Autor Wątek: Dobór sprzętu dla nowicjusza  (Przeczytany 106558 razy)

Offline tstg

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 578
  • Reputacja: 35
  • Płeć: Mężczyzna
  • Łowie, bo lubię :)
  • Lokalizacja: Warszawa
  • Ulubione metody: feeder
Odp: Dobór sprzętu dla nowicjusza
« Odpowiedź #825 dnia: 20.09.2019, 23:08 »
Weźmie tego Jaxona na lód😀

Offline Norbas

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 000
  • Reputacja: 56
  • Lokalizacja: Kampinos
Odp: Dobór sprzętu dla nowicjusza
« Odpowiedź #826 dnia: 21.09.2019, 00:40 »

,,Norbas,
A kiedy wreszcie na rybki?
Kiedy rozwiązanie tej ciąży, którą przez 55 odcinków tego serialu oglądaliśmy?


Noooo nie,jeszcze tylko egzamin na Kartę.
Jakie rozwiązanie? Toć ja nie dziewica i na rybach już bywałem.
Karta owszem, muszę zadryndolić do odpowiedniej osoby i się umówić :-)

Weźmie tego Jaxona na lód😀

Kto? Ja? A skąd mam wziąć Jaxona? Nie jest kolega na bieżąco ?


Na rybki już jutro...ups...dziś. Na razie ze starym sprzętem bo nie zdążyłem nic z nowego jeszcze przygotować do używania :-), ba nawet nie obejrzałem wszystkiego bo z dwójką szkrabów uwieszonych na szyi ciut ciężko :P
W pierwszej kolejności rodzinką się muszę nacieszyć a oni mną :-) więc tylko na dwie godzinki przywitać z rybkami się wybieram ;D

Offline Norbas

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 000
  • Reputacja: 56
  • Lokalizacja: Kampinos
Odp: Dobór sprzętu dla nowicjusza
« Odpowiedź #827 dnia: 24.09.2019, 01:02 »
Może ktoś podpowiedzieć jaki nawój w cm/obrót mają Ryobi Ecusima 4000Vi oraz Daiwa Ninja 4000A?
Znajduję tylko szczątkowe informacje i do tego rozbieżne :'(
Najczęściej w Daiwie przewija się info o 87cm.

Offline Syborg

  • Moderator Globalny
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 10 021
  • Reputacja: 980
  • Płeć: Mężczyzna
  • Ulubione metody: spinning
Odp: Dobór sprzętu dla nowicjusza
« Odpowiedź #828 dnia: 24.09.2019, 02:24 »
Kluczowe są średnice szpul i przełożenie. Wzór na maksymalną ilość nawiniętej linki przy jednym obrocie korby jest następujący: 3,14 x średnica szpuli x przełożenie. Średnice szpul są następujące: 51 mm (Ecusima) i 57 mm (Ninja 4000A).

Jeśli średnica szpuli podanej daiwy wynosi 57 mm, a przełożenie 4,9:1, to po podstawieniu do wzoru będziemy mieć takie coś: 3,14 x 5,7 (wartość w centymetrach) x 4,9. Po przeliczeniu i zaokrągleniu: 87 cm. Jednak podawanie takiego nawoju to błąd, bo wzięliśmy pod uwagę maksymalną średnicę szpuli, a linki zazwyczaj nawijamy mniej, więc trzeba odjąć 2-3 mm (brakuje 1-1,5 mm do rantu). Mimo to obliczymy wyłącznie maksymalny nawój, który tworzą zwoje zewnętrzne - te, które widzimy przed oddaniem rzutu. Rzeczywisty nawój to średnia między nawojem maksymalnym i minimalnym. Czym jest nawój minimalny? Jeśli rzucamy np. na 50 metrów, to wtedy uwzględniamy średnicę szpuli, którą tworzy linka właśnie w tym momencie, czyli po rzucie. Zawsze uwzględniamy "robocze" średnice (tworzone przez linkę, która schodzi ze szpuli). Jeśli rzucamy bardzo blisko, wtedy nawój jest zbliżony do maksymalnego (ale tego maksymalnego po niepełnym wypełnienia szpuli, po odjęciu tych brakujących 2-3 mm - w przypadku daiwy maksymalna średnica po poprawnym nawinięciu linki będzie miała ok. 54 mm). Jeśli bardzo daleko - jest on znacznie mniejszy od maksymalnego.

Jeszcze raz: 3,14 x 5,4 x 4,9 = 83 cm. Tyle wynosi maksymalny nawój daiwy, o którą pytasz, oczywiście po uwzględnieniu poprawki na prawidłowy nawój linki (zawsze poniżej rantu).

W przypadku Ecusimy trzeba brać pod uwagę średnicę, która faktycznie wynosi ok. 48 mm (51 mm - 3 mm = 48 mm).
Kłania się wzór na obwód koła, to wszystko. Banał.
Jacek

Offline Norbas

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 000
  • Reputacja: 56
  • Lokalizacja: Kampinos
Odp: Dobór sprzętu dla nowicjusza
« Odpowiedź #829 dnia: 24.09.2019, 02:52 »
Dziękuję. Czyli nie sprawdzi się nawijanie szpuli (podkład+właściwa) posługując się jedynie mierzeniem ilości przekręceń korby?
O ile w Daiwie problem likwiduje druga pusta szpula ( do czasu aż pozostanie pusta) o tyle w Ryobi już nie tak kolorowo z racji braku szpuli zapasowej.
Wypada więc najpierw nawinąć Ryobi posiłkując się pomocą Daiwy. :)
Liczyłem że da się jakoś sprawnie wyliczyć ilość podkładu ( 0.30mm) by na wierzch weszło 150m właściwej (0,22mm) w sam raz 1-2mm od rantu.
PS. Gdyby ktoś natknął się na dostępną szpulę do Ecusima 4000Vi to proszę o cynk. Wszędzie brak. Natknąłem się też na informację że są/były szpule match do tych kołowrotków ale bez żadnego dowodu więc może to faik...ja nie znalazłem nawet takiej oferty.

Offline Syborg

  • Moderator Globalny
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 10 021
  • Reputacja: 980
  • Płeć: Mężczyzna
  • Ulubione metody: spinning
Odp: Dobór sprzętu dla nowicjusza
« Odpowiedź #830 dnia: 24.09.2019, 02:59 »
Na szpulę Ecusimy nawiń te 150 m linki docelowej (na pustą szpulę), później wypełnij szpulę żyłką podkładową. Następnie odwiń podkład na cokolwiek, a linkę główną na inne cokolwiek. Ponownie nawiń podkład na pustą szpulę (czyli to, co było na wierzchu), a na końcu linkę główną. Poradzisz sobie nawet przy pomocy rąk i pustych szpul. To chwila.
Jacek

Offline Norbas

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 000
  • Reputacja: 56
  • Lokalizacja: Kampinos
Odp: Dobór sprzętu dla nowicjusza
« Odpowiedź #831 dnia: 24.09.2019, 03:02 »
I węzeł baryłkowy do połączenia oraz lasso do przywiązania do szpuli :)
Muszę jeszcze odmierzyć te 150m z większej szpuli żyłki właściwej :-)
Jakoś ogarnę :P

Offline PawelL

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 230
  • Reputacja: 143
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Kozienice
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Dobór sprzętu dla nowicjusza
« Odpowiedź #832 dnia: 24.09.2019, 06:15 »
Jest sposób na nawinięcie odpowiedniej ilości podkładu. za połtorej godzinki będę w domu to podpowiem.

Wysłane z mojego M6T przy użyciu Tapatalka

https://cralusso.com/qsp-calculator

Jest to kalkulator, do tych ich kartoników, które sam możesz sobie wyciąć.
Paweł.

Offline fishunter1990

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 5 410
  • Reputacja: 814
  • Płeć: Mężczyzna
  • Przystawka i Laying-on Gruntówka z alarmem
  • Lokalizacja: 56-Trzysta DMI
Odp: Dobór sprzętu dla nowicjusza
« Odpowiedź #833 dnia: 24.09.2019, 07:30 »
Jeśli posiadasz szpulę zapasową, to wystarczy na nią nawinąć te 150m linki głównej, dowiązać podkład i napełnić szpulę do docelowej pojemności. Następnie należy całość przewinąć na szpulę główną i tyle (dobrze jeśli ktoś nam przytrzymuje szpulę zapasową). Przy braku zapasowej szpulki, można posiłkować się liczeniem pełnych obrotów korbką. Sam tak ostatnio zrobiłem i wyszło wręcz idealnie (dałem minimalnie więcej podkładu i szpulkę 150m podzieliłem na 2 młynki po ok.75m). Kalkulatora Cralusso używam już od jakiegoś czasu i powiem, że się sprawdza. Nie trzeba mieć "oryginalnych" papierków QSP (mimo, iż posiadam), wystarczy po obliczeniu danej wartości posłużyć się suwmiarką z wysuwaną listwą i na bieżąco sprawdzać ile musimy zostawić miejsca na linkę główną i tyle. Sprawdzone ;).
Wolę łowić niż łapać...🎣🍺😉

Offline Mosteque

  • Moderator Globalny
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 32 688
  • Reputacja: 1998
  • Płeć: Mężczyzna
  • MFT
  • Lokalizacja: Jaktorów
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Dobór sprzętu dla nowicjusza
« Odpowiedź #834 dnia: 24.09.2019, 07:44 »
A ja mam nawinięty podkład do połowy szpuli, a drugą połowę nawijam sobie Daiwy Hyper Sensor, której mam 2 km na szpuli. I tak już 3 rok, a ta szpula za 60 zł dopiero się kończy.

Po co robić z takich rzeczy zagadnienie?
Krwawy Michał

Purple Life Matters

Offline Azymut

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 3 282
  • Reputacja: 548
  • Płeć: Mężczyzna
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: Dobór sprzętu dla nowicjusza
« Odpowiedź #835 dnia: 24.09.2019, 07:54 »
Kurde, nawijanie żyłki na szuple, a technologie i wzory niczym z NASA... ???

Nigdy nie robiłem podkładu, kupowałem Daiwe i poniekąd płaciłem za święty spokój z wyliczeniami, ale was koledzy szczerze podziwiam. Przeczytałem ostatnie posty, przypomniała mi się moja matematyka i walka co roku o promocję do wyższej klasy...

Łeb mnie rozbolał z tego waszego dialogu matematycznego :thumbup: :beer:

Jacek to już w ogóle zniszczył system... :o
https://www.instagram.com/match_n_feeder/

PB:
Karp 93 cm, (83 cm PZW)
Amur 83 cm,
Jesiotr 110 cm,
Lin 52 cm,
Karaś pospolity 41 cm,
Karaś srebrzysty 44 cm,
Leszcz 69 cm,
Jaź 50 cm,
Płoć 37 cm.

Offline fishunter1990

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 5 410
  • Reputacja: 814
  • Płeć: Mężczyzna
  • Przystawka i Laying-on Gruntówka z alarmem
  • Lokalizacja: 56-Trzysta DMI
Odp: Dobór sprzętu dla nowicjusza
« Odpowiedź #836 dnia: 24.09.2019, 08:05 »
No ja w zasadzie też mam podkład na stałe we wszystkich młynkach, tyle, że różne pojemności. Do spławikowania (najczęściej do 20-30m od brzegu) nawijam sobie ok. 75m, do feedera np. 100m itp. Zawsze dowiązuję żyłkę główną do podkładu węzłem zderzakowym, w razie odjazdu "pod Szczecin" ;). Szczególnie intensywnie użytkuję żyłki pod spławik, gdzie często przerzucam zestawy, zmieniam grunt stoperami z plecionki itd. W przypadku gruntu (feeder, karpiowanie) zestawy rzadziej są wyciągane z wody, więc stan żyłek jest lepszy, być może też z uwagi na ich większą średnicę.
Nie znalazłem jeszcze żyłki idealnej, zawsze jakaś się mocniej skręca, odbarwia, nie trzyma średnicy lub wytrzymałości. Często też szpulka 150m kosztuje kilkadziesiąt zł, stąd moje "idealne" wyliczenie pojemności podkładu. Gdybym stosował tylko żyłki tanie, w szpulach o dużej pojemności i zmieniał kilka razy w sezonie, to bym się nie bawił w matematykę :).
Wolę łowić niż łapać...🎣🍺😉

Offline PawelL

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 230
  • Reputacja: 143
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Kozienice
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Dobór sprzętu dla nowicjusza
« Odpowiedź #837 dnia: 24.09.2019, 08:23 »
Kurde, nawijanie żyłki na szuple, a technologie i wzory niczym z NASA... ???

Nigdy nie robiłem podkładu, kupowałem Daiwe i poniekąd płaciłem za święty spokój z wyliczeniami, ale was koledzy szczerze podziwiam. Przeczytałem ostatnie posty, przypomniała mi się moja matematyka i walka co roku o promocję do wyższej klasy...

Łeb mnie rozbolał z tego waszego dialogu matematycznego :thumbup: :beer:

Jacek to już w ogóle zniszczył system... :o

Podzielam twoje zdanie i jak już w jakimś wątku pisałem podkład mam dożywotnio na kołowrotkach oklejony taśmą izolacyjną.
Do poszczególnych szpul dokupuję tylko 150 metrów żyłki tej samej grubości co miałem poprzednio.
W feederze i tak używam praktycznie tylko 0,26 na czterech kołowrotkach, do czterech wędek.
Dwa dystanse i dwa kije do zabawy bliżej :P

Na karpiówkach mam tylko bez podkładu, ale w tym roku jeszcze ich nie użyłem :facepalm: :facepalm:
Paweł.

Offline Azymut

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 3 282
  • Reputacja: 548
  • Płeć: Mężczyzna
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: Dobór sprzętu dla nowicjusza
« Odpowiedź #838 dnia: 24.09.2019, 09:19 »
Kurde, nawijanie żyłki na szuple, a technologie i wzory niczym z NASA... ???

Nigdy nie robiłem podkładu, kupowałem Daiwe i poniekąd płaciłem za święty spokój z wyliczeniami, ale was koledzy szczerze podziwiam. Przeczytałem ostatnie posty, przypomniała mi się moja matematyka i walka co roku o promocję do wyższej klasy...

Łeb mnie rozbolał z tego waszego dialogu matematycznego :thumbup: :beer:

Jacek to już w ogóle zniszczył system... :o

Podzielam twoje zdanie i jak już w jakimś wątku pisałem podkład mam dożywotnio na kołowrotkach oklejony taśmą izolacyjną.
Do poszczególnych szpul dokupuję tylko 150 metrów żyłki tej samej grubości co miałem poprzednio.
W feederze i tak używam praktycznie tylko 0,26 na czterech kołowrotkach, do czterech wędek.
Dwa dystanse i dwa kije do zabawy bliżej :P

Na karpiówkach mam tylko bez podkładu, ale w tym roku jeszcze ich nie użyłem :facepalm: :facepalm:

Sam też używam 0,26 od wędek 2,7 do wędek 3,9 i sprawdza mi się doskonale do metody jak i klasyka.

Nie jestem fanem używania cienkich zylek na wedkach gruntowych, zwłaszcza jak łowię na rybnej wodzie, gdzie ryba jest mocna i relatywnie duza.

Taka Daiwa jest dla mnie idealna, nawijam nią wszystkie kołowrotki i jeszcze zostaje na potem. I to bez podkładu jak wspominałem wcześniej.

https://www.instagram.com/match_n_feeder/

PB:
Karp 93 cm, (83 cm PZW)
Amur 83 cm,
Jesiotr 110 cm,
Lin 52 cm,
Karaś pospolity 41 cm,
Karaś srebrzysty 44 cm,
Leszcz 69 cm,
Jaź 50 cm,
Płoć 37 cm.

Offline Alek

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 2 964
  • Reputacja: 239
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Białystok
  • Ulubione metody: feeder i spinning
Odp: Dobór sprzętu dla nowicjusza
« Odpowiedź #839 dnia: 24.09.2019, 19:11 »
A ja mam nawinięty podkład do połowy szpuli, a drugą połowę nawijam sobie Daiwy Hyper Sensor, której mam 2 km na szpuli. I tak już 3 rok, a ta szpula za 60 zł dopiero się kończy.

Stosuję identyczne rozwiązanie.
W życiu trzeba sobie ułatwiać, a nie kombinować niepotrzebnie. ;)
Adam