Autor Wątek: Zanęta jak zaprawa murarska - pomocy  (Przeczytany 7406 razy)

Offline kkza

  • Moderator Globalny
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 793
  • Reputacja: 139
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Będzin
Odp: Zanęta jak zaprawa murarska - pomocy
« Odpowiedź #45 dnia: 17.03.2017, 16:20 »
Jeśli bywasz w Siemianowicach Śląskich to MMM (i nie tylko) kupisz od ręki w jednym ze sklepów. Jeśli będziesz zainteresowany odezwij się.
Karol

Method feeder, odległościówka, podlodówka
Tęsknię za przepływanką.

Offline pandora

  • Nowy użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 20
  • Reputacja: 2
Odp: Zanęta jak zaprawa murarska - pomocy
« Odpowiedź #46 dnia: 17.03.2017, 16:50 »
Z waszych pomocnych porad wysuwa mi się kilka pomysłów.

Najpierw kupie sito i będę powoli domaczał, potem przez sito i do wody. Jak to nie pomoże to rozcieńczę ją bułką tartą, herbatnikami i kolejna próba. W ostateczności glina rozpraszająca. Coraz mocniej mam przeczucie, że problem leży w moim braku doświadczenia.  Sorry za tekst, pisze z telefonu. Dzięki za zaangażowanie. Dam znać wieczorem jak będę mieć chwilę przysiąść do tego. :)

Pozdrawiam wszystkich


Herbatniki czy bułka tarta dokleją moim zdaniem zanętę, kasza kukurydziana lub nasiona oleiste  mogą pomóc.

Offline n0cny

  • Zaawansowany użytkownik
  • ****
  • Wiadomości: 376
  • Reputacja: 50
Odp: Zanęta jak zaprawa murarska - pomocy
« Odpowiedź #47 dnia: 17.03.2017, 17:36 »
Również zauważyłem, że wraca mi trochę mixu w podajnikach ale może to być u mnie spowodowane inną rzeczą - na jednym kiju jest Aperio i pellet zostaje między ściankami a środkiem, w drugim przypadku mam prestona 15g z paczki MMM ale z braku foremki podajnik nabijam "mikadowską" wersją.

Zaraz idę robić testy dwóch mixów, nabiję je do "normalnego" podajnika Drennana i do wody na 5 minut...

Offline Mosteque

  • Moderator Globalny
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 32 744
  • Reputacja: 2004
  • Płeć: Mężczyzna
  • MFT
  • Lokalizacja: Jaktorów
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Zanęta jak zaprawa murarska - pomocy
« Odpowiedź #48 dnia: 17.03.2017, 17:37 »
Z waszych pomocnych porad wysuwa mi sie kilka pomyslow.

Najpierw kupie sito i bede powoli domaczal, potem przez sito i do wody. Jak to niepomoze to rozciencze ja bulka tarta, herbatnikami i kolejna proba. W ostatecznosci glina rozpraszajaca. Coraz mocniej mam przeczucie ze problem lezy w moim braku doświadczenia.  Sory za tekst, pisze z telefonu. Dzieki za zaangazowanie. Dam znac wieczotem jak bede miec chwile przysiasc do tego. :)

Pozdrawiam wszystkich

Cherbatniki czy bułka tarta dokleją moim zdaniem  zanętę, kasza kukurydziana lub nasiona oleiste  mogą pomóc.

Zlep sobie wodą bułkę tartą albo Herbatniki i wrzuć do miski ;)
Krwawy Michał

Purple Life Matters

Offline n0cny

  • Zaawansowany użytkownik
  • ****
  • Wiadomości: 376
  • Reputacja: 50
Odp: Zanęta jak zaprawa murarska - pomocy
« Odpowiedź #49 dnia: 17.03.2017, 19:11 »
Być może komuś przyda się opis i wnioski moich testów sprzed chwili.

Mojemu tacie zostało trochę zanęty z przedwczoraj. Domoczyłem, przesiałem przez sito i do dzieła.

1. Aby testy w wiaderku były bardziej "realistyczne" dołożyłem dwa ziarenka kukurydzy lekko przykryte. Podajnik nabiłem dosyć mocno, dużo zanęty. Troszkę się rozsypało ale szczerze mówiąc - szału nie było i kukurydza została przykryta a po wyciągnięciu po 8 minutach było sporo naklejone "na beton".

2. Dodałem trochę bułki tartej do zanęty w wiaderku, dwa ziarenka lekko przykryte i ponownie mocno nabite. Rozsypało się więcej, szybsza praca ale nadal po wyciągnięciu sporo naklejone, kukurydza lekko się pokazała - wyciągnięte po 8 minutach.

3. Mix jak poprzednio, ale jedno ziarenko przykryłem bardzo ale to bardzo lekko natomiast drugie ziarenko było kukurydzą pop-up. Nabite jak wcześniej - obydwie kukurydze ładnie się odsłoniły, pop-upek rzecz jasna poszedł do góry - ale po ok. 4 minutach dopiero i znów te oklejone żeberka...

Pierwszy konkretny wniosek - mocne nabijanie podajnika dużą ilością zanęty powoduje, że wolniej się ona rozsypuje i tworzą się mocne grudy zostające na podajniku i dosłownie trochę zanęty która została poszła po raz czwarty do wody.

4. Mixu dałem ok. 60% tego co wcześniej - tak jak luzem go przysypałem, przyłożyłem podajnik, bez wcześniejszego "dociskania" palcami. Kukurydza delikatnie przykryta. Po 2 minutach wszystko było super "rozpakowane" i podajnik pusty po wyciągnięciu po 2,5 minutach.

Reasumując - bułkę tartą zawsze będę mieć przy sobie, tak samo jak konopie, co by w razie czego troszeczkę "dosypać". Będę nabijał podajnik zdecydowanie mniejszą ilością towaru i z mniejszą siłą, co powinno spowodować lepszą pracą mixu. Do tego jeden podajnik zawsze będę wrzucał na test do wiaderka przed wędkowaniem, aby ocenić pracę.

Jutro postanowiłem zrobić kolejne testy - mix Luka, mix mój, 100% pellet, mix 50/50. Wnioski przedstawię, być może nawet z fotografiami :) Być może "świeża" mieszanka będzie zachowywała się zupełnie inaczej.

Offline YerbaMate

  • Aktywny użytkownik
  • ***
  • Wiadomości: 175
  • Reputacja: 20
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Śląsk
Odp: Zanęta jak zaprawa murarska - pomocy
« Odpowiedź #50 dnia: 17.03.2017, 20:52 »
Siemka,


Słowem wstępu dzięki jeszcze raz wszystkim za tak masowy odzew w mojej sprawie :thumbup: Jestem mega wdzięczny i czuje się zobowiązany za tak serdeczne przyjęcie "nowego" :beer:

Co do moich dzisiejszych eksperymentów , niestety z uwagi na dentystę i dosyć duże zakupy popołudniowe, nie zostało mi za wiele czasu na jakieś majsterkowanie. Zakupiłem sito, odsypałem "próbnik" z mojej michy zanęty, przesiałem go, odrzut stanowił około 15 % całości, a stanowiły go głównie źle zmielone pellety, i ziarna konopi. Wynika to pewnie z tego, że mam stary mikser, po teściach - wspominałem o tym. Także, po przesianiu, dodałem go na próbę do kosza - wynik bez zmian. Dodałem herbatników - wynik bez zmian. I to w zasadzie wszystko na co mi dziś pozwolił czas, i siły... Jutro wrócę do testowania, spróbuje troszkę suchszą zanętę załadować do koszyka.

Są dwie opcje. Albo jest to totalnie już nie do odratowania, albo ja źle mieszkam miks. Po prostu mam sytuację, gdzie miks jest na wpół klejący,a drugie pół jest sypie i ucieka między palcami, albo dodaje wodę do tego co przed chwilą opisałem i wychodzi żel beton.

Dodam tylko , że staram się bardzo ostrożnie i małymi porcjami dawkować wodę, bo nie dopuścić do całkowitego zalania miksu.

Do usłyszenia jutro. ;)


P.S. powoli zaglądam do świni, i szukam 40 złotych na nowy MMM....
Pozdrawiam Sławek <><

PB: Jesiotr 110 cm, Karp 80 cm, Leszcz 55 cm, Lin 40 cm, Płoć 30 cm, Karaś 38 cm, Okoń 33 cm, Szczupak 67 cm, Węgorz 70 cm, Jaź 50 cm.

Offline Mosteque

  • Moderator Globalny
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 32 744
  • Reputacja: 2004
  • Płeć: Mężczyzna
  • MFT
  • Lokalizacja: Jaktorów
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Zanęta jak zaprawa murarska - pomocy
« Odpowiedź #51 dnia: 17.03.2017, 21:00 »
Żebyś chociaż wiedział, co to za pellety. Bo nic innego ze składników nie byłoby w stanie zrobić takiego betonu.
Krwawy Michał

Purple Life Matters

Offline YerbaMate

  • Aktywny użytkownik
  • ***
  • Wiadomości: 175
  • Reputacja: 20
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Śląsk
Odp: Zanęta jak zaprawa murarska - pomocy
« Odpowiedź #52 dnia: 17.03.2017, 21:12 »


Ciężko mi w 100% posądzać pellety o to nieszczęście. Moja wiedza jest czysto teoretyczna jak chodzi o metodę, a doświadczenie żadne. Zero. Więc wysoce prawdopodobne jest, że gdzieś po drodze jest jakiś szkopuł, jakiś pierwiastek, pierdoła, oczywistość, której ja nie dostrzegam, nie wykonuje, a która rzutuje na cały ten bajzel.

Może coś pominąłem? Może coś robię źle? Moje dotychczasowe zanęty używane w wędkarstwie to tanie odpady poprodukcyjne, które zalewało się wodą, i nawet nie byłem świadomy że to MOŻE albo NIE MOŻE pracować w wodzie. Kulka i hop do wody. Teraz niestety płacę cenę za swoją niewiedzę. Ale jak to się mówi, najlepiej uczy się na swoich błędach. Jutro ciąg dalszy.
Pozdrawiam Sławek <><

PB: Jesiotr 110 cm, Karp 80 cm, Leszcz 55 cm, Lin 40 cm, Płoć 30 cm, Karaś 38 cm, Okoń 33 cm, Szczupak 67 cm, Węgorz 70 cm, Jaź 50 cm.

Offline n0cny

  • Zaawansowany użytkownik
  • ****
  • Wiadomości: 376
  • Reputacja: 50
Odp: Zanęta jak zaprawa murarska - pomocy
« Odpowiedź #53 dnia: 17.03.2017, 21:22 »
Jeśli rozrobiłeś od razu całe 2kg MMM, to nieźle zaryzykowałeś. Ja zrobiłem z 500g mix, bo błędy można łatwiej wybaczyć...

Zrobiłeś miks dokładnie tak, jak Luk powiedział? Jeśli zachowałeś proporcje, nie powinno być katastrofy. Sklejenie może spowodować albo ten pellet albo zbyt dużo płatków owsianych.

Spróbuj zanętę robić bardzo powoli.
Wodę dodawaj bardzo powoli. Spróbuj nie zalewać to wodą, tylko dodawać "po palcach" troszkę wody, pougniatać i robić to baaaaardzo powoli. Jak mix zacznie się chociaż troszkę kleić, to odstaw to na 15-20 minut, niech wchłonie wodę i i znów domocz - chociażby przemyj rękę wodą, wytrzep i mokrą ręką wymieszaj. Wtedy przesiej raz czy dwa przez sito i próbuj.

Jeśli zostało ci pelletu zmielonego, to popróbuj z samym pelletem - namocz go wodą i zobacz, czy robi się z tego beton czy nie. NoName za 13zł to sporo, tyle kosztuje Stalomax...

Offline Mosteque

  • Moderator Globalny
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 32 744
  • Reputacja: 2004
  • Płeć: Mężczyzna
  • MFT
  • Lokalizacja: Jaktorów
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Zanęta jak zaprawa murarska - pomocy
« Odpowiedź #54 dnia: 17.03.2017, 21:35 »
Bez przesady z tą aptekarskością. Coś jest nie tak po prostu.
Ja do swojego miksu walę wodę na oko... Źle jest tylko, jeśli naprawdę przemoczę. Wtedy sypnę trochę suchego i jest ok. Albo micropelletu garść i wyciąga trochę wody.
Krwawy Michał

Purple Life Matters

Offline n0cny

  • Zaawansowany użytkownik
  • ****
  • Wiadomości: 376
  • Reputacja: 50
Odp: Zanęta jak zaprawa murarska - pomocy
« Odpowiedź #55 dnia: 17.03.2017, 21:40 »
Michał, ale ty masz doświadczenie.

Ja, jak zaczynam z czymś, staram się "kopiować" wszystko. Jak nauczę się podstaw, to zaczynam kombinować. Może się okazać, że kolega "na oko" sypnął więcej pelletu, więcej płatków owsianych, troszkę mniej konopii i jest problem.

Ja bym spróbował jeszcze rozrobić troszkę z bułką tartą - na początek na 100g gotowego mixu dorzuciłbym ze 25g bułki - jeśli nadal będzie beton, powoli dodawałbym więcej bułki. W końcu przecież musi zacząć działać.




Offline mav3rick

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 051
  • Reputacja: 107
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Przewóz
Odp: Zanęta jak zaprawa murarska - pomocy
« Odpowiedź #56 dnia: 17.03.2017, 22:40 »
Zainteresował mnie mocno ten temat, dziwi mnie jedno, że nikt nie poleca użycia chleba testowego? Tutaj ewidentnie mamy do czynienia z przemoczonym pelletem. Kolega Elvis czerpiąc z porad Luka doszedł do wniosku, że pozostałości po jego użyciu można jeszcze wykorzystać właśnie w przypadku przemoczonym pelletu. Na swoim blogu bardzo dobrze to wyjaśnił i myślę, że to by był złoty środek na owy problem.

Offline YerbaMate

  • Aktywny użytkownik
  • ***
  • Wiadomości: 175
  • Reputacja: 20
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Śląsk
Odp: Zanęta jak zaprawa murarska - pomocy
« Odpowiedź #57 dnia: 18.03.2017, 13:57 »
Hej.

Ja już po testach :) Znalazłem rozwiązanie mojej zagadki, i wyszło na to, że były trzy powody dla których tak się działo:

1) Sito. Wczoraj zakupiłem sito, i po wstępnym przesianiu na sucho, musiałem odrzucić około 15 procent niezmielonych do końca pelletów, ziaren, itp, itd.

2) Zanęta była wcześniej za bardzo zwilżona. Dolewałem za dużo wody,nie dawałem jej przeschnąć, tylko od razu ładowałem do formy, i wychodziło to co wychodziło. Teraz dawałem troszkę mniej wody, i czekałem około 20 minut żeby ona sobie "przeszła". Po tym czasie ponownie przesiałem ją na sicie około 3 mm, i spulchniłem ją w ten sposób. Stała się na wpół zwilżona , i sypka jak kaszka manna. Tak załadowaną zaaplikowałem do formy (bez dodatku pelletu, samą zanętę sypką) i pracowała w wodzie zaraz po kontakcie z podłożem. Praca ładna, szybka, jedynie po wyciągnięciu koszyka zauważyłem że resztki zanęty zostały przy żeberkach. Ktoś ma pomysł czemu tak się stało?

3) Pellety. Po w/w próbie spróbowałem miksu 50/50 z moimi pelletami których wcześniej użyłem do produkcji miksu. Zalałem je wodą tak jak radził Luk, odstawiłem a po wypiciu wody wymieszałem z zanętą. Po wrzuceniu do wody, praca miksy drastycznie się pogorszyła, pracował tylko przy najmniejszym żeberku, reszta nic. Po wy ciągnięciu z wody, mieszanka okazała się bardzo zbita i sklejona. Wcześniej prosił ktoś o podanie nazwy tego "cuda". Niestety tak jak pisałem są to no-name, jedyne co mogę wam pokazać związanego z nimi to link do sklepu gdzie je zakupiłem (zrobiłem to stacjonarnie, ale mają też swoją stronę internetową) i może kogoś z was oświeci, co to za wynalazek.

http://sumikzabrze.pl/pellet-smakowy-halibut-24610mm-p-1329.html

Podaje linka, mam nadzieje, że nie jest to zabronione. Nie robię im broń Boże reklamy, tym bardziej mając na uwadze to co mnie spotkało u nich i co już było opisane w tym temacie, raczej pragnę wyczerpać temat z mojej strony do końca. I być może ktoś coś skojarzy, albo chociaż na oko oceni jego "wartość".


Mam w związku z moim problemem do was pytanie. Czy w tej sytuacji że tego pelletu zmieliłem już trochę do zanęty i on się już tam fizycznie znajduje powinien próbować jeszcze łapać na miks 50/50 czy raczej robić formę z samej zanęty? A jeżeli miks 50/50 to jaką markę , rodzaj i smak pelletu polecacie mi w tej sytuacji?

Pozdrawiam wszystkich, i dzięki za pomoc :bravo: :beer:

Mission Completed 8)
Pozdrawiam Sławek <><

PB: Jesiotr 110 cm, Karp 80 cm, Leszcz 55 cm, Lin 40 cm, Płoć 30 cm, Karaś 38 cm, Okoń 33 cm, Szczupak 67 cm, Węgorz 70 cm, Jaź 50 cm.

Offline n0cny

  • Zaawansowany użytkownik
  • ****
  • Wiadomości: 376
  • Reputacja: 50
Odp: Zanęta jak zaprawa murarska - pomocy
« Odpowiedź #58 dnia: 18.03.2017, 14:06 »
Jeśli zostaje ci zanęta przy żeberkach, problemem może być to, co u siebie zauważyłem - zbyt dużo miksu "napchane" i przy żeberkach jest on zbity.

Możesz temu rzecz jasna zaradzić, dodając więcej czynników pracujących, lub po prostu ładując mniej zanęty.


Co do pelletu - tutaj masz już wyboru sporo. W zasadzie z najtańszych - Aller Aqua 1,5 - 3mm, Coppens i Skretting, wszystkie dostępne na drapieżniku[przy czym Aller jest tańszy na allegro].

Offline andre1975

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 484
  • Reputacja: 46
  • Płeć: Mężczyzna
    • Galeria
  • Lokalizacja: Bruksela / Łagów (świętokrzyskie)
  • Ulubione metody: feeder
Odp: Zanęta jak zaprawa murarska - pomocy
« Odpowiedź #59 dnia: 18.03.2017, 14:07 »
Według mnie, problem leży w pelecie. Jest to tłusty pellet halibutowy. Ja stosuje pellety Sonubaits S-Pellet Feed 2mm i  pellet Rigers 2mm i nie miałem do tej pory żadnych problemów.
Andrzej