Autor Wątek: matchless - moje filmy i relacje z sesji wędkarskich  (Przeczytany 24971 razy)

Offline matchless

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 2 167
  • Reputacja: 356
  • Płeć: Mężczyzna
  • Ulubione metody: tyczka
Odp: matchless - moje filmy i relacje z sesji wędkarskich
« Odpowiedź #60 dnia: 20.09.2016, 13:04 »
Wczorajsza sesja na rz. Odra zakończona sukcesem. Było mnóstwo pięknych rybek, w zasadzie wszystkie ryby były duże, z drobnicy złowiłem kilka okoni i jednego małego, około 15 cm leszczyka. Reszta to były już piękne rybki, które świetnie walczyły i dostarczyły mi mnóstwo emocji przed urlopowym wyjazdem. Założenie było takie, by nałowić się na dwa tygodnie, bo za granicą ryby sobie odpuszczam. Plan zrealizowany w 100% a nawet więcej, bo nie spodziewałem się, że w łowisku będzie tyle dużych ryb, które pojawiły się w zasadzie błyskawicznie po zanęceniu.

Szybko po pracy pojechałem nad Odrę. Błyskawiczne rozkładanie tyczki, gruntowanie, rozłożenie kosza. Później pora na zanętę, którą wstępnie nawilżyłem już w domu. Nie było jej dużo, jakieś 0,5 kg - tyle na szybką sesję wystarczy. Było jakieś 6 kg gliny, jedna wiążąca ciężka, druga argille i jedna ziemia bełchatowska - wziąłem co było pootwierane albo leżało pod ręką. Wszystkie gliny wymieszałem, do tego jakieś 0,2 litra pinki, garść jockersa, kilka garści gotowanych konopii. Wszystko robione zupełnie na szybko choć według wcześniejszego założenia. Dwie garści zanęty powędrowały do 5 litrów gliny natomiast jej reszta została osobno na donęcanie. Do 1 kg gliny poszło jakieś 0,25 litra jockersa i 0,5 litra pinki - i to służyło do ulepienia treściwych kulek, podanych z kubka. Niczego nie sklejałem, uciąg był na tyle mały (2-4 gr), że zdecydowałem, że niczego nie będę sklejał a jedynie popracuję odpowiednio wodą, by dokleić mieszankę. Nie było to jednak za bardzo konieczne, ponieważ na krótką sesję i szybki wypad mocno sklejone kule mogły by zacząć pracować zbyt późno. Wszystko więc miało pracować i wabić natychmiast po wrzuceniu do wody. Na dnie miał leżeć dywan z gliny i śladowe ilości robactwa a na środku stało kilka mniejszych i większych kulek podanych punktowo, które też miały się szybko wymywać - uznałem, że będę towar dostarczał poprzez miarowe i często donęcanie.

Pierwsze branie nastąpiło w zasadzie zaraz po wstawieniu zestawu. Szybka wtopa pod wodę i jest ryba. Okoń! Kurde, już miałem koszmar przed oczyma, bo wiele razy na Odrze zdarza się łowić tylko okonie, które całkowicie potrafią opanować stanowisko. Rybka wypuszczona, kolejny wyjazd ja 5-6 ochotek. Minutka oczekiwania, wtopa pod wodę, zacięcie i... zaczep? Nie, brzana! Dosłownie kilka minut od zanęcenia, druga ryba i już brzana! Guma wyciągnięta ale jest wyraźny zapas, kilka odjazdów i rybka idzie do brzegu. Spina się przy podbieraku. Przypon z haczykiem 18 od razu zrywam i zmieniam na większy, chyba 14,tkę. Dwa kubki gliny z robactwem do wody i zaczynam dalej łowienie. W sumie eldorado, ponieważ łowię na przemian klenie, płocie, leszcze, okonie i...brzany. Tych tego dnia były 4 sztuki, z czego niestety jedną wyciągnąłem. Dwie (pierwsza i druga spięły się pod brzegiem), trzecią złowiłem a czwarta musiała być potężna, bo nie byłem w stanie zatrzymać jej na tym zestawie, na który łowiłem. Miał on umożliwić złowienie brzany (w sumie 3 sztuki pod brzegiem były bez problemu) ale też nie wykluczyć łowienia innych ryb, które mogą być już wyczulone na wyjątkowo przegrubiony zestaw. Tak więc łowiłem główną 0,16 z 0,14 na przyponie i chyba 14 haczykiem. Spławik 3,5 grama. Ryby brały typowo ze stopa, wszystkie w kulach. Najskuteczniejszą przynętą były 3 różowe/pomarańczowe pinki plus 3-4 ochotki. Bez ochotek było zdecydowanie mniej brań natomiast na same ochotki, pomijając pierwszą brzanę również ryby reagowały słabiej (może tutaj znów robotę robił kolor pinek).

Wypad udany. Wszystkie ryby wróciły do wody.

Niestety, nie robiłem zdjęć przez całą sesję ani też od początku, mimo to jakieś tam pamiątki są.















Zdjęcie z brzaną celowo obcięte bo było widać charakterystyczne punkty.
Grzegorz

Offline e-MarioBros

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 8 951
  • Reputacja: 415
  • Lokalizacja: Jaworzno
  • Ulubione metody: gruntówka + sygnalizator
Odp: matchless - moje filmy i relacje z sesji wędkarskich
« Odpowiedź #61 dnia: 20.09.2016, 13:23 »
:bravo: & :thumbup:
;)

Offline makaro

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 2 198
  • Reputacja: 72
  • Płeć: Mężczyzna
  • Rybki moje rybki, gdzie jesteście.
  • Lokalizacja: Nowa Sól
  • Ulubione metody: bat i feeder
Odp: matchless - moje filmy i relacje z sesji wędkarskich
« Odpowiedź #62 dnia: 20.09.2016, 13:26 »
Gratulacje za brznkę :bravo:
piękne płocie :thumbup:

łapałeś z główki czy ze ściany?
Marek

Offline katmay

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 8 295
  • Reputacja: 562
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Łowicz
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: matchless - moje filmy i relacje z sesji wędkarskich
« Odpowiedź #63 dnia: 20.09.2016, 13:30 »
Super relacja !!!  I super łowienie.
Ostatnia sesja lata i to jaka. Gratuluję
Musisz napisać ten artykuł o glinach.

Wysłane z mojego SM-G930F przy użyciu Tapatalka

Marcin

Offline koras

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 2 797
  • Reputacja: 196
  • Płeć: Mężczyzna
  • Więcej sprzętu niż talentu :D
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: matchless - moje filmy i relacje z sesji wędkarskich
« Odpowiedź #64 dnia: 20.09.2016, 14:01 »
Piękne te płocie :bravo:
Marcin

Offline matchless

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 2 167
  • Reputacja: 356
  • Płeć: Mężczyzna
  • Ulubione metody: tyczka
Odp: matchless - moje filmy i relacje z sesji wędkarskich
« Odpowiedź #65 dnia: 20.09.2016, 14:39 »
Dzięki panowie :thumbup:

makaro, nie łowiłem z główki, na tym odcinku ich nie ma. Łowiłem po prostu z brzegu, na równym, prostym blacie.
Tam właśnie ważne jest, by dno było równe, brzany uwielbiają takie miejsca. Za każdym razem, jak mam jakieś wyraźne doły czy górki to jestem pokonany jeśli chodzi o brania brzan.
Grzegorz

Offline e-MarioBros

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 8 951
  • Reputacja: 415
  • Lokalizacja: Jaworzno
  • Ulubione metody: gruntówka + sygnalizator
Odp: matchless - moje filmy i relacje z sesji wędkarskich
« Odpowiedź #66 dnia: 20.09.2016, 14:55 »
Ile miała m/w długości ta brzana oraz największe płocie?
;)

Offline makaro

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 2 198
  • Reputacja: 72
  • Płeć: Mężczyzna
  • Rybki moje rybki, gdzie jesteście.
  • Lokalizacja: Nowa Sól
  • Ulubione metody: bat i feeder
Odp: matchless - moje filmy i relacje z sesji wędkarskich
« Odpowiedź #67 dnia: 20.09.2016, 15:18 »
To u mnie może być problem, ja mam kamieniste dno na ścianie, chyba że na główce, ale to łapanie w końcówce warkoczu jak już wchodzi trochę w klatkę, bo w warkoczy też są kamienie, chyba że porozmawiam z Mirkiem (mirgag) on zna dobrze moje okolice Odry
ale jakiś miesiąc temu gościu na ścianie podhaczył brzanę, więc ryby tam są
zobaczymy jak będzie, muszę wypróbować nową bolonkę i Cralusso bolo
zobaczymy jak mi pójdzie, będą to moje początki.
Marek

Splot

  • Gość
Odp: matchless - moje filmy i relacje z sesji wędkarskich
« Odpowiedź #68 dnia: 20.09.2016, 15:31 »
Ładnie połowie. Gratuluję udanej sesji.

Wysłane z mojego GT-S7580 przy użyciu Tapatalka


Offline matchless

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 2 167
  • Reputacja: 356
  • Płeć: Mężczyzna
  • Ulubione metody: tyczka
Odp: matchless - moje filmy i relacje z sesji wędkarskich
« Odpowiedź #69 dnia: 20.09.2016, 16:15 »
Nie wiem czy jest konieczność takiego łowienia. Nie jestem jakimś specjalistą od łowienia brzan, może kamienie itp nie przeszkadzają. Ja mam natomiast takie wnioski jak łowię ja ewentualnie koledzy ze mną - wtedy jak ktoś usiądzie w miejscu, gdzie jest w miarę równe dno, to brzany są u niego. Dlatego ja, zanim się ustawiłem z koszem, pochodziłem z tyczką i gruntomierzem po kilku stanowiskach i usiadłem tam gdzie było równo i był fajny, prosty blat. Oczywiście on nigdy nie będzie super równy, bo zawsze są jakieś drobne zagłębienia czy góreczki ale chodzi o to, by mniej więcej tak na 3,4,5 metrach było w miarę tyle samo gruntu. Fajne jest to, że tyczką można gruntomierzem obstukać sobie całe dno, widać dokładnie nie tylko jaka jest głębokość ale też czy są kamienie, zawady, zaczepy itd. Oczywiście, warunkiem złowienia tej brzany jest to, żeby one też były na danym odcinku rzeki i brały.

Sama glina tutaj nie ma dużego znaczenia oprócz tego, że jest po prostu nośnikiem robaków. To jaka to jest glina czy ziemia to ma jakieś znaczenie (przy dużych uciągach), ale tam gdzie ja łowię woda praktycznie nie płynie więc można nawet łowić samą ziemią. W ziemii/glinie podawać dużo robactwa ale też można dać pellet, konopie.
Tym razem udało mi się fajnie trafić bo były cztery brzany a sesja trwała praktycznie trzy godzinki. Miałem też sporo mocnych, konkretnych brań ale nie zaciętych (spóźnionych), więc może było ich nawet więcej. Mimo, że jedna finalnie wylądowała w podbieraku to i tak jestem zadowolony, bo celem były właśnie brzany.

Nie mierzyłem rybek ani nie ważyłem. Wielu nawet nie fotografowałem bo też czasu miałem mało na łowienie i trzeba było się ostro sprężać. Ta brzana ze zdjęcia nie była jakaś specjalnie duża, myslę, że tak nieco ponad 60 cm, chociaż mogę się mylić. Hol trwał jakieś 3-4 minuty więc wyjątkowo krótko jak na brzanę.
Płoci też nie mierzyłem, ale to były na prawdę duże płociska, choć zdjęcia tego raczej nie oddają.
Grzegorz

Offline makaro

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 2 198
  • Reputacja: 72
  • Płeć: Mężczyzna
  • Rybki moje rybki, gdzie jesteście.
  • Lokalizacja: Nowa Sól
  • Ulubione metody: bat i feeder
Odp: matchless - moje filmy i relacje z sesji wędkarskich
« Odpowiedź #70 dnia: 20.09.2016, 16:38 »
To były takie płoteczki ponad 30, a ta jedna chyba nawet z 35 :P
Marek

Offline zbyszek321

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 5 911
  • Reputacja: 186
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Drawsko Pomorskie
  • Ulubione metody: feeder
Odp: matchless - moje filmy i relacje z sesji wędkarskich
« Odpowiedź #71 dnia: 20.09.2016, 17:54 »
Grzegorz ładne ryby :bravo: :bravo: :bravo:
Zbyszek

Offline FilipJann

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 5 367
  • Reputacja: 191
  • Płeć: Mężczyzna
    • Galeria
  • Lokalizacja: Wielkopolska
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: matchless - moje filmy i relacje z sesji wędkarskich
« Odpowiedź #72 dnia: 20.09.2016, 18:02 »
Piękne ryby! :bravo:
Have fun.
Do what makes you happy.
And, ignore anyone who says you fish too much.
Life is too short to listen to those who don't respect your passion.

Filip! :)

Offline Piker

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 2 558
  • Reputacja: 182
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Warszawa
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: matchless - moje filmy i relacje z sesji wędkarskich
« Odpowiedź #73 dnia: 20.09.2016, 19:47 »
Gratulacje! Piękne ryby, świetna, skuteczna taktyka! :) :bravo: :bravo:
Uzależniony od wędkarstwa

Offline Zbigniew Studnik

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 047
  • Reputacja: 426
  • Płeć: Mężczyzna
  • No kill
  • Lokalizacja: Rybnik
  • Ulubione metody: feeder
Odp: matchless - moje filmy i relacje z sesji wędkarskich
« Odpowiedź #74 dnia: 20.09.2016, 20:39 »
Super połów :)