Autor Wątek: Method Feeder Aperio - nowy koszyk Mikado  (Przeczytany 74845 razy)

Offline Buba

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 772
  • Reputacja: 39
  • Płeć: Mężczyzna
  • Ulubione metody: bat i feeder
Odp: Method Feeder Aperio - nowy koszyk Mikado
« Odpowiedź #45 dnia: 10.12.2016, 10:01 »
Luk, krętlik to nie jest problem. Dołączenie do niego agrafki daje szybką wymianę przyponu. Lekkie zgniecenie umożliwia regulację, z jaką siłą siedzi on w podajniku. Mnie to bardzo odpowiada.

Też tak robię z koszykami Mikado. Zgniecione uszko krętlika w podajniku - metoda przelotowa, uszko oryginalne w podajniku - metoda "na sztywno". :)

Online Mosteque

  • Moderator Globalny
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 32 745
  • Reputacja: 2004
  • Płeć: Mężczyzna
  • MFT
  • Lokalizacja: Jaktorów
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Method Feeder Aperio - nowy koszyk Mikado
« Odpowiedź #46 dnia: 10.12.2016, 10:04 »
To ja robię inaczej. Zgniatam lekko i mam samozacięcie. Ale tak to robię, żeby za każdym razem ryba od razu też wyciągnęła krętlik z podajnika.

Pamiętam jak rok temu męczyłem się ze spinkami. Czasem spiętych było 8 na 10 ryb. Kombinowałem żyłka-plecionka, długość przyponu, długość włosa, rozmiar haka, czułość hamulca... stanie przodem i tyłem do wody, na jednej nodze... no nic nie pomagało. Dopiero uwolnienie przyponu z podajnika sprawiło, że spinki znikły jak zły sen.
Krwawy Michał

Purple Life Matters

Offline Tomek81

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 843
  • Reputacja: 119
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Warszawa
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Method Feeder Aperio - nowy koszyk Mikado
« Odpowiedź #47 dnia: 10.12.2016, 10:33 »
A nie lepiej po prosu wymienić tego krętlika na change bead i założyć 2-3 stopery gumowe powyżej koszyka.
Jeśli chcemy przelotowy osuwamy stopery jeśli na sztywno to przysuwany i blokujemy koszyczek.

Dodatkowo w trakcie walki stopery gumowy jednak "oddaje" trochę żyłki.

Uwaga: nie polecam robić tego śrucinami, raz miałem przecięcie żyłki i stratę koszyka.
Tomek

Online Mosteque

  • Moderator Globalny
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 32 745
  • Reputacja: 2004
  • Płeć: Mężczyzna
  • MFT
  • Lokalizacja: Jaktorów
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Method Feeder Aperio - nowy koszyk Mikado
« Odpowiedź #48 dnia: 10.12.2016, 10:37 »
Przechodziłem etap ze stoperkiem też. Najlepsze w tym było to, że stoperek wchodził w tę gumową koszulkę na podajniku i z każdym szarpnięciem ryby oddalał się od haczyka i już w tym miejscu zostawał (stoper go tam trzymał). Jednak miałem czasem spinki w pierwszych sekundach holu, gdy jeszcze ryba szarpała głową blisko podajnika, a był on sztywno trzymany przez stoper.

Teraz nie mam praktycznie spinek. Sporadycznie, wiadomo, gdy ryba się kiepsko zatnie. Ale to jest margines.
Krwawy Michał

Purple Life Matters

Offline Tomek81

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 843
  • Reputacja: 119
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Warszawa
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Method Feeder Aperio - nowy koszyk Mikado
« Odpowiedź #49 dnia: 10.12.2016, 10:41 »
To kwestia średnicy stopera i średnicy koszulki gumowej na podajniku. W przypadku Drennana stopery raczej nie wchodzą w koszulkę ale w np w mikado już tak, wymaga to stosowania dodatkowo koralika.


Sprawdzę sobie w sezonie jak to z przyginaniem krątklika wygląda :)
Tomek

Offline Tomek81

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 843
  • Reputacja: 119
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Warszawa
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Method Feeder Aperio - nowy koszyk Mikado
« Odpowiedź #50 dnia: 10.12.2016, 10:47 »
Tak na prawdę to na takie przypadki są te podajniki elsticated z gumkami :)
Tomek

Online Mosteque

  • Moderator Globalny
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 32 745
  • Reputacja: 2004
  • Płeć: Mężczyzna
  • MFT
  • Lokalizacja: Jaktorów
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Method Feeder Aperio - nowy koszyk Mikado
« Odpowiedź #51 dnia: 10.12.2016, 10:48 »
Mochu, dla mnie to była zaleta, że stoperek tam wchodził ;)
Krwawy Michał

Purple Life Matters

Offline Tomek81

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 843
  • Reputacja: 119
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Warszawa
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Method Feeder Aperio - nowy koszyk Mikado
« Odpowiedź #52 dnia: 10.12.2016, 11:12 »
ok ;)
Tomek

Offline Wonski81

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 2 700
  • Reputacja: 933
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Tarnowskie Góry
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Method Feeder Aperio - nowy koszyk Mikado
« Odpowiedź #53 dnia: 10.12.2016, 11:37 »
To ja robię inaczej. Zgniatam lekko i mam samozacięcie. Ale tak to robię, żeby za każdym razem ryba od razu też wyciągnęła krętlik z podajnika.

Pamiętam jak rok temu męczyłem się ze spinkami. Czasem spiętych było 8 na 10 ryb. Kombinowałem żyłka-plecionka, długość przyponu, długość włosa, rozmiar haka, czułość hamulca... stanie przodem i tyłem do wody, na jednej nodze... no nic nie pomagało. Dopiero uwolnienie przyponu z podajnika sprawiło, że spinki znikły jak zły sen.

Przytaknę Michałowi.
Mam dopiero 1 sezon z metodą za sobą, a jednak też szybko do takiego wniosku doszedłem.
Stąd dla mnie lepszym wyborem są podajniki z Prestona, w których oryginalny łącznik siedzi na tyle mocno by doszło do samozacięcia ryby, a jednak na tyle słabo, by zacięta ryba odpłynęła z wbitym hakiem, pozostawiając wypięty z łącznika podajnik na dnie.
W Drennanach łącznik siedzi zbyt mocno w podajniku i rzadko się z niego wypina. Zapewne można co nieco pokombinować i poprzerabiać, ale może za wygodny na to jestem? :P
Być może wiele zależy od wody, od poławianych gatunków ?
Moje spostrzeżenia dają efekty na "moich" wodach w każdym razie.
Co ciekawe, "puste" brania i spinki zaliczałem przy podajniku zupełnie przelotowym, jak i takim na "stałe" (w tym wypadku drennan z oryginalnym łącznikiem), a co jeszcze ciekawsze na hakach z zadziorem także.
Czesiek

Offline kop3k

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 3 488
  • Reputacja: 320
  • Płeć: Mężczyzna
  • Amat Victoria Curam
    • Galeria
  • Lokalizacja: UK London
  • Ulubione metody: gruntówka + sygnalizator
Odp: Method Feeder Aperio - nowy koszyk Mikado
« Odpowiedź #54 dnia: 10.12.2016, 11:55 »
Bo spinka to normalna rzecz, zdarza się. Nie znam wędkarza o skuteczności 100%.

Offline Opos

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 902
  • Reputacja: 161
  • Płeć: Mężczyzna
  • Uśmiechaj się w każdy dzień :)
  • Lokalizacja: Małopolska
  • Ulubione metody: feeder
Odp: Method Feeder Aperio - nowy koszyk Mikado
« Odpowiedź #55 dnia: 10.12.2016, 13:04 »
Kolejny koszyk i kolejna foremka... oszaleć idzie :/ czy nie da się wypracować jednego standardu kształtu wewnątrz danej firmy, tylko trzeba mieszać z kształtami foremek i podajników? Mam już podajnik w kształcie łezki, a teraz robią w kształcie śliwki...

Mam nadzieję, że ktoś z forumowiczów zrobi jakąś prezentacje tego nowego ustrojstwa :)

Edyta : nie zauważyłem, że w kształcie łezki też mają te nowe podajniki tylko ten kolor...
Rafał
Sandacz 52 cm
Jesiotr 115 cm
Karp 75 cm
Leszcz 59 cm
Lin 40 cm
Karaś 43

Offline kubator

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 108
  • Reputacja: 79
  • Płeć: Mężczyzna
  • Kuba
  • Lokalizacja: Toruń
Odp: Method Feeder Aperio - nowy koszyk Mikado
« Odpowiedź #56 dnia: 10.12.2016, 14:05 »
Ja patrzę przez pryzmat zarzutów. Na komercji Hybrid lub Dura będzie lepszy (ale jest droższy) - w przypadku jednak łowienia na dużych dystansach - torebka większa będzie dawać spore opory w powietrzu.

ALe trzeba to sprawdzić oczywiście. ESP tez ma wady - ich agrafka wymaga ciągłej kontroli - kilka ryb straciłem na skutek wyczepienia się przyponu. Najlepsze rozwiązanie oferuje Preston w swoich podajnikach - ich łącznik jest genialny - ale ma małe otwory. Mogliby go powiększyć do podajników ESP, wolę plastiki niż wszelkie rzeczy metalowe.

Co do agrafki - mówisz o zwykłej agrafce jak do montażu koszyka?
Do podajników ESP idealnie pasuje łącznik Preston. Jestem zdziwiony, że tego nie sprawdzaliście
Jožin z bažin

Offline Syborg

  • Moderator Globalny
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 10 021
  • Reputacja: 980
  • Płeć: Mężczyzna
  • Ulubione metody: spinning
Odp: Method Feeder Aperio - nowy koszyk Mikado
« Odpowiedź #57 dnia: 10.12.2016, 14:10 »
Kolejny koszyk i kolejna foremka... oszaleć idzie...

Muszę Cię, Rafale, rozczarować, producent nie przewiduje foremki do tego podajnika. Przykro mi, nie oszalejesz :)
Jacek

Offline Arunio

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 8 892
  • Reputacja: 521
  • Płeć: Mężczyzna
  • Życie jest krótkie, a łowić się chce!
    • Galeria
  • Lokalizacja: Gorzów Wlkp.
  • Ulubione metody: feeder
Odp: Method Feeder Aperio - nowy koszyk Mikado
« Odpowiedź #58 dnia: 10.12.2016, 14:23 »
Ten podajnik nie połowi dobrze według mnie. Niepotrzebnie dali to miejsce na przynętę, tylko wszystko utrudni. Problemem jest docieranie całości do dna. Tutaj niestety przy wielu zarzutach już uderzenie  o wodę wszystko osłabi (przy zanęcie często,  przy pelletach 2 mm, te na bank będa wylatywać przed dotarciem do dna). Zastosowali plastikowy stelaż połączony ze starym dnem, co też pogrubia wszystko, nie jest to Hybrid czy Dura, którego korpus jest z jednolitego materiału, ima cienkie burty. Przypomina Matrixa, który w wersji z mini żebrami jest mega niewypałem (przynajmniej dla mnie - już rzut oka go dyskwalifikuje).

Za własne projekty :thumbup: dla Mikado. Wreszcie sami coś robią. Ten podajnik jednak nie wzbudza mojego zaufania ani trochę. Inne będa chyba lepsze (jeszcze nie widziałem).

Podobne rozwiązanie od długiego czasu ma Guru. Wydaje mi się, że kilku kolegów z powodzeniem je stosuje. Lucjan, to pytanie z ciekawości, bo nie przypominam sobie byś Guru skreślał. Czym się różnią wg ciebie, że właśnie Mikado nie ma szans się sprawdzić. Planowałem ich zakup, a tu takie kwiatki. Osobiście teoria, to moja nieulubiona dziedzina. Ale każda rada jest cenna, by kasy nie zmarnować.
Arek

Offline Opos

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 902
  • Reputacja: 161
  • Płeć: Mężczyzna
  • Uśmiechaj się w każdy dzień :)
  • Lokalizacja: Małopolska
  • Ulubione metody: feeder
Odp: Method Feeder Aperio - nowy koszyk Mikado
« Odpowiedź #59 dnia: 10.12.2016, 14:47 »
Kolejny koszyk i kolejna foremka... oszaleć idzie...

Muszę Cię, Rafale, rozczarować, producent nie przewiduje foremki do tego podajnika. Przykro mi, nie oszalejesz :)

"1. Możliwość łowienia koszyczkiem zarówno z użyciem formy do zanęty jak i bez niej" - czyżby na pewno :)
Rafał
Sandacz 52 cm
Jesiotr 115 cm
Karp 75 cm
Leszcz 59 cm
Lin 40 cm
Karaś 43