Autor Wątek: Jak przygotować skuteczny miks do Metody?  (Przeczytany 355746 razy)

Offline wojciu1

  • Aktywny użytkownik
  • ***
  • Wiadomości: 209
  • Reputacja: 15
  • Płeć: Mężczyzna
  • Ulubione metody: gruntówka + sygnalizator
Odp: Jak przygotować skuteczny miks do Metody?
« Odpowiedź #180 dnia: 10.08.2015, 15:21 »
Dziękuję za odpowiedzi. Czas trochę nagli, bo akurat teraz mam wolne, aczkolwiek chyba lepiej poczekać i mieć tą zanętę pewną niż jakieś nasze wynalazki. Sporo ludzi ma ten problem, ale nigdzie nie zauważyłem, żeby Luk zaproponował jakąś inną zanętę (może Polską nawet), którą można by bezpiecznie stosować jako substytut dla MMM. A szkoda.
Pozdrawiam,

Wojtek

Offline ogrmaster

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 041
  • Reputacja: 73
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Wrocław
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Jak przygotować skuteczny miks do Metody?
« Odpowiedź #181 dnia: 10.08.2015, 16:32 »
Witam,

nie wiem czy będą idealne do metody ale w zastępstwie MMM można spróbować zanęt Browninga opartych o zmielone pellety i mączkę rybną. Są dostępne w sklepie szczupak.pl w cenie ok. 19 zł za kilogram. Ja używałem Halibuta do zanęt przy łowieniu na koszyczek i bardzo je sobie chwalę.

Pzdr
„To, co i tak ma spaść, należy popchnąć” – Fryderyk Nietzsche
Michał

Offline Michał Mikuła

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 2 282
  • Reputacja: 118
  • Płeć: Mężczyzna
    • Galeria
  • Lokalizacja: Poznań
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: Jak przygotować skuteczny miks do Metody?
« Odpowiedź #182 dnia: 11.08.2015, 11:45 »
Ja do mojego nowego miksu zamiast zanęty MMM, użyłem kruszonych pelletów Lorpio Red Halibut. Nie miałem jeszcze okazji na nią łowić - jak wypróbuję to napiszę jakie były efekty :-)

Wysłane z Nexus 5 za pomocą Taptalk

Michał



Karp: 11 kg; 10 kg
Leszcz: 55 cm - 2,7 kg
Jesiotr - 105 cm
Karaś srebrzysty: 32 cm
Lin: 43 cm

Offline Kafarszczak

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 8 325
  • Reputacja: 162
  • Ważne, aby uwierzyć w moc zanęty i przynęty! :)
  • Lokalizacja: Stargard
  • Ulubione metody: feeder
Odp: Jak przygotować skuteczny miks do Metody?
« Odpowiedź #183 dnia: 11.08.2015, 12:16 »
Dziękuję za odpowiedzi. Czas trochę nagli, bo akurat teraz mam wolne, aczkolwiek chyba lepiej poczekać i mieć tą zanętę pewną niż jakieś nasze wynalazki. Sporo ludzi ma ten problem, ale nigdzie nie zauważyłem, żeby Luk zaproponował jakąś inną zanętę (może Polską nawet), którą można by bezpiecznie stosować jako substytut dla MMM. A szkoda.

Wtedy jak Luk nagrywał ten filmik to nie było tyle wyboru co do zanęt na mączce rybnej wiec nie proponował. Teraz mamy spory wybór zanęt opartych na bazie mączki rybnej
Krzysztof

Offline wojciu1

  • Aktywny użytkownik
  • ***
  • Wiadomości: 209
  • Reputacja: 15
  • Płeć: Mężczyzna
  • Ulubione metody: gruntówka + sygnalizator
Odp: Jak przygotować skuteczny miks do Metody?
« Odpowiedź #184 dnia: 11.08.2015, 15:35 »
Dziękuję za odpowiedzi. Czas trochę nagli, bo akurat teraz mam wolne, aczkolwiek chyba lepiej poczekać i mieć tą zanętę pewną niż jakieś nasze wynalazki. Sporo ludzi ma ten problem, ale nigdzie nie zauważyłem, żeby Luk zaproponował jakąś inną zanętę (może Polską nawet), którą można by bezpiecznie stosować jako substytut dla MMM. A szkoda.

Wtedy jak Luk nagrywał ten filmik to nie było tyle wyboru co do zanęt na mączce rybnej wiec nie proponował. Teraz mamy spory wybór zanęt opartych na bazie mączki rybnej

Dzisiaj byłem w sklepie wędkarskim i jak zapytałem o jakąś zanętę na bazie mączki rybnej to dowiedziałem się, że będzie to KAŻDA zanęta hallibutowa, rybna. Zgłupiałem już. Trochę nie poszedłem z duchem czasu w wędkarstwie i teraz ciężko to nadrabiać. Aczkolwiek wydaje mi się, że chyba nie pracownik sklepu nie miał racji?
Pozdrawiam,

Wojtek

Offline pawtek

  • Nowy użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 43
  • Reputacja: 6
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Śląsk
Odp: Jak przygotować skuteczny miks do Metody?
« Odpowiedź #185 dnia: 11.08.2015, 19:35 »
Dziękuję za odpowiedzi. Czas trochę nagli, bo akurat teraz mam wolne, aczkolwiek chyba lepiej poczekać i mieć tą zanętę pewną niż jakieś nasze wynalazki. Sporo ludzi ma ten problem, ale nigdzie nie zauważyłem, żeby Luk zaproponował jakąś inną zanętę (może Polską nawet), którą można by bezpiecznie stosować jako substytut dla MMM. A szkoda.

Wtedy jak Luk nagrywał ten filmik to nie było tyle wyboru co do zanęt na mączce rybnej wiec nie proponował. Teraz mamy spory wybór zanęt opartych na bazie mączki rybnej

Dzisiaj byłem w sklepie wędkarskim i jak zapytałem o jakąś zanętę na bazie mączki rybnej to dowiedziałem się, że będzie to KAŻDA zanęta hallibutowa, rybna. Zgłupiałem już. Trochę nie poszedłem z duchem czasu w wędkarstwie i teraz ciężko to nadrabiać. Aczkolwiek wydaje mi się, że chyba nie pracownik sklepu nie miał racji?

Najlepiej chyba sprawdzić skład zanęty na opakowaniu. Byłem nie dawno w wędkarskim i też pytałem o zanętę na bazie mączki, zaufałem sprzedawcy i wziąłem tą którą mi dał, zdziwiła mnie dość niska cena, koło 10zł po czym w domu patrze na skład, a tam wyroby cukiernicze i aromat rybny. Tak że z tym że każda rybna jest na bazie mączek rybnych bym uważał ;)

Offline wojciu1

  • Aktywny użytkownik
  • ***
  • Wiadomości: 209
  • Reputacja: 15
  • Płeć: Mężczyzna
  • Ulubione metody: gruntówka + sygnalizator
Odp: Jak przygotować skuteczny miks do Metody?
« Odpowiedź #186 dnia: 12.08.2015, 12:52 »
A no właśnie tu jest pies pogrzebany. W takim razie sprawdzę skład i tak będzie najlepiej :)

Mam jeszcze jedno pytanie. Mógłby ktoś powiedzieć mi jaki w zasadzie zapach ma zanęta MMM?
Pozdrawiam,

Wojtek

Offline Luk

  • Administrator
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 22 844
  • Reputacja: 1996
  • Płeć: Mężczyzna
  • Wędkarstwo rządzi!
  • Lokalizacja: Newark
Odp: Jak przygotować skuteczny miks do Metody?
« Odpowiedź #187 dnia: 12.08.2015, 14:37 »
Niestety ale wielu sprzedawców w sklepach wędkarskich nie ma pojęcia co sprzedaje, czesto nie wie też co i jak, z prostego powodu - sami nie łowią, lub robią to rzadko.
Akurat w Polsce mianem halibut określa się zanęty o zapachu, a nie o składzie. Normalnie powinien to być zapach mielonych pelletów halibutowych.  Zanęta na bazie mielonego pieczywa z aromatem to nie to samo niestety, zwłaszcza ryby o tym wiedzą :D

Wojciu, aby dostać coś do takiej zanęty, możesz po prostu namielić pelletów - czy to karpiowych jasnych, czy też ciemnych (trout, halibut). Możesz teź zmielić rybnej karmy dla kota (suchej) - ale to nie do końca to samo, i mieli się ciężko.

Ja opierałem się na zanętach MMM, ponieważ w jej składzie jest podajnik warty 1/3 paczki, około 10-12 PLN, sama zaś zanęta jest idealnie zmielona i nie ma śmieci, jak Bait-tech chociażby. Jednak zanęt tego typu mam masę do wyboru, najlepsze są Swim Stimy Dynamite Baitsa jakby co. Ale cena za kg to kolejna rzecz...

Póki co nie pokazała się zanęta tańsza niż MMM, można dokupić płytki ołowiane do dociążania podajnikow, i wtedy ma to sens, gdyż zanęta plus podajnik to rzecz warta 'zachodu'. Bait-techy tańsze o funta od MMM nie sa tak dobre, te lepsze zaś kosztują tyle samo...
Tak więc albo mielisz, albo kupujesz produkt gotowy. W Polsce jeszcze chyba nie ma żadnej zanęty z dodatkiem mączek rybnych lub mielonych pelletów, wszystko to odpady cukiernicze...
Lucjan

Offline adikos

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 90
  • Reputacja: 11
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Jak przygotować skuteczny miks do Metody?
« Odpowiedź #188 dnia: 12.08.2015, 15:52 »
Ja od siebie polecę produkty firmy Profess maczka rybna 400gr 5 zł a smród ze ręce śmierdzą ryba 2 dni :) Kupuje zanętę 2kg uniwersalna z Profess fajny lekki przyjemny zapach lekko orzechowy dużo zmielonych konopi super kolor przystępna cena do tej bazy dodaje mączkę rybna mielone płatki owsiane czasem dopalam boosterem z tandem baits http://tandembaits.com/superfeed-speed-booster-100-ml.html super sprawa polecam o zapachu tłusty łosoś kawior i do wody bardzo skuteczna mieszanka wychodzi rybno orzechowy aromat u mnie sprawdza się wyśmienicie W naszym kraju bardzo ciężko o zanęty na bazie maczek rybnych większość leżących w naszych sklepach wędkarskich to mielone piekarnicze wyroby często razem z całym dziadostwem typu worki sznurki itd tragedia dlatego dla nas alternatywa to dodatki w postaci maczek rybnych tych przeznaczonych do zanęt i tych do produkcji kulek proteinowych.

Offline wojciu1

  • Aktywny użytkownik
  • ***
  • Wiadomości: 209
  • Reputacja: 15
  • Płeć: Mężczyzna
  • Ulubione metody: gruntówka + sygnalizator
Odp: Jak przygotować skuteczny miks do Metody?
« Odpowiedź #189 dnia: 13.08.2015, 13:38 »
Ok, wczoraj pierwszy raz łowiłem na metodę. Małe łowisko komercyjne niedaleko mojego miasta. Łowiłem dosłownie "chwilę" bo mieliśmy czas 3h, a samego łapania wyszło niecałe 2h. Efekt na pływającą kuleczkę truskawkową to 2 karpiki, jeden 42cm, drugi 45cm. Wypad udany. Razem ze mną łowił brat, na kukurydzę, zwykłą zanętę karpiową oraz "na ciężko" efekt odmienny i niestety nie złapał nic.

Dzisiaj za to poszedłem do innego sklepu poszukać jakieś zanęty mogącej zastąpić MMM i wybór padł na

cena 39.50 jednakże wolę mieć coś "pewnego" gdyż nie mam takiego doświadczenia, ani czasu żeby testować innych wynalazków :D
Pozdrawiam,

Wojtek

Offline Luk

  • Administrator
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 22 844
  • Reputacja: 1996
  • Płeć: Mężczyzna
  • Wędkarstwo rządzi!
  • Lokalizacja: Newark
Odp: Jak przygotować skuteczny miks do Metody?
« Odpowiedź #190 dnia: 13.08.2015, 14:57 »
Ten Swim Stim jest odpowiedzią na MMM z Sonubaitsa. Dynamite zauważył, że dużo straci sprzedając zanęty w paczkach kilowych, i tak powstał ich Swim Stim dwukilowy, dodatkowo podrasowany przez Steve'a Ringera. Też będzie idealny do miksu.
Lucjan

Offline Mateo

  • Administrator
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 8 832
  • Reputacja: 976
  • Płeć: Mężczyzna
    • Galeria
    • Spławik i Grunt
  • Lokalizacja: Śląsk
  • Ulubione metody: waggler method
Odp: Jak przygotować skuteczny miks do Metody?
« Odpowiedź #191 dnia: 13.08.2015, 22:42 »
Ciekawy zapach ma ten Swim Stim, co? :)

Tutaj uwaga! O ile MMM ciężko jest przemoczyć, o tyle nieznaczne przemoczenie SS spowoduje, że będzie on tak kleisty, że podajnika nie będzie dało się wyskrobać ;)
Ostatnio robiłem testy z tym miksem w różnych konfiguracjach.
Pozdrawiam
Mateusz

Offline wojciu1

  • Aktywny użytkownik
  • ***
  • Wiadomości: 209
  • Reputacja: 15
  • Płeć: Mężczyzna
  • Ulubione metody: gruntówka + sygnalizator
Odp: Jak przygotować skuteczny miks do Metody?
« Odpowiedź #192 dnia: 16.08.2015, 11:27 »
Przygotowałem miks w identycznych proporcjach jakie Luk podał na yt. Zamiast MMM zastosowałem SS. Muszę przyznać, że dla wędkarza "karmionego" polskimi zanętami o świetnych (dla człowieka ;D ) zapachach miks ten wydaje się być niezbyt zachęcający. Ale jak wiadomo, nie o to właśnie chodzi.
Pojechałem więc nad wodę aby wypróbować to cudo. Wybrałem łowisko PZW, na którym jeszcze nie miałem okazji łapać, w dodatku znajomi mówili, że nie ma co tam jechać i ogólnie, że ryba nie bierze przy tej pogodzie. Zapowiadało się więc słabo. Postawiłem jednak na swoim i pojechałem. Łowiłem od 18. 1 wędka na metodę z kulką, 2 na robaki (odsypałem trochę miksu i dodałem robaki i łapałem na zwykły koszyk). Efekty? Na metodę karp 40cm i druga ryba spięta podczas holu. Na robaczki karaś 20cm, 3 małe leszczyki, 1 trochę większy, 1 branie "pudło" i 1 spięcie podczas holu.
Jestem bardzo zadowolony i czekam na następną okazję kiedy będę mógł dalej próbować zrobionego miksu! Dzięki Luk! ;)
Pozdrawiam,

Wojtek

Offline David89

  • Zaawansowany użytkownik
  • ****
  • Wiadomości: 275
  • Reputacja: 3
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Kujawy
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Jak przygotować skuteczny miks do Metody?
« Odpowiedź #193 dnia: 19.08.2015, 01:40 »
Panowie  zakupiłem dwie zanęty biatecha envy green method mix i krill and tuna. Mixy jakie chciałem zrobić to tak: 1 envy green 0,5kg +0,5 kg bułki tartej + pellet lorpio green betaina 2 krill and tuna 0,5 kg + 0,5 kg bułki + pellet lorpio method basic. Co myślicie o tym ? Może jeszcze dodać konopi żeby lepiej mieszanka pracowała ?

Offline Luk

  • Administrator
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 22 844
  • Reputacja: 1996
  • Płeć: Mężczyzna
  • Wędkarstwo rządzi!
  • Lokalizacja: Newark
Odp: Jak przygotować skuteczny miks do Metody?
« Odpowiedź #194 dnia: 19.08.2015, 03:53 »
Będą działać, aczkolwiek chyba lepiej jest dodawać jako wypełniacza tańśzej zanęty. Jeżeli kupisz jakąś budżetową 3 kilówkę na leszcza, to powinna być ona o słabym aromacie (tam skąpią wszystkiego). Idealna ilość do zmieszania z zanętami które masz.

Obecnie robisz miks niepracujący, warto mieć tego świadomość. Smród tuna&krill zabije wszelkie aromaty :D

Łowiąc koszykiem i często zarzucając naprowadzasz ryby smugą mając miks niepracujący, ale przy Metodzie lepiej mieć coś co pracuje. Tak więc możesz dodać konopi i będzie OK. Tania zanęta zawsze ma coś co pracuje, niekoniecznie konopie... :D
Miksy niepracujące zostały zaprojektowane wg mnie pod komercję, gdzie ryba zachowuje się w specyficzny sposób, a dno jest zazwyczaj twardsze (w UK przeważa glina, zdecydowana większość komercji jest kopanych, mułu jest bardzo mało), zaś sam zbiornik płytki.
Lucjan