Nowość Koruma - gruntówka Twin Tip Plus

  • Utworzono

Korum wzbogacił swoją ofertę o uniwersalną gruntówkę o wymiennych górnych składach, która jest mocniejszą wersją wędki brzanowej.

Firma Korum wypuściła nową wersję kija gruntowego, który nazywa się Twin Tip Plus. Jest to zmodyfikowana wersja wędki brzanowej, którą tym razem zaopatrzono w dwie, wymienne górne części, o różnej mocy - 1.75 i 2.2 lb.

Kij jest dedykowany do łowienia brzan, leszczy, linów, karpi i kleni, zarówno na rzekach jak też wodach stojących. Jest to kij uniwersalny, i można go najbardziej porównać do lekkiej karpiówki z wymiennymi częściami szczytowymi.

Twin Tip to kij dwuskładowy, o długości 3.60 metra. Jest on progresywny, czyli jak niektórzy określają - brzanowy. Oznacza to, że przy małych ciężarach jest dość twardy, jednak przy holu większej ryby pięknie się ugina i amortyzuje odejścia. Tym się właśnie cechują kije brzanowe, dużą progresją i miękkością podczas holu, gdyż ryba ta potrafi bardzo mocno walczyć i odjeżdżać spod nóg, i sztywne feedery odległościowe, często uznawane za rzeczne, mogą powodować tutaj spinanie się takich ryb.

 

fg3

 

Ten model nie otrzymał nazwy 'brzanowy', gdyż jest to kij uniwersalny, do łowienia wielu gatunków, tych większych (ale nie jest dedykowany do polowań na wielkie karpie). Można go używać w połączeniu z alarmem, jako feedera do cięższych zestawów, lub jako wędki do łowienia na rzekach większych ryb, w tym także przy dużych uciągach.

Część 1.75 lb służy bardziej do 'feederowego' działania, szczytówka jest bardziej miękka i lepiej pokazywać będzie brania. Można też łowić tu spławikiem liny, aczkolwiek nie jest to typowa matchówka, kij posiada zaledwie 9 przelotek, czyli przy częstych zarzutach żyłka będzie się kleić do blanku.

Mocniejsza cześć 2.2 lb bardziej nadaje się do używania z alarmem, jak karpiówki - na wprost, bądź też może służyć do łowienia brzan i innych ryb na mocniejszej wodzie.

Obydwie wersje są mocne przy zarzucie, przy czym w wersji 1.75 lb dobrze zarzuca się ciężarami do 120 gramów, zaś przy 2.2 lb do 180 gramów. Kij  pozwala na dalsze zarzuty, co jest dużą zaletą. Producent mówi o możliwości osiągania 70-80 metrów, co na wędkę tego typu jest dobrym wynikiem.

fg4

Cena  Twin Tip Plusa to 70 funtów, co sprawia, że  jest to okazja, bo jest to tak naprawdę półtorej wędki. Nie miałem styczności z tym kijem, ale jeżeli jest to blank wędki brzanowej, to spodziewam się poezji. Na pewno ten model znajdzie się w moim arsenale, gdyż jest to bardzo rzadka konstrukcja na rynku, którą określiłbym jako uniwersalną gruntówkę.

Dla osób szukających bardziej czułego kija do gruntu - z czystym sumieniem mogę polecić ten model. Jest to jakby delikatna karpiówka, z możliwością użycia jako feedera do cięższych zestawów, zwłaszcza takich jak podajniki do Metody karpiowe o wadze od 56 do 100 gram. 

To co ważne, to że używając tego kija, możemy dobrze 'czuć' zestaw który zarzucamy, i przy użyciu klipa miękka szczytówka pięknie go wyhamuje. Podajniki lądują po łuku i są mniej narażone na rozbicie, co może mieć miejsce przy sztywnych karpiówkach. O wiele lepiej też czuć naciąganą żyłkę, co jest niezmiernie ważne przy Metodzie, gdyż nie ma wtedy ryzyka, że przeciągniemy podajnik rozbijając pułapkę. 

 

Zalecana grubość żyłki - 0,20-0,35 mm

Długość - 3,60 metra

Rękojeść - korek

Przelotki - SIC, 9 sztuk o dużej średnicy

Mocny, przedłużony dolnik do lepszej kontroli holu

Materiał - wysokomodułowy węgiel

Cena katalogowa - 70 funtów  

 

https://www.facebook.com/korum.angling/videos/2625549130803919/

 

 

 

 

© 2014-2021 Spławik i Grunt | Developed by Indico.pl