Listopadowy numer WMH
- Utworzono
Listopadowy numer Wędkarstwo Moje Hobby to prawdziwa gratka dla spławikowców i gruntowców!
Po raz pierwszy zostałem tak mocno zszokowany biorąc do ręki polski magazyn poświęcony wędkarstwu. Wiadomości Wędkarskich nie czytam – bo to tuba propagandowa Zarządu Głównego PZW (niestety, mało konkretów, za to pełno 'propagandy' wmawiającej czytelnikowi, że jest dobrze – a nawet ‘lepiej’). Pozostaje Wędkarstwo Moje Hobby i Wędkarski Świat. Obydwa czasopisma starają się pokryć całe ‘spectrum’ technik wędkarskich – przez co zawsze jest coś ciekawego do przeczytania, jednak ‘spławik i grunt’ często stanowi skromny ułamek zawartości magazynu.
Numer listopadowy WMH całkowicie mnie zaskoczył! Po raz pierwszy było tam tak wiele rzeczy spławikowo- gruntowych, że można mówić o ‘przełomie’! Mam nadzieję, że tak już pozostanie!
Magazyn kosztuje zaledwie 6,99 PLN - co jest bardzo niską ceną. Dla tych co nie zdążą kupić 'papierowego' numeru - jest wersja 'komputerowa' pisma do nabycia, dostępna poprzez stronę WMH (http://wmh.pl/).
Oto lista artykułów, które polecam (oczywiście oprócz wymienionych przeze mnie artykułów, są tam też te drpieżnikowe’, muchowe i morskie - też warto je przeczytać!) :
Methoda na kanał. Paweł Smyk po raz kolejny świetnie przedstawia swój pomysł na łowienie ryb – tym razem jesiennych płoci. Naprawdę warto zapoznać się z tą wersją Metody. Dla niektórych może okazać się to ‘wbrew’ podstawowym regułom – ale właśnie to się nazywa wychodzić ponad stereotypy!
Późnojesienne improwiazcje. Marcin Wosiek dzieli się swoimi spostrzeżeniami na temat pewnych ‘kombinacji’ które można i trzeba wykonywać nad wodą aby połowić. Esencja udanego wędkarstwa jak dla mnie. Szukanie sposobu na rybę, to właśnie jest skuteczne wędkarstwo!
Zanętowa transformacja. I znowu Paweł Smyk, tutaj z recepturami które każdy z nas może z powodzeniem stosować na co dzień. Kolejna seria świetnych porad! Od siebie dodam, że pastami z przepisu autora świetnie można otaczać same przynęty. Zwłaszcza jest to idealna taktyka na łowienie w nocy!
Węzły w wędkarstwie spławikowym. Marcin Kostera dzieli się swoja wiedzą i przedstawia podstawowe węzły wędkarskie. Czyli takie abecadło spławikowca i gruntowca!
Antenka wielofunkcyjna. Damian Furmańczyk podaje sposób na to, aby uczynić antenkę spławika dobrze widoczną. Świetne porady – od siebie dodam, że można stosować własne preferencje barw – i przy wagglerze pomoże to w rejestracji brań podnoszonych – zwłaszcza na większych dystansach lub fali.
Port w wielkim mieście - listopad. Marcin Kostera pokazuje swój sposób na efektowną sesję w chłodne listopadowe dni. Dla tyczkarzy, łowiących batem i matchówką – kopalnia rzetelnej wiedzy o 'zimnym' spławikowaniu.
Na przekór? Damian Furmańczyk obala mity i stereotypy. To kolejny świetny artykuł, którego przeczytanie może niejednemu wędkarzowi otworzyć ‘oczy’ na to – jak ważnym jest sprawdzanie samemu pewnych rzeczy i nie uznawaniu ‘starych’ zasad za pewnik. Czasy się zmieniają, i o rybach wiemy już znacznie więcej niż 20 lat temu. Brakuje mi tylko tutaj ustępu o rurce antysplataniowej!
Głębokie łowiska karpiowe. Adrian Modzelewski dzieli się swoimi uwagami na temat łowienia na głębokich łowiskach i zasadności szukania większych okazów właśnie tam. Cenne informacje i wskazówki, zwłaszcza dla gruntowców szukających okazów, nie tylko karpi.
Kulkowe kombinacje i ich prezentacja. Paweł Szewc zapodał tutaj coś, co każdy gruntowiec powinien wiedzieć, i umieć stosować. Nie dotyczy to wcale tylko karpi, dla mnie łowienie okazów lina i leszcza to właśnie odpowiednie podanie przynęt na włosie. Kolejny artykuł z serii ‘podstawowych’. Umiejętność doboru przynęt – to podstawa sukcesu nad wodą!