Autor Wątek: Rzeka mocny nurt - PVA, pellet, miks, sposoby, metody, pomysły  (Przeczytany 33025 razy)

Offline Luk

  • Administrator
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 22 786
  • Reputacja: 1991
  • Płeć: Mężczyzna
  • Wędkarstwo rządzi!
  • Lokalizacja: Newark
Odp: Rzeka mocny nurt - PVA, pellet, miks, sposoby, metody, pomysły
« Odpowiedź #90 dnia: 14.10.2020, 20:37 »

Czy używacie takich wynalazków i czy mrożenie mielonki i sera obtoczonego w takim czymś pomaga?

Wg mnie nie trzeba przesadzać z kombinowaniem, jeżeli już, to w sezonie letnim. Teraz brzana będzie polegać na prostym menu. Jak dla mnie podstawa są konopie, białe i zanęta na mączkach. Przeszedłem przez fazę dipów, doprawiania i robienia cudów wianków, a skuteczne okazały się najprostsze rzeczy na samym końcu.

Przede wszystkim dawniej uważałem, że białe na wysokiej wodzie nie działają (bo tak mówili fachowcy), i konieczna jest mielonka lub jakieś kulki i pasty, tak aby ryba mogła się kierować na przynętę jej mocnym zapachem. Jednak doświadczenia ostatnich kilku lat dały mi wiele do myślenia, wbrew temu co piszą niektórzy celebryci wędkarscy, brzana na wysokiej wodzie uwielbia białe i je świetnie odnajduje. I jest to zdanie kilku doświadczonych znajomych, co dzięki temu potrafią kosić. Natomiast wielu fachowców a zwłaszcza tych, co testuję przynęty lub je reklamują, z uporem maniaka łowi na kulki i pellety o tej porze roku. I wyniki mają marne.

To co mi chodzi po głowie to dipowanie białych robaków czymś mocnym, co poprawi im zapach. Ogólnie muszę to przetestować, bo jakby nie było mają one swój własny mocny zapach, i kto wie czy ryby go nie kojarzą, czasami bardzo dobrze. Pamietajmy, że ryby mają doskonały węch, i dzięki nim zdobywają pożywienie w dużej mierze, my zaś korzystamy z niego już w szczątkowy sposób. Więc być może wcale nie trzeba tego robić :)

A tak w ogóle, to jeżeli używamy zanęty, do tego konopii i białych, to mamy już wielką mieszankę zapachów. Mielona zanęta daje intensywną woń, konopie wiadomo też, podobnie jak i białe. Więc może wcale nie trzeba zbytnio kombinować?

Mój znajomy wczoraj przez pół nocy na kulki i pellet nie miał ani jednego brania, podczas gdy druga wędka z białymi łowiła cały czas. Kolejny dowód na to, że nie trzeba przesadzać z kombinowaniem :) Natomiast bardziej można się skupić na taktyce i ilości jakie trafić mają do wody. Czy sześć koszyków to wystarczająca opcja na rozpoczęcie sesji? Czy lepiej nęcić wstępnie mniej ale częściej przerzucać zestawy? Wg mnie to lepsza droga ku wynikom :)
Lucjan

Offline tomasz 38

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 6 984
  • Reputacja: 546
  • Płeć: Mężczyzna
  • Ulubione metody: feeder
Odp: Rzeka mocny nurt - PVA, pellet, miks, sposoby, metody, pomysły
« Odpowiedź #91 dnia: 14.10.2020, 20:39 »
 A co to niby za tejemnica z czosnkiem w granulkach ;),można również rozgnieciony dodawać ,jesień jak dla mnie to dobra pora na kombinację ;)

Offline HameR87

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 87
  • Reputacja: 10
Odp: Rzeka mocny nurt - PVA, pellet, miks, sposoby, metody, pomysły
« Odpowiedź #92 dnia: 14.10.2020, 20:50 »
Rok temu do zanęt stosowałem czosnek w "kostkach" z knora... Efekty były zadowalające.

Offline Luk

  • Administrator
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 22 786
  • Reputacja: 1991
  • Płeć: Mężczyzna
  • Wędkarstwo rządzi!
  • Lokalizacja: Newark
Odp: Rzeka mocny nurt - PVA, pellet, miks, sposoby, metody, pomysły
« Odpowiedź #93 dnia: 14.10.2020, 21:16 »
jesień jak dla mnie to dobra pora na kombinację ;)

Sęk w tym, że ryby w zimnej wodzie przestają w dużej mierze wykazywać zainteresowanie kulkami, dipami, pelletami. Przez to można uzyskać kiepskie efekty, które wcale nie oznaczają, że robiliśmy coś źle.  Po prostu o tej porze to nie działa. Wyobraźmy sobie kulki, które łowią świetnie do września, a potem już nie. Jak zaczniemy testy od jesieni, to wyjdzie nam, że mamy kiepski produkt :) Dlatego wg mnie lepiej robić testy jak woda jest ciepła, i jak już to przedłużać je na jesień, aby mieć właściwy wgląd.
Lucjan

Offline booohal

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 4 017
  • Reputacja: 479
  • Płeć: Mężczyzna
  • Krzyś
  • Lokalizacja: Sieradz, Warta
  • Ulubione metody: feeder i spinning
Odp: Rzeka mocny nurt - PVA, pellet, miks, sposoby, metody, pomysły
« Odpowiedź #94 dnia: 15.10.2020, 10:54 »
Swojego czasu, jak jeszcze mi się chciało, robiłem własne Spicy Sausage. Tam ostra papryka jest obowiązkowa 😉
Teraz przynęt już nie robię ale zanęty tylko i wyłącznie swoje. Żona bardzo często pożycza ode mnie papryki mielone różnego rodzaju, czosnek, pieprz czy innne zioła.
Dużo czytania, jeszcze więcej kombinowania i testowania. Dlatego tylko ten post pozostawię jako podpowiedź 😉
Booohal, na forum przychodzisz po informacje które są podane na tacy a sam tajemnice robisz, trochę to nie na miejscu a bynajmniej na tym forum gdzie ludzie swoje cenne doświadczenia gromadzone latami przekazują innym bezinteresownie, od tego jest forum . Bynajmniej ja to tak odbieram jak nie chcesz się podzielić z użytkownikami forum swoim sekretem to nie wspominaj nawet że masz takie wielkie tajemnice ze do grobu je zabierzesz hehe
W końcu mam chwilkę wolną przy komputerze to mogę odpowiedzieć jak człowiek.
W pełni rozumiem Twój punkt widzenia. Mało tego, sam taki miałem jeszcze stosunkowo niedawno.
Do czasu.
Do czasu kiedy zbyt dużą ufnością zepsułem kawałek wody. Nie swoimi rękoma rzecz jasna, a mięsiarskimi łapami. Ale o tym może kiedy indziej.
Dlaczego o tym? Ano dlatego, że forum jest ogólnodostępne. I niestety nie możemy patrzeć na wszystko tutaj przez nasz pryzmat (w domyśle mądrych ludzi) i chcąc nie chcąc uważać trzeba. Uwierz, że forum obserwują mięsiarze pierwszej ligi i tylko czekają na gotowce. W zeszłym roku z resztą spotkałem takich dwóch.
Można powiedzieć "przecież tyle tego wszystkiego w internecie podane na tacy to nie przesadzaj". Niby tak jednak wolałbym nie ułatwiać łatwego.
Dalej, nigdy nie przyszedłem na forum po gotowe. Nie ładnie jest oceniać swoją miarą. Spędziłem niezliczoną ilość wieczorów, często do białego rana, na czytaniu, analizowaniu, szukaniu... I nie mówię tu tylko o forum, a o stronach często dalece, dalece innych niż wędkarskie.
Dlatego na ogólnodostępnym forum wolę dać jakąś wskazówkę. Mięsiarzowi czekającemu na gotowe prawdopodobnie nie będzie się chciało drążyć dalej.
Dalej, bardzo chętnie dzielę się swoją wiedzą. W mirze zlotowym, podczas spotkania na łowisku. Z resztą nie dalej jak w sobotę spotkałem się z pewnym przemiłym forumowiczem (który niestety w wyniku niemądrych decyzji niemądrych ludzi jest już byłym forumowiczem) gdzie wymienialiśmy się swoimi najlepszymi "tajemnicami" przynętowo-zanętowymi.
Dlatego jeżeli widzisz mnie jako cwaniaczka z rękoma w kieszeni, żującego gumę, z włosami na żel, kajdanem na piersi mówiącego "he he, wiem ale nie powiem" to trzeba Ci wiedzieć, że jesteś w sporym błędzie ;)
Oczywiście żalu nie mam bo tak jak pisałem jeszcze niedawno stanąłbym ramię w ramię z Tobą przy tym stanowisku.
Mam nadzieję, że będzie nam dane się spotkać i sprzedamy sobie swoje najlepsze tricki :)

Unia rządzi, unia radzi, unia nigdy was nie zdradzi!

Offline elwood

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 928
  • Reputacja: 272
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Kraków
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Rzeka mocny nurt - PVA, pellet, miks, sposoby, metody, pomysły
« Odpowiedź #95 dnia: 15.10.2020, 10:57 »
Masz dużo racji, ale - z drugiej strony - forum bez wartościowych wskazówek będzie zupełnie bezwartościowe merytorycznie i może służyć, co najwyżej nawiązaniu znajomości.
Z pozdrowieniami - Marcin

Offline booohal

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 4 017
  • Reputacja: 479
  • Płeć: Mężczyzna
  • Krzyś
  • Lokalizacja: Sieradz, Warta
  • Ulubione metody: feeder i spinning
Odp: Rzeka mocny nurt - PVA, pellet, miks, sposoby, metody, pomysły
« Odpowiedź #96 dnia: 15.10.2020, 11:03 »
Masz dużo racji, ale - z drugiej strony - forum bez wartościowych wskazówek będzie zupełnie bezwartościowe merytorycznie i może służyć, co najwyżej nawiązaniu znajomości.
Ale zauważ, że ja właśnie o wskazówkach piszę.
Jeżeli dla kogoś to hobby to zacznie drążyć dalej. A do podstawowej wiedzy o aminokwasach, rozpuszczalności, przyswajaniu ich przez ryby czy w ogóle wyczuwaniu wystarczy naprawdę kilka wieczorów.
I nawet taki gamoń jak ja (całą szkołę leciałem na dwójach) po dwóch sezonach słyszy od kumpli "Buchal, dawaj tą swoją. Sonu mi lepiej nie działa" To bardzo miłe ;)
Unia rządzi, unia radzi, unia nigdy was nie zdradzi!

Offline tomasz 38

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 6 984
  • Reputacja: 546
  • Płeć: Mężczyzna
  • Ulubione metody: feeder
Odp: Rzeka mocny nurt - PVA, pellet, miks, sposoby, metody, pomysły
« Odpowiedź #97 dnia: 15.10.2020, 20:18 »
Lucjan ja piszę o jesieni ;), a nie poźnej jesieni czyli przedzimiu ,wtedy taktyka łowienia nabiera innego wymiaru,wrzesień ,październik jak dla mnie to czas dobrego żerowania większych osobników i dlatego kombinuję nad wodą ,co do papryki,czosnku ,szprotek w oleju to karpiarze od lat to przerabiają więc to też żadna nowość :beer:

Offline Luk

  • Administrator
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 22 786
  • Reputacja: 1991
  • Płeć: Mężczyzna
  • Wędkarstwo rządzi!
  • Lokalizacja: Newark
Odp: Rzeka mocny nurt - PVA, pellet, miks, sposoby, metody, pomysły
« Odpowiedź #98 dnia: 15.10.2020, 21:50 »
Spoko, ja nie mam pretensji jakby co :) Bardziej chodzi mi o to, że wyniki takiego testowania mogą być niepomyślne, i może to być wynikiem pory roku właśnie. We wrześniu to co innego, ale teraz jest już późno i ryba już zmienia menu i upodobania, choć faktycznie żeruje. Mój kumpel wciąż siedzi na Trencie, dojechał inny znajomy. Na kulki zero ryb, oprócz jednej zerwanej brzany. Nawet lechol się nie uwiesił. Wg mnie trudno tu o pozytywne testy dipów czy przynęt, za to można się zniechęcić :)
Lucjan

Offline Hapek

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 54
  • Reputacja: 23
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: DE
  • Ulubione metody: feeder i spinning
Odp: Rzeka mocny nurt - PVA, pellet, miks, sposoby, metody, pomysły
« Odpowiedź #99 dnia: 15.10.2020, 22:23 »
Po dzisiejszym dniu muszę się zgodzić z Lukiem. Łowiłem na 2 wędki, standardowo 1 na pellet w nurt a druga na białe bliżej brzegu. Dwie godziny bez brania, myślę se zamienię wędki, rzuciłem białe w nurt i nie minęły 2min i już miałem branie brzany, niestety wyjąłem tylko 1 przez cały dzień. O ile 2 tygodnie temu połowiłem na pellety to tydzień temu i dzisiaj nic, sprawdziłem temp. wody i okazało się że już tydzień temu spadła poniżej 15 stopni, te 15 stopni to chyba magiczna granica, trzeba będzie na wiosnę kontrolować temp. :)

Offline Brzanoholik Sandomierski

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 3 737
  • Reputacja: 177
Odp: Rzeka mocny nurt - PVA, pellet, miks, sposoby, metody, pomysły
« Odpowiedź #100 dnia: 15.10.2020, 23:53 »
Wg mnie nie trzeba przesadzać z kombinowaniem, jeżeli już, to w sezonie letnim.

Co racja to racja. Do tej pory zwykle zaczynałem od białych jak coś się działo przerzucałem się na kukurydzę/dendrobeny (w zależności od temperatury) a jak były jakieś efekty to nachodziła pora na wynalazki typu pellet. Konserwatystą wędkarskim jestem i nic na to nie poradzę co czasem powoduje że sobie pluję w brodę. Na przykład do głupiej kukurydzy z puszki podchodziłem parę lat jak pies do jeża. Teraz to jedna z moich podstawowych przynęt na lato/wczesną jesień. Z drugiej strony takie podejście powodowało że wyprawy po których nie musiałem używać mydła i ręcznika można policzyć na palcach jednej ręki (wiecie zwykle dłonie rybą jechały ;))

Teraz brzana będzie polegać na prostym menu. Jak dla mnie podstawa są konopie, białe i zanęta na mączkach.

Konopi używałem jako dodatku do zanęt od lat. Teraz konopia plus kuku to 90% zawartości koszyka zanęta to tylko żeby to się kupy trzymało. Niestety firmowe zanęty na mączkach to w w tym momencie powyżej mojego budżetu (tak samo jak hurtowe ilości białych) :(. Jednak podczas wizyty na jednym z bazarków w okolicy od paszy dla drobiu jakiś dziwnie znajomy zapaszek mnie zaleciał, sprawa moim zdaniem warta dalszego śledztwa 8)

Przeszedłem przez fazę dipów, doprawiania i robienia cudów wianków, a skuteczne okazały się najprostsze rzeczy na samym końcu.
Ja na szczęście jestem na końcu fazy kombinowania ze sprzętem (chyba). Oczywiście najprostsze rozwiązanie (czyli brzanówka) okazało się strzałem w 10. I Ty mi Luk mówisz że to nie koniec?! ??? :facepalm: ;)

To co mi chodzi po głowie to dipowanie białych robaków czymś mocnym, co poprawi im zapach.

Jeden raz kolega którego bezdusznie i z pełną premedytację wciągnąłem w łapy wędkarskiego szaleństwa przywlókł nad Wisłę olej konopny - mogę powiedzieć tyle że moczenie białych w tym specyfiku krąpi i cert nie odstraszyło. O brzanach nie mogę powiedzieć nic bo łowiliśmy wtedy dość blisko brzegu między zalanymi główkami. Ale może gdyby dodać do niego soku z czosnku lub (logiczne) paprykę w proszku...
I need a Barbel !!!
I'm holding out for a barbel 'till the end of the night.
She's gotta be strong and she's gotta be fast
and she's gotta be fresh from the fight.

Offline booohal

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 4 017
  • Reputacja: 479
  • Płeć: Mężczyzna
  • Krzyś
  • Lokalizacja: Sieradz, Warta
  • Ulubione metody: feeder i spinning
Odp: Rzeka mocny nurt - PVA, pellet, miks, sposoby, metody, pomysły
« Odpowiedź #101 dnia: 16.10.2020, 07:22 »
Papryka ostra /czosnek dość szybko wykończą robaki. Na początku będą bardzo, bardzo ruchliwe ale niestety szybko się "zmęczą".
Unia rządzi, unia radzi, unia nigdy was nie zdradzi!

Offline Brzanoholik Sandomierski

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 3 737
  • Reputacja: 177
Odp: Rzeka mocny nurt - PVA, pellet, miks, sposoby, metody, pomysły
« Odpowiedź #102 dnia: 16.10.2020, 08:31 »
Papryka ostra /czosnek dość szybko wykończą robaki. Na początku będą bardzo, bardzo ruchliwe ale niestety szybko się "zmęczą".

Rozumiem że kolega z doświadczenia pisze :D Też nad tym medytowałem i jakby chodziło na przykład o łowienie płocie itp na spławik to pomysł do dyskwalifikacji bez dwu zdań. Ale brzana czy inna większa ryba szczególnie w mętnej wodzie lub gdy światło do dna nie dochodzi? Przypuszczam że niepomiernie większą rolę odgrywa zapach choć wszystkie ryby linię boczną mają i z niej korzystają.

Co do olejów roślinnych... słowiańscy bracia zza wschodniej granicy podobno bardzo sobie chwalą olej słonecznikowy jako dodatek do zanęt. Mały problem - nie za bardzo ufam sklepowym etykietom w tym względzie (mam przypuszczenie graniczące z pewnością że słonecznika jest w tym tyle co owoców w drzemie z przetwórni... :facepalm:).

Z innej beczki jako młody chłopak katowałem bez żadnego miłosierdzia kiełbie w maleńkiej rzeczce mając na haczyku pijawkę (nie z tych lekarskich niech Bóg broni) i teraz wiele bym dał żeby skądś pijawki dorwać (pijawki, kiełbiki i rzeczkę załatwili na dobre melioranci, teraz to suchy rów/kanał powodziowy). Jestem praktycznie pewien że pęczek krwiopijców bił by skutecznością wszystkie inne brzanowe przynęty razem wzięte (bez wielodniowego nęcenia).
I need a Barbel !!!
I'm holding out for a barbel 'till the end of the night.
She's gotta be strong and she's gotta be fast
and she's gotta be fresh from the fight.

Offline booohal

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 4 017
  • Reputacja: 479
  • Płeć: Mężczyzna
  • Krzyś
  • Lokalizacja: Sieradz, Warta
  • Ulubione metody: feeder i spinning
Odp: Rzeka mocny nurt - PVA, pellet, miks, sposoby, metody, pomysły
« Odpowiedź #103 dnia: 16.10.2020, 09:42 »
Jak najbardziej z doświadczenia :)
W tej chwili jeżeli chodzi o tuning białych robaków pozostaję przy kurkumie lub mielonym pellecie.
Kolendra też była fajna ale również ewidentnie parzyła w dupkę robaczki i padały dość szybko ;)
Zrezygnowałem też z wszelkich "mokrych" rzeczy. Jak się spocą o wiele trudniej pozbawić je wtedy amoniakowego zapaszku.

Jeżeli chodzi o olej to używam go już raczej rzadko. Najczęściej do luźnych rzeczy jak ziarna czy pellet. Dość mocno zamyka i gasi zanętę. Wchłania się w cząstki zanęty i blokuje wchłanianie i rozpuszczanie w wodzie. Takie mam wrażenie/doświadczenia. Jest bardzo smaczny i olej jak to olej pomaga w transporcie zapachów ale trochę inaczej działa to na lądzie i inaczej w wodzie dlatego jak pisałem używam go do luźnych rzeczy lub na jakieś inne, osobliwe sposoby.

Jeżeli chcemy dopalić zanętę w zimnej wodzie to nie możemy zapominać o alkoholu :) Albo inaczej: alkoholach ;)
Unia rządzi, unia radzi, unia nigdy was nie zdradzi!

Offline Luk

  • Administrator
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 22 786
  • Reputacja: 1991
  • Płeć: Mężczyzna
  • Wędkarstwo rządzi!
  • Lokalizacja: Newark
Odp: Rzeka mocny nurt - PVA, pellet, miks, sposoby, metody, pomysły
« Odpowiedź #104 dnia: 16.10.2020, 09:53 »
Z innej beczki jako młody chłopak katowałem bez żadnego miłosierdzia kiełbie w maleńkiej rzeczce mając na haczyku pijawkę (nie z tych lekarskich niech Bóg broni) i teraz wiele bym dał żeby skądś pijawki dorwać (pijawki, kiełbiki i rzeczkę załatwili na dobre melioranci, teraz to suchy rów/kanał powodziowy). Jestem praktycznie pewien że pęczek krwiopijców bił by skutecznością wszystkie inne brzanowe przynęty razem wzięte (bez wielodniowego nęcenia).

Mam tu trzy 'ale' :)

Po pierwsze nie powinno się przenosić zwierząt z jednego zbiornika do drugiego, aby nie przenosić chorób, po drugie pijawka wcale nie musi być taka dobra. Jest ten sam problem co z rosówką, bardzo łatwo o to, aby ostrze zostało zasłonięte i nie ma takiej skuteczności. Dlatego białe są o wiele lepsze. No i po trzecie nęcąc nimi ryba nabiera pewności siebie, bo wyjada białe jak ta lala, konkuruje z innymi rybami ze stada, aż się natknie na przynętę. Pijawka natomiast mogłaby być czymś podejrzanym, i bez nęcenia nia w kawałkach wyniki mogłyby być bardzo kiepskie. Białę natomiast działają zarówno na czystej (niskiej) jak i podniesionej wodzie.

Ale też uważam, że pijawka mogłaby być skuteczna, bardziej niż rosówka.
Lucjan