Autor Wątek: Kołowrotki DAM Quick Calyber FS & Calyber FD - wolny bieg, metalowa obudowa  (Przeczytany 37017 razy)

Offline Wonski81

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 2 700
  • Reputacja: 933
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Tarnowskie Góry
  • Ulubione metody: method feeder
A teraz uzupełnię opis o sceny rozbierane ;)

Nadarzyła się okazja,gdyż ktoś ze znajomków przyniósł Calyber'a ,na którego się również skusił i poprosił by zajrzeć w bebechy i nieco nasmarować.

Mam więc trochę zdjęć z tej "akcji",jednocześnie może to być instruktarz dla potencjalnych nabywców- jak rozebrać i przesmarować.

Proszę póki co nie komentować i nic nie pisać!!
Wstawię kilka postów z opisem i zdjęciami, póki nie napiszę KONIEC ,to nie śmiecić mi tutaj :P

Zaczynamy.
Demontujemy korbkę, odkręcamy szpulę.
Teraz kolej na zdjęcie podkładek z osi głównej - tych na których się opiera szpula,od góry patrząc : 2 czarne plastykowe,metalowa zębatka,metalowa podkładka - kolejność ważna.
Stosowny śrubokręcik w ruch i odkręcamy tą małą ,srebrną śrubkę by dobrać się do nakrętki (mosiężnej),też odkręcamy,najlepiej kluczem oczkowym,ja odkręciłem kleszczami nastawnymi - UWAGA -jest to gwint lewy,czyli by odkręcić trzeba kręcić w prawo.Ścigamy rotor.
Następnie z pokrętełka wolnego biegu zdejmujemy tą szarą gumkę.Trzeba tak mocno złapać i ściągnąć - zresztą każdy mężczyzna coś miał z gumami wspólnego - a to do peletów ,a to opony w rowerze ;D
Teraz odkręcamy tą metaliczno-szarą "dupkę" czyli ten ozdobny plastik-potrzebny będzie i imbus i stosowny śrubokręt - jest ukryta śrubka tak jakby w podstawie stopki. W tym momencie mamy stan jak na zdjęciu nr 1
Możemy teraz zdemontować dźwigienkę wolnego biegu , bierzemy stosowny imbus i odkręcamy,pod spodem podkładka z odpowiednimi wypustkami,trzeba to potem dobrze założyć.Dźwignię trzeba niejako "rozszerzyć" bo jest osadzona na takich jakby bolcach.
Wracamy do "kosza" - czyli tej puszki pod rotorem - zdjęcie nr 2 - jak widać Niemcy się postarali (a może Chińczycy) i kosz mamy ładnie zabudowany dodatkową osłoną. Musimy ją odkręcić bo pod tą osłoną jest jeszcze jedna śrubka obudowy napędu!
Zdjęcie nr 3 - już "nakidałem" trochę oleum i smaru przez to tam tak zielonawo , chciałem pokazać jak ładnie tam spasowane wszystko i jakie łożysko solidne!
Zdjęcie nr 4 - dla ciekawskich - widać ,że to łożysko nie igłowe ale wręcz walcowe! Naprawdę nieźle to wygląda.
Czesiek

Offline Wonski81

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 2 700
  • Reputacja: 933
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Tarnowskie Góry
  • Ulubione metody: method feeder
Zdjęcie nr 5 - tutaj chciałem zaprezentować porządną oś główną ,konkretne łożysko i fakt ,że to solidnie jak dla mnie wygląda.Dla porównania miały być moje paluchy,ale paluchy mam nie takie małe ,i porównanie nie do końca wyszło.
Zdjęcie nr 6 - tu mamy bebechy - zdemontowana główna zębatka napędowa - uwagę zwraca konkretna i bardzo nietypowa zębatka w kształcie elipsy ,jest solidna,całkiem spora(wymiarowo) i gruba,no i dodaje mocy wtedy kiedy trzeba!
Zdjęcie nr 7 - główne koło napędowa ,jest to oczywiście jego "lewa" strona ,widać porządne łożysko i porządne wykonanie,ten metal jest na serio solidny i twardy!
Zdjęcie nr 8 - tutaj widać zęby i małą zębatkę,jak widzicie asymetryczna ,ale tak musi być bo przełożenie napędu to przecież elipsa! Co ciekawe,łożysko z prawej strony też jest tak samo duże jak te z lewej-w sumie nieczęste zjawisko. Zazwyczaj te łożysko jest dużo delikatniejsze,i przez to niektórzy spinningiści piszą by przyzwyczaić się do korbki z prawej strony,bo napęd mniej cierpi.To chyba taki gest Niemców w stronę europejskiego rynku ,bo raczej w Europie jednak łowi się przede wszystkim z korbką z lewej.
Czesiek

Offline Arunio

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 8 892
  • Reputacja: 521
  • Płeć: Mężczyzna
  • Życie jest krótkie, a łowić się chce!
    • Galeria
  • Lokalizacja: Gorzów Wlkp.
  • Ulubione metody: feeder
Koło posuwu jest w elipsie. Oznaczasz jakoś przed rozebraniem?
Arek

Offline Wonski81

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 2 700
  • Reputacja: 933
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Tarnowskie Góry
  • Ulubione metody: method feeder
Zdjęcie nr 9 - spójrzcie na te zęby - naprawdę konkret . Gdyby były dodatkowo pod kątem to mielibyśmy "młyn" jak marzenie.
Zdjęcie nr 10 i nr 11 - tu Wam chcę pokazać jakie ustawienie jest potrzebne by to złożyć z powrotem! Trochę mi się zdjęcia "rozmyły" ale coś widać. Widzicie cechę na elipsie? I czerwony punkcik na jednym zębie "małej" zębatki - to jedyne ustawienie kiedy to zagra.
Czesiek

Offline Wonski81

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 2 700
  • Reputacja: 933
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Tarnowskie Góry
  • Ulubione metody: method feeder
Teraz jeszcze szpula - zdjęcie nr 12 - ściągamy najpierw tą uszczelkę.
Następnie zawleczkę ,która trzyma podkładki hamulca - zdjęcie nr 13
Zdjęcie nr 14 - jak widać wypadł cały "pakiet" -nie trzeba więc nic smarować,jeśli się przyjrzeć to widać ,że podkładki hamulca mają sporą średnicę i duża powierzchnię ,odbiorą dużo tarcia. Dla wnikliwych - widzicie ,że w szpuli pod podkładkami jest coś jeszcze ?
Zdjęcie nr 15 - tak właśnie tam jest nasze ostatnie 7 łożysko! Bo z początku nie umiałem się doliczyć, hehe

Kabłąka już nie pokazuję -budowa jest prosta - tylko śrubka na imbus , rolka na łożysku ,które można co nieco naoliwić.

KONIEC
Można komentować ,pytać, pisać, co dusza zapragnie ;)
Czesiek

Offline Arunio

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 8 892
  • Reputacja: 521
  • Płeć: Mężczyzna
  • Życie jest krótkie, a łowić się chce!
    • Galeria
  • Lokalizacja: Gorzów Wlkp.
  • Ulubione metody: feeder
Koło posuwu jest w elipsie. Oznaczasz jakoś przed rozebraniem?
Wyrwałem się. Sory. Ponawiam ale doczytałem już. Czy na drugim kole też jest znak.? Ale to może bez znaczenia!
Arek

Offline Wonski81

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 2 700
  • Reputacja: 933
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Tarnowskie Góry
  • Ulubione metody: method feeder
Koło posuwu jest w elipsie. Oznaczasz jakoś przed rozebraniem?
Wyrwałem się. Sory. Ponawiam ale doczytałem już. Czy na drugim kole też jest znak.? Ale to może bez znaczenia!
Zdjęcia 10 i 11 ,chociaż ciut rozmyte - wyjaśniają sprawę, co do innych trybików nie ma znaczenia,samo się ustawi jak powinno.
Czesiek

Offline Arunio

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 8 892
  • Reputacja: 521
  • Płeć: Mężczyzna
  • Życie jest krótkie, a łowić się chce!
    • Galeria
  • Lokalizacja: Gorzów Wlkp.
  • Ulubione metody: feeder
Arek

Offline Arunio

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 8 892
  • Reputacja: 521
  • Płeć: Mężczyzna
  • Życie jest krótkie, a łowić się chce!
    • Galeria
  • Lokalizacja: Gorzów Wlkp.
  • Ulubione metody: feeder
Czesiek czy nie masz mozliwośći zrobić fotki tego Dama 45 z Baitrunnerem 4000? Bo już Daiwę Mcast 3500 odsprzedałem bo dla mnie za duża była.
Arek

Offline kop3k

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 3 488
  • Reputacja: 320
  • Płeć: Mężczyzna
  • Amat Victoria Curam
    • Galeria
  • Lokalizacja: UK London
  • Ulubione metody: gruntówka + sygnalizator
Czesiek czy nie masz mozliwośći zrobić fotki tego Dama 45 z Baitrunnerem 4000? Bo już Daiwę Mcast 3500 odsprzedałem bo dla mnie za duża była.
W tym tygodniu będę mieć calybra i chce go zestawić z baitkiem ST 4000 i DL 4000

Offline Skand

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 623
  • Reputacja: 19
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Wrocław /Stare Miasto - Szczepin/
  • Ulubione metody: feeder
Normalnie kolega Wonski81 zrobił nam tu streptease DAM Quick Calyber FS :thumbup: :beer:
Janusz

Offline Arunio

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 8 892
  • Reputacja: 521
  • Płeć: Mężczyzna
  • Życie jest krótkie, a łowić się chce!
    • Galeria
  • Lokalizacja: Gorzów Wlkp.
  • Ulubione metody: feeder
Czesiek czy nie masz mozliwośći zrobić fotki tego Dama 45 z Baitrunnerem 4000? Bo już Daiwę Mcast 3500 odsprzedałem bo dla mnie za duża była.
W tym tygodniu będę mieć calybra i chce go zestawić z baitkiem ST 4000 i DL 4000
Czekam na twoją relację! :)
Arek

Offline mirek

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 235
  • Reputacja: 80
Dobra wykonana praca :bravo:

Offline gregorio

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 693
  • Reputacja: 148
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Kołobrzeg
I to mi się podoba :bravo: :thumbup:
Grzegorz > Kołobrzeg

Offline Wonski81

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 2 700
  • Reputacja: 933
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Tarnowskie Góry
  • Ulubione metody: method feeder
Czesiek czy nie masz mozliwośći zrobić fotki tego Dama 45 z Baitrunnerem 4000? Bo już Daiwę Mcast 3500 odsprzedałem bo dla mnie za duża była.
W tym tygodniu będę mieć calybra i chce go zestawić z baitkiem ST 4000 i DL 4000

Dobry pomysł.
Ja niestety nie posiadam tych modeli,bo już bym taką sesję strzelił ;)
Czesiek