Autor Wątek: Jaki kołowrotek do wędki Korum Barbel 1,75 lbs?  (Przeczytany 12512 razy)

Offline Luk

  • Administrator
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 22 897
  • Reputacja: 2003
  • Płeć: Mężczyzna
  • Wędkarstwo rządzi!
  • Lokalizacja: Newark
Odp: Jaki kołowrotek do wędki Korum Barbel 1,75 lbs?
« Odpowiedź #15 dnia: 05.11.2016, 01:46 »
Aby wybrać kołowrotek do tego kija, warto kierować się tym, do czego używasz wędki. O ile nie piszesz o quiverze, rozmiar 6000 jest tutaj idealny. sprawdzą się tez 5000 i 7000. Chodzi głównie o wagę i dystans. Korum ten ma mocny 'rdzeń' i pomimo progresji, potrafi zarzucić dalej niż niejedna karpiówka, która jest bardziej kluskowata pod obciążeniem większym niż 50 gramów. Ten Korum miota lepiej niż Daiwa Phantom 3lb :D

Problemem jest jednak waga kręcioła. Nie powinna być zbyt duża. Idealne wydaje się 350-470 gramów. Nie łączyłbym  kija z cięższym kołowrotkiem, bo jest już dyskomfort, brak balansu.

Jeżeli jednak łowimy na mniejszych rzekach, z mniejszymi uciągami, spokojnie i rozmiar 4000 da radę. Dlatego ja mam i Shimano DL 4000 jak i Soniki 6000 FS do tych kijów - w zależności gdzie łowię. Bo do lekkich zestawów wolę lekkie kołowrotki (DL), do cięższych te o większej wadze. I właśnie tutaj jest komfort - w zależności jakie mam zestawy. Bo przy takich zwykłych koszykach czy podajnikach do 50 gram, mniejszy kręcioł się świetnie nada. Jak dla mnie waga zestawu jest istotna, bo wtedy mamy dobrą równowagę. Dlatego można mieć i takie i takie kołowrotki tutaj.

Na przykład na Wye i wolniejszą Tamizę Shimano 4000 DL jest super, na Trent czy do podajników ESP już kręcioł 6000 robi grę.

Jeżeli szukałbym czegoś uniwersalnego - pomyślałbym oprócz wspomnianych modeli o Foxach EOS 5000, jak łowisz ciężej to 7000. Oczywiście Shimano 6000 też wchodzi w grę, jak i Daiwy - miałem Black Widow 4500, który był strasznie duży jak na rzekomą 'wartość' - i też by się dobrze nadał.


Lucjan

Offline iras-m66

  • Zaawansowany użytkownik
  • ****
  • Wiadomości: 351
  • Reputacja: 12
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Wa-wa
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: Jaki kołowrotek do wędki Korum Barbel 1,75 lbs?
« Odpowiedź #16 dnia: 05.11.2016, 08:01 »
Cześć, osobiście po lekturze na forum i macankach w sklepach zakupiłem Daiwę Emcast BR 4500. Nieźle wyważał ten kij, praca kołowrotka-malina. Ale test nad wodą przede mną. W perspektywie zakup drugiego zestawu (kij w wersji quiver) więc liczę że niespodzianek nie będzie ;)
Złów i wypuść (choćby po to, by mieć co łowić w przyszłości)
Irek

Offline kop3k

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 3 488
  • Reputacja: 320
  • Płeć: Mężczyzna
  • Amat Victoria Curam
    • Galeria
  • Lokalizacja: UK London
  • Ulubione metody: gruntówka + sygnalizator

Offline iras-m66

  • Zaawansowany użytkownik
  • ****
  • Wiadomości: 351
  • Reputacja: 12
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Wa-wa
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: Jaki kołowrotek do wędki Korum Barbel 1,75 lbs?
« Odpowiedź #18 dnia: 05.11.2016, 08:10 »
No! Siema, he he he ;)
Złów i wypuść (choćby po to, by mieć co łowić w przyszłości)
Irek

Offline Wonski81

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 2 700
  • Reputacja: 933
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Tarnowskie Góry
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Jaki kołowrotek do wędki Korum Barbel 1,75 lbs?
« Odpowiedź #19 dnia: 05.11.2016, 08:33 »
Aby było twardo i mocno, jednym z oczywistych wyborów są Penny.
Slammer LL, Spinnfisher LL, modele 4500 powinny być wystarczające, zarówno pojemnościowo, jak i wagowo.
Oczywiście możesz jak najbardziej rozważyć Calybera FS (recenzja na forum), którego można dostać w 2 wielkościach (45 i 55). Jest to bardzo mocny młynek z metalu za stosunkowo niewielkie pieniądze, może mało finezyjny, ale przetrwa więcej niż dużo ;)
Daiwa Emcast również da sobie radę, weź jednak pod uwagę, że Daiwy są nieco większe, stąd wielkość 4000 Daiwy, to zazwyczaj 5000 u innych producentów.
Emcast ma to do siebie, że poszczególne wielkości mają tą samą wielkość korpusu (i napędu!), a różnica wielkości wynika tylko z gabarytu szpuli i rotora, stąd prosty wniosek, że mniejsze Emcasty mają lepszą transmisję mocy niż te większe.
Czesiek

Offline ogrmaster

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 041
  • Reputacja: 73
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Wrocław
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Jaki kołowrotek do wędki Korum Barbel 1,75 lbs?
« Odpowiedź #20 dnia: 05.11.2016, 09:50 »
Aby było twardo i mocno, jednym z oczywistych wyborów są Penny.
Slammer LL, Spinnfisher LL, modele 4500 powinny być wystarczające, zarówno pojemnościowo, jak i wagowo.
Oczywiście możesz jak najbardziej rozważyć Calybera FS (recenzja na forum), którego można dostać w 2 wielkościach (45 i 55). Jest to bardzo mocny młynek z metalu za stosunkowo niewielkie pieniądze,może mało finezyjny,ale przetrwa więcej niż dużo ;)
Daiwa Emcast również da sobie radę, weź jednak pod uwagę, że Daiwy są nieco większe, stąd wielkość 4000 Daiwy, to zazwyczaj 5000 u innych producentów.
Emcast ma to do siebie, że poszczególne wielkości mają tą samą wielkość korpusu (i napędu!), a różnica wielkości wynika tylko z gabarytu szpuli i rotora, stąd prosty wniosek, że mniejsze Emcasty mają lepszą transmisję mocy niż te większe.
Czesiek, a nie występuje w tych Penn'ach problem z dużym przełożeniem? To świetne kołowrotki ale przy 6:2:1 i ciężarach koszyka ok. 100 g i rzece z solidnym uciągiem może być trochę problem przy zwijaniu zestawów. Pytam, bo nie używałem na rzece, ale już na jeziorach czuć spory opór przy większych koszykach?
„To, co i tak ma spaść, należy popchnąć” – Fryderyk Nietzsche
Michał

Offline Bass74

  • Aktywny użytkownik
  • ***
  • Wiadomości: 174
  • Reputacja: 16
  • Łowię, a nie łapię. Zjem, a nie żrę.
  • Lokalizacja: lubuskie
Odp: Jaki kołowrotek do wędki Korum Barbel 1,75 lbs?
« Odpowiedź #21 dnia: 05.11.2016, 10:45 »
Co do Daiwy Emcast, to faktycznie korpus i bebechy wszystkie mają taki sam, czyli od modelu 3500 do 5000. Wagowo to od 460 do 490 gram. Natomiast shimaniaki 6000 - 8000 to już ok. 600 gramów.

Ciekawe też wygląda Okuma Axeon Baitfeeder 560:
Przełożenie: 4.5:1
Nawój: 99cm
Siła hamulca: 9kg
Liczba łożysk: 4+1
Waga: 476g

Axeona tylko bez wolnego biegu miałem w rękach i wyglądał na solidną maszynę.
Łowię, a nie łapię. Zjem, a nie żrę.

Offline wojciu1

  • Aktywny użytkownik
  • ***
  • Wiadomości: 209
  • Reputacja: 15
  • Płeć: Mężczyzna
  • Ulubione metody: gruntówka + sygnalizator
Odp: Jaki kołowrotek do wędki Korum Barbel 1,75 lbs?
« Odpowiedź #22 dnia: 05.11.2016, 11:03 »
Świetnie, że powstał taki temat, bo co prawda informacji nt. kołowrotków do tego kija jest dużo, to są one bardzo porozrzucane. Też zastanawiam się nad zakupem tego kija i rozglądam się też jaki kołowrotek mógłbym do niego dobrać.
Fox EOS 500 rzeczywiście wydaje się odpowiedni, ale jednak 150 m - 0,30 mm to trochę mała pojemność. Wybór wersji 7000 to dużo większa waga, a przy tej wadze chyba wolałbym Emcasta.
Pozdrawiam,

Wojtek

Offline fishunter1990

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 5 432
  • Reputacja: 817
  • Płeć: Mężczyzna
  • Przystawka i Laying-on Gruntówka z alarmem
  • Lokalizacja: 56-Trzysta DMI
Odp: Jaki kołowrotek do wędki Korum Barbel 1,75 lbs?
« Odpowiedź #23 dnia: 05.11.2016, 11:40 »
To ja ze swojej strony zaproponuję budżetową (co nie znaczy, że gorszą) wersję Soników 6000FS, które posiada Luk. Są to mianowicie Spro Freeliner XS 6000:

http://allegro.pl/kolowrotek-spro-freeliner-xs-6000-10-lozysk-i5355440973.html

Mam je od ponad roku i złego słowa nie powiem. Godnie służą przy gruntówkach do 60 g przy metodzie z sygnałkami, lekkim karpiowaniu czy też połowie drapieżników na żywca/martwą rybkę. Chodzą płynnie na 10 łożyskach, ważą 503 g. Małym minusem jest brak zapasowej szpuli. Za te pieniądze szczerze polecam.

Mały edit: Spro są tylko ok.10,00 zł tańsze :P, przynajmniej tu:

http://baitbox.pl/sonik-6000fs-black-p-6806.html
Wolę łowić niż łapać...🎣🍺😉

Offline wojciu1

  • Aktywny użytkownik
  • ***
  • Wiadomości: 209
  • Reputacja: 15
  • Płeć: Mężczyzna
  • Ulubione metody: gruntówka + sygnalizator
Odp: Jaki kołowrotek do wędki Korum Barbel 1,75 lbs?
« Odpowiedź #24 dnia: 05.11.2016, 12:24 »
Te Soniki to chyba już naprawdę kawał kołowrotka :D Jeśli już podczepiłem się pod temat, to może zapytam pod siebie, bo w temacie kołowrotków już zupełnie jestem zielony.
Co prawda jeszcze wędki nie kupiłem, ale poważnie nad tym myślę. Potrzebuję jej do podajników EDP 56 g, może 70 g i do rzucania "pod drugi brzeg" tj. ~ 70 m? Ryby max 10 kg, woda stojąca. I o ile wędka raczej wybrana, o tyle kołowrotek do niej to już dla mnie czarna magia. Budżet mam ograniczony do tych 300 zł, 350 to już max. Na pewno wolny bieg obowiązkowo, ale jaki rozmiar i model to już zupełnie nie jestem w stanie ocenić, bo wydaje mi się, że ten Shimano Baitrunner 4000 to chyba jednak za mały sprzęt, ale z drugiej strony nie chcę klocka powyżej 500 gr. :facepalm: :facepalm: :facepalm:
Pozdrawiam,

Wojtek

Offline Wonski81

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 2 700
  • Reputacja: 933
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Tarnowskie Góry
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Jaki kołowrotek do wędki Korum Barbel 1,75 lbs?
« Odpowiedź #25 dnia: 05.11.2016, 13:01 »

Czesiek, a nie występuje w tych Penn'ach problem z dużym przełożeniem? To świetne kołowrotki ale przy 6:2:1 i ciężarach koszyka ok. 100 g i rzece z solidnym uciągiem może być trochę problem przy zwijaniu zestawów. Pytam, bo nie używałem na rzece, ale już na jeziorach czuć spory opór przy większych koszykach?

Ooo, ciekawe, jednocześnie niepokojące :-\ Spinnfisher ma wyczuwalny opór przy zwijaniu na jeziorach?
Ja rozumiem, że większe przełożenie czasem wydaje się niestosowne, ale czegoś takiego to bym nie powiedział o nim. Wiele razy zwijałem zestaw karpiówką na zaporówce, ze Spinnfisherem właśnie. Ciężarek był spory, na pewno grubo ponad 100g i przyznam, że szedł ślizgiem po powierzchni bez żadnego oporu...
Czesiek

Offline kALesiak

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 638
  • Reputacja: 86
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Jaki kołowrotek do wędki Korum Barbel 1,75 lbs?
« Odpowiedź #26 dnia: 05.11.2016, 13:15 »
Koledzy, dziękuję za wpisy. Na pewno wkrótce odniosę się do kilku, ale nie pisząc z telefonu, co akurat ma miejsce  :D

Wojciu1 - właśnie dlatego założyłem ten temat. Pod konkretną wędkę i konkretne warunki. Sądzę, że nawet dla przyszłych szukających taki wątek będzie prostszy do znalezienia.

Pomyślałem sobie nawet, że może warto taki wątek zwieńczyć listą kołowrotków i osobami, które je poleca, oczywiście z zalinkowaniem danych technicznych (kołowrotków, nie osób  :P).

Edyta: Z chęcią poczytam kolejne wpisy.  :beer:

Offline kubator

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 108
  • Reputacja: 79
  • Płeć: Mężczyzna
  • Kuba
  • Lokalizacja: Toruń
Odp: Jaki kołowrotek do wędki Korum Barbel 1,75 lbs?
« Odpowiedź #27 dnia: 05.11.2016, 14:25 »
Z mojej strony mogę polecić Ryobi Arctica w rozmiarze 5000. Myślę, że jest sporo kołowrotków godnych zaufania i nie ma jednego faworyta. Czasem wybór danej maszynki to porostu rzecz gustu.
Jožin z bažin

Offline Mosteque

  • Moderator Globalny
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 32 744
  • Reputacja: 2004
  • Płeć: Mężczyzna
  • MFT
  • Lokalizacja: Jaktorów
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Jaki kołowrotek do wędki Korum Barbel 1,75 lbs?
« Odpowiedź #28 dnia: 05.11.2016, 15:29 »
Wojciu, po co ci więcej niż 150 metrów na kołowrotku. Będziesz tym Korumem rzucał na 100 m i spodziewasz się odjazdów na kolejnych 50?
Krwawy Michał

Purple Life Matters

Offline darty

  • Aktywny użytkownik
  • ***
  • Wiadomości: 110
  • Reputacja: 14
Odp: Jaki kołowrotek do wędki Korum Barbel 1,75 lbs?
« Odpowiedź #29 dnia: 05.11.2016, 15:37 »
Miałem przy Korumach 1,75lb i 2lb Daiwa Lexa 3500... idealnie wyważały kije. Koszyki ESP 56 g i 70 g ściągały spokojnie, ale postanowiłem wrócić do wolnego biegu i teraz pod kijami wiszą Daiwa Emcast 3500/4000 BR.