Autor Wątek: Mocny kołowrotek na odległości 60-70 m - jaki?  (Przeczytany 8589 razy)

Offline elwood

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 928
  • Reputacja: 272
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Kraków
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Mocny kołowrotek na odległości 60-70 m - jaki?
« Odpowiedź #30 dnia: 05.05.2019, 10:35 »
A tak z głupia frant zapytam - próbowałeś coś poszukać na ali? Tam jest od metra przeróżnych kręciołów, a za cenę jednej Daiwy kupisz tam kilka niezłej jakości. Nawet jeśli się np przekładnia chińczyka po jakimś czasie zużyje szybciej, to weźmiesz nowy itp. Mam kilka takich kręciołków w wersji "full metal", łowię na komercjach więc duże ryby nie są rzadkością i bardzo sobie chwalę. Pewnie te same fabryki je robią, co daiwy itp ;D

Dorzuciłem do pieca ;D No to teraz się posypią na mnie gromy ;D ;D ;D ;D :'( :'( :'( ;D ;D ;D ;D
Z pozdrowieniami - Marcin

Offline Shreku82

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 8 024
  • Reputacja: 711
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Grybów
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: Mocny kołowrotek na odległości 60-70 m - jaki?
« Odpowiedź #31 dnia: 05.05.2019, 10:50 »
Niekoniecznie... Ja już ponad 2 lata gnębie jednego chinola na niemałych rybkach i ma się wciąż bardzo dobrze A ostatnio Czesiu usprawnił mi go w QD, także jeszcze chwilę na pewno minie nim go zamęcze A cena...? No cóż... 110 zł za przyzwoity młynek nie wydaje mi się zbyt wygórowana...

Wysłane z mojego SM-T700 przy użyciu Tapatalka

Patryk

Życie jest zbyt krótkie, by nie jeździć na ryby 😀

Offline N3su

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 2 229
  • Reputacja: 317
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Sosnowiec/Newcastle
  • Ulubione metody: spinning
Odp: Mocny kołowrotek na odległości 60-70 m - jaki?
« Odpowiedź #32 dnia: 05.05.2019, 12:48 »
 W tej kwocie są ciekawe Dragony Stealth feeder.

Offline Wonski81

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 2 700
  • Reputacja: 933
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Tarnowskie Góry
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Mocny kołowrotek na odległości 60-70 m - jaki?
« Odpowiedź #33 dnia: 05.05.2019, 13:18 »
Napiszę raz jeszcze.
Podczas holu przekładnia ma niezbyt duże znaczenie, chyba że ktoś holuje wyłącznie kołowrotkiem ;)
Liczy się tylko rolka, jej osadzenie, czyli ramię i hamulec. Wypracowany pompowaniem nadmiar żyłki zwija się na młynek i tutaj jakość przekładni nie robi sporej różnicy. W przypadku zwijania cięższych zestawów z większych odległości obciążenia idą na zęby i na korpus, rotor, oś główną. Ciężar zestawu, muł, zaczepy, opór wody razy odległość i częstotliwość... Chyba, że ktoś pompuje kijem jak przy holu.
Ta sama zależność jest przy spinningu. No bo niby jakim cudem wędkarze zarzynają niezłe młynki na przynętach po 5, 10, czy 20 gram? Hmm? ;)


Co do "chińczyków", to niektóre wypadają nieźle. Jednakże nie miałem w ręce nigdy takiego, który miałby namiastkę myśli technologicznej i materiałowej dużych producentów z wielkiej 3.
Czesiek

Offline Michał N.

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 2 055
  • Reputacja: 673
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Grajewo, Podlasie
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: Mocny kołowrotek na odległości 60-70 m - jaki?
« Odpowiedź #34 dnia: 05.05.2019, 15:24 »
Nasunęła mi się mysl,a może jest możliwość oddania kołowrotka do Twojego warsztatu na wzmocnienie ?

Dziękuję za rzetelne propozycje. Daiwy od zawsze mi się podobały ,na pewno rozważę i tą drogę.
Pytanie,czy dwa kołowrotki nie wytrzymają dłużej ,niż jeden w tej samej cenie ?

Jaką średnicę szpuli ma Daiwa bg 4000 ? Za wyznacznik,przyjmuję 55mm i więcej.

Nie wiem co rozumiesz przez wzmocnienie?
Kołowrotek to nie samochód, w którym można zmapowac komputer lub zmienić turbinę ;)

Szpula BG 4000 - 57mm
LT 6000 - 57mm
Shimano 6000- 57mm

Wzmocnienie,czyli  wymiana podzespołu na mocniejszy . W tym przypadku przekładni,łożysk,czy wałka.

Na chwilę obecną najbliższa mi jest Daiwa Fuego lt 6000. Lekka,niezły nawój (92cm). Warto te 40-50 zł dopłacić do BG ,które jest w pełni metalowe,ma lepszy nawój (101 cm),ale jest cieższy (335 g vs405g) ? Bo jeżeli mechanika ma wytrzymać podobnie,to Fuego bardziej mi podchodzi,zwłaszcza do wędki 250g.

Aliexpres nie podchodzi mi. Nie neguję zakupów   ten sposób,ale wolę jednak coś markowego bardziej.

Offline Wonski81

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 2 700
  • Reputacja: 933
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Tarnowskie Góry
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Mocny kołowrotek na odległości 60-70 m - jaki?
« Odpowiedź #35 dnia: 05.05.2019, 16:06 »

Wzmocnienie,czyli  wymiana podzespołu na mocniejszy . W tym przypadku przekładni,łożysk,czy wałka.

Na chwilę obecną najbliższa mi jest Daiwa Fuego lt 6000. Lekka,niezły nawój (92cm). Warto te 40-50 zł dopłacić do BG ,które jest w pełni metalowe,ma lepszy nawój (101 cm),ale jest cieższy ? Bo jeżeli mechanika ma wytrzymać podobnie,to Fuego bardziej mi podchodzi,zwłaszcza do wędki 250g.

Aliexpres nie podchodzi mi. Nie neguję zakupów   ten sposób,ale wolę jednak coś markowego bardziej.

Wymiana części jak najbardziej jest możliwa, o ile uda się takowe zdobyć :facepalm:
Często jest jednak mało opłacalna, bo oferowane przez markę modele z mocniejszymi podzespołami wypadają lepiej cenowo niż kupno części, nakład pracy i pakowanie tego w tańszy model.
Czasem nie ma wyboru, jeśli chce się uzyskać cechy, jakich producent nie oferuje, ale... to już inna historia.

BG i Fuego pod względem mechaniki są niemal identyczne.
BG jest konstrukcją znacznie twardszą, sztywniejszą i też cięższą, metal to metal.
Bez obaw, modele LT zaskakują mocą i maleńką masą, która najwyraźniej ma znaczenie dla Ciebie i na pewno odczujesz komfort z tego tytułu. Tracą trochę stabilności i sztywności, zwłaszcza w stosunku do takiej metalowej konstrukcji jak BG. Myślę, że jednak nie będzie to miało żadnego znaczenia przy Twoim wędkowaniu, ani też za bardzo nie będziesz wiedział o czym ja tu teraz plotę ;)

Większy nawój to łakomy kąsek, ale Fuego nie ma dla wielkości 6000 dużego przełożenia, musiałbyś wybrać Freams, która kosztuje wyraźnie więcej (nie wiem czemu, bo jest wg mnie "klonem" Fuego).
Czesiek

Offline Wiecho

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 785
  • Reputacja: 393
  • Płeć: Mężczyzna
  • Nie znoszę chamstwa i prostactwa
  • Lokalizacja: Katowice
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: Mocny kołowrotek na odległości 60-70 m - jaki?
« Odpowiedź #36 dnia: 05.05.2019, 16:18 »
Fuego LT 6000D  przełożenie 1:5,1 a  4000 BG ma przełożenie 1:5,7.   Dosyć duże , jak to się ma do trwałości ?
Jest jeszcze metalowy Match Winner 4012  za kolejne kilka dych drożej.
Wiesiek

Offline Wonski81

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 2 700
  • Reputacja: 933
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Tarnowskie Góry
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Mocny kołowrotek na odległości 60-70 m - jaki?
« Odpowiedź #37 dnia: 05.05.2019, 16:34 »
Fuego LT 6000D  przełożenie 1:5,1 a  4000 BG ma przełożenie 1:5,7.   Dosyć duże , jak to się ma do trwałości ?
Jest jeszcze metalowy Match Winner 4012  za kolejne kilka dych drożej.

Trwałość i sprawność przekładni jest na wysokim poziomie. Zastosowane materiały są wytrzymałe, a sprawność przekładni daje sporo mocy/ uciągu. Nic tylko korzystać ;)
Myślę, że spore znaczenie ma tutaj gabaryt użytych zębatek. W malutkiej Fuego, jaką recenzowałem niedawno, koło napędowe wręcz wprawia w osłupienie. Jeśli będzie okazja, to włożę Ci w ręce mojego pickerka z Fuego cxh, rzucisz, zwiniesz i przekonasz się, że jednak jest naprawdę dobrze.
Match Winner dla mnie jest ryzykowny. Sporo tych modeli miałem w ręce, zainfekowanych syndromem pinionu.
Czesiek

Offline Wiecho

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 785
  • Reputacja: 393
  • Płeć: Mężczyzna
  • Nie znoszę chamstwa i prostactwa
  • Lokalizacja: Katowice
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: Mocny kołowrotek na odległości 60-70 m - jaki?
« Odpowiedź #38 dnia: 05.05.2019, 17:15 »
Kusisz Czesiu , kusisz tą BG.  Jak wreszcie kupię ją w chwili słabości będzie to wyłącznie Twoja wina. ;)
Na razie napiszę po łacinie :  "Vade retro Satane".  :P
Wiesiek

Offline Shreku82

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 8 024
  • Reputacja: 711
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Grybów
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: Mocny kołowrotek na odległości 60-70 m - jaki?
« Odpowiedź #39 dnia: 05.05.2019, 17:30 »
Kusisz Czesiu , kusisz tą BG.  Jak wreszcie kupię ją w chwili słabości będzie to wyłącznie Twoja wina. ;)
Na razie napiszę po łacinie :  "Vade retro Satane". 
Uważaj Wiesiek Mnie Czesiu dał pokręcić Fuego i przez to muszę sklepy wędkarskie omijać W zeszłym roku zaraził mnie skuteczne pickerem Daiwy, ale w tym jak na razie wychodzę zwycięsko Na razie...

Wysłane z mojego Mi A2 Lite przy użyciu Tapatalka

Patryk

Życie jest zbyt krótkie, by nie jeździć na ryby 😀

Offline Jurek z Warszawy

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 3 863
  • Reputacja: 156
  • Płeć: Mężczyzna
  • Tylko wody PZW- no kill
  • Lokalizacja: Warszawa-Żoliborz
  • Ulubione metody: feeder i spinning
Odp: Mocny kołowrotek na odległości 60-70 m - jaki?
« Odpowiedź #40 dnia: 05.05.2019, 17:52 »
W tym temacie mam pytanie do naszego speca od kołowrotków. Czesiu jak miał byś wybrać Daiwa BG 4000 - Penn Spinfisher V4500 to który byś brał ? Proszę nie rozpisuj się tylko wskaż lepszy w twojej ocenie w tym temacie
2021r.karp-91,88 cm
2022r. karp 83,68 cm
           karaś srebrzysty 39cm
2023r.- brak wyników

Offline Michał N.

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 2 055
  • Reputacja: 673
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Grajewo, Podlasie
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: Mocny kołowrotek na odległości 60-70 m - jaki?
« Odpowiedź #41 dnia: 05.05.2019, 19:02 »

Wzmocnienie,czyli  wymiana podzespołu na mocniejszy . W tym przypadku przekładni,łożysk,czy wałka.

Na chwilę obecną najbliższa mi jest Daiwa Fuego lt 6000. Lekka,niezły nawój (92cm). Warto te 40-50 zł dopłacić do BG ,które jest w pełni metalowe,ma lepszy nawój (101 cm),ale jest cieższy ? Bo jeżeli mechanika ma wytrzymać podobnie,to Fuego bardziej mi podchodzi,zwłaszcza do wędki 250g.

Aliexpres nie podchodzi mi. Nie neguję zakupów   ten sposób,ale wolę jednak coś markowego bardziej.

Wymiana części jak najbardziej jest możliwa, o ile uda się takowe zdobyć :facepalm:
Często jest jednak mało opłacalna, bo oferowane przez markę modele z mocniejszymi podzespołami wypadają lepiej cenowo niż kupno części, nakład pracy i pakowanie tego w tańszy model.
Czasem nie ma wyboru, jeśli chce się uzyskać cechy, jakich producent nie oferuje, ale... to już inna historia.

BG i Fuego pod względem mechaniki są niemal identyczne.
BG jest konstrukcją znacznie twardszą, sztywniejszą i też cięższą, metal to metal.
Bez obaw, modele LT zaskakują mocą i maleńką masą, która najwyraźniej ma znaczenie dla Ciebie i na pewno odczujesz komfort z tego tytułu. Tracą trochę stabilności i sztywności, zwłaszcza w stosunku do takiej metalowej konstrukcji jak BG. Myślę, że jednak nie będzie to miało żadnego znaczenia przy Twoim wędkowaniu, ani też za bardzo nie będziesz wiedział o czym ja tu teraz plotę ;)

Większy nawój to łakomy kąsek, ale Fuego nie ma dla wielkości 6000 dużego przełożenia, musiałbyś wybrać Freams, która kosztuje wyraźnie więcej (nie wiem czemu, bo jest wg mnie "klonem" Fuego).
92 cm  nawoju w zupełności mi odpowiada.

Zależy mi na dosyć szerokiej szpuli,w miarę  niskiej wadze,ale przede wszystkim,na trwałej przekładni. Nie znoszę okrągłych klipów,więc i tu Fuego ma plusa ode mnie.
Czyli rozumiem,że w kwocie +/- 450 zł nic lepszego niż Fuego nie dostanę ?

Muszę zapytać jeszcze o okumę custom black feeder clx 55. Jeden z kolegów ma wersję 40. Kołowrotek ma ładną pracę,również hamulca,dobrze wygląda,ma dużą szpulę (55 ma 60mm). Jest katowany i nic z nim się nie dzieje.
Jak ta okuma wypada na tle Fuego ? Zdaję sobie sprawę z różnic materiałowych. Pytam konkretnie  o mechanizmy.

Offline Syborg

  • Moderator Globalny
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 10 021
  • Reputacja: 980
  • Płeć: Mężczyzna
  • Ulubione metody: spinning
Odp: Mocny kołowrotek na odległości 60-70 m - jaki?
« Odpowiedź #42 dnia: 05.05.2019, 19:15 »
W tym temacie mam pytanie do naszego speca od kołowrotków. Czesiu jak miał byś wybrać Daiwa BG 4000 - Penn Spinfisher V4000 to który byś brał ? Proszę nie rozpisuj się tylko wskaż lepszy w twojej ocenie w tym temacie

Nie ma Spinfishera 4000 ;)
Jacek

Offline Jurek z Warszawy

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 3 863
  • Reputacja: 156
  • Płeć: Mężczyzna
  • Tylko wody PZW- no kill
  • Lokalizacja: Warszawa-Żoliborz
  • Ulubione metody: feeder i spinning
Odp: Mocny kołowrotek na odległości 60-70 m - jaki?
« Odpowiedź #43 dnia: 05.05.2019, 19:23 »
W tym temacie mam pytanie do naszego speca od kołowrotków. Czesiu jak miał byś wybrać Daiwa BG 4000 - Penn Spinfisher V4000 to który byś brał ? Proszę nie rozpisuj się tylko wskaż lepszy w twojej ocenie w tym temacie

Nie ma Spinfishera 4000 ;)
Słuszna uwaga dzięki Jacek. Poprawiam na 4500
2021r.karp-91,88 cm
2022r. karp 83,68 cm
           karaś srebrzysty 39cm
2023r.- brak wyników

Offline Wiecho

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 785
  • Reputacja: 393
  • Płeć: Mężczyzna
  • Nie znoszę chamstwa i prostactwa
  • Lokalizacja: Katowice
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: Mocny kołowrotek na odległości 60-70 m - jaki?
« Odpowiedź #44 dnia: 05.05.2019, 19:27 »
Fuego LT 6000D można kupić na Ali za ok 360zł.  Zatem dużo taniej
https://tiny.pl/tr8vz

Można tez znaleźć  za podobna kwotę model o przełożeniu 1:5,7 jak w BG.  Nie ma obaw to będzie oryginał.  Wszystkie tańsze modele Daiwy są robione w  Chinach albo w Wietnamie.  Przesyłka darmowa.  Ogladałem niedawno kupiony na Ali Exceller LT 6000 D za 310zł.  Żadnego cła itp. Przesyłka dotarła po 2 tygodniach od zakupu.

Nikogo nie namawiam do zakupów w Chinach ale dobrze jest wiedzieć.
Wiesiek