Skip to main content

Rodzaje pelletów i ich przeznaczenie

  • Utworzono

Pellety sa ostatnio coraz bardziej popularne. Jakie są jego rodzaje i do czego służą?

Pellet jest stosunkowo ‘niedawnym’ wynalazkiem techniki wędkarskiej – na Zachodzie stosowany jest od ponad dwudziestu lat. Bardzo szybko zdobył popularność i stał się jednym z głównych składników zanęt jak również i podstawową przynętą, zwłaszcza na łowiskach komercyjnych. Kilka wędkarskich metod  zostało wymyślonych do łowienia z jego użyciem  - jak chociażby pellet waggler lub pellet feeder.  Na początku zaczęto stosować  do nęcenia pellet jaki jest  używany  w hodowli  łososi i innych ryb łososiowatych jako karma (z dużą zawartością rybiego tłuszczu i białka) - z bardzo dobrym skutkiem. Pojawiły się następnie pellety zmodyfikowane (pod kątem  ryb słodkowodnych),  przynętowe,  pasty...

Przy wyborze pelletów powinniśmy zrozumieć jakie są między nimi różnice i do czego poszczególne ich typy służą. Jest to szczególnie ważne dla bezpieczeństwa samych ryb – ponieważ niektóre rodzaje pelletu mogą im zaszkodzić, zwłaszcza w zimnych miesiącach.

W krajach gdzie pellety używane są powszechnie, takich jak UK,  ryby w niektórych łowiskach najlepiej reagują właśnie na ten rodzaj przynęt. Ale nawet w wodach gdzie ich nigdy nie stosowano świetnie się sprawdzają.

Pellet o dużej ilości tłuszczu – halibut i trout pellet

Ten rodzaj pelletu zawiera w swoim składzie dużą ilość białka – około 30-40%, i dużą zawartość tłuszczów – do 20%. Przy pellecie halibutowym ta ilość tłuszczu może być nawet dwukrotnie większa ( w zależności od producenta).  Ma kolor ciemny – od czarnego po brązowy. Wykorzystywany do karmienia hodowlanych ryb łososiowatych znalazł zastosowanie w wędkarstwie słodkowodnym. Ma on mocny rybi zapach i świetnie sprawdza się jako zanęta i przynęta. Ryby słodkowodne okazało się uwielbiają ‘rybie’ smaki – i często słodkie zanęty przegrywają z tymi mającymi w składzie pellety o różnych granulacjach lub w formie zmielonej. 
Dostępne w różnych wielkościach – te zanętowe od 2 mm do kilkunastu milimetrów (2 mm, 3 mm, 4 mm, 6 mm, 8 mm, 10 mm and 14 mm)– haczykowe zaś od 4 mm do kilkudziesięciu ( podstawowy wymiar to 6, 8 i 11 mm - sa jeszcze pellety większe, niektóre nawet o średnicy 30 mm do połowu dużych karpi i sumów).

 Z pelletów przynętowych polecam produkty firmy Sonubaits, zwłaszcza pellet truskawkowy. To, że pellet taki ma smak lub zapach truskawki wcale nie znaczy, że tak jest w rzeczywistości – tak naprawdę śmierdzi  okropnie czymś rybim, w tle może czuć coś jakby zgniłą truskawkę...  Po zanurzeniu w wodzie wydzielają one olej który bardzo dobrze nęci ryby, zwłaszcza gdy jest ciepło. Pellet ten nie rozpada się w wodzie przez wiele godzin cały czas intensywnie pachnąc i uwalniając aromaty – co jest jego niebywałą zaletą.

Pellety twarde halibutowe sa produkowane jako produkt do nęcenia i do użycia jako przynęta. Ten drugi rodzaj jest robiony zazwyczaj z dziurką pozwalającą na montaż na włosie. Wersja przynętowa jest trwalsza i w wodzie potrzeba około kilku godzin zanim się rozpadnie, gdzie pellety do nęcenia powinny się ‘rozłożyć’ szybciej.

Wadą pelletów halibutowych czy pstrągowych jest to, że ryby słodkowodne ( w przeciwieństwie do łososiowatych) nie trawią go zbyt dobrze podczas zimniejszego okresu, co może być on przyczyną wielu problemów trawiennych – zwłaszcza zimą, gdy metabolizm ulega spowolnieniu .Taki pellet trawi się wtedy  w układzie pokarmowym kilka dni powodując szereg problemów (np. letarg) i mogąc doprowadzić nawet do śmierci ryby.
 W wielu łowiskach w UK jego użycie jako zanęty jest zabronione właśnie z tego powodu. Radziłbym ostrożnie go używać – zwłaszcza wtedy gdy woda jest zimna, czyli w granicach 10 stopni lub mniej, tylko w formie dodatku do zanęt, a nie jako jej główny składnik lub oczywiście jako przynęta... Pellet  o dużej ilości tłuszczu stosuje się głównie do nęcenia i połowu karpia, brzany, leszcza i klenia. Łowi się na niego także sumy i węgorze.


Halibut pellet 2 mm i 4 mm, oraz pellet haczykowy 6 mm halibut, 8 mm i 11 mm truskawka



Pellety są pełne oleju - świetnie wabiącego ryby 


Pellet zanętowy (carp lub feed pellet)

Pellet ten powstał z myślą o uniknięciu problemów wynikających z użycia pelletów wysokotłuszczowych. Pellet zanętowy ma niską zawartość tłuszczu i białek- większą zaś węglowodanów. Pęcznieje w wodzie i szybko się rozpada. Ryby sycą się nim powoli,  nawet mimo spożycia jego sporych ilości i trawią go szybko - bez problemów, niezależnie od temperatury wody.  Jest on jasno szarego lub jasnobrązowego koloru.
Świetny jako składnik zanęt – czy to jako dodatek do tradycyjnych zanęt na bazie bułki tartej lub pieczywa lub jako indywidualna zanęta. Kilka metod jest poświęconych połowom wyłącznie z wykorzystaniem pelletu -  pellet waggler lub pellet feeder.
Dostępne w różnych wielkościach – od 1 mm do kilkunastu milimetrów (1,  2 mm, 3 mm, 4 mm, 6 mm, 8 mm, 11 mm)
Można je barwić i dodawać różnych aromatów aby zitensyfikować ich zapach. Występują też pellety o konkretnym smaku - np. kokosowym, truskawkowym lub ostatnio popularny kryl. Na pewno pellety o ‘rybim’ zapachu sa skuteczniejsze od tych owocowych, o czym warto pamiętać!

Pellety jasne działają praktycznie na wszystkie karpiowate. Niektóre firmy dodaja do tych pelletów betainę działającą stymulująco na karpie.

Jako,że rozpada się szybko – wersja przynętowa nie różni się od tej ‘zanętowej’. Nie ma ich z dziurką i na haku motuje się go za pomocą specjalnej gumki, po angielsku nazywanej pellet band.




Pellety o różnych wielkościach - 2 mm, 3 mm, 4 mm i 4,5 mm. Ten zielony jest z dodatkiem betainy




Pellet expander

Ten rodzaj pelletu stosuje się do użycia zazwyczaj, jako przynęta. Wygląda na pierwszy rzut oka tak jak wersja ‘karpiowa’ ale ja się przyjrzeć – to nie ma on zbitej budowy tylko przypominającą ‘pumeks’. Stworzono go po to aby móc nabijać go na haczyk, dlatego ma inną strukturę. Nie tonie po wrzuceniu do wody i trzeba go odpowiednio przygotować. Do takiego ‘preparowania’ służą specjalne pompki pelletowe, dzięki którym  powietrze znajdujące się w ziarnach pelletu zostaje odessane i zastąpione wodą. Można też spreparować go poprzez namoczenie w wodzie…

 Pellet ten może być wykorzystywany również, jako zanętowy – głównie  do punktowego nęcenia (wg zasady mało i często).  Jego wymiary to 2,3,4, 6, 8 i 11 mm.
 

Pellet haczykowy

Specjalnie przygotowany  do zakładania na haczyk, o różnych smakach i właściwościach – z mniejszą lub większą ilością oleju, o różnych kolorach. Jest to wersja pelletu expander, która została spreparowana i konkretnie zabarwiona i doprawiona. Pakowany w małe pudełeczka ma odpowiednią konsystencję i jest gotowy do użycia. Obecnie coraz więcej firm produkuje ten typ przynęty, prześcigając się w kolorach i smakach. Występuje zazwyczaj w wielkości 4 i  6mm. Warto zaopatrzyć się w kilka takich opakowań – ja polecam truskawkowy smak lub tradycyjny rybi (halibut lub fishmeal). Działa na większość karpiowatych - polecam je zwłaszcza do połowu karasia, lina, płoci i leszczy. Nie jest to pellet, który zazwyczaj nadaje się do łowienia ‘na włosie’, i warto o tym pamiętać (te do włosa najczęściej są z dziurką)!