Autor Wątek: Feeder i sygnalizatory elektroniczne  (Przeczytany 14793 razy)

Offline adikus777

  • Aktywny użytkownik
  • ***
  • Wiadomości: 112
  • Reputacja: 2
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Krapkowice
  • Ulubione metody: feeder i spinning
Feeder i sygnalizatory elektroniczne
« dnia: 09.06.2017, 12:17 »
Witam,

od nie dawna stosuję przy feederach sygnalizatory elektroniczne, aby po prostu nie patrzeć ciągle na szczytówkę i nie przegapić brania.
Co zauważyłem, że na szczytówce widzę każde małe branie, a czasem karpie czy amury biorą delikatnie. Nie zawsze jest tzw. odjazd.
Z sygnalizatorami jest tak, że czasem pipnie raz czasem dwa, a czasem po prustu jest odjazd.
Moje pytanie czy warto zacinać po jednym sygnale z sygnalizatora, według mnie to jedno pipnięcie jest adekwatne do delikatnego brania widocznego na szczytówce.

Jakie wasze zdanie na ten temat?
Pozdrawiam

Offline boruta

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 592
  • Reputacja: 182
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: okolice Ostrowca Św.
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Feeder i sygnalizatory elektroniczne
« Odpowiedź #1 dnia: 09.06.2017, 12:29 »
Przy łowieniu na metodę zacinasz tylko 100 procentowe brania. Pewne odjazdy, ciągle szarpanie lub zluzowane żylki. Ryba potrafi podajnik do góry nogami wywrócić ale nie ma haka w pysku i często zdarza się także ze ryba po żyłce chodzi. Czasem jesiotr potrafi brać delikatnie ale karp to głównie odjazd.
Paweł

Offline adikus777

  • Aktywny użytkownik
  • ***
  • Wiadomości: 112
  • Reputacja: 2
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Krapkowice
  • Ulubione metody: feeder i spinning
Odp: Feeder i sygnalizatory elektroniczne
« Odpowiedź #2 dnia: 09.06.2017, 12:39 »
Łowię w zasadzie na koszyk i kukurydze, a teraz do koszyka dodaje przypon karpiowy z włosem.

Czy sygnalizator może nie pokazać mniejszych brań, które na szczytówce widać i ja zacinając miałem ryby? Czy konieczny jest odjazd?

Offline koras

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 2 797
  • Reputacja: 196
  • Płeć: Mężczyzna
  • Więcej sprzętu niż talentu :D
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: Feeder i sygnalizatory elektroniczne
« Odpowiedź #3 dnia: 09.06.2017, 12:48 »
Czy sygnalizator może nie pokazać mniejszych brań, które na szczytówce widać i ja zacinając miałem ryby? Czy konieczny jest odjazd?

Jeśli pytasz, czy sygnalizator może nie wydać dźwięku przy delikatnym braniu, to tak, może milczeć. To jeszcze zależy od modelu sygnalizatora, czy ma on regulację czułości itd. Jeśli brania są delikatne, to powinno się regulację ustawić na większą czułość.
Marcin

Offline Morgoth13

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 2 448
  • Reputacja: 163
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Bydgoszcz
Odp: Feeder i sygnalizatory elektroniczne
« Odpowiedź #4 dnia: 09.06.2017, 12:50 »
Kamil (kop3k)  ma sygnałki Delkima i jak pisał na forum ma piknięcie nawet jak torebka PVA się rozpuści :D
Pozdrawiam
Mirek

Offline Mateo

  • Administrator
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 8 832
  • Reputacja: 976
  • Płeć: Mężczyzna
    • Galeria
    • Spławik i Grunt
  • Lokalizacja: Śląsk
  • Ulubione metody: waggler method
Odp: Feeder i sygnalizatory elektroniczne
« Odpowiedź #5 dnia: 09.06.2017, 13:31 »
Łowię w zasadzie na koszyk i kukurydze, a teraz do koszyka dodaje przypon karpiowy z włosem.

Czy sygnalizator może nie pokazać mniejszych brań, które na szczytówce widać i ja zacinając miałem ryby? Czy konieczny jest odjazd?

Czyli łowisz na klasyczny koszyczek zanętowy. A jakiej długości przypony stosujesz?
Pozdrawiam
Mateusz

Offline RAV93

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 629
  • Reputacja: 46
  • Płeć: Mężczyzna
  • Istnieją ludzie, którzy łowią ryby, i tacy, którz
  • Lokalizacja: Grodzisk Mazowiecki
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Feeder i sygnalizatory elektroniczne
« Odpowiedź #6 dnia: 09.06.2017, 14:01 »
Łowienie na drgającą szczytówkę z sygnalizatorem traci według mnie sens i radoche. To tak jak łowił by na spławik z sygnalizatorem. Owszem aby nie stracić wędki fajny jest wolny bieg w kręciołku. Ja jak nie mam ochoty gapić się na czubeczki rozstawiam tripoda sygnalizatory i karpiówki. W tedy siadam ma krześle i odpoczywam. Będąc na zlocie złowiłem więcej ryb na jedną wędkę i drgającą szczytówkę niż na 2 karpiówki.

Offline ptaku_1

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 894
  • Reputacja: 145
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Jabłonna
  • Ulubione metody: feeder
Odp: Feeder i sygnalizatory elektroniczne
« Odpowiedź #7 dnia: 09.06.2017, 14:54 »
Sygnałki są fajne w nocy w każdym razie tak mi się wydaje po tym co zobaczyłem na Sielskiej u moich sąsiadów. W ten weekend mam zamiar przetestować u siebie jak to działa bo sobie zakupiłem takie piszczące cudo.
Pzdr. Paweł

"PZW jest jak ZUS, płacisz i nic z tego nie masz, jeśli potrzeba to i tak się leczysz na komercji"

Lubię zegarki https://www.youtube.com/playlist?list=PL6Tg8Td6x60FxfdbXAUGGYUyv0nzDZtAP

Offline adikus777

  • Aktywny użytkownik
  • ***
  • Wiadomości: 112
  • Reputacja: 2
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Krapkowice
  • Ulubione metody: feeder i spinning
Odp: Feeder i sygnalizatory elektroniczne
« Odpowiedź #8 dnia: 09.06.2017, 14:57 »
Łowię w zasadzie na koszyk i kukurydze, a teraz do koszyka dodaje przypon karpiowy z włosem.

Czy sygnalizator może nie pokazać mniejszych brań, które na szczytówce widać i ja zacinając miałem ryby? Czy konieczny jest odjazd?

Czyli łowisz na klasyczny koszyczek zanętowy. A jakiej długości przypony stosujesz?

Różnie od 15 do prawie 50 cm.

Chodzi o to, że nie chce kupować karpiówek mając w miarę dobre fedeery na które też karpie ludzie wyciągają. A sygnalki daje by nie patrzeć np. przez cały dzień na szczytówki, co jest uciążliwe swego czasu.

I czy po jednym pipnięciu mogę zacinać bo karpiarze tną tylko jak jest odjazd.

Offline Mateo

  • Administrator
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 8 832
  • Reputacja: 976
  • Płeć: Mężczyzna
    • Galeria
    • Spławik i Grunt
  • Lokalizacja: Śląsk
  • Ulubione metody: waggler method
Odp: Feeder i sygnalizatory elektroniczne
« Odpowiedź #9 dnia: 10.06.2017, 23:01 »
Ja ostatnio testowałem użycie feedera ze szczytówką 1,5 oz na sygnalizatorze.
Wszystko było ustawione tak, jak przy użyciu zwykłej gruntówki/karpiówki.
Fakt, feeder posiada bardzo miękką szczytówkę zaopatrzoną w dużą liczbę przelotek. Wszystko po to, by to właśnie szczytówka przejmowała jak najwięcej energii pochodzącej z brania. To właśnie może znacznie utrudniać sygnalizację brań na elektronicznym alarmie. Jeśli żyłka biegnie pod kątem, to część tej energii przejmie właśnie szczytówka zanim zdąży odezwać się sygnalizator. Może to mieć większe znacznie w przypadku łowienia na klasyczny zestaw koszyczkowy.
Nie zawsze uda nam się zarzucić tak, żeby żyłka biegła w linii z wędką.
Ale można zastosować zamiast klasycznej tylnej podpórki głowicę typu feeder rod rest. Po zarzuceniu będziemy mogli bezproblemowo zmienić kąt ustawienia wędki, tak żeby znajdowała się ona w linii biegnącej do wody żyłki.
W przypadku używania ramion typu feeder arm sytuacja jest jeszcze prostsza, bo można dowolnie zmieniać ustawienie wędki.

Przy łowieniu większych ryb na metodę nie ma to aż takiego znaczenia, bo następuje szybkie samozacięcie i sygnalizacja zaczepionej i uciekającej ryby jest bardzo mocna.
Jednak przy łowieniu na koszyczek zanętowy mamy wtedy możliwość obserwowania różnego rodzaju brań.

Kiedy takie zabiegi mogą okazać się pomocne.
Zwykle łowimy na drgającą szczytówkę, ale wyjątkowo postanawiamy pobawić się jedną spławikówką. Nie możemy jednocześnie patrzeć na spławik i obserwować szczytówki w wędce gruntowej.
W dzień łowimy na feedery, obserwując szczytówki. Nadchodzi noc, a my nie chcemy patrzeć na świetliki. Nie mamy też dwóch innych wędek typowo gruntowych do łowienia z alarmem.
Pozdrawiam
Mateusz

Offline Tomsza

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 602
  • Reputacja: 49
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Radomia okolice
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: Feeder i sygnalizatory elektroniczne
« Odpowiedź #10 dnia: 10.06.2017, 23:16 »
A tutaj o tym było.
Tomsza

Offline Mateo

  • Administrator
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 8 832
  • Reputacja: 976
  • Płeć: Mężczyzna
    • Galeria
    • Spławik i Grunt
  • Lokalizacja: Śląsk
  • Ulubione metody: waggler method
Odp: Feeder i sygnalizatory elektroniczne
« Odpowiedź #11 dnia: 10.06.2017, 23:22 »
Dokładnie :thumbup:
Warto linkować do podobnych tematów, bo nowi użytkownicy będą mogli wtedy łatwiej przechodzić do informacji dotyczących tych samych rzeczy.
Pozdrawiam
Mateusz

Offline ptaku_1

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 894
  • Reputacja: 145
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Jabłonna
  • Ulubione metody: feeder
Odp: Feeder i sygnalizatory elektroniczne
« Odpowiedź #12 dnia: 11.06.2017, 15:10 »
Dziś używałem pierwszy raz sygnałki i miałem własnie taki przypadek jaki opisał Mateo. Szczytówka gięła się jak oszalała a sygnalizator milczał (żyłka była pod kątem 90 stopni w stosunku do kija).
Wniosek na noc trzeba tak ustawiać kij aby żyłka była w linii prostej z wędką.
Pzdr. Paweł

"PZW jest jak ZUS, płacisz i nic z tego nie masz, jeśli potrzeba to i tak się leczysz na komercji"

Lubię zegarki https://www.youtube.com/playlist?list=PL6Tg8Td6x60FxfdbXAUGGYUyv0nzDZtAP

Offline Kinior

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 118
  • Reputacja: 25
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Warszawa
  • Ulubione metody: wędkarstwo karpiowe
Odp: Feeder i sygnalizatory elektroniczne
« Odpowiedź #13 dnia: 11.06.2017, 15:35 »
Bardzo często łowie na feeder z sygnalizatorami ponieważ jestem leniem i lubię gawędzić czasami kolegami nad wodą :) Wędki też mam ustawione pod kątem 90 stopni i na noc nie zmieniam. Warunkiem żeby nie spadły jest hamulec by go ustawić na luz. Wtedy uważam nie ma znaczenia bo szczytówka lekko się ugnie a ryba i tak żyłkę będzie wybierała i zacznie grać. Na wprost można ustawić gdy hamulec masz lekko mocniejszy. W dzień gdy siedzi się przy wędkach jest to niepotrzebny gadzet.
Przez 2 lata takiego wędkowania nie straciłem wędki :) być może na wprost jest lepiej :)
Jeszcze jedno - tylne butt gripy na podzie muszą trzymać wędkę w razie coś.
Marcin

Mazovia Fishing Team

Offline ptaku_1

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 894
  • Reputacja: 145
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Jabłonna
  • Ulubione metody: feeder
Odp: Feeder i sygnalizatory elektroniczne
« Odpowiedź #14 dnia: 11.06.2017, 15:37 »
Ja miałem wolny bieg a i tak szczytówka przejmowała energie a żyłka nie schodziła.
Pzdr. Paweł

"PZW jest jak ZUS, płacisz i nic z tego nie masz, jeśli potrzeba to i tak się leczysz na komercji"

Lubię zegarki https://www.youtube.com/playlist?list=PL6Tg8Td6x60FxfdbXAUGGYUyv0nzDZtAP