Autor Wątek: Dobór sprzętu dla nowicjusza  (Przeczytany 106560 razy)

Offline Norbas

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 000
  • Reputacja: 56
  • Lokalizacja: Kampinos
Odp: Dobór sprzętu dla nowicjusza
« Odpowiedź #210 dnia: 07.08.2019, 23:19 »
Kolego Stan przyglądałem się temu robinsonowi, niestety nie osobiście.
Powiedz, w czym on lepszy od tych które wymieniłem?
W cw widzę mały problem. Mianowicie jest od 10g, a ja obecnie używam spławików w okolicy 2-3-4g.
Co do zakupów... niestety w stacjonarce nie będę przez najbliższy miesiąc ponad więc sprzęt chciałbym zamówić online by już na mnie czekał po powrocie.

Offline Tomba

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 3 349
  • Reputacja: 609
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Poznań
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Dobór sprzętu dla nowicjusza
« Odpowiedź #211 dnia: 08.08.2019, 00:14 »
Do czego Ci Aperio i QMF? Gdzie chcesz łowić? Jaka głębokość łowiska? Jak daleko musisz rzucać?
Pamiętaj, klasyczna metoda jest skuteczna na łowisku do ok 2 m do 40m. Głębiej i dalej trzeba kombinować z metodą albo łowić na klasyczny feeder z koszyczkiem a nie z podajnikiem do metody.

Ja przy metodzie zużywam mniej niż pół kilo pelletu na 5-6 godzinną sesję.
Cedzak kupiłem, użyłem 2-3 razy i już nie używam. https://sklepdrapieznik.pl/sklep/akcesoria-gruntowe-i-splawikowe-guru/21741-wkladka-do-pudelka-guru-bait-strainer-33-pint.html. Musisz dokupić do niego pudełko Guru lub Drennana.
Gumki - nie warto oszczędzać - dobre Drennana kosztują mniej niż 10 zł za 50 szt. Nie lasują się tak szybko jak inne. Można robić z cewników przy większej ilości. 5 mm to średnica gumy, są dość rozciągliwe. Rozmiar dobiera się do wielkości przynęty a nie do wagi podajnika.

Nie myśl, że uzbroisz się na początku w sprzęt na każdą okoliczność i osiągniesz sukcesy :P
Bo to nie sprzęt łowi ale wędkarz.

A propos
Podajniki z Mad Carp i z zhibo_pl wydają się identyczne :)
Pozdrawiam,
Tomek

Offline Norbas

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 000
  • Reputacja: 56
  • Lokalizacja: Kampinos
Odp: Dobór sprzętu dla nowicjusza
« Odpowiedź #212 dnia: 08.08.2019, 00:32 »
Aperio bo polecane , chcę spróbować i Aperio i Douglasa. Łowiska od metra do 3-4m na razie. Odległości 8-40m na oko.
Dzięki za link do cedzaka, niestety to nie ten. Tamten kosztował około 10zł i nie był wędkarskim. Znajdę w końcu to wrzucę link.
Skoro gumki polecasz Drenana to takie kupię.
Z rozmiarem chodziło mi o to czy jeśli w opisie gumki podane jest 5mm to należy w nią wkładać przynętę 5mm czy może grubsze. Nie wiem czy producent podaje wymiar w spoczynku czy w rozciągnięciu.
Nigdzie nie pisałem że dobieram do wielkości podajnika :-)
Co do zbrojenia się w sprzęt... nie zamierzam się zbroić na każdą okoliczność. Po prostu chcę kupić kilka rzeczy i sprawdzić które mi pasują , dopiero wtedy rozszerzać kolekcję choćby podajników do metody.
Poza tym "allegro smart" działa w zakupach od 40zł więc coś tam dobieram jak brakuje :-)
Wspomniałeś o cewnikach. Foleya?  Są porównywalne z tymi gumkami od drenana?
Z tego co pamiętam cewniki są tanie, a zapewne z jednego wyjdzie więcej niż 50szt. :-)
Tylko oznaczenia od CH06 do CH24 nie bardzo jasne. Zapewne chodzi o średnicę...ale CH24???  Może nie o średnicę?... ech :-)

Offline Oman

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 594
  • Reputacja: 41
  • Płeć: Mężczyzna
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Dobór sprzętu dla nowicjusza
« Odpowiedź #213 dnia: 08.08.2019, 13:47 »
Ja bym się zastanowił nad podajnikami Prestona Large + Quick Change Beads - osobiście tylko tych używam i nie zamierzam zmieniać. Wydaje mi się, że są w miarę uniwersalne.
Dominik

Offline Jarekb11

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 382
  • Reputacja: 112
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Wilkowice
Odp: Dobór sprzętu dla nowicjusza
« Odpowiedź #214 dnia: 08.08.2019, 15:45 »

Z rozmiarem chodziło mi o to czy jeśli w opisie gumki podane jest 5mm to należy w nią wkładać przynętę 5mm czy może grubsze. Nie wiem czy producent podaje wymiar w spoczynku czy w rozciągnięciu.

Producent podaje  wielkość w stanie "spoczynku"
Ja używam Durabands small prestona
http://carptravel.pl/gumki-do-pelletu-preston-dura-bands-small-p-2174.html
W opisie jest  napisane 3,5 mm -pasuje do pelletów do 8mm
5mm będą do przynęt 10-12mm

Offline Norbas

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 000
  • Reputacja: 56
  • Lokalizacja: Kampinos
Odp: Dobór sprzętu dla nowicjusza
« Odpowiedź #215 dnia: 08.08.2019, 19:56 »
Tak myślałem , każda sroczka swój ogonek....
No cóż, będę musiał wybrać z pośród Waszych propozycji.
Nie ukrywam że myślę ekonomicznie...ale też w głowie pojawia się myśl, że jeśli coś przypasuje to zapewne zwiąże się z firmą na dłużej w kwestii koszyczków / gumek itd... Bo jeśli raz się wejdzie np w mikado czy prestona / drenana to mając już sprzęt tej firmy kosztowne jest przechodzenie na inną bo chyba trzeba kupować całość od nowa z braku kompatybilności ( koszyczki do metody ).

Słuchajcie moja Daiwa LT 4000C jeszcze nie dotarła a mam pytanie. Czy dokonałem dobrego wyboru zamiast kupić wersję starszą 4000A?
Jakie są między nimi różnice w wielkości? Przyznam, że lubię większe, po samej wadze widać różnice? Ale czy w działaniu/właściwościach są jakieś przewagi?
Zawsze jeszcze mogę wymienić ... ale czy warto?
Nie znalazłem zdjęcia przedstawiającego obydwa by porównać rozmiar niestety. A jak z kwestiami użytkowymi?


Offline Jarekb11

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 382
  • Reputacja: 112
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Wilkowice
Odp: Dobór sprzętu dla nowicjusza
« Odpowiedź #216 dnia: 08.08.2019, 22:08 »
Tak myślałem , każda sroczka swój ogonek....
No cóż, będę musiał wybrać z pośród Waszych propozycji.
Nie ukrywam że myślę ekonomicznie...ale też w głowie pojawia się myśl, że jeśli coś przypasuje to zapewne zwiąże się z firmą na dłużej w kwestii koszyczków / gumek itd... Bo jeśli raz się wejdzie np w mikado czy prestona / drenana to mając już sprzęt tej firmy kosztowne jest przechodzenie na inną bo chyba trzeba kupować całość od nowa z braku kompatybilności ( koszyczki do metody )
To nie tak, że "poszedłem" w prestona.
Gumki od jaxona czy mikado pewnie też działają, ale nie wiadomo jak z "żywotnością" tych gumek - czy nie pękają po pewnym czasie.
Po drugie to Jaxon i Mikado niewiem czy nie sprzedają zestawów gumek różnej wielkości.
Po trzecie te prestony wychodzą ekonomicznie. 96 gumek za 13 zł = około 14 groszy szt. Drennany, matrixy, korumy ok 19 gr lub więcej
Nie wiem ile cewnik kosztuje i ile z tego nakroisz.
Nie wiem co rozumiesz pod pojęciem "brak kompatybilności"??
Np. podajniki Mikado Douglas large mają kształt identyczny jak podajniki Jaxon E2, F2. Identyczne są podajniki z Winnera, bardzo podobny kształtami jest podajnik Drennana. Wszystkie to podajniki można wyciskać jedną formą.


Offline Kereloth

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 955
  • Reputacja: 88
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Brodnica
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Dobór sprzętu dla nowicjusza
« Odpowiedź #217 dnia: 08.08.2019, 22:18 »


Słuchajcie moja Daiwa LT 4000C jeszcze nie dotarła a mam pytanie. Czy dokonałem dobrego wyboru zamiast kupić wersję starszą 4000A?
Jakie są między nimi różnice w wielkości? Przyznam, że lubię większe, po samej wadze widać różnice? Ale czy w działaniu/właściwościach są jakieś przewagi?
Zawsze jeszcze mogę wymienić ... ale czy warto?
Nie znalazłem zdjęcia przedstawiającego obydwa by porównać rozmiar niestety. A jak z kwestiami użytkowymi?

Kolego czy Ty w ogóle czytasz to forum? Zadaj sobie troszeczkę trudu i poszukaj informacji. Kolega Wonski ładnie opisał nową "rodzinę" kołowrotków LT  na przykładzie Fuego. Jest porównanie rozmiarów starych i nowych. Poczytaj starsze wątki o kołowrotku Ninja - dosyć popularny model - np watek o przerobieniu hamulca na QD.

Offline Tomba

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 3 349
  • Reputacja: 609
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Poznań
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Dobór sprzętu dla nowicjusza
« Odpowiedź #218 dnia: 08.08.2019, 22:23 »
Co do gumek, to jakbyś wszedł chociażby na stronę Drapieżnika, to jest opisane, jakie gumki do jakiego pelletu.
Nie masz się co wiązać z żadną firmą. Nie ma większych problemów z kompatybilnością gumek, koszyków itp. Foremką do Presona obsłużysz Zhibo i Jaxona i odwrotnie. Do Drennana i Mikado Douglas pasuję foremki obu firm, choć niektórzy stosują do nich foremki Guru.
Przy tych dwóch typach foremek obsłużysz większość podajników large.
To są rzeczy, które "wychodzą" dość szybko, możesz więc dokupywać i testować produkty wielu firm pod kątem przydatność/cena.

Daiwa LT 4000C i 4000A to całkiem inne rozmiary. Odpowiednikiem "starej" Daiwy 4000 jest rozmiarowo Daiwa LT 6000.

Na ten temat napisano na forum bardzo wiele. Zadaj sobie trochę trudu i wpisz w wyszukiwarce forum "Daiwa LT"
Pozdrawiam,
Tomek

Offline Norbas

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 000
  • Reputacja: 56
  • Lokalizacja: Kampinos
Odp: Dobór sprzętu dla nowicjusza
« Odpowiedź #219 dnia: 08.08.2019, 22:26 »
Cewnik to koszt około 2,5zł.
Co do kompatybilności chodzi mi zarówno o foremki do wyciskania jak i łączniki ( te w eskę z naciąganą gumką).
Jest tego tyle że ciężko skalkulować co w perspektywie czasu będzie ok a nie pochłonie dużych kwot.
Jedni piszą że utrata koszyków to częste zjawisko, inni że mają od dwóch lat komplet i nie stracili. W sieci pełno sprzecznych informacji/opinii.
Koszyki znanych firm w razie utraty to około 16zł. Mikado i podobne to około 7-8zł więc tu już ekonomiczniej, ale czy równie dobrze jakościowo?
Zdaję sobie sprawę , że najtrudniejszy pierwszy krok, potem wraz z praktyką już łatwiej pójdą decyzje i zakupy. Ja na razie kompletuję sprzęt do tego kroku i z racji ogromu sprzętu nie jest to łatwe :-)

Kolego Kereloth, czytam w sieci , na forum nie znalazłem tego o czym piszesz, zaraz poszukam ponownie.
edit, nie mogę znaleść wspomnianych wątków. Masa giełdy itd i ciężko wyodrębnić :-(


Offline Syborg

  • Moderator Globalny
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 10 021
  • Reputacja: 980
  • Płeć: Mężczyzna
  • Ulubione metody: spinning
Odp: Dobór sprzętu dla nowicjusza
« Odpowiedź #220 dnia: 08.08.2019, 22:54 »
Norbert, to kiedy na ryby? Zdążysz do zimy? Może zacznij pytać o podlodówki, co?
Jacek

Offline Norbas

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 000
  • Reputacja: 56
  • Lokalizacja: Kampinos
Odp: Dobór sprzętu dla nowicjusza
« Odpowiedź #221 dnia: 08.08.2019, 23:00 »
Norbert, to kiedy na ryby? Zdążysz do zimy? Może zacznij pytać o podlodówki, co?
Ooooo złośliwcze :) :beer:
Na ryby niestety dopiero po 20 września :-\
Nie podśmiewaj się :'(
Ja nawet dzień przed wyjazdem pogodzić musiałem rodzinę z rybami i udało mi się wyskoczyć na 3 godzinki.
Wciągnęło mnie porządnie i mi z tym dobrze.
Niestety teraz praca więc do września pozostały mi zakupy sprzętu.
Ale jak wrócę i dobiorę się do niego to już widzę jak będę klaskał uszami :narybki:
Wy też tak mieliście że oglądaliście się na początku za każdym zbiornikiem mijanym nawet samochodem z myślą "jakież to tam się mogą czaić rybki, jak bym połowił chętnie"?

Offline Mosteque

  • Moderator Globalny
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 32 688
  • Reputacja: 1998
  • Płeć: Mężczyzna
  • MFT
  • Lokalizacja: Jaktorów
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Dobór sprzętu dla nowicjusza
« Odpowiedź #222 dnia: 09.08.2019, 07:37 »
W sumie nie wiadomo za bardzo, co Ci odpisać z tymi kołowrotkami. Jak chcesz porównać pracę tych modeli...
To trochę tak, jakbyś kupował pierwszy samochód, wybrał sobie C4, a potem jednak nabrał wątpliwości i pytał się o różnicę w prowadzeniu z Peugeotem 3008. I co Ci ludzie mają odpisać? Jednym i drugim będziesz normalnie jeździł.

Każdy normalny kołowrotek, nie jakiś plastik za 35 zł z targu, będzie normalnie wykonywał swoją pracę, czyli nawijał żyłkę. Co sobie kupisz z omawianych modeli będzie Ci dobrze służyć.

Wy też tak mieliście że oglądaliście się na początku za każdym zbiornikiem mijanym nawet samochodem z myślą "jakież to tam się mogą czaić rybki, jak bym połowił chętnie"?


Tak, na początku tak mieliśmy. Teraz mijam zbiorniki i ze smutkiem myślę - szkoda, że tam nic ciekawego nie pływa, bo woda ładna.
Szybko się przekonasz, że w naszej okolicy tak to właśnie wygląda. Dlatego pisałem Ci o NK, bo tam ryba jest i z każdym rokiem będzie fajniejsza.
Krwawy Michał

Purple Life Matters

Offline Norbas

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 000
  • Reputacja: 56
  • Lokalizacja: Kampinos
Odp: Dobór sprzętu dla nowicjusza
« Odpowiedź #223 dnia: 09.08.2019, 18:41 »
Z tymi kołowrotkami chodzi mi o to ,że nie bardzo chciałbym by był mały... mniejszy niż inne 4000. Mam spore dłonie a poza tym wolę większy niż mniejszy :-)
Do tego poza mocniejszym hamulcem nie wiem jakie nowości użytkowe wnosi Ninja LT. W tej chwili wersja 4000A i 4000C LT są w podobnych cenach.
Wizualnie ciut mi się bardziej podoba LT ale czytam opinie że LT 4000C jest sporo mniejszy od 4000A które to z kolei ponoć wielkościowo jest spore i wielkość odpowiada innym firmom w rozmiarze 6000.
Sam już nie wiem w co wierzyć bo i sprzeczne wpisy są w sieci.
Drugi będzie Ecusima 4000Vi... czy LT będzie od niej mniejszy/taki sam?  A wersja 4000A będzie większa od Ecusimy???
Jeszcze mogę zmienić zakup bo sprzęt nie wysłany ( ninja ).
LT hamulec 12kg... starsza wersja 2 szpule w zestawie....
Ewentualnie jeśli LT jednak wnosi jakieś nowości , trwałość , brak usterkowości to może jeśli 4000C jest faktycznie mniejsze to nabyć wersję 6000C? Ale wtedy podkładu musiało by być więcej... ech..
Są też wpisy o wycierającym się trzpieniu, luzach ale ciężko wywnioskować o którym modelu ludzie to wypisują.

Co do wędziska.
Zostało mi polecone jako z dużymi przelotkami, czułe też na małe rybki ale i z zapasem mocy Cormoran APM 28 Vario Float.
Tylko że raz to planowałem długość 420cm a tu jest 390cm. Odczuję różnicę na niekorzyść?
Druga sprawa może ktoświe gdzie można to wędzisko kupić bo w sieci wszędzie brak. Podobno firma już je wycofuje.
Z drugioej strony skoro firma wycofuje a na rynku od 2015 roku chyba to czy kupowanie wędziska które mogło w magazynie przeleżeć 5 lat to dobry pomysł?

Offline maciek_krk

  • ⚡⚡⚡⚡⚡
  • Moderator Globalny
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 7 434
  • Reputacja: 519
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: TG/KRK
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: Dobór sprzętu dla nowicjusza
« Odpowiedź #224 dnia: 09.08.2019, 18:53 »
Norbert, skąd jesteś? :)
Pytam szczerze, bo skoro wszelkie porady tylko mieszają Ci w głowie, to przyjedź we wrześnie na Batorówkę. Oglądniesz trochę sprzętu i może podejmiesz decyzję 8)

Nie obraź się na mnie, ale gdybym miał tak długo analizować dobór sprzętu wędkarskiego, to pier#@#nął bym tym i kupił sobie dobrą flachę. Upiłbym się i zapomniał o wędkarstwie ;) To tylko żart, ale stary... nie kupujesz czegoś od czego zależy Twoje życie. Kup to co Ci się podoba. Jak się zawiedziesz, to będziesz wiedział czego oczekiwać od kolejnej wędki, czy kolejnego kołowrotka. Myślisz, że my tutaj zawsze trafiamy ze swoimi decyzjami? Niestety w wielu przypadkach nie. Sam sporo razy się naciąłem, rozczarowałem, ale wiele razy zakup był lepszy niż się spodziewałem.

Powtórzę to jeszcze raz... wędkarstwo to pasja, to próby, błędy, wnioski, znowu błędy, trafione decyzje, nietrafione decyzje. I to chyba jest najpiękniejsze w tym sporcie :)
Pozdrawiam,
Maciek