Autor Wątek: Co nieco nauki <^-^>  (Przeczytany 64156 razy)

Offline e-MarioBros

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 8 955
  • Reputacja: 415
  • Lokalizacja: Jaworzno
  • Ulubione metody: gruntówka + sygnalizator
Odp: Co nieco nauki <^-^>
« Odpowiedź #240 dnia: 07.10.2022, 13:57 »
;)

Offline demios

  • Zaawansowany użytkownik
  • ****
  • Wiadomości: 353
  • Reputacja: 22
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Warszawa
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Co nieco nauki <^-^>
« Odpowiedź #241 dnia: 20.10.2022, 09:54 »
https://www.onet.pl/informacje/onetwiadomosci/nasa-pokazala-najnowsze-zdjecia-z-kosmosu-oto-filary-stworzenia/56x238z,79cfc278
Jedno z moich ulubionych zdjęć kosmosu w nowej odsłonie - wspaniałą robotę wykonuje nowy teleskop!

Offline Mosteque

  • Moderator Globalny
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 32 690
  • Reputacja: 1998
  • Płeć: Mężczyzna
  • MFT
  • Lokalizacja: Jaktorów
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Co nieco nauki <^-^>
« Odpowiedź #242 dnia: 20.10.2022, 10:00 »
Miazga :bravo:
Krwawy Michał

Purple Life Matters

Offline KotKoi

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 003
  • Reputacja: 86
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Siemianowice Śląskie
  • Ulubione metody: wędkarstwo karpiowe
Odp: Co nieco nauki <^-^>
« Odpowiedź #243 dnia: 21.10.2022, 05:31 »
Miazga :bravo:

Dokładnie Michał .
Coś pięknego. A technologia do zrobienia tegoż zdjęcia jaka.
MIAZGA

Offline Mosteque

  • Moderator Globalny
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 32 690
  • Reputacja: 1998
  • Płeć: Mężczyzna
  • MFT
  • Lokalizacja: Jaktorów
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Co nieco nauki <^-^>
« Odpowiedź #244 dnia: 29.10.2022, 20:10 »
Po raz kolejny robię serial o programach kosmicznych. Zawsze mnie rozwalają liczby przy Saturnie V.

3,5 mln kg ciągu!
15 ton paliwa na sekundę!

Madafaka...

Przy okazji sprawdziłem sobie specyfikację Starshipa, który niedługo wystartuje.
7,5 mln kg ciągu. Ktoś ma jakieś pytania ???

Na pierwszym zdjęciu po kolei:
Redstone i Atlas - program Mercury. Potem Titan z Gemini. I Saturn V z Apollo.


A tak będzie wyglądać lądowanie boostera Starshipa. To już wszystko jest zbudowane i działa. Niedługo pierwszy start. SF się dzieje na naszych oczach.
Krwawy Michał

Purple Life Matters

Offline katmay

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 8 295
  • Reputacja: 562
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Łowicz
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: Co nieco nauki &lt;^-^&gt;
« Odpowiedź #245 dnia: 29.10.2022, 22:21 »
Trochę to wszystko stanęło od lat 60 ubiegłego wieku. Są pewne poprawy względem dynamiki cieczy, więc mniejsza rakieta jest w stanie efektywniej wykorzystać energię niż 60 lat temu. Co czyni ją odrobinę mniejszą.
Jak by się bardziej zastanowić, to nawet w elektrowniach atomowych wykorzystujemy nadal silnik oparty na parze. Może nie tłoki, ale udoskonalenie tej technologii.
Obecnie raczkujemy w dziedzinie pozyskiwania energii.
Dla mnie największym osiągnięciem w ostatnim miesiącu, jest wytworzenie przez polski startup filtra, który pozwala z morza odzyskać 100 litrów wody pitnej w cenie jednego centa USD. Przy czym filtr ten pozwala odzyskiwać np lit, czy inne cenne pierwiastki, a do tego jest w 100% biodegradowalny, ponieważ również w 100% składa się z węgla.
Marcin

Offline Mosteque

  • Moderator Globalny
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 32 690
  • Reputacja: 1998
  • Płeć: Mężczyzna
  • MFT
  • Lokalizacja: Jaktorów
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Co nieco nauki &lt;^-^&gt;
« Odpowiedź #246 dnia: 30.10.2022, 08:03 »

Jak by się bardziej zastanowić, to nawet w elektrowniach atomowych wykorzystujemy nadal silnik oparty na parze. Może nie tłoki, ale udoskonalenie tej technologii.
Obecnie raczkujemy w dziedzinie pozyskiwania energii.

Tak, jest to niestety bardzo smutny, acz prawdziwy wniosek. Kiedyś też do niego doszedłem :(

Do niedawna równie tragicznie wyglądała kwestia magazynowania energii, bo akumulatory były jedynie odrobinę ulepszonymi wersjami tych z końca XIX wieku :facepalm: Na szczęście sporo się w tej kwestii dzieje ostatnio.


Dla mnie największym osiągnięciem w ostatnim miesiącu, jest wytworzenie przez polski startup filtra, który pozwala z morza odzyskać 100 litrów wody pitnej w cenie jednego centa USD. Przy czym filtr ten pozwala odzyskiwać np lit, czy inne cenne pierwiastki, a do tego jest w 100% biodegradowalny, ponieważ również w 100% składa się z węgla.

Ja nie jestem pewien, czy to nie ten sam startup, o którym czytałem przynajmniej rok temu. Zastanawiałem się wtedy, jak w to zainwestować, ale po głębszej analizie z kumplem doszliśmy do wniosku, że to zbyt piękne, by mogło być prawdziwe. Jeśli po takim czasie ta firma nadal jest startupem, to coś tu ewidentnie jest bajką.
Krwawy Michał

Purple Life Matters

Offline demios

  • Zaawansowany użytkownik
  • ****
  • Wiadomości: 353
  • Reputacja: 22
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Warszawa
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Co nieco nauki <^-^>
« Odpowiedź #247 dnia: 30.10.2022, 08:20 »
Smutna prawda jest niestety taka, że pomimo tego, że naukowców mamy wybitnych, w naszym kraju najczęściej zderzają się z murem wszelkich ograniczeń, począwszy od marketingowych na finansowych skończywszy. Francuzi są mistrzami w tego typu marketingowym "zawłaszczaniu", bo jak by nie patrzeć, wielu ludzi na świecie jest przekonanych, że Chopin i Skłodowska-Curie byli Francuzami a kinematograf  wynaleźli bracia Lumiere.

Offline Mosteque

  • Moderator Globalny
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 32 690
  • Reputacja: 1998
  • Płeć: Mężczyzna
  • MFT
  • Lokalizacja: Jaktorów
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Co nieco nauki <^-^>
« Odpowiedź #248 dnia: 30.10.2022, 10:16 »
Doczytałem o tej filtracji i to jest coś innego :bravo:

Pozostaje obserwować,  czy tym razem też  w Polsce temu łeb ukręcą.
Krwawy Michał

Purple Life Matters

Offline demios

  • Zaawansowany użytkownik
  • ****
  • Wiadomości: 353
  • Reputacja: 22
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Warszawa
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Co nieco nauki <^-^>
« Odpowiedź #249 dnia: 30.10.2022, 12:14 »
Nie wiem czy znacie, ale ja jestem wielkim fanem audycji pana Jerzego Lemańskiego z Narodowego Muzeum Techniki, który w każdy wtorek w RDC o 7:40 z właściwym dla siebie humorem opowiada o szeroko pojętej technice, ale nie tylko. To zawsze moje ulubione 20 min w drodze do pracy. Tu przykładowa opowieść pana Jerzego o podróżach Polaków w latach 70-tych za granicę. Pamiętam, że opowieść o panu Kaziku spod Białegostoku, właścicielu Tarpana, sprawiła że oplułem przednią szybę auta ;D
https://www.rdc.pl/podcast/poranek-rdc_p3mbvmpmqgcjfCnE8K5O?episode=yOgR0hVpgyFXgOWbYUbb

Offline Mosteque

  • Moderator Globalny
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 32 690
  • Reputacja: 1998
  • Płeć: Mężczyzna
  • MFT
  • Lokalizacja: Jaktorów
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Co nieco nauki <^-^>
« Odpowiedź #250 dnia: 30.10.2022, 12:26 »
Nie znałem tego. Mam prośbę. Mógłbyś wrzucać czasem linka, gdy będzie coś fajniejszego?
Krwawy Michał

Purple Life Matters

Offline demios

  • Zaawansowany użytkownik
  • ****
  • Wiadomości: 353
  • Reputacja: 22
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Warszawa
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Co nieco nauki <^-^>
« Odpowiedź #251 dnia: 30.10.2022, 12:43 »
W podcastach RDC (bezpłatne) są chyba wszystkie audycje pana Jerzego, a jest tego naprawdę sporo. Bodajże w ostatnim odcinku wspominał, że mają je jeszcze ogarnąć bo był jakiś problem z dostępem. Przejrzyj sobie w wolnej chwili te podcasty bo tematyka jest naprawdę obszerna (mają tytuł danego tematu) Ja przyznam, że z niecierpliwością czekam na każdą wtorkową audycję, bo bez względu o czym by pan Jerzy nie opowiadał, uwielbiam sposób w jaki dzieli się swoją wiedzą.

Offline Mosteque

  • Moderator Globalny
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 32 690
  • Reputacja: 1998
  • Płeć: Mężczyzna
  • MFT
  • Lokalizacja: Jaktorów
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Co nieco nauki <^-^>
« Odpowiedź #252 dnia: 30.10.2022, 12:55 »
:thumbup: Tylko weź mi jeszcze znajdź czas... Z samych subskrypcji na YT codziennie przelatuje mi kilka filmów, których nie zdążę nawet dotknąć. Ech...

Trochę ciekawostek z frontu walki o tańszą energię:
https://businessinsider.com.pl/technologie/nowe-technologie/energia-przyszlosci-hiszpanskie-solary-produkuja-prad-w-nocy-oto-co-planuja-polskie/hx0bm4t
Krwawy Michał

Purple Life Matters

Offline demios

  • Zaawansowany użytkownik
  • ****
  • Wiadomości: 353
  • Reputacja: 22
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Warszawa
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Co nieco nauki <^-^>
« Odpowiedź #253 dnia: 30.10.2022, 15:31 »
:thumbup: Tylko weź mi jeszcze znajdź czas... Z samych subskrypcji na YT codziennie przelatuje mi kilka filmów, których nie zdążę nawet dotknąć. Ech...
Witaj w klubie. U mnie chroniczny brak czasu spowodował ostatnio, chęć nauki gry na gitarze :)
Co do fotowoltaiki, myślę że prędzej czy później z jednego panela będziemy w stanie zaspokoić zapotrzebowanie na energię dla średniej wielkości domu i oby to nastąpiło jak najszybciej.

Offline demios

  • Zaawansowany użytkownik
  • ****
  • Wiadomości: 353
  • Reputacja: 22
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Warszawa
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Co nieco nauki <^-^>
« Odpowiedź #254 dnia: 08.11.2022, 09:56 »
Pan Jerzy Lemański opowiada o historii telefonu, co prawda to 5 odcinek z tej serii, ale bardzo ciekawy bo nawiązuje do czasów pojawienia się pierwszych telefonów komórkowych.
Audycja trwa ok 20 min, polecam bo dla wielu będzie to podróż z lekką nutą nostalgii.
Fascynujący jest fakt, jak w krótkim czasie nastąpił tak dynamiczny postęp technologiczny.

https://www.rdc.pl/podcast/jerzy-lemanski-w-poranku-rdc_yyWyTh2BIdx6mVbmswdN?episode=K75l0DHCKaE5kuMdtjYo