Autor Wątek: Kormorany!  (Przeczytany 1843 razy)

Offline Druid

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 2 740
  • Reputacja: 418
  • Płeć: Mężczyzna
    • Galeria
  • Lokalizacja: Knurów, Górny Śląsk
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Kormorany!
« dnia: 02.03.2015, 00:49 »
Wczoraj robiąc obchód moich wód na jednym jeziorku zauważyłem grupę czarnych ptaszysk , naliczyłem 22 sztuki. Kormorany ! Zacząlem się bać - zwlaszcza dlatego że przy brzegu już leżał na wodzie sandaczyk ( 30-35cm) z rozwaloną głową, kawalek dalej leszczyk - z raną jak po nożu...
Akwen jest dość głeboki - w miejscu w którym siedzialy na wodzie jest około 6m głebokości. Jedyne pocieszenie że są dość płochliwe, gdy byłem jeszcze daleko od nich zerwały się i odleciały
Słabo je znam, do tej pory widywałem tu tylko pojedyncze sztuki, czasem parki. Wiem że sporo sie ich kręci na jeziorze Rybnickim ( 10 km stąd w linii prostej), oby przyleciały tylko na chwilowe występy.  Czy ktoś ma większe doświadczenie z tym szkodnikiem ? Jakąś bardziej konkretną wiedzę o nim ?
Mój strach sie jeszcze zwiększył gdy pooglądalem na YT niemieckie filmiki o tym zabójcy, jak żre piękne i niemałe ryby >:O
Pozdrawiam - Gienek

Offline Luk

  • Administrator
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 22 836
  • Reputacja: 1996
  • Płeć: Mężczyzna
  • Wędkarstwo rządzi!
  • Lokalizacja: Newark
Odp: Kormorany!
« Odpowiedź #1 dnia: 02.03.2015, 07:29 »
22 sztuki to spora rybia masakra na danej wodzie.

Niestety, kormoran żeruje często w grupach, i łowi stadnie. Ma niewiele czasu na lowy, gdyż jego pióra nasączają się wodą, przez co ptaki te musza się 'suszyć', w charakterystyczny sposób rozkladając skrzydła.

W wodzie swoimi dziobami atakuja nawet większe ryby. W UK potrafią zjeść kilowego szczupaka, nawet leszcza! Wiele ryb nosi ślady po kormoranach, zwlaszcza liny lub szczupaki, które z racji wagi mają większe szanse na ocalenie. Małe ryby szybko padają łupem kormorana...

Tyle ptaków może siac prawdziwe spustoszenie, zwłaszcza o tej porze roku, gdy woda jest przejrzysta, zaś roslinnośc  będąca schronieniem obumarła. Kormoran zagania rybę, az ta nie ma sił. Małe sandacze i szczupaki to idealny pokarm, ze zjedzeniem sadacza 30 cm ptak ten nie ma problemu...

Polecam bronienie się za pomocą petard. Jeżeli ptaszyska skojarzą dana wode z hukiem, nie powinny przylatywać. Niestety polują najczęściej nad ranem. Kormoran potrzebuje około 0,5-0,7 kg ryb dziennie. Przy tylu sztukach może to oznaczać zubowżenie wody o 10 kilo dziennie, często są to bardzo cenne ryby, drapieżniki właśnie. Myślę też, że kormoran lubi wody po zarybieniach. O ile nie ma głębokich dołów, mogą one  się nieźle obłowić obrabiając takie kroczki karpia na przykład...

Gienek - alarm czerwony! :o
Lucjan

elvis77

  • Gość
Odp: Kormorany!
« Odpowiedź #2 dnia: 02.03.2015, 08:39 »
10kg?  To tyle co jeden wędkarz. Czyli nie ma zagrożenia.  Żartowałem.
Ale wychodzi na to,że jedna wydra potrafi więcej szkody wyrządzić niż całe stado kormoranów. A jak jest z rodziną to wyciągnie nawet kilka ton w ciągu sezonu.

Offline marek118

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 669
  • Reputacja: 188
  • Płeć: Mężczyzna
    • Galeria
  • Lokalizacja: RNI, Koło PZW nr 28 "Szuwarek" Nowa Sarzyna
  • Ulubione metody: feeder
Odp: Kormorany!
« Odpowiedź #3 dnia: 02.03.2015, 11:20 »
Patrzcie jak je można wykorzystać do swoich celów :D



A to jedyna metoda na walkę z nimi

Offline Uli

  • Nowy użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 11
  • Reputacja: 1
  • Płeć: Kobieta
  • Lokalizacja: West Midlands
Odp: Kormorany!
« Odpowiedź #4 dnia: 02.03.2015, 12:32 »
Niezły sposób dla tych co łowią ryby po to aby je jeść lub sprzedać :P


Offline Ostap

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 3 398
  • Reputacja: 149
  • Płeć: Mężczyzna
  • Chciałeś Panią? Zapie.... na nią!
  • Lokalizacja: Wuwua
Odp: Kormorany!
« Odpowiedź #5 dnia: 02.03.2015, 12:43 »
Łowne bestie trzeba przyznac :D




Łukasz
 
Mazovia Fishing Team