Autor Wątek: Jak konserwować kołowrotek i o niego dbać?  (Przeczytany 107795 razy)

Offline Wonski81

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 2 700
  • Reputacja: 933
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Tarnowskie Góry
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Jak konserwować kołowrotek i o niego dbać?
« Odpowiedź #360 dnia: 19.12.2018, 07:13 »
Mam na myśli smary przekładniowe i hamulcowe Daiwy. Wiadomo, ze są dwa typy hamulca w Daiwach i dwa typy stosownych smarowidel, do przekładni zaś smar o przeznaczeniu ogólnym i smar „twardy” do stosowania w przekładniach spracowanych. Sporadycznie, kilka lat temu, przewijały się te środki na rynku, głównie amerykańskim. Obecnie nawet na japońskim rynku niedostępne. Ciężko powiedzieć dlaczego. Smar Daiwy o oznaczeniu 104 przypomina wazelinę, czasem można go dorwać, jego przeznaczenie niw jest do końca znane, producent wspomina jednak, ze nie nadaje się do przekładni, ani do hamulca... czyli w sumie do d...? :P

Magnetyczny olej używany do zapezpieczen ( mag sealed) jest nieosiągalny zupełnie. Rzekomo ktoś, coś takiego namierzył, ale nie sadze by to była prawda i ten produkt.
Generalnie nie jest ten olej do serwisowania potrzebny, chyba ze po wielu latach i sporych przebiegach, wówczas może być konieczność jego uzupełnienia.
Czesiek

Offline marek25

  • Aktywny użytkownik
  • ***
  • Wiadomości: 153
  • Reputacja: 9
Odp: Jak konserwować kołowrotek i o niego dbać?
« Odpowiedź #361 dnia: 19.12.2018, 07:33 »
Na olx DAIWA 104 – SLPW, dla mnie osobiście lepszy od dg13 lub dg6 shimano, praca kołowrotka
miękka korbka opada pod własnym ciężarem tak jak lubię. A magiczny mag sealed to ferrofluid.



Offline Enzo

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 4 742
  • Reputacja: 306
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Gliwice
  • Ulubione metody: bat i feeder
Odp: Jak konserwować kołowrotek i o niego dbać?
« Odpowiedź #362 dnia: 19.12.2018, 09:58 »
Nie wiem może nie mam racji ale wysokiej klasy smary przekładniowe do urządzeń precyzyjnych powinny być ok, mimo że nie pisze na nich Daiwa ,Shimano czy Penn :)
-" wyczyn wg mnie stanowi o sile wędkarstwa - Luk "


Janusz

Offline Tomek81

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 843
  • Reputacja: 119
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Warszawa
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Jak konserwować kołowrotek i o niego dbać?
« Odpowiedź #363 dnia: 19.12.2018, 10:02 »
Zapewne tak.

Nawet więcej, pewnie wzorem rynku samochodowego sami producenci kołowrotków być może wcale nie smarują tym co najlepsze.
Tomek

Offline Enzo

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 4 742
  • Reputacja: 306
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Gliwice
  • Ulubione metody: bat i feeder
Odp: Jak konserwować kołowrotek i o niego dbać?
« Odpowiedź #364 dnia: 19.12.2018, 10:19 »
Przypomina mi to normę VW 505 01, sam dałem się nabrać kilkanaście lat wstecz , bo straszyli zatarciem silnika i takie tam, nie dawało nam to spokoju i zaczęliśmy używać oleju o podobnych właściwościach i jak się okazało nie miało to żadnego znaczenia dla silników. W międzyczasie producent wyjaśnił że to jest normalny olej ale z dodatkami które mają pomagać w pracy silnika :) Co VW zarobił przez kilka lat na oleju to ich , przypomnę że cena tego magicznego specyfiku była rzędu 100-150 zł za litr .   
-" wyczyn wg mnie stanowi o sile wędkarstwa - Luk "


Janusz

Offline marek25

  • Aktywny użytkownik
  • ***
  • Wiadomości: 153
  • Reputacja: 9
Odp: Jak konserwować kołowrotek i o niego dbać?
« Odpowiedź #365 dnia: 19.12.2018, 10:33 »
Tylko nieprzestrzeganie norm w specyfikach które lejemy do silników bądż którymi smarujemy kołowrotki kończy płacz ,remont silnika bądż kołowrotek który nadaje się na złom.. Wracając do kołowrotków każdy kto sam sobie serwisuje wie jak diametralnie zmienia się praca w zależności od zastosowanego smaru.

Offline Wonski81

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 2 700
  • Reputacja: 933
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Tarnowskie Góry
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Jak konserwować kołowrotek i o niego dbać?
« Odpowiedź #366 dnia: 20.12.2018, 16:27 »
Na olx DAIWA 104 – SLPW, dla mnie osobiście lepszy od dg13 lub dg6 shimano, praca kołowrotka
miękka korbka opada pod własnym ciężarem tak jak lubię. A magiczny mag sealed to ferrofluid.

Nie jest to smar przekładniowy, więc nie ma on odpowiednich parametrów, ani też nie chroni w stosowny sposób przekładni.
Nasmarowana tym smarem przekładnia faktycznie daje efekt taki, że korbka lata jak ruski wentylator.
Dla niektórych użytkowników to bardzo pożądany efekt, ma jednak swoje skutki i ja osobiście bym nie praktykował czegoś takiego. Są przecież na rynku środki, które dają bardzo lekką pracę, a mimo to dobry stopień ochrony.

Jest oczywiste, że ciecz z MagSealed to ferrofluid, lub coś co bardzo go przypomina. Nie mniej miałem już 3 próbki tych cieczy i żadna nie ma tych samych parametrów co ta z Daiwy, mam tutaj na myśli: kolor, zapach, gęstość, lepkość, nawet różnice właściwości magnetycznych.
Ciężko mi powiedzieć czy ubytki oryginalnej cieczy można uzupełniać inną, "podobną" ?
I pytanie drugie, czy taka podmianka będzie miała jakieś przykre następstwa?
Teoretycznie ochrona może zniknąć, albo wręcz się polepszyć, ale nie wiem czy ktoś eksperymentował w tej kwestii.
Czesiek

Offline Tadek

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 997
  • Reputacja: 180
  • Płeć: Mężczyzna
    • kanał YT
  • Lokalizacja: Szczecin
  • Ulubione metody: feeder i spinning
Odp: Jak konserwować kołowrotek i o niego dbać?
« Odpowiedź #367 dnia: 20.12.2018, 18:19 »
  • Czy pod rolkę żyłki/plecionki w kabłąku rotora można dawać łożyska kryte (ZZ lub 2RS), czy jednak tylko otwarte z uwagi na opory własne toczenia?
  • Wsadzenie dwóch łożysk pod rolkę coś polepszy, skoro fabrycznie jest jedno łożysko i wałek mosiężny lub plastikowy/teflonowy?
"Nie zna życia ten, kto nie zjadł zimnego bigosu i nie popił go maślanką." - Piekło Dantego.

Kanał YT https://www.youtube.com/@czlowiek-z-wedka/videos

Offline Wonski81

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 2 700
  • Reputacja: 933
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Tarnowskie Góry
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Jak konserwować kołowrotek i o niego dbać?
« Odpowiedź #368 dnia: 21.12.2018, 06:08 »
1. Można zakładać obydwa rodzaje, ważne by były to łożyska nierdzewne i wysokoobrotowe.

2. W niektórych konstrukcjach można założyć 2szt i ma to sens, wszystko zależy od budowy rolki, jeśli się „oprze” na 2 sztukach, to ma to sens. Jeśli zaś ma kołnierz i opiera się na jednym... ;)
Czesiek

Offline marek25

  • Aktywny użytkownik
  • ***
  • Wiadomości: 153
  • Reputacja: 9
Odp: Jak konserwować kołowrotek i o niego dbać?
« Odpowiedź #369 dnia: 21.12.2018, 07:34 »
DAIWA 104 – SLPW, na niektórych stronach gdzie jest dostępny rzeczywiście nie ma  takiej informacji że jest to smar typowo przekładniowy, ale i niema też że nie jest zalecany. Daiwa to nie Shimano gdzie ma smary do wszystkiego skąd bardziej te informacje są przejrzyste. Jak wspomniałem wcześniej mam też smary rzekomo przekładniowe Shimono dg6,dg13 ,Abu,quantum.. Smarowałem swoje kołowrotki każdym z nich i jedynie na smarze daiwy osiągnąłem efekt pracy taki jak chciałem, ponadto po sezonie praca kołowrotka się nie zmieniła, smar jest na swoim miejscu tam gdzie powinien nie zmienił barwy czego chcieć więcej. A czy np.smar Shimono dg13 (typowo przekładniowy) lepiej spełnia swoją role ochronną nie jesteśmy w stanie tego zweryfikować na to trzeba lat bo w skali jednego czy kilku serwisów tylko laboratorium i testy w nim przeprowadzone tak naprawdę mogły by to zweryfikować.
Natomiast ferro fluid w kołowrotkach z mag sealed spełnia rolę uszczelki i to jak on pachnie czy też smakuje nie ma najmniejszego znaczenia , tak czy siak niczego on nie smaruje i nie ma najmniejszego sensu zagłębianie się w jego specyfikacje ,wiec niezależnie od tego jaki zastosujemy spełni swoje zadanie .

Offline Tadek

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 997
  • Reputacja: 180
  • Płeć: Mężczyzna
    • kanał YT
  • Lokalizacja: Szczecin
  • Ulubione metody: feeder i spinning
Odp: Jak konserwować kołowrotek i o niego dbać?
« Odpowiedź #370 dnia: 21.12.2018, 07:55 »
1. Można zakładać obydwa rodzaje, ważne by były to łożyska nierdzewne i wysokoobrotowe.

2. W niektórych konstrukcjach można założyć 2szt i ma to sens, wszystko zależy od budowy rolki, jeśli się „oprze” na 2 sztukach, to ma to sens. Jeśli zaś ma kołnierz i opiera się na jednym... ;)
Dziękuje :thumbup:
"Nie zna życia ten, kto nie zjadł zimnego bigosu i nie popił go maślanką." - Piekło Dantego.

Kanał YT https://www.youtube.com/@czlowiek-z-wedka/videos

Offline Wiecho

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 785
  • Reputacja: 393
  • Płeć: Mężczyzna
  • Nie znoszę chamstwa i prostactwa
  • Lokalizacja: Katowice
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: Jak konserwować kołowrotek i o niego dbać?
« Odpowiedź #371 dnia: 21.12.2018, 08:34 »
Nie wydaje mi się żeby Daiwa produkowała swoje własne smary bo to wcale nie łatwa sprawa, a ilosci jakie są potrzebne do  smarowania młynków itp nie są ąż tak duże żeby to się opłaciło. Oni po prostu kupują sprawdzone smary o zadanych parametrach od jakiegoś wybranego, wyspecjalizowanego producenta. 
Niezrozumiałe jest dla mnie tylko dlaczego ich nie konfekcjonują i nie sprzedają drogo pod swoją marką podobnie jak to robi Shimano, które chyba nieźle zarabia na tym procederze.  Być może chcą w ten sposób wymusić korzystanie z usług autoryzowanych serwisów ?  Dziwne to i zapewne nieskuteczne bo młynek to prosty mechanizm i chyba większość właścicieli  a także osób zajmujących się serwisowaniem smaruje je samodzielnie smarami do kołowrotków dostępnymi na rynku.

Od grubo ponad 50 lat użytkuję bardzo wiele młynków różnych firm. Dbam o nie i uwielbiam gdy pracują idealnie. Wiem z doświadczenia jak wiele zależy od rodzaju zastosowanego smaru.  Ostatnimi laty stałem się jeszcze bardziej niezręczny niż dawniej więc ograniczam obsługę  do kropelki oleju pod rolkę i na oś szpuli.  Dlatego obecnie wolę skorzystać z doświadczenia naszego kolegi który serwisował  wiele setek młynków i ma w tej materii wielkie doświadczenie.  Niebawem poślę mu kolejną partię moich maszynek  na kurację odmładzającą.
Wiesiek

Offline Wiecho

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 785
  • Reputacja: 393
  • Płeć: Mężczyzna
  • Nie znoszę chamstwa i prostactwa
  • Lokalizacja: Katowice
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: Jak konserwować kołowrotek i o niego dbać?
« Odpowiedź #372 dnia: 21.12.2018, 11:55 »
Skoro zgadało się o smarach i ich doborze to muszę dodać , że to wcale nie jest takie proste.  W niektórych zastosowaniach technicznych dobór właściwego smaru ma  kluczowe znaczenie i może istotnie wpływać na zużycie elementów.
Zainteresowani mogą oczywiście znależć  wiele informacji w internecie.  Polecam stronę:
http://www.smaryspecjalne.pl/teoria.html

Dodam jeszcze , że jedną z istotnych własności smarów jest "penetracja".  To budzi wiele nieporozumień więc wyjaśniam że jest to miara twardości smaru.   To nie jest "zdolność do wchodzenia w najmniejsze szczelinki" choć ma na to pewien wpływ.  Bada się ją w taki sposób:  na powierzchnię ugniecionego (60 razy) smaru opuszcza się  ciężarek pomiarowy o kształcie stożka o znormalizowanych wymiarach i ciężarze.  Mierzy się głębokość na jaką zagłębił się stożek i wynik podaje w dziesiątych częściach mm.  Zależnie od wyniku smar zalicza się do odpowiedniej klasy twardości w/g NLGI  (jest 9 klas) którą podaje się na opakowaniu.  Np smar litowy  ŁT42 ma klasę 2 a ŁT43 klasę 3 (twardszą od 2).

Podejrzewam , że zarówno Daiwa jak i Shimano stosują smary oparte na utwardzaczu mocznikowym-aromatycznym. To japoński wynalazek o doskonałych własnościach smarnych.


Wiesiek

Offline Wonski81

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 2 700
  • Reputacja: 933
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Tarnowskie Góry
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Jak konserwować kołowrotek i o niego dbać?
« Odpowiedź #373 dnia: 21.12.2018, 17:50 »
DAIWA 104 – SLPW, na niektórych stronach gdzie jest dostępny rzeczywiście nie ma  takiej informacji że jest to smar typowo przekładniowy, ale i niema też że nie jest zalecany. Daiwa to nie Shimano gdzie ma smary do wszystkiego skąd bardziej te informacje są przejrzyste. Jak wspomniałem wcześniej mam też smary rzekomo przekładniowe Shimono dg6,dg13 ,Abu,quantum.. Smarowałem swoje kołowrotki każdym z nich i jedynie na smarze daiwy osiągnąłem efekt pracy taki jak chciałem, ponadto po sezonie praca kołowrotka się nie zmieniła, smar jest na swoim miejscu tam gdzie powinien nie zmienił barwy czego chcieć więcej. A czy np.smar Shimono dg13 (typowo przekładniowy) lepiej spełnia swoją role ochronną nie jesteśmy w stanie tego zweryfikować na to trzeba lat bo w skali jednego czy kilku serwisów tylko laboratorium i testy w nim przeprowadzone tak naprawdę mogły by to zweryfikować.
Natomiast ferro fluid w kołowrotkach z mag sealed spełnia rolę uszczelki i to jak on pachnie czy też smakuje nie ma najmniejszego znaczenia , tak czy siak niczego on nie smaruje i nie ma najmniejszego sensu zagłębianie się w jego specyfikacje ,wiec niezależnie od tego jaki zastosujemy spełni swoje zadanie .


Marek, jak dla mnie, to smar o numerze 104 nie za bardzo nadaje się na napęd.
Czy szkodzi, czy nie, jak bardzo- ciężko mi to stwierdzić, dmucham na zimne, demonizuję wręcz :P
Mi przypomina wazelinę techniczną (lub coś bardzo zbliżonego) ;)
Ma swoje znaczenie przy smarowaniu, a owszem. Poza tym może być niezłym rozwiązaniem jako smar ogólnego przeznaczenia do bardzo małych rozmiarowo konstrukcji, lub też do konstrukcji z górnych półek, z naprawdę wypasionymi przekładniami.
Skoro Tobie się sprawdza,i nic złego się nie dzieje- smaruj do woli. Pamiętaj jednak, że nie jesteśmy tu sami, może nas czytać sporo osób... ;) Sam rozumiesz :)
Nie chciałbym dziwnych akcji jak na niektórych portalach spinningowych, gdzie do młynków wielkości 1000-2000 wali się łyżkami smar DG13, a potem rozrzedza go olejem.
 
 
Daiwa ma sporo smarów w ofercie, niewiele mniej niż Shimano, najpopularniejsze to takie:
- https://daiwafishing.com.au/product/dsg104-general-purpose-light-grease/
- https://daiwafishing.com.au/product/dsg501-general-purpose-grease/
- https://daiwafishing.com.au/product/dsg300-heavy-duty-gear-grease/
- https://daiwafishing.com.au/product/dsg555-utd-drag-grease/
- https://daiwafishing.com.au/product/dsg600-electric-reel-grease/
Warto rzucić okiem na opisy przy tych produktach.

Spotkałem jeszcze ze 5 innych smarów Daiwy, w tym smar do zabezpieczenia na morze (chyba nr 505).
Najbardziej wartościowe z powyższych to nr 501 i 300, trudne do zastąpienia czymś innym, na dodatek w młynkach Daiwy sprawdzają się znakomicie. 555 do hamulca UTD też jest świetny, ale powiedzmy sobie szczerze, że można się bez niego obejść. Większość z tych środków bardzo trudna do kupienia, w zasadzie w grę wchodzi tylko sprowadzanie zza oceanu, a i tak często dostaje się odpowiedź: sorry, not available...

Ferro fluid...
Powiem Ci tak, jeśli dostanę identyczny pod względem koloru, zapachu i konsystencji jak ten, który Daiwa leje do swoich konstrukcji- chętnie go użyję. W innym wypadku nie mam chęci eksperymentować.
Aby uzupełnić braki tej oryginalnej cieczy inną, zastępczą, warto byłoby te oryginalne resztki usunąć, co też nie będzie takie łatwe i proste.
Wszystkich wystraszonych jednak pocieszę, technologia MagSealed jest już ładnych parę lat stosowana, i mimo upływu czasu, jak do tej pory, nie miałem w ręce młynka, który miałby jakieś ubytki tej mistycznej cieczy ;)

Czesiek

Offline andreas

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 652
  • Reputacja: 35
  • Płeć: Mężczyzna
  • Ulubione metody: wędkarstwo karpiowe
Odp: Jak konserwować kołowrotek i o niego dbać?
« Odpowiedź #374 dnia: 21.12.2018, 20:53 »
Czy smar DG10, to to samo co Permalub?