Skip to main content

O nas


Jest nas kilku zapaleńców, prowadzących ten portal, forum i magazyn.

Misja portalu:

  • doskonalenie technik spławikowo-gruntowych,
  • prezentowanie nowości sprzętowych,
  • publikowanie ciekawych materiałów fimowych z wypraw wędkarskich,
  • promowanie postaw poszanowania dla przyrody,
  • propagowanie zasad "złów i zachowaj umiar" oraz "złów i wypuść",
  • informowanie o zagrożeniach dla środowiska naturalnego i ichtiofauny,
  • dyskusje na temat możliwych zmian w gospodarce rybacko-wędkarskiej.

Negatywnych następstw tego, w jaki sposób uprawialiśmy wędkarstwo i rybactwo w Polsce przez wiele lat, nie sposób obecnie nie zauważyć. Staramy się pokazywać, jak wygląda amatorski połów ryb na wędkę w innych krajach, poszukiwać rozwiązań na poprawę rybostanu w naszych wodach, promować ochronę rodzimej ichtiofauny i wskazywać na inwazyjność gatunków obcych.

Na naszym forum dyskusyjnym główny nacisk kładziemy na kulturę dyskusji, przyjazną atmosferę oraz wysoki poziom merytoryczny. Nie tolerujemy niemiłych i niekulturalnych wypowiedzi.

Lucjan Śliwa

Mam na imię Lucjan. Na co dzień używam nicka Luk i jestem założycielem portalu Spławik i Grunt. Od kilkunastu lat mieszkam w UK i tutaj "powróciłem" na łono wędkarstwa po sporej przerwie. Inne realia sprawiły, że moje horyzonty znacznie się poszerzyły, co dotyczy zwłaszcza sposobów łowienia, z jakimi nie spotkałem się w Polsce. Łowię spławikiem, feederem, tyczką. Uganianie się za drapieżnikami czy karpiami też nie jest mi obce. Najbardziej jednak lubię łowić liny i karasie oraz brzany na rzekach. To moje trzy ulubione gatunki.
W sumie ciągle odkrywam coś nowego...
Większość wolnego czasu poświęcam mojej pasji, jaką jest wędkarstwo. Zajmuję się pisaniem artykułów, robieniem filmów. Staram się działać na wielu poziomach. Jestem sekretarzem Polish Anglers Asssociation - polonijnej organizacji wędkarskiej w Wielkiej Brytanii. Posiadam uprawnienia instruktorskie pierwszego stopnia.