Autor Wątek: Jak się określa długość tyczki?  (Przeczytany 7573 razy)

Offline matchless

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 2 167
  • Reputacja: 356
  • Płeć: Mężczyzna
  • Ulubione metody: tyczka
Odp: Jak się określa długość tyczki?
« Odpowiedź #15 dnia: 02.11.2016, 09:48 »
Uzupełniając temat, bo wydaje mi się trochę to skomplikowane, mimo, że wiem o co chodzi :P Trudno o tym pisać prawdę mówiąc, brakuje odpowiednich słów.

Każda tyczka zawiera w sobie top. Tyczka to wędka od elementu 1 (szczytówki) aż do 8 lub 9 (w zależności od jej długości).
Jeśli mamy do niej dodatkowe topy to po prostu jesteśmy w stanie zamocować na nich więcej różnych zestawów przez co nasze łowienie może być wygodniejsze.
Na przykład różne gramatury spławików, różne zestawy - do łowienia w toni, z opadu, z gruntu, różne typy spławików - dysk, bombka. Zestawy zapaspwe.
Ma to znaczenie na zawodach, kiedy musimy być przygotowani na różne warunki, kiedy jakiś zestaw może ulec uszkodzeniu - wtedy po prostu bierzemy kolejny top, nie tracimy czasu na zmianę zestawu.



Jeśli kupujemy wędkę, gdzie jest dodatkowy top określany jako 5 elementowy, to mamy dodatkowe elementy wędki od 1 do 5.

Czyli, jeśli będzie potrzeba, możemy mieć dodatkowy, 5 elementowy top, ale też możemy mieć dodatkowy 3 elementowy top (jeśli głębokość będzie mniejsza) a rur numer 4 i 5 po prostu nie wykorzystamy i będą sobie leżeć w pokrowcu czy tubie.

Jesli natomiast w packu będzie dodatkowy 3 elementowy top (lub ich krotność) to wtedy możemy łowić na głębokości, która będzie wymagała użycia topu maksymalnie 3 elementowego ale już tam, gdzie będzie wymagać 4 lub 5 elementów tego dodatkowego topu po prostu nie wykorzystamy, bo będzie nam znów brakować tych rur numer 4 i 5.

Reasumując, kupując wędkę bez dodatkowych topów możemy swobodnie nią łowić. Jesli zaś chcemy mieć dodatkowe topy, wtedy musimy przeanalizować na jakich łowiskach najczęściej łowimy (chodzi o ich głębkość). Czasami wystarczą topy 3 elementowe a czasem będzie to niestety za mało. Wtedy po prostu albo kupujemy z dodatkowymi topami 4 lub 5 elementowymi albo łowimy na jeden top, który jest w wędce.
Grzegorz

Offline katmay

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 8 304
  • Reputacja: 563
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Łowicz
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: Jak się określa długość tyczki?
« Odpowiedź #16 dnia: 02.11.2016, 11:26 »
I to rozmyło moje wszelkie wątpliwości. Dziękuję. Dam kciuka jak minie karencja po poprzednim.


Czyli podsumowując. Kupując gołą  tyczkę ewentualnie z dopałką masz już całość gotowa do łowienia. Nic tylko zbroić i na ryby.
Dokupując dodatkowe topy kupuje się po prostu części wędki. 4 elementowy top to segmenty 1-4, a 5 elementowy top to segmenty 1-5 tyczki od szczytówki patrząc.

Wysłane z mojego SM-G930F przy użyciu Tapatalka
Marcin

Offline matchless

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 2 167
  • Reputacja: 356
  • Płeć: Mężczyzna
  • Ulubione metody: tyczka
Odp: Jak się określa długość tyczki?
« Odpowiedź #17 dnia: 02.11.2016, 12:08 »
Dokładnie tak. Wędkę kupujemy gotową do łowienia. Zawiera ona elementy najgrubsze czyli 6,7,8,9 i zawiera najczęściej top 5 elementowy czyli kolejne elementy 5 aż do 1 (czyli szczytówki).
Może również zawierać tzw prolungi (dopałki) czyli elementy pozwalające łowić na przykład bez szczytówki (na rzece, kiedy koniec tyczki powinien być sztywniejszy) lub też rezygnujemy z ostatniego, najdłuższego i najcięższego elementu bo nie trzeba łowić tak daleko - wtedy możemy taką "dopałkę" zastosować i ograniczyć nieco wagę tyczki (bo dokładamy na koniec odcinek 70-80 centymetrowy a nie 2 metrowy.

Jest mały wyjątek. Czasami, kupując tyczkę używaną, można się natomiast natknąć na ogłoszenia typu: "sprzedam gołą tyczkę" lub "sprzedam body" - w tym wypadku będą to już tylko elementy 6,7,8,9 (bo z reguły ten top przy tyczce jest 5 elementowy). Są to oferty skierowane dla osób, które mają już topy danej firmy przy innej wędce. Dla przykładu, posiadam wędkę Sensas 65 XL River Carp i do niej 4 topy matchowe 5 elementowe i 4 topy rzeczne 5 elementowe. W tym wypadku, nie potrzebuję kupować wędki Sensas 65 XL (która jest lżejsza od tej poprzedniej) razem z topami i mogę taniej kupić "gołą", bez topów i łowić tymi, które już posiadam (na przykład tymi czterema matchowymi - bo to są te same topy), i tyczkę stosować na łowiska, które nie wymagają użycia mocniejszej wędki.

Piszę o tym, ponieważ warto to mieć na uwadze, że często właśnie pojawiają się tego typu ogłoszenia i lepiej dopytać się czy chodzi o pełną tyczkę czy tyczkę bez topu.


Jak już rozmawiamy o topach - zwrócę uwagę na jeszcze jedną kwestię. Niezależnie od tego ilu elementowe są dane topy, może być kilka ich rodzajów. Są topy karpiowe (tych też może być kilka zależnie od producenta - np, light, power, inni mają po prostu top karpiowy, jeszcze inni mają topy z side pullerem lub bez itd), są topy rzeczne, są topy match, mogą być topy competition itp. Wszystko zależy od producenta jak je sobie nazwie i ile rodzajów topów ma w swojej ofercie. Przy zakupie tyczki warto się zorientować jaki top jest przy naszej wędce - czy to jest top rzeczny czy może super lekki i delikatny matchowy czy competition (to akurat nazwy stosowane przez Sensas'a). Chodzi o to, by wiedzieć też jaki top posiadamy i na jakie ryby możemy się z takim topem wybrać ponieważ różnica nie polega tylko na nazewnictwie, ich wadze czy zastosowaniu ale też na ich wytrzymałości.

Grzegorz