Autor Wątek: Ułożenie przynęty - haczyka w metodzie  (Przeczytany 13063 razy)

Offline Mateo

  • Administrator
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 8 832
  • Reputacja: 976
  • Płeć: Mężczyzna
    • Galeria
    • Spławik i Grunt
  • Lokalizacja: Śląsk
  • Ulubione metody: waggler method
Odp: Ułożenie przynęty - haczyka w metodzie
« Odpowiedź #15 dnia: 15.06.2016, 23:35 »
Co do nabijania podajnika, to ja na swoich wodach nigdy nie wystawiam przynęty (nie kładę jej przy nabijaniu na samo dno foremki). Zawsze sypię 1/3 foremki -> lekko ubijam kciukiem -> kładę przynętę -> dosypuję nieco ponad poziom foremki -> ubijam kciukiem -> dosypuję sporo ponad poziom -> ubijam -> dociskam podajnik.
Po prostu lubię podawać dużo towaru. Oczywiście, to samo można uzyskać, kładąc przynętę na dnie foremki, dosypując i ubijając, wciskając podajnik, a na końcu nasypując znowu miksu i ponownie dociskając częściowo już nabity podajnik.


W przypadku samego pelletu jako zanęty, również wsypujesz go na dno foremki i dopiero później haczyk z przynętą?
Tak jest. Zawsze taką samą metodę stosuję. Wyjściowo oczywiście.
Zdarza mi się bowiem, w zależności od tego, co dzieje się na łowisku, że wystawiam przynętę (nie zakrywam jej). Kiedy na przykład weszła ryba, na którą poluję i bierze intensywnie. Wtedy nie ma potrzeby, żeby aż tyle zanęty walić i można też bardziej wyeksponować przynętę. Tak kiedyś łowiłem na takim sekcyjnym łowisku, kiedy karpie brały jak głupie.
Pozdrawiam
Mateusz

Offline Mateo

  • Administrator
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 8 832
  • Reputacja: 976
  • Płeć: Mężczyzna
    • Galeria
    • Spławik i Grunt
  • Lokalizacja: Śląsk
  • Ulubione metody: waggler method
Odp: Ułożenie przynęty - haczyka w metodzie
« Odpowiedź #16 dnia: 27.06.2016, 01:42 »
Ostatnio postanowiłem porobić trochę testów nad wodą.
Zmontowałem podajnik z przyponem i wrzucałem go do wody, przyglądając się jak prezentuje się przynęta po rozpadnięciu się wierzchniej warstwy zanęty.

Kiedy przypon układałem standardowo, czyli przynęta (idąc do boku foremki) -> włos -> haczyk -> dalsza część przyponu, to uzyskiwałem takie oto obrazki:









Nieciekawie to wygląda, co?

Takie ułożenie wynika z tego, że:
- Włos jest stosunkowo krótki.
- Włos jest stosunkowo sztywny w odniesieniu do masy haczyka. Mamy na przykład haczyk nr 14 i włos z żyłki przyponowej 0,20 mm.

To powoduje, że ułożenie przynęty i włosa decyduje o ułożeniu haczyka. Sztywność krótkiego odcinka między haczykiem w przynętą wymusza ustawienie tego pierwszego.

Widząc to, zrozumiałem dlaczego drobnica często wiesza się na takie zestawy. Nawet z założoną dużą przynętą. Ryba może równie dobrze skubać zanętę i zawiesić się na samym haczyku lub nawet wbić go sobie gdzieś przypadkowo.

Postanowiłem więc układać przynętę inaczej.
Wstawiałem przynętę i nie kładłem od razu żyłki do boku, tylko trzymałem przypon prostopadle do foremki, z uniesionym haczykiem. Obsypywałem całość zanętą (do połowy foremki) i dopiero kładłem przypon do boku (wcięcia) foremki.
Oczywiście, nie można położyć przyponu za wysoko, bo wtedy po wciśnięciu podajnika żeberka będą deformować przypon.
W ten sposób prezentacja się poprawiła.
Widać przynętę, zaś haczyk jest pod nią (w zanęcie):







Minusem takiego ułożenia jest to, że haczyk czasami dość mocno przyklejony jest do znajdującej się niżej zanęty i ryba musi mocno wyszarpnąć przynętę, żeby uwolnić haczyk.
Dodatkowo nabijanie tym sposobem jest trochę czasochłonne.

Oczywiście, nie wiadomo czy to w ogóle ma wpływ na ilość i jakość brań. To już by trzeba na kamerze wszystko dobrze udokumentować.
Dlatego wielkie nadzieje pokładam w sprzęcie do podwodnych nagrań, który zakupił Luk. Mieliśmy plany w tym roku, żeby wybrać się do Irlandii i tam poświęcić się kręceniu podwodnych filmów, ale jakoś nie wyszło. Nie sposób wszystkiego zrealizować.
Pozdrawiam
Mateusz

Online Mosteque

  • Moderator Globalny
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 32 746
  • Reputacja: 2004
  • Płeć: Mężczyzna
  • MFT
  • Lokalizacja: Jaktorów
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Ułożenie przynęty - haczyka w metodzie
« Odpowiedź #17 dnia: 27.06.2016, 07:51 »
Leci łapka za foty!
Krwawy Michał

Purple Life Matters

_luwro

  • Gość
Odp: Ułożenie przynęty - haczyka w metodzie
« Odpowiedź #18 dnia: 27.06.2016, 08:46 »
Ciekawe ciekawe :) :thumbup:

Offline VladiZag

  • Nowy użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 9
  • Reputacja: 1
Odp: Ułożenie przynęty - haczyka w metodzie
« Odpowiedź #19 dnia: 27.06.2016, 14:01 »
ja układam haczyk z przynętą na dno foremki, jest tam lekkie wgięcie, pilnuje tylko żyłki przyponu, aby równo się ułożyła w kierunku wycięcia foremki. Zasypuję wszystko peletem 2mm, ugniatam z góry foremką i taki zestaw zarzucam. Nie przypominam sobie aby po braniu nie miałem ryby na haczyku.. Leszcze, karpie, karasie, linie, wszystkie ryby były łowione w taki sposób na 2ch komercjach.
 Po nabiciu koszyka, przynęta leży z góry, widać ją wśród peletu. Po wpadnięciu do wody, znajduję się z góry rozsypiającej się kupki peletu.

Offline boruta

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 592
  • Reputacja: 182
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: okolice Ostrowca Św.
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Ułożenie przynęty - haczyka w metodzie
« Odpowiedź #20 dnia: 27.06.2016, 14:49 »
Chyba przesłodziłeś trochę kolego nigdy nic Ci się nie spięło z metody, raczej to niemożliwe...
Paweł

Offline VladiZag

  • Nowy użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 9
  • Reputacja: 1
Odp: Ułożenie przynęty - haczyka w metodzie
« Odpowiedź #21 dnia: 27.06.2016, 14:54 »
Źle napisałem może :) oczywiście, że się spięło, ale pod brzegiem, gdzie winą była trawa oraz krzywe ręce z podbierakiem... Natomiast po braniu, ryba zawsze była na haczyku. Dla tego za bardzo nie kombinowałem z ułożeniem przynęty z haczykiem w foremce do metody.

Offline masters

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 514
  • Reputacja: 30
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Bolesławiec/ Lille
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: Ułożenie przynęty - haczyka w metodzie
« Odpowiedź #22 dnia: 27.06.2016, 15:13 »
U mnie przynęta leży zawsze na częściowo wypełnionym podajniku, potem dosypuje do pelna.

Panowie tylko zastanówmy sie nad tym jak długo ta przynęta z haczykiem jest na tej górce z zanęty-pelletu. Nie wydaje Wam się ze podczas wskazań ryb na szczytówce ten pellet z hakiem lata dookoła podajnika. Dajmy na to  wpada stado leszczy i się kreci przy podajniku, jeden ruch ogonem i nasza przynęta już jest wywiana z podajnika- nasze wskazania na szczytówce, lub energiczne pojedyncze podciągniecie szczytówki- mała ryba złapała za przyjęte nie wciągając jej, zaczęła odpływać, czuje opór podajnika i szczytówki i poszcza przynętę, w tym przypadku nasza pułapka tez nie działa i mogę sie założyć ze min 50% ryb mamy gdy nasza przynęta juz jest poza podajnikiem. Na wakacje jadę nad bardzo czyste jezioro, kamerka juz zamówiona i nagram parę filmików z pod wody na potwierdzenie mojej hipotezy :)
Shimano Super Ultegra AX 12`+ Shimano Twin Power 4000HG, Shimano Super Ultegra AX 10,6` + Shimano Sustain 4000FG, Matrix Superbox S36.

Offline boruta

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 592
  • Reputacja: 182
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: okolice Ostrowca Św.
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Ułożenie przynęty - haczyka w metodzie
« Odpowiedź #23 dnia: 27.06.2016, 15:44 »
Jacek dobrze gada, jak podpłynie taki karp lub dwa do podajnika to raczej widelcami i nożami jeść nie będą i pewnie naszą przynętę z podajnika wywalą w ciągu chwili. Dla tego jak są wskazania na szczytówce i nie ma brań przez 10 minut to ja przerzucam zestaw. A co do układania haka w foremce to też wsypuję trochę mixu potem wkładam przynętę z hakiem i bardzo mocno ubijam. Nie patrzę jak ułożony jest hak, uważam tylko na przypon żeby cały był poza podajnikiem podczas nabijania. Stosuję czysty MMM z sonu. Czasem mam brania w ciągu 2-5 minut od zarzucenia zestawu tak że myślę że po zarzucie na 40-50 metrów długo przynęta z hakiem przykryta mixem nie leży,a jeśli w ogóle. No chyba że mamy mix przemoczony albo pellet.
Paweł

Offline Awek

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 361
  • Reputacja: 328
  • Płeć: Mężczyzna
  • Ulubione metody: wędkarstwo karpiowe
Odp: Ułożenie przynęty - haczyka w metodzie
« Odpowiedź #24 dnia: 27.06.2016, 15:45 »
U mnie przynęta leży zawsze na częściowo wypełnionym podajniku, potem dosypuje do pelna.

Panowie tylko zastanówmy sie nad tym jak długo ta przynęta z haczykiem jest na tej górce z zanęty-pelletu. Nie wydaje Wam się ze podczas wskazań ryb na szczytówce ten pellet z hakiem lata dookoła podajnika. Dajmy na to  wpada stado leszczy i się kreci przy podajniku, jeden ruch ogonem i nasza przynęta już jest wywiana z podajnika- nasze wskazania na szczytówce, lub energiczne pojedyncze podciągniecie szczytówki- mała ryba złapała za przyjęte nie wciągając jej, zaczęła odpływać, czuje opór podajnika i szczytówki i poszcza przynętę, w tym przypadku nasza pułapka tez nie działa i mogę sie założyć ze min 50% ryb mamy gdy nasza przynęta juz jest poza podajnikiem. Na wakacje jadę nad bardzo czyste jezioro, kamerka juz zamówiona i nagram parę filmików z pod wody na potwierdzenie mojej hipotezy :)
Popieram w 100%, możemy kombinować z ułożeniem przynęty w koszyku, ale jak przy podajniku znajduje się kilka ryb i to większych to nasza przynęta może zmieniać swoje położenie. Kiedyś wstawiłem filmik tu link:  , który potwierdza to co napisał kolega masters, zobaczcie sobie co robią karpie z podajnikiem w akwarium od 1:30 do 3:30 min kiedy nastąpiło pobranie kuleczki przez karpia. Kolego masters :thumbup:
Sławek

Offline masters

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 514
  • Reputacja: 30
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Bolesławiec/ Lille
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: Ułożenie przynęty - haczyka w metodzie
« Odpowiedź #25 dnia: 27.06.2016, 16:08 »
U mnie przynęta leży zawsze na częściowo wypełnionym podajniku, potem dosypuje do pelna.

Panowie tylko zastanówmy sie nad tym jak długo ta przynęta z haczykiem jest na tej górce z zanęty-pelletu. Nie wydaje Wam się ze podczas wskazań ryb na szczytówce ten pellet z hakiem lata dookoła podajnika. Dajmy na to  wpada stado leszczy i się kreci przy podajniku, jeden ruch ogonem i nasza przynęta już jest wywiana z podajnika- nasze wskazania na szczytówce, lub energiczne pojedyncze podciągniecie szczytówki- mała ryba złapała za przyjęte nie wciągając jej, zaczęła odpływać, czuje opór podajnika i szczytówki i poszcza przynętę, w tym przypadku nasza pułapka tez nie działa i mogę sie założyć ze min 50% ryb mamy gdy nasza przynęta juz jest poza podajnikiem. Na wakacje jadę nad bardzo czyste jezioro, kamerka juz zamówiona i nagram parę filmików z pod wody na potwierdzenie mojej hipotezy :)
Popieram w 100%, możemy kombinować z ułożeniem przynęty w koszyku, ale jak przy podajniku znajduje się kilka ryb i to większych to nasza przynęta może zmieniać swoje położenie. Kiedyś wstawiłem filmik tu link:  , który potwierdza to co napisał kolega masters, zobaczcie sobie co robią karpie z podajnikiem w akwarium od 1:30 do 3:30 min kiedy nastąpiło pobranie kuleczki przez karpia. Kolego masters :thumbup:


Własnie o to mi chodziło, ssss25 :thumbup: za filmik
Shimano Super Ultegra AX 12`+ Shimano Twin Power 4000HG, Shimano Super Ultegra AX 10,6` + Shimano Sustain 4000FG, Matrix Superbox S36.

Offline VladiZag

  • Nowy użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 9
  • Reputacja: 1
Odp: Ułożenie przynęty - haczyka w metodzie
« Odpowiedź #26 dnia: 27.06.2016, 16:12 »
Z tak krótkim przyponem, nawet jak przynęta wypadnie poza koszyk, dla ryby nie powinno być problemu w odnalezieniu przynęty i pobrania jej z dna. Filmik to bardzo dobrze pokazuję.
Brania może nie być, w przypadku gdy rybie nie spodoba się przynęta, lub koszyk odwróci się do góry nogami i przykryję sobą przynętę. Chociaż i w tym przypadku ruch ryby przy koszyku może go odwrócić i tak na właściwą stronę. Więc pozostaję tylko, że zanęta nie wabi ryb w miejsce połowu albo przynęta nie zachęca ryb do brań...
Dlatego, moim zdaniem, trzeba kombinować ze zmianą przynęty i zanęty podczas sesji, w razie braku brań, a nie martwić się o tym jak przynętę włożyć do foremki...

Offline masters

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 514
  • Reputacja: 30
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Bolesławiec/ Lille
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: Ułożenie przynęty - haczyka w metodzie
« Odpowiedź #27 dnia: 27.06.2016, 16:22 »
Z tak krótkim przyponem, nawet jak przynęta wypadnie poza koszyk, dla ryby nie powinno być problemu w odnalezieniu przynęty i pobrania jej z dna. Filmik to bardzo dobrze pokazuję.
Brania może nie być, w przypadku gdy rybie nie spodoba się przynęta, lub koszyk odwróci się do góry nogami i przykryję sobą przynętę. Chociaż i w tym przypadku ruch ryby przy koszyku może go odwrócić i tak na właściwą stronę. Więc pozostaję tylko, że zanęta nie wabi ryb w miejsce połowu albo przynęta nie zachęca ryb do brań...
Dlatego, moim zdaniem, trzeba kombinować ze zmianą przynęty i zanęty podczas sesji, w razie braku brań, a nie martwić się o tym jak przynętę włożyć do foremki...

Jeżeli na szczytówce widać wskazania, a brak jest brania, to zdecydowanie wina leży po stronie przynęty- za duża, nie ten zapach, kolor, za twarda lub za miekka itd.
Jak wskazań nie ma w ogóle to kombinuje ze mianą miksu, zanęty, pelletow, a na końcu dopiero przynęty, bo przynęta to taka wisienka na torcie, jak zaneta-miks jest do bani to wisienka może być ze zlota a i tak mamy marne szanse na branie, zwabienie i zatrzymanie ryb w łowisku.
Shimano Super Ultegra AX 12`+ Shimano Twin Power 4000HG, Shimano Super Ultegra AX 10,6` + Shimano Sustain 4000FG, Matrix Superbox S36.

Offline VladiZag

  • Nowy użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 9
  • Reputacja: 1
Odp: Ułożenie przynęty - haczyka w metodzie
« Odpowiedź #28 dnia: 27.06.2016, 16:52 »
Masters, dobrze to ująłeś :thumbup:

Offline Radar

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 2 446
  • Reputacja: 368
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Łódź
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Ułożenie przynęty - haczyka w metodzie
« Odpowiedź #29 dnia: 27.06.2016, 17:50 »
Ostatnio postanowiłem porobić trochę testów nad wodą.
Zmontowałem podajnik z przyponem i wrzucałem go do wody, przyglądając się jak prezentuje się przynęta po rozpadnięciu się wierzchniej warstwy zanęty.

Kiedy przypon układałem standardowo, czyli przynęta (idąc do boku foremki) -> włos -> haczyk -> dalsza część przyponu, to uzyskiwałem takie oto obrazki:

Mateo fajny test. :thumbup:

Czemu układasz haczyk z boku przynęty (jeżeli dobrze zrozumiałem) w szerz foremki, a nie wzdłuż foremki/dłuższej jej cięciwy?
Nie krytykuj bo dostaniesz bana.

Radek