Autor Wątek: Wykroczenia  (Przeczytany 5939 razy)

Offline mjmaciek

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 15 401
  • Reputacja: 901
    • Galeria
  • Lokalizacja: Polska
  • Ulubione metody: feeder
Wykroczenia
« dnia: 17.06.2015, 21:51 »
Panowie dzis dowiedzialem sie o nastepnej patologii w naszym kraju
Otoz jeden ze szkodnikow na mojej wodzie zostal zlapany prze staz rybacka przy gosciu straznicy znalezli 4 sandacze po 35 cm szacun straznikom ze gnoja zlapali kupe dobrej roboty zrobili.
Ale tu pojawia sie paranoja dali mu maxymalny mandat podobno jaki moga dac 500 zl
on mandat przyjol i do tego momentu wszystko jest cacy tylko ten gnoj rano znowu wyplynol na ryby z nowu lowi te niewymiarowe sandacze.
Po rozmowie ze straznikami jakimi znam wyjasnili ji ze gosc przyjol mandat a oni nie moga nic zrobic
pytam czemu nie wzieli karty , wedek  a oni nie moga bo przyjol mandat
i tak dziad dalej lowi i kusuje
panowie ja tego nie rozumiem
Maciek

Offline Druid

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 2 740
  • Reputacja: 419
  • Płeć: Mężczyzna
    • Galeria
  • Lokalizacja: Knurów, Górny Śląsk
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: Wykroczenia
« Odpowiedź #1 dnia: 17.06.2015, 22:08 »
No tak. Mandat przyjął a pewnie go i tak nie zapłaci . Potem bedzie się tłumaczył ciężką sytuacją rodzinną, bezrobociem, biedą . Albo pójdzie do psychiatry i go uniewinnią jako chorego.
Nasze prawo jest niedostosowane do mentalności ludzi i ich cwaniactwa . No ale ktoś to prawo tworzy , ktoś kogo wybraliśmy jako naród do tego celu
Pozdrawiam - Gienek

Offline Jędrula

  • Robinson
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 4 749
  • Reputacja: 379
  • Lokalizacja: Wodzisław Śląski
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Wykroczenia
« Odpowiedź #2 dnia: 17.06.2015, 22:18 »
To wykroczenie więc mandat się należał , fajnie dostał bo z górnej półki a w sądzie mógłby powołać się na ciężką sytuacje i mogłoby się to skończyć dużo taniej . Sprzęt mogli mu faktycznie zatrzymać zwłaszcza , że jak mówisz , znowu kombinował . Pozwolenie też chyba mogą odebrać .

Offline Mateo

  • Administrator
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 8 832
  • Reputacja: 976
  • Płeć: Mężczyzna
    • Galeria
    • Spławik i Grunt
  • Lokalizacja: Śląsk
  • Ulubione metody: waggler method
Odp: Wykroczenia
« Odpowiedź #3 dnia: 17.06.2015, 22:25 »
Jak najbardziej cały sprzęt sprzęt można odebrać, zostawiając pokwitowanie. Odbierania legitymacji już się chyba nie praktykuje, ale kiedyś się też ją odbierało. Można.
Pozdrawiam
Mateusz

Offline alphaomega

  • Aktywny użytkownik
  • ***
  • Wiadomości: 180
  • Reputacja: 18
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Poznań
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: Wykroczenia
« Odpowiedź #4 dnia: 17.06.2015, 22:32 »
Nasze prawo jest niedostosowane do mentalności ludzi i ich cwaniactwa.

Święte słowa. W wielu innych krajach nie ma tak durnych przepisów prawa, jak w Polsce. Jednak nie ma tam też tak ogromnej skłonności do kombinatorstwa. Może to wynik naszej trudnej historii, ale ta cecha w naszym narodzie mnie strasznie mierzi.

Wracając do meritum:
według mnie brak innych konsekwencji dla "fana niewymiarowych sandaczy" wynika z zasady, która mówi o możliwości karania jednokrotnie za jeden czyn zabroniony. czyli sprawa została zamknięta w postępowaniu mandatowym i koniec. nie wiem, jak ocenia się wartość pozyskanych ryb / jaki jest przelicznik. jeśli wartość skradzionych (bo tak należy to traktować) ryb nie przekroczyła ustawowego minimum, to jest to tylko wykroczenie.

Jednak chciałbym zobaczyć wypowiedź kogoś, kto mi wytłumaczy dlaczego taki czyn nie wypełnia znamion kłusownictwa, które jest już przestępstwem. W tym przypadku mógłby nastąpić przepadek narzędzi użytych do jego popełnienia.
Czy chodzi o to, że człowiek miał uprawnienia (łowił legalnie) ale złamał tylko regulamin?
Dobrze rozumuję?
Połamania!
-Mateusz-

Offline Ścigacz

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 594
  • Reputacja: 139
  • Płeć: Mężczyzna
  • No fish no fun :)
  • Lokalizacja: Tuszyn
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: Wykroczenia
« Odpowiedź #5 dnia: 17.06.2015, 22:33 »
Niestety ale strażnicy nie mogą i nie mają możliwości zatrzymać sprzętu klusownikom . Jedyna możliwość jaka istnieje to  tylko i wyłącznie w sytuacji gdy SSR lub PSR jest  na wypadzie z Policją. Wtedy istnieje tylko taka możliwość  aby mogli zatrzymać sprzęt i do tego muszą sporządzić protokół z wyszczegolnieniem jaki sprzęt, kiedy i za co został skonfiskowany.

Offline Ścigacz

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 594
  • Reputacja: 139
  • Płeć: Mężczyzna
  • No fish no fun :)
  • Lokalizacja: Tuszyn
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: Wykroczenia
« Odpowiedź #6 dnia: 17.06.2015, 22:38 »
Jako członek zarządu PZW miałem przyjemność być w sytuacji zabrania wędki osobie klusujacej przez co narobiłem sobie tylko problemów.  Przy każdej takiej sytuacji musi być policja i spisany protokół. Wtedy jest wszystko ok a sprawa trafia do sądu. Inaczej jest tylko problem dla osoby konfiskujacej :/

Offline Mateo

  • Administrator
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 8 832
  • Reputacja: 976
  • Płeć: Mężczyzna
    • Galeria
    • Spławik i Grunt
  • Lokalizacja: Śląsk
  • Ulubione metody: waggler method
Odp: Wykroczenia
« Odpowiedź #7 dnia: 17.06.2015, 23:20 »
Strażnik ma prawo skonfiskować sprzęt służący do kłusownictwa. Nie musi w tym uczestniczyć policja. Ja takie protokoły przejęcia sprzętu mam u siebie w torbie.
Faktem jest - jak wspomina Ścigacz - że dalsze postępowanie jest na tyle męczące, że spowodowało ono rezygnację z SSR wielu znanych mi kolegów.

Najwyraźniej w tym przypadku PSR wybrała postępowanie mandatowe zamiast sądowego, choć ten czyn również do takiego by się kwalifikował.

A tu też o niewymiarowych sandaczach:

http://stargard.policja.gov.pl/dzielnicowi-kpp/1788-odpowie-za-niewymiarowe-sandacze
Pozdrawiam
Mateusz

Offline Ścigacz

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 594
  • Reputacja: 139
  • Płeć: Mężczyzna
  • No fish no fun :)
  • Lokalizacja: Tuszyn
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: Wykroczenia
« Odpowiedź #8 dnia: 17.06.2015, 23:41 »
No to zostałem troszkę nie doinfornowany przez kolegę z SSR :/

Offline mjmaciek

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 15 401
  • Reputacja: 901
    • Galeria
  • Lokalizacja: Polska
  • Ulubione metody: feeder
Odp: Wykroczenia
« Odpowiedź #9 dnia: 21.06.2015, 15:43 »
Z dobrych wiesci dzis uslyszalem od chlopakow, że szkodnika zlapali poraz drugi; nie miał w pisanych jakichs ryb do rejestru
z racji tego ze dzialal w recydywie wniosek przeciwko niemu zostal skierowany do sadu kolezenskiego kola maciezystego, takze jest szansa ze zrobia z nim porzadek.
Z tym ze jak to w Polsce, chlopek na ryby dalej chodzi i lowi - no szok.
Maciek

Offline Pyza

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 2 352
  • Reputacja: 537
  • Płeć: Mężczyzna
  • Wody PZW - po prostu Pyza na swojskich wodach ;)
  • Lokalizacja: Kielce
  • Ulubione metody: gruntówka + sygnalizator
Odp: Wykroczenia
« Odpowiedź #10 dnia: 22.06.2015, 13:46 »
witam
za przewinienie trzeba ponieść karę, co byś chciał, żeby chłop bez karty wędkarskiej lub uprawnien i za to, że wziął niewymiarowe ryby do domu do więzienia poszedł? złapali i zapłacił karę. a jak ktoś samochodem jedzie i przekracza prędkość to też mu mandat wlepiają, punkty karne a dalej jeździ tak jak jeździł, a on bardziej stwarza zagrożenie dal innych jak i dla siebie. :)
Koło PZW Iskra Kielce

Zapraszam na moje konto na YouTube:

https://www.youtube.com/channel/UC-WNdomDqMgACLhluPj8F6w

Sylwek

Offline mjmaciek

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 15 401
  • Reputacja: 901
    • Galeria
  • Lokalizacja: Polska
  • Ulubione metody: feeder
Odp: Wykroczenia
« Odpowiedź #11 dnia: 22.06.2015, 13:58 »
witam
za przewinienie trzeba ponieść karę, co byś chciał, żeby chłop bez karty wędkarskiej lub uprawnien i za to, że wziął niewymiarowe ryby do domu do więzienia poszedł? złapali i zapłacił karę. a jak ktoś samochodem jedzie i przekracza prędkość to też mu mandat wlepiają, punkty karne a dalej jeździ tak jak jeździł, a on bardziej stwarza zagrożenie dal innych jak i dla siebie. :)
kolego pyza nierób w moją strone wybiegów interpersonalnych ( co jabym chciał to moja sprawa np. 5000 zł kary za kilo skusowanej ryby drugi raz by tego nie zrobił i tyle.)
a wracając do tematu kto łamie prawo w recydywie nie ma prawa do dalszego łowienia i tyle ......to zwykły kusol !......
Maciek

Offline Mosteque

  • Moderator Globalny
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 32 693
  • Reputacja: 1998
  • Płeć: Mężczyzna
  • MFT
  • Lokalizacja: Jaktorów
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Wykroczenia
« Odpowiedź #12 dnia: 22.06.2015, 14:05 »
Mechanizm jest naprawdę bardzo prosty. Jeżeli kara nie odstrasza od recydywy, to należy zwiększyć karę.
Krwawy Michał

Purple Life Matters

Offline RafałOrłoś

  • Aktywny użytkownik
  • ***
  • Wiadomości: 128
  • Reputacja: 19
  • Płeć: Mężczyzna
  • Zarząd G. PZW też posiada "teczki", dlatego rządzi
  • Lokalizacja: Poznań, Eindhoven (NL)
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: Wykroczenia
« Odpowiedź #13 dnia: 23.10.2015, 10:55 »
Pozwólcie, że zadam pytanie, będzie ono z tezą, pytanie odnosi się do karania ogólnie takich przypadków: wędkarz łowi na wodzie stojącej, leżącej na gruncie należącym do gminy lub miasta-samorząd, czyli na wodzie publicznej, nad wodą pojawia się patrol SSR z pobliskiego PZW, pokazując wędkarzowi mapkę wód PZW lub spis wód PZW na którym ta woda widnieje, w PL aby ukarać kogoś za cokolwiek musi do tego istnieć podstawa prawna, wędkarstwo reguluje akt prawny: Ustawa z dnia 18 kwietnia 1985 r.o rybactwie śródlądowym z późniejszymi zmianami. W ustawie tej mamy definicję wędkowania:

"Art. 7. 1. Za amatorski połów ryb uważa się pozyskiwanie ryb wędką lub kuszą, przy czym dopuszcza się, w miejscu i w czasie prowadzenia połowu ryb wędką, pozyskiwanie ryb na przynętę przy użyciu podrywki wędkarskiej.
1a. Ryby przeznaczone na przynętę mogą być wprowadzone wyłącznie do wód, z których zostały pozyskane.
2. Amatorski połów ryb może uprawiać osoba posiadająca dokument uprawniający do takiego połowu, zwany dalej kartą wędkarską lub kartą łowiectwa podwodnego, a jeżeli połów ryb odbywa się w wodach uprawnionego do rybactwa – posiadająca ponadto jego zezwolenie.
2a.Posiadanie zezwolenia, o którym mowa w ust. 2, potwierdza dokument wydany w postaci papierowej lub elektronicznej przez uprawnionego do rybactwa w obwodzie rybackim określający podstawowe warunki uprawiania amatorskiego połowu ryb ustalone przez uprawnionego do rybactwa wynikające z potrzeby prowadzenia racjonalnej gospodarki rybackiej w tym obwodzie rybackim, uwzględniającej w szczególności wymiary gospodarcze, limity połowu, czas, miejsce i technikę połowu ryb. Zezwolenie może także wprowadzać warunek prowadzenia rejestru amatorskiego połowu ryb, a w przypadku wprowadzenia tego warunku – określać sposób prowadzenia tego rejestru."

i teraz pytanie,
co powinien zrobić patrol SSR, czyli o co poprosić wędkarza, w sensie jak powinna przebiegać taka kontrola tego wędkującego. Zakładamy przy tym, że wędkarz łowi przy pomocy jednej lub dwóch wędek, łowi sobie na spławiczek czy inną dozwoloną metodą gruntową, stanowisko wędkarza jest czyste itd.

elvis77

  • Gość
Odp: Wykroczenia
« Odpowiedź #14 dnia: 23.10.2015, 11:18 »
Sprawa nie jest taka prosta. Trzeba najpierw ustalić jaki jest faktyczny stan prawny tej wody. Jeśli jest taj jak mówią strażnicy to aby wędkować należy mieć wszystkie w/w dokumenty.
Jeśli natomiast woda jest gminna  przepływowa to wystarczy tylko karta wędkarska bez wniesionych składek,ale obowiązuje nas prawo i regulamin ogólny zawarty w ustawach i odpowiednich rozporządzeniach.
Jest jeszcze trzecia możliwość i tu mam pewne wątpliwości. Otóż woda jest gminna nie przeplywowa typu staw,sadzawka. Tu z koleji nie potrzeba mieć żadnych uprawnień,o ile nie ma jakiś specjalnych zakazów.
Co do postępowania strażników SSR to nie mają oni możliwości ukarania(chyba)
Powinni wezwać Policję,PSR itp.