W ostatnich 3 latach pojawiła się cała seria badań na temat Catch&Release. I nie jest ono takie złe jak się wielu wydaje

Oczywiście wiele zależy od samego wędkarza.
Dla znających angielski warto przeczytać np. to:
Brownscombe J. W., Danylchuk A. J., Chapman J. M., Gutowsky L. F. G., Cooke S. J., 2017 Best practices for catch-and-release recreational fisheries – angling tools and tactics.
https://static1.squarespace.com/static/5566297de4b09e02d653ecf2/t/586fc41ebf629a6f008f13f8/1483719723132/Brownscombe+et+al+2017+Best+practices+for+C%26R.pdfKrótki hol, krótkie przetrzymywanie ryby na powietrzu (według np. tego badania poziom kortyzolu i adrenaliny zwiększa się u ryb po 3 minutach od "wyjęcia" ich z wody: "Impact of Air Exposure on Vasotocinergic and Isotocinergic Systems in Gilthead Sea Bream (Sparus aurata): New Insights on Fish Stress Response.").
Łapanie ryb mokrymi rękoma też jest bardzo istotne. Najlepiej byłoby odczepiać ryby już w wodzie.
No i podkreśla się, że należy odcinać żyłkę przy głębokich połknięciach (co ciekawe jest szereg badań na ten temat prowadzonych już w latach 60-tych). Wiele badań pokazuje, że ryby są zdolne do usunięcia haczyków. Jednak zwraca się również uwagę na to, że ostatnie postępy w materiałach z których robione są haczyki (np. wolfram) mogą wydłużać czas korozji. Ogólnie głęboko zahaczone ryby mają znacznie mniejsze prawdopodobieństwo przeżycia dlatego też w wielu krajach zakazuje się np. łowienia na żywca. Podkreśla się również problem barotraumy u ryb łowionych na znacznych głębokościach. Barotrauma jest najbardziej prawdopodobna na głębokościach powyżej 30 metrów, jednak może już wystąpić u ryby złowionej na głębokości 5 metrów.
Zwraca się również uwagę na to, że jeśli stosujesz C&R, to powinieneś myśleć z wyprzedzeniem o tym, jak ryby zostaną uwolnione z minimalną dla nich szkodą, a więc np. nie rzucamy nimi, pomagamy im uzyskać w wodzie właściwą dla nich pozycję.
Można też przeprowadzić takie testy na ocenę stanu ryby:
1) złap rybę w wodzie za ogon - reakcją powinna być ucieczka
2) chwyć rybę za środek ciała trzymając ją krótko w powietrzu - reakcją powinno być wyginanie się ciała i próba ucieczki
3) odwróć rybę do góry brzuchem - powinna się przekręcić w wodzie
4) obserwuj pokrywy skrzelowe
5) odruch przedsionkowo-oczny - obserwuj wzrok ryb. Rotacja gałki ocznej jest widoczna podczas przekręcania ryby z jednej strony na drugą. U ryb martwych gałka oczna pozostaje w jednej pozycji. Natomiast u ryb, które jeszcze żyją oko śledzi wędkarza (następuje ruch gałki w kierunku grzbietowo-brzusznym).
6) sprawdź reakcję na gryzienie u niektórych gatunków (niekoniecznie palcem

)
Jak nie reaguje to można ją wówczas zabrać, o ile tylko przepisy na to pozwalają.