Uzupełniając temat, bo wydaje mi się trochę to skomplikowane, mimo, że wiem o co chodzi

Trudno o tym pisać prawdę mówiąc, brakuje odpowiednich słów.
Każda tyczka zawiera w sobie top. Tyczka to wędka od elementu 1 (szczytówki) aż do 8 lub 9 (w zależności od jej długości).
Jeśli mamy do niej dodatkowe topy to po prostu jesteśmy w stanie zamocować na nich więcej różnych zestawów przez co nasze łowienie może być wygodniejsze.
Na przykład różne gramatury spławików, różne zestawy - do łowienia w toni, z opadu, z gruntu, różne typy spławików - dysk, bombka. Zestawy zapaspwe.
Ma to znaczenie na zawodach, kiedy musimy być przygotowani na różne warunki, kiedy jakiś zestaw może ulec uszkodzeniu - wtedy po prostu bierzemy kolejny top, nie tracimy czasu na zmianę zestawu.
.jpg)
Jeśli kupujemy wędkę, gdzie jest dodatkowy top określany jako 5 elementowy, to mamy dodatkowe elementy wędki od 1 do 5.
Czyli, jeśli będzie potrzeba, możemy mieć dodatkowy, 5 elementowy top, ale też możemy mieć dodatkowy 3 elementowy top (jeśli głębokość będzie mniejsza) a rur numer 4 i 5 po prostu nie wykorzystamy i będą sobie leżeć w pokrowcu czy tubie.
Jesli natomiast w packu będzie dodatkowy 3 elementowy top (lub ich krotność) to wtedy możemy łowić na głębokości, która będzie wymagała użycia topu maksymalnie 3 elementowego ale już tam, gdzie będzie wymagać 4 lub 5 elementów tego dodatkowego topu po prostu nie wykorzystamy, bo będzie nam znów brakować tych rur numer 4 i 5.
Reasumując, kupując wędkę bez dodatkowych topów możemy swobodnie nią łowić. Jesli zaś chcemy mieć dodatkowe topy, wtedy musimy przeanalizować na jakich łowiskach najczęściej łowimy (chodzi o ich głębkość). Czasami wystarczą topy 3 elementowe a czasem będzie to niestety za mało. Wtedy po prostu albo kupujemy z dodatkowymi topami 4 lub 5 elementowymi albo łowimy na jeden top, który jest w wędce.