Co do łowienia w rzekach to się nie wypowiem, bo się na tym nie znam.
A do łowienia w wodach stojących to Mikado UV 360/120g to bardzo zły wybór. Do dalekich dystansów się nie nadaje, że względu na małe i blisko osadzone od kołowrotka przelotki a do bliższych jest zbyt toporna. Lepiej wybrać coś o CW do 60 g.
W ogóle trudno jest wybrać jedną wędkę, która nada się na rzekę i wody stojące. Albo jest to po prostu niemożliwe.
Są takie, które sprawdzają się na rzece i na wodach stojących, dość sztywne ale na wodach stojących, to do łowienia dystansowego, które jest potrzebne w bardzo specyficznych warunkach. Wtedy jest to wędka stosowana z wyboru do specyficznych warunków, które nie są łatwe do opanowania. Nie wyobrażam sobie posiadanie takiej wędki, jako jedynej na wody stojące.
Sam stoję przed wyborem swoich pierwszych "porządnych" feederów. Bardzo ciężko mi jest zdecydować jaki ciężar wyrzutu będzie potrzebny i do tego, jaką długość dobrać. W temacie "A-Z sprzętu dla początkującego" są podane przykładowe wędki dla kogoś, kto w dużym skrócie chce kupić "jakąś" wędkę.
Mam jakieś swoje oczekiwania od wędki i mniej więcej wiem, gdzie i na jakim dystansie będę łowił.
Kolega zenxon podejrzewam, że zmaga się z tym samym problemem.
Jeśli ktoś może, to niech mnie poprawi, ale wydaje mi się, że:
- jeśli ktoś łowi na rzece, to potrzebuje wędki na stosunkowo krótki dystans(w poprzek rzeki przeważnie są niewielkie odległości), ale taką, co będzie miała duży CW(ciężar wyrzutu). Duży CW jest potrzebny, aby użyć ciężkiego koszyka, którego woda nie będzie w stanie przemieszczać w trakcie łowienia.
- jak ktoś łowi na wodzie stojącej, to potrzebuje wędki z dużo mniejszym CW, ale tutaj dystans łowienia już ma większe znaczenie, bo woda stojąca ma dalej drugi brzeg niż przeciętnie rzeka. Dystans zarzutu będzie zależał głównie od długości wędki (im dłuższa tym dalej można zarzucić).
Problem polega na tym, że jeśli nie wiadomo na jakim dystansie będzie się łowić(na jednym łowisku ryby są bliżej, na innym dalej), a miejsce łowienia zmienia się często, to ciężko dobrać jedną wędkę. Krótkiej wędki z małym CW nie zarzucisz na 90m z koszyczkiem 100g. Wydaje mi się jednak, że w drugą stronę jest łatwiej, czyli prędzej zarzucisz koszyczek 20g na 20m wędką 4,2m o CW 150g(bo po prostu ta wędka ma taki zasięg).
Ja osobiście myślałem dla siebie nad czymś takim:
https://sklepdrapieznik.pl/feedery-i-pickery/42547-shimano-aero-x5-distance-feeder-366-90g.htmllub
https://sklepdrapieznik.pl/feedery-i-pickery/21844-shimano-beastmaster-cx-commercial-power-feeder-365-90g.htmlPlanuję sam łowić na dystansie 40-50m na wodach stojących, stąd taki wybór, niestety nie wiem sam czy dobrze myślałem

Także niestety, ale musisz przemyśleć sprawę i zdecydować się, jak często łowisz nad rzeką, a jak często nad wodą stojącą, bo CW nie oszukasz, z dystansem już trochę łatwiej.
Fajnie jeśli też wiedziałbyś, na jakim dystansie mniej więcej będziesz łowić. Jeśli nie masz pojęcia, to podejrzewam że 40m będzie wystarczającą odległością.
Jeśli będziesz w stanie sobie na te dwa pytania odpowiedzieć, to będziesz mógł kupić sobie wędkę z której będziesz zadowolony. Jeśli spodoba Ci się łowienie na feeder, to będziesz mógł kupić wtedy druga wędkę na inne warunki. W momencie gdy chcesz kupić jedną wędkę i na tym "koniec", to wydaje mi się, że coś w okolicach 80-90g wyrzutu i w okolicach 3,3m będzie odpowiednie. Na duże rzeki raczej mały CW, ale raczej wystarczy na przeciętną rzekę. Długość też powinna wystarczyć na rzucanie do 40m.
Azymut zaproponował Ci kilka fajnych serii wędek w tym budżecie.
Jeśli się mylę, to proszę mnie poprawić
