Autor Wątek: Kiedy będzie więcej ryb?  (Przeczytany 69838 razy)

Offline Mateo

  • Administrator
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 8 832
  • Reputacja: 976
  • Płeć: Mężczyzna
    • Galeria
    • Spławik i Grunt
  • Lokalizacja: Śląsk
  • Ulubione metody: waggler method
Odp: Kiedy będzie więcej ryb?
« Odpowiedź #60 dnia: 12.01.2015, 21:02 »
Na temat Rzeczyc mamy artykuł na stronie głównej :)
Kiedyś to moje dobre łowisko.
Szkoda, że nikt nie dopilnował co działo się z rybą w trakcie ostatniej powodzi :(

Nie wiadomo co z tego wszystkiego będzie.
Ponoć właściciel Sportowej Doliny się przymierza, żeby zrobić tam ośrodek sportów motorowodnych.
http://www.tvs.pl/informacje/miasteczko-zeglarskie-nad-dzierznem-duzym-2010-09-23
http://www.postergliwice.fora.pl/architektura-i-urbanistyka,6/okolice-gliwic,266.html
Pozdrawiam
Mateusz

Offline tomq

  • Aktywny użytkownik
  • ***
  • Wiadomości: 133
  • Reputacja: 10
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Gliwice
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Kiedy będzie więcej ryb?
« Odpowiedź #61 dnia: 12.01.2015, 21:35 »
No i supcio :) trzymam kciuki, chociaż przy tak wielkim zbiorniku będzie to pewnie trudne.
Mam nadzieję że się uda, organizatorzy wydają się bardzo zdeterminowani, dzis byli na rozmowach w ZO Katowice.
Fajnie było by mieć tak blisko taki duży zbiornik C&R  ;D
Tomek

Offline Skand

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 623
  • Reputacja: 19
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Wrocław /Stare Miasto - Szczepin/
  • Ulubione metody: feeder
Odp: Kiedy będzie więcej ryb?
« Odpowiedź #62 dnia: 01.02.2015, 20:34 »
Moim zadaniem trzeba wprowadzić bardziej rygorystyczne limity, i więcej kontroli nad wodą, podnieść kary finansowe,  z zabraniem karty wędkarskiej włącznie w końcu każdy z nas zdawał egzamin a jak wszyscy wiemy nieznajomość prawa...........,   i jak ktoś słusznie zauważył należy nadać uprawnienia do kontrolowania większej ilości osób, wtedy jeden będzie pilnował drugiego.
Janusz

Offline Karolo

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 605
  • Reputacja: 16
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Choszczno (zach.-pom.)
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: Kiedy będzie więcej ryb?
« Odpowiedź #63 dnia: 01.02.2015, 21:16 »
Moim zadaniem trzeba wprowadzić bardziej rygorystyczne limity, i więcej kontroli nad wodą, podnieść kary finansowe,  z zabraniem karty wędkarskiej włącznie w końcu każdy z nas zdawał egzamin a jak wszyscy wiemy nieznajomość prawa...........,   i jak ktoś słusznie zauważył należy nadać uprawnienia do kontrolowania większej ilości osób, wtedy jeden będzie pilnował drugiego.

No i widze , że ktoś myśli tak ja :))
Ale niestety niewiem czy doczekamy takich czasów niestety  :(

Offline KrzysztofR

  • Zaawansowany użytkownik
  • ****
  • Wiadomości: 291
  • Reputacja: 10
  • Płeć: Mężczyzna
    • Naturalne leki
  • Lokalizacja: Odolanów
  • Ulubione metody: feeder
Odp: Kiedy będzie więcej ryb?
« Odpowiedź #64 dnia: 01.02.2015, 21:31 »
Częste kontrole wskazane ,ale miejscowi kłusują w tamtym roku byłem na Prośnie to pościągałem trochę sznurów z płotką,uklejką przygotowaną na drapieżnika , a Prosna wygląda ciekawie bobry pracują non stop i rybka jest kleń,brzana ,szczupak itd

Offline Skand

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 623
  • Reputacja: 19
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Wrocław /Stare Miasto - Szczepin/
  • Ulubione metody: feeder
Odp: Kiedy będzie więcej ryb?
« Odpowiedź #65 dnia: 01.02.2015, 22:53 »
Kłusownictwo to odrębny temat, a z drugiej strony czym rożni się od kłusownika wędkarz pakujący do siatki wszystko jak leci?
Janusz

elvis77

  • Gość
Odp: Kiedy będzie więcej ryb?
« Odpowiedź #66 dnia: 01.02.2015, 23:08 »
Tym,że on to robi zgodnie z prawem  :'(

Offline Logarytm

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 490
  • Reputacja: 184
  • Lokalizacja: Warszawa
  • Ulubione metody: waggler method
Odp: Kiedy będzie więcej ryb?
« Odpowiedź #67 dnia: 02.02.2015, 00:37 »
Moim zadaniem trzeba wprowadzić bardziej rygorystyczne limity, i więcej kontroli nad wodą, podnieść kary finansowe,  z zabraniem karty wędkarskiej włącznie

A ja ostatnio skłaniam się do przekonania, że sankcje nie są żadnym sposobem. Potrzebna jest edukacja. Co z tego, że podniesie się wymiary ochronne, czy wprowadzi okresy ochronne, skoro ludzie nie będą ich przestrzegać. Pytam, ile osób, które złowią spod lodu szczupaka w lutym, wypuści go??? Rozmawiałem ostatnio z wędkarzem nad Wisłą, który mi powiedział, że jeśli złowiłby szczupaka w styczniu, zabrałby go, ponieważ tak mało złowił w roku, że mu się ta ryba zwyczajnie należy (za tak wysoką składkę). Inny przypadek: chodziłem i sondowałem w październiku miejsce na miętusa. Spotkałem starego wędkarza, który widać było, zna każdy zakamarek Wisły warszawskiej i okołowarszawskiej. Powiedział mi, że najlepiej wybrać się na tę rybę w lutym spod lodu i łowić na zapływach ostróg. Być może żył przeszłością, kiedy miętus nie miał okresu ochronnego, a być może to zwykła praktyka niezwracania uwagi na okres ochronny.
EDUKACJA jest kluczem do sukcesu. Jak w każdej dziedzinie.
Darek
Złów i wypuść, jeśli chcesz.
Lub po polsku:
catch and release, if you want.

elvis77

  • Gość
Odp: Kiedy będzie więcej ryb?
« Odpowiedź #68 dnia: 02.02.2015, 00:48 »
Dokładnie trzeba edukować,ale to dotyczy raczej młodych wędkarzy i dzieci,a starych trzeba karać,żeby młody widział,że to co on robi ma sens i nie idzie na marne.

Offline Logarytm

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 490
  • Reputacja: 184
  • Lokalizacja: Warszawa
  • Ulubione metody: waggler method
Odp: Kiedy będzie więcej ryb?
« Odpowiedź #69 dnia: 02.02.2015, 00:59 »
Dokładnie trzeba edukować,ale to dotyczy raczej młodych wędkarzy i dzieci,a starych trzeba karać,żeby młody widział,że to co on robi ma sens i nie idzie na marne.
Ale wiesz, szkoda by mi było takiego dziadka, co mi mówił o sposobach na miętusa, ukarać mandatem. Chyba jednak przedkładam ludzi nad ryby i nad własne osiągnięcia.
Darek
Złów i wypuść, jeśli chcesz.
Lub po polsku:
catch and release, if you want.

elvis77

  • Gość
Odp: Kiedy będzie więcej ryb?
« Odpowiedź #70 dnia: 02.02.2015, 04:59 »
Jasne. Tylko dla takich ludzi starej daty,którzy faktycznie mogą o pewnych rzeczach nie wiedzieć kara upomnienia lub nagany może być wystarczającą karą. Ją z pewnością też bym nie potrafił bezwzględnie wszystkich karać,ale upominać i tłumaczyć owszem.

Offline Luk

  • Administrator
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 22 836
  • Reputacja: 1996
  • Płeć: Mężczyzna
  • Wędkarstwo rządzi!
  • Lokalizacja: Newark
Odp: Kiedy będzie więcej ryb?
« Odpowiedź #71 dnia: 02.02.2015, 07:40 »
Panowie - trzeba i edukować i karać! ;)

Młodych należy edukować, to normalne - ale starszych w wielu przypadkach się nie da. Na nich zadziałają bardziej kary niestety...

Ja używam przykładu z zakazem palenia papierosów w pubach w UK. było sporo szumu, i wielki sprzeciw. Mówiono o zamknięciu połowy lokali... Okazało się, że teraz w środku pachnie, ludzie palą znaczniemniej (muszą wychodzić) zaś same puby zaczęły sprzedawać więcej posiłków i w niedzielę na przykład często trudno o miejsce - bo całe rodziny zjawiają się aby zjeść obadek. Jakoś nikt już nie narzeka.

Myślę, że kary i zakazy na ostro spowodowałyby, że niemożność zabrania ryb wynagradzałaby ilość brań i frajda z wędkarstwa. Wielu wędkarzy mogłoby naprawdę połowić i  poczuć solidną rybe na kiju, po kilku latach 'reform'. A z czasem to co byłoby restrykcyjne stałoby się normą.  Dla mnie mata i stosowny podbierak to normalna rzecz, niczym wędka. Zawsze mam ze sobą i pomaga mi to w łowieniu. Ryby podbiera mi się szybko, na macie można łatwiej ją odhaczyć lub cyknąć fotę. O ile dawnie był to dla mnie wymóg, teraz jest podstawą łowienia. Wędkarze z PAA mają maty przymocowane do kamizelek, podbieraki na plecach - i tez lowią bez narzekania, przyzwyczaili się i pomaga im to tak naprawdę w łowieniu, podobnie jak rybom.

Lucjan

Offline bigdom

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 696
  • Reputacja: 66
  • Mam swoje zdanie i nie zawaham się go użyć!!!
  • Lokalizacja: Olsztyn
  • Ulubione metody: feeder
Odp: Kiedy będzie więcej ryb?
« Odpowiedź #72 dnia: 02.02.2015, 08:24 »
Trzeba edukować jednych i drugich.
Młodym trzeba wpajać, że wędkarstwo, to nie rybactwo i nad wodą jesteśmy po to, by wędkować ryby dla własnych rekordów, czy zwykłej przyjemności spędzania czasu z kijem w ręku.
Starym trzeba wpajać, że za łamanie regulaminu są wysokie kary.
Nigdy w życiu nie złowiłem karpia i dobrze mi z tym :)
Dominik

Grendziu

  • Gość
Odp: Kiedy będzie więcej ryb?
« Odpowiedź #73 dnia: 29.06.2015, 21:29 »
Ciekawe czy zarybianie takim sumem wyjdzie rzece na dobre, ja myślę, że w przypadku Wisły to bardzo dobra akcja.


Tym bardziej, że sumów albinosów u Nas nie ma za dużo.

http://bydgoszcz.tvp.pl/20485677/przybylo-sumow-w-wisle-13-tys-narybku

Offline Logarytm

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 490
  • Reputacja: 184
  • Lokalizacja: Warszawa
  • Ulubione metody: waggler method
Odp: Kiedy będzie więcej ryb?
« Odpowiedź #74 dnia: 29.06.2015, 22:20 »
Zastanawiam się tylko, dlaczego nie wpuszczono narybku suma pospolitego. Czy to jakaś moda na zarybianie obcymi gatunkami? W przypadku zarybiania sumem trzeba też mieć na uwadze, że ta ryba bardzo szybko rośnie i za jakiś czas może stanowić problem dla rzeki. Myślę jednak, że powinno się uzupełniać przetrzebioną jego populację. Czytałem gdzieś, że albinosy są co prawda odmianą suma pospolitego, ale rybą silniejszą i bardziej drapieżną. Czy sum ma być lekarstwem dla wiślanego ekosystemu wskutek drastycznie zmniejszającej się ilości szczupaka? Jeśli tak, to chyba nie tędy droga. (A może to działania, których celem będzie stworzenie w Wiśle jakiegoś sumowego eldorado, jak to kiedyś było. Teraz sumiarze jeżdżą nad Ebro i Pad, a mogliby nad Wisłę...) Jakie by to motywy nie były, to sądzę, że powinno się wpuścić rodzimą odmiana tego drapieżnika.
Darek
Złów i wypuść, jeśli chcesz.
Lub po polsku:
catch and release, if you want.