Jeśli ktoś nie miał styczności z tyczką i łowieniem to ta cała terminologia a szczególnie temat dotyczący topów, jego długości mogą być nieco niezrozumiałe.
Miałem podobnie jak zaczynałem przygodę z zestawem skróconym. Postaram się tutaj to wyjaśnić w miarę obrazowo.
Po pierwsze, przyjmijmy (będzie nam lepiej), że deklarowana długość tyczki przez producenta faktycznie tyle wynosi.
Są czasem różnice np. o 20 cm, czasami większe (w zależności od firm), niektóre są równe 13 metrów. Ale nie mieszajmy.
Przyjmijmy, że jeśli tyczka 13 metrów to ma ich 13 co do centymetra bo to akurat w przypadku obrazowego przedstawienia tematyki topów nie ma znaczenia.
Tyczka ma 13 metrów razem z topem. Razem z dowolnym topem.
Może mieć 13 metrów z topem 2 lementowym a może mieć 13 metrów z topem 5 elementowym.
Co to jest top? Top jest to ta częśc tyczki, do której przymocowany jest nasz zestaw i którą wypinamy z całej wędki w końcowej fazie holu ryby.
Długość naszego topu warunkuje głębokość łowiska. Faktyczna długość topów jest różna w zależności od producenta tyczki a nawet konkretnego modelu wędki.
Nie warto więc zaprzątać sobie głowy centymetrami a po prostu operować ilością elementów.
Poniżej zamieszczam ilustrację, która może ułatwi nieco przegryzienie tematu:

e - czyli długość topu, nie powinna być mniejsza od h - czyli głębokości łowiska
Wędka wraz z podstawowym topem ma zawsze 13 metrów (w przypadku tyczki 13 metrowej).
Jeśli będziemy łowić w miejscu bardzo głębokim 4-5 metrów to naszym topem będzie taki top, by
e nie było mniejsze od
h.
Trzeba też doliczyć oczywiście zapas żyłki, ponieważ nie podwiesimy spławika pod samą szczytówką. Zawsze będzie to więc 50-100 centymetrów zapasu.
Czasem, jeśli nie możemy tego zapasu uzyskać, bo głębokośc jest faktycznie taka, że e=h, wtedy musimy zastosować jeden element więcej.
Niezależnie od tego jaki top stosujemy (długość, ilość elementów) zawsze łowimy na takiej samej odległości czyli 13 metrach!.
Szczytówka tyczki jest jednocześnie pierwszym elementem topu.
Tak jak pisałem, top jest to część wędki, do której przymocowany jest nasz zestaw i którą odpinamy z całości tyczki.
Jego długość warunkuje głębokość łowiska a zestawy (packi) po prostu określają ile topów będziemy mieć dostępnych w czasie łowienia.
Kupując więc tyczkę, która na przykład ma w paku topy 3 elementowe oczywiście połowimy na wodzie, która ma głębokość 5 metrów. Będziemy mieć natomiast tylko jeden top do łowienia. Jeśli tą samą tyczką w tym paku z 3 elementowymi topami będziemy łowić na łowisku, którego głębokośc nie przekracza 2 metrów to mamy do dyspozycji aż 4 topy (z wędki oraz te 3 dodatkowe bo ich długość pozwala na łowienie na tej wodzie). Kupując tyczkę, która ma w paku topy 5 elementowe, połowimy na głębokości 5 metrów i będziemy tych topów do łowienia mieć po prostu więcej,
możemy mieć w zapasie kilka topów z różnymi zestawami i łowić na różnych głębokościach. Jeśli natomiast głębokość wody będzie wynosiła 7 metrów, to do dyspozycji będziemy mieć tylko jeden top - ten wydzielony z wędki. Po prostu mocujemy zestaw na tylu elementach, na ilu jest to konieczne.
Czy jak kupie sama tyczkę z dopałką, to nie mam topu i muszę kupić dodatkowo? Czy top 6,15 i 4,5 m różni się ilością części jakie montujemy w tyczce aby osiągnąć długość 13 m?
W ofercie jest także top 3,10 m do kubka oraz top power 3,2 m, czy w tym przypadku tyczka będzie krótsza od zakładanych 13 m?
Jeśli kupisz samą tyczkę to będziesz miał jeden top. W teorii będzie tam jakiś top chyba 5 elementowy, ale topem może być też i 6 i 7 elementów - jak będzie bardzo głęboko, na przykład 7-8 metrów. To oczywiście mało się zdaża na tym dystansie, ale taka jest teoria. Samą wędką więc jesteś w stanie łowić ryby. Bez dodatkowych topów po prostu będziesz mógł łowić tylko jednym zestawem, ewentualnie się przezbroić jeśli będzie taka potrzeba.
Czyli top 4 elementowy długości 4,5 m, top 5 elementowy długości 6,15 m i top karpiowy mają inna średnicę i używa się innej ilości części tyczki aby je zamontować? Przykładowo tyczka ma 9 elementów. Dłuższy top (6,15) sprawi, że używasz np. 7 elementów tyczki, a krótki (3,2) montuje się do 9 elementów? 4,5 m do 8?
Na głębsze łowiska idzie dłuższy top...
Mniej więcej tak jak napisałeś. Ilośc elementów topu liczy się od szczytówki, która jest pierwszym. Im więcej elementów, tym oczywiście ich średnica będzie większa, bo dokładasz jakby coraz to grubsze "rury".
Co do topów karpiowych, to są one zwykle 2 lementowe. Nie występuje tam typowa szczytówka jak w innych topach do łowienia drobnicy, ten pierwszy element jest zwykle grubszy i dłuższy. Przypomina on bardziej drugi element zwykłego topu. Ale to wszystko jest wyrównywane długością elementów. Po prostu 1 element topu karpiowego to z reguły 1 i 2 element topu matchowego, rzecznego - razem a drugi element topu karpiowego ma zwykle średnicę 3 elementu topu match/rzecznego.