
Ciekawym rozwiązaniem jest też zgłaszanie zamiaru wędkowania nad daną wodą. Wtedy będzie wiadomo, że skoro zameldowanych jest 5 wędkarzy, a nad wodą jest 7, to widać, że coś nie gra. Zasada no kill również jest łatwiejsza w kontroli. Jak ktoś ma przy sobie duże worki i siatki (no, chyba, że ze śmieciami), to też jest podejrzany. Wtedy duuuuużo trudniej jest się wywinąć kontroli.
Oczywiście ma to dobre zastosowanie na niedużych akwenach, o których pisałem wcześniej.

Co do tego zgłaszania... to itak nie przejdzie heh ;) Wyobrażasz sobie typa po 60 który ciągle siedzi przy telefonie i odbiera? :P
Niema opcji by to przeszło niestety :/ Aczkolwiek nie twierdzę, że to jest zły pomysł. Wręcz przeciwnie..

Z mojej strony dodam, że przydało by się więcej ludzi upoważnionych do legitymowania wędkarzy. Mieszkających w danych miastach blisko zbiorników.. A nie jak u mnie,k ontrolujący przyjeżdżają z miasta oddalonego o ponad 80 km.. Nie dziwmy się później, że kontrole są 1-2 razy w roku tylko. Bo u mnie tak jest :/ A zbiornik przylega do miasta...

Offline bigdom

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 696
  • Reputacja: 66
  • Mam swoje zdanie i nie zawaham się go użyć!!!
  • Lokalizacja: Olsztyn
  • Ulubione metody: feeder
Odp: Kiedy będzie więcej ryb?
« Odpowiedź #51 dnia: 12.01.2015, 18:04 »
Ale dlaczego typ po 60? Poza tym wystarczy wysłać np. sms-a. Nie chodzi o pozwolenie, ale krótką informację nt. wyjazdu.
Nigdy w życiu nie złowiłem karpia i dobrze mi z tym :)
Dominik

Offline Karolo

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 605
  • Reputacja: 16
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Choszczno (zach.-pom.)
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: Kiedy będzie więcej ryb?
« Odpowiedź #52 dnia: 12.01.2015, 18:17 »
Niewiem jak u ciebie ale u mnie poniżej 50 na pewno nikogo niema... ;p Dlatego tak napisałem :)

Offline bigdom

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 696
  • Reputacja: 66
  • Mam swoje zdanie i nie zawaham się go użyć!!!
  • Lokalizacja: Olsztyn
  • Ulubione metody: feeder
Odp: Kiedy będzie więcej ryb?
« Odpowiedź #53 dnia: 12.01.2015, 18:26 »
Taki np. Hołowczyc też jest po 50 :) wiek nie gra roli.
Zresztą nie do PZW się trzeba zgłaszać. Luk pisał o kołach, które miałyby administrować taką woda i to te koła mogą organizować kontrole. Oczywiście mogą być też kontrole niezależne od kół, np. policji wodnej (sam taką w tym roku miałem), straży miejskiej, leśnej itd.
Takie zgłoszenia mogą być publikowane wszystkim, np. na jakimś forum i sami będziemy wiedzieli, że oprócz nas ma być jeszcze 5, jak jest więcej, to dzwonimy z prośbą o kontrolę.
Nigdy w życiu nie złowiłem karpia i dobrze mi z tym :)
Dominik

Offline mjmaciek

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 15 382
  • Reputacja: 901
    • Galeria
  • Lokalizacja: Polska
  • Ulubione metody: feeder
Odp: Kiedy będzie więcej ryb?
« Odpowiedź #54 dnia: 12.01.2015, 18:27 »
Abstrachując zupełnie od wpisów wpadł mi przykład który już raz był tu opisany a naszych wodach miało miejsce ktoś tu pisał że na kanale gliwickim smierdza ryby i dlatego ich nie biora u nas też ze dwadziescia lat temu ryby waliły tak ze ich nikt nie brał płotki nawed w occie nie byly do zjedzenia lesne dziadki sie skarzyli tak samo leszcze czy karpie ale od momentu jak pobudowali nową oczyszczalnie woda zrobila sie czysta nie smierdzaca i zaczeli bracmi jesc i lipa z ryba jest
a tak na powaznie moim zdaniem niema takiej ilosci ryb zeby jej nie dali rady jak u mnie wpuscili 20 ton karpia w trzy lata go wyczyscili na łowisku zmieniali sie watachy sciagały ze swiata tukli tukli i wytukli
podkreslam kijem swiata nie zawrucimy moim zdaniem musi sie zmienic system odgornie wprowadzony zakaz zabierania ryb na niektorych wodach to znakomity pomysł
Maciek

Offline Hein

  • Zaawansowany użytkownik
  • ****
  • Wiadomości: 436
  • Reputacja: 18
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Wągrowiec
  • Ulubione metody: feeder
Odp: Kiedy będzie więcej ryb?
« Odpowiedź #55 dnia: 12.01.2015, 18:30 »
Jajednak odnosze wrazenie,ze to i tak sie juz zmienia,np ta dyskusja znaczy ,ze wedkarze dostrzegaja problem.Wielu wypuszcza ryby,wielu tez nie wypuszcza ale przestrzega przepisow,sa tez tacy ktorzy biora jak leci.Moje spostrzezenia sa takie ,ze jednak cos sie zmienia i to na lepsze.W zeszlym sezonie odkrylem takie lowisko kolo mojej miejscowosci,fajne jeziorko nalezace do gminy Margonin, i co pierwszy raz w zyciu mialem tyle kontroli ze nie potrafie nawet powiedziec ile w zeszlym sezonie tylko.Zdazalo sie ze bylem 3 dni z rzedu na rybach a 2 razy kontrole mialem,jak na polsie warunki wrecz niesamowite.Po rozmowie z rybakiem tj.gospodarzem wody,ktory wlasnieczesto uczestniczyl w kontrolach,otrzymalem informacje ,ze juz nie bedzie odlowow na zbiornikach ,ktorymi miasto zarzadza tylko stawiaja na turystyke wedkarska!! zyli jednak ktos czuje tutaj przyplyw gotowki.Wmojej okolicy jest tez lowisko zlow i wypusc ale zeby tam powedkowac trzeba czekac w kolejce a oplata jest niemala,a jest to jezioro.Takze koledzy badzmy dobrej mysli,bo wedkarstwo to biznes przynoszacy ladna kase,tylko czekac aztakich lowisk zacznie przybywac! Mam tez ochote zeby pogadac z tym rybakiem i stwozyc jakas spoleczna komurke kontroli, bo jak widze takie podejscie gospodarza wody to az sie chce dzialac,ale tez mam swiadomosc ,zewedkarze moga lowisko skutecznie wyczyscic! :P
Krzychu

Offline Kafarszczak

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 8 325
  • Reputacja: 162
  • Ważne, aby uwierzyć w moc zanęty i przynęty! :)
  • Lokalizacja: Stargard
  • Ulubione metody: feeder
Odp: Kiedy będzie więcej ryb?
« Odpowiedź #56 dnia: 12.01.2015, 19:04 »
na takich łowiskach, jedna brama monitoring :D i dużo innych bajerów, to nei takie proste...
Krzysztof

elvis77

  • Gość
Odp: Kiedy będzie więcej ryb?
« Odpowiedź #57 dnia: 12.01.2015, 19:22 »
No nareszcie jakieś dobre wieści,coś pozytywnego,bo myślałem,że otworzyłem"puszkę Pandory" zaczynając tą dyskusję. Myślę,że małymi krokami,ale cały czas do przodu. Zbyt duże reformy nie przejdą,bo nie ma jednogłośnosci. U mnie w Okręgu nie ma za wiele  ryb,ale okręg się stara w jakiś inny sposób zadowolić wędkarzy jak chociażby zawody towarzyskie na szczeblu koła i okręgu w najróżniejszych  wariantach z gruntowym i mieszanym włącznie. Są związani operatem i mają ograniczone możliwości,choć kasa i chęci są. Nie są na razie skorzy do dużych zmian,ale się starają.

Offline tomq

  • Aktywny użytkownik
  • ***
  • Wiadomości: 133
  • Reputacja: 10
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Gliwice
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Kiedy będzie więcej ryb?
« Odpowiedź #58 dnia: 12.01.2015, 20:53 »
Zmienia się na lepsze! 
W moim kole od niedawna prężnie działa grupa na rzecz utworzenia ze zbiornika Dzierżno Duże (prawie 600h) zbiornika C&R.
https://www.facebook.com/groups/zlow.i.wypusc.rzeczyce/
 W zbiorniku tym jest sporo ryb (największy złowiony karp ponad 26kg)  mimo że nigdy nie był zarybiany.  Wpływa do niego Kłodnica niegdyś jedna z najbardziej zanieczyszczona rzek w Polsce i wg. mnie tylko prawdziwy desperat jest w stanie zjeść stamtąd rybe :)
Tomek

Offline bigdom

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 696
  • Reputacja: 66
  • Mam swoje zdanie i nie zawaham się go użyć!!!
  • Lokalizacja: Olsztyn
  • Ulubione metody: feeder
Odp: Kiedy będzie więcej ryb?
« Odpowiedź #59 dnia: 12.01.2015, 20:56 »
No i supcio :) trzymam kciuki, chociaż przy tak wielkim zbiorniku będzie to pewnie trudne.
Nigdy w życiu nie złowiłem karpia i dobrze mi z tym :)
Dominik