Temat w kołowrotkach najważniejszy (poza materiałami i obróbką cieplną, jakością powierzchni - też bardzo ciekawe tematy) bo warto wiedzieć jak wybrać kołowrotek z właściwymi pasowaniami i kontrolować luzy w czasie eksploatacji itd.
Świadomość zagadnienia wśród szerokich rzesz wędkarzy jest w zasadzie bardzo mierna. Producenci to wiedzą i wypuszczają kompletny badziew - byle maślanie lub lekko chodziło. Doprowadziło to do patologii technicznej.
Stosowane są dwa sposoby pasowania elementów:
Pasowanie na zasadzie stałego otworu – gdzie wymiar wałka (zewnętrzny) jest dopasowywany do wymiaru otworu (wewnętrznego). W tym wypadku średnicę otworu toleruje się zawsze w głąb materiału, a więc EI=0 (położenie pola tolerancji H), a żądane pasowanie uzyskuje się poprzez dobranie odchyłek dla wałka.
np.: 20H7/f6 – pasowanie luźne, 20H7/p6 – pasowanie ciasne.
Zasada ta jest najczęściej stosowana ze względu na łatwiejszą obróbkę powierzchni zewnętrznych (wałków) niż otworów, co umożliwia zmniejszenie ilości użytych narzędzi i sprawdzianów do pomiaru otworów.
Pasowanie na zasadzie stałego wałka – gdzie wymiar otworu (wewnętrzny) jest dopasowywany do wymiaru wałka (zewnętrznego). W tym wypadku średnicę wałka toleruje się zawsze w głąb materiału, es=0 (położenie pola tolerancji h), a żądane pasowanie uzyskuje się poprzez dobranie odchyłek dla otworu.
np.: 20F7/h6 – pasowanie luźne, 20S7/h6 – pasowanie ciasne.
Zasadę tą stosuje się np. w przypadku potrzeby osadzenia wielu elementów na jednej średnicy wałka.
Symbole położenia pól tolerancji i odpowiadające im nazwy pasowań wymiarów:
A, a - przestronne, bardzo luźne,
B, b - przestronne luźne,
C, c - przestronne zwykłe,
D, d - obrotowe bardzo luźne,
E, e - obrotowe luźne,
F, f - obrotowe zwykłe,
G, g - obrotowe ciasne,
H, h – suwliwe, podstawowe,
Js, js - przylgowe symetryczne,
J, j - przylgowe,
K, k - lekko wciskane,
M, m - wciskane,
N, n - mocno wciskane,
P, p - bardzo lekko wtłaczane,
R, r - lekko wtłaczane,
S, s - wtłaczane,
T, t - mocno wtłaczane,
U - ZC, u - zc - bardzo mocno wtłaczany,
Tablice pasowań podano tutaj> i tutaj>.
Podano za:
http://www.pkm.edu.pl/index.php/tolerancje-i-pasowania/279-00010334i jeszcze polecam
home.agh.edu.pl/~kmtmipa/dydaktyka/automatyka/1/tolerancjeipasowania.pdfSą to same podstawy podstaw. Warto poruszyć jeszcze temat jakości powierzchni po obróbce, chropowatości, rodzaju nierówności (rodzaju obróbki i narzędzia) i jej wpływu na smarowanie i współpracę powierzchni, współpracy różnych materiałów.
Czasy fosforobrązu czy normalnych bardzo dobrych stali, obróbki skrawaniem na szlifierkach, kucia i obróbki cieplnej z opuszczaniem odeszły z powodu naszej ignorancji w siną dal marketingu i za żadne pieniądze nie kupimy z prawdziwą sztuką wykonanego kołowrotka który wytrzyma kilkanaście czy kilkadziesiąt lat intensywnej ciężkiej eksploatacji i po wielu wielu latach zachowa właściwe pasowania bez wymiany elementów.
To co mamy w rękach to są techniczne popierdółki marketingu i rządy księgowych a nie inżynierów.
Mnie się już nawet nie chce osobiście grzebać w tych dzisiejszych kołowrotkach, bo jak rozbiorę to "łzy lecą same" - kiedyś marzyłem by zrobić osobiście np. obróbkę skrobaniem na elementach współpracujących ale nie ma to najmniejszego sensu przy tych "pasowaniach" i materiałach.