Autor Wątek: Pomoc przy skompletowaniu sprzętu do matchowki (niedoświadczony użytkownik)  (Przeczytany 38606 razy)

Offline DamianS

  • Nowy użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 48
  • Reputacja: 3
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Kraków
Witam Wszystkich,

Jestem nowym użytkownikiem, dzisiaj się zarejestrowałem i potrzebuje waszej pomocy.

Moja przygodę z wędkarstwem zacząłem jako mały chłopiec. Razem z dziadkiem dwa razy dziennie potrafiliśmy być na łowiskach i tak przez wiele lat az do okresu studiów, później trochę podróżowałem no a od kilku lat osiedliłem się na stale w Krakowie i postanowiłem rozpocząć przygodę z wędkarstwem na nowo. Jak widać przerwę mam ogromna bo kilkunastoletnia ale mam nadzieje ze to jak jazda na rowerze której się nie zapomina. No i właśnie chciałbym was prosić abyście polecili mi jakieś dobry i rozsądny sprzęt do wędki Jaxon Charisma Match, 4.20m, wędzisko jest kompletnie nowe, przeleżało za szafa kilka ładnych lat i nie miałem okazji jeszcze jej użyć.

Czego potrzebuje, a mianowicie:

- kołowrotek (max 250 zl, no chyba ze naprawdę warto dołożyć jakieś 50zl i czuć różnice no to tak) co sadzicie o:

       DRAGON Maxima HS Match RD830iT?

- żyłka (grubość, firma i jaka długość)

- spławik

Chodzi o skompletowanie tego wędziska aby na nowo moc poczuć tego bakcyla. Jeżeli znacie jakieś fajne tutoriale jak to wszytko powiązać to tez będę wdzięczny.

Gdzie będę łowił? Chyba w ten weekend wybiorę się na jakiś prywatny stawik aby poćwiczyć łowienie (jak znacie jakieś fajne miejsca to możecie polecić, oczywiście w okolicach Krakowa)

Proszę o wyrozumiałość, wiem ze to pewnie odgrzewany kotlet ale liczę na wasza pomoc.

 

Pozdrawiam wszystkich.

Offline Adeptus

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 245
  • Reputacja: 61
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Warszawa
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Na większość pytań znajdziesz odpowiedz w tutorialu Luka polecam
Mariusz
Fishing Fighters Team

Offline p^k

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 255
  • Reputacja: 93
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: dolnośląskie
Poszukaj na forum bo byly podobne tematy.

kolowrotek: http://allegro.pl/kolowrotek-spro-passion-740-match-i5364449886.html
zylka glowna: 0,17mm
przyponowki: 0,12mm i 0,15mm



Z wędkarskim pozdrowieniem, 
- Paweł :fish:

Offline jakub_wr

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 500
  • Reputacja: 113
  • Płeć: Mężczyzna
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Kopalnia wiedzy, lepszej nie trzeba na początek. Oglądaj po jednym odcinku dziennie i po kilku tygodniach masz teorie za sobą:)

https://m.youtube.com/results?q=odległościówka&sm=1

Kołowrotek dobry juz Ci kolega podał.

Żyłka 16-18 zależy jakich ryb sie spodziewasz. Bo mozna tez 12-14 jesli bedzie tylko plotka lub drobny leszczyk. Jak nie znajdziesz tonącej matchowej to weź zwykłą i wrzuc do wody z płynem w trakcie nawijania. Nie trać czasu na przeglądanie żyłek.

Spławik 3-4 gr nie przesadzaj z odległością łowienia bo jak nie masz wprawy w rzucaniu będziesz plątał zestaw i tylko sie zniechęcisz. Spławik montuj na stałe. 70% obciążenia przy spławiku, reszta nad przyponem rozłożone. Grubsze antenki plastikowe pod kukurydze lub cieniutkie z wlokna węglowego,szklanego jesli założysz robaczka.

Haczyk 18-22 zależy od robaka, pod kukurydze lub inne ziarno troche większy.

I tyle na początek. Próbuj i daj znać jak było.

Offline stas1

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 5 029
  • Reputacja: 303
  • Płeć: Mężczyzna
  • Łowię, bo lubię
    • Galeria
  • Lokalizacja: Wrocław
  • Ulubione metody: feeder
Staś
Klasyczny Feeder

Offline DamianS

  • Nowy użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 48
  • Reputacja: 3
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Kraków
dzięki koledzy :)

Online Luk

  • Administrator
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 22 844
  • Reputacja: 1996
  • Płeć: Mężczyzna
  • Wędkarstwo rządzi!
  • Lokalizacja: Newark
Daj znać jakbys miał jakieś konkretne pytania.

Proponuje Ci abyś zaczął łowić bliżej brzegu, na płytszej (do 2,5 metra) wodzie. Spławiki możesz kupić w wielu sklepach, chociażby od Kuby, który robi ciekawą wyprzedaż. Pomyslałbym o grubości antenki dopasowanej do wzroku.
Oprócz spławików polecałbym śruciny nr 8 typu stotz, jak dla mnie rewelka do wagglera. W przeciwieństwie do zwykłych śrucin nie zlatują i nie uszkadzaja żyłki. Idealne do opadu.
Kręcioł może być, najlepiej mieć taki, gdzie nie musisz dawac podkładu. Jakby co to Drennan Red Range powinien być spoko, na początek dobra opcja - zostanie kasa na żyłki i inne gadżety :D
Lucjan

Offline DamianS

  • Nowy użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 48
  • Reputacja: 3
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Kraków
czy to ten sam kolowrotek co podal p^k? Jezeli tak to ktory wariant mam wybrac bo jest ich kilka

http://www.wedkarski.com/kolowrotki/3552-kolowrotek-passion-fd-spro.html

Offline jakub_wr

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 500
  • Reputacja: 113
  • Płeć: Mężczyzna
  • Ulubione metody: waggler i feeder

Online Mosteque

  • Moderator Globalny
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 32 690
  • Reputacja: 1998
  • Płeć: Mężczyzna
  • MFT
  • Lokalizacja: Jaktorów
  • Ulubione metody: method feeder
1071-741 chyba o ten. Po pojemności szpuli oceniając.

Edit: tak, to ten http://www.maxryba.pl/pl/p/KOLOWROTEK-SPRO-PASSION-FD-740-MATCH/3435
Krwawy Michał

Purple Life Matters

Offline DamianS

  • Nowy użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 48
  • Reputacja: 3
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Kraków
dobra zamówiłem ten z allegro, teraz tylko żyłeczka, ciężarki jakiś splawiczek i haczyk i można zaczynać :D
macie może jakaś żyłkę do polecenia?

Offline jakub_wr

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 500
  • Reputacja: 113
  • Płeć: Mężczyzna
  • Ulubione metody: waggler i feeder
zamawiaj tam gdzie kołowrotek taniej Ci wyjdzie :)
Wybierz jakąś do matcha choć juz pisaliśmy na forum jak to jest z tymi żyłkami pod odległościówkę. 
Moim zdaniem żyłka jakakolwiek. Każdą połowisz tak samo.
http://allegro.pl/listing/listing.php?bmatch=seng-ps-mp-p-sm-isqm-3-spt-0519&order=qd&string=%C5%BCy%C5%82ka+match

Offline DamianS

  • Nowy użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 48
  • Reputacja: 3
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Kraków
oki dzięki, zaraz lece do wędkarskiego :D

Offline DamianS

  • Nowy użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 48
  • Reputacja: 3
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Kraków
Wyprawa do sklepu nieudana. Okazało się ze spośród 3 sklepów spisanych przeze mnie z Google w Krakowie, dwa nie istnieją wiec pocałowałem klamkę a w 3 nie warto było pieniążków wydawać. Podsumowując zmarnowane 2H w korku :P nauczka na przyszłość.
Wróciłem i zamówiłem kilka podstawowych rzeczy w internecie, teraz tylko czekać aż przyjdą, już pewnie po niedzieli.

Offline kingfisher

  • Aktywny użytkownik
  • ***
  • Wiadomości: 190
  • Reputacja: 23
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Częstochowa
  • Ulubione metody: trotting
Sklepy wędkarskie od dawna omijam szerokim łukiem. Najczęstszą  odpowiedzią na moje pytanie to: niema, wie pan to mogę zamówić, nie wiem, nie bardzo się znam. Pozostał internet i angielskie sklepy i dobre nasze. 
Piotr