Nowa, szybko rosnąca odmiana karpia na Wyspach

  • Utworzono

Na jednej z karpiowych farm, stworzono szybko rosnącą i osiągającą duże rozmiary odmianę karpia!

Ciekawa wiadomość pojawiła się w prasie brytyjskiej odnośnie nowej odmiany karpia, która rośnie o wiele szybciej, i co istotne, jest w stanie osiągać rozmiary XL - czyli rekordowe.

Wiele łowisk komercyjnych jak też klubowych, posiada populacje karpi, które rosną w różnym tempie, niezbyt często jednak osiągają rozmiary powyżej 25 kg. O ile Anglia jest kolebką nowoczesnego karpiarstwa, to gatunek ten nie dorasta do rozmiarów jakie można spotkać na kontynencie. We Francji czy na Węgrzech są notowane okazy powyżej 40 kilogramów, jednak na Wyspach rekordem jest 'skromne' 30 kilogramów.

Dlatego wielu karpiarzy z radością przywitało wiadomość o nowej odmianie.

Hodowca Rob Hales, właściciel firmy RH Fisheries, opiekującej się łowiskami komercyjnymi jak również posiadającej własny ośrodek zarybieniowy, stworzył odmianę, którą nazwał 'super freaks' (super szaleńcy). Ryby te rosną o wiele szybciej, i 18 miesięczne 'kroczki' mają już - półtorej kilograma, gdzie normalnie powinny ważyć połowę tego!

Rob hoduje karpie od ponad dwudziestu lat, i posiada osobniki różnych odmian, które mają bardzo duże, rekordowe wręcz rozmiary, dopiero jednak kilka lat temu rozbudował firmę pod kątem produkcji nowych odmian, na większą skalę.

 

Karpie z odmiany 'super freaks' mają większe gabaryty, są przede wszystkim bardziej garbate.
Powstały na skutek krzyżówek czterech innych odmian. Czy naprawdę osiągną rekordowe rozmiary?

Spodziewany przyrost roczny 'szaleńców' ma wynosić około 2.5 kilograma rocznie, przy dobrych warunkach, tak więc już w przeciągu 10 lat można liczyć na ryby przekraczające magiczną dla wielu łowców cyprinusów wage 50 lb (około 23 kilogramów). Do sprzedaży trafią osobniki największe z populacji młodych karpików, to znaczy najszybciej rosnące.

Na farmie zarybieniowej kroczki są karmione przez automat sześć razy dziennie, z włączającymi się, co pewien czas maszynami napowietrzającymi – tak zwanymi aeratorami, tak aby zapewnić zdrowie i szybki wzrost małym rybom.

Czy nowa odmiana na pewno okaże się tak szybko rosnącą i osiągającą rekordowe rozmiary? O tym dowiemy się dopiero za kilkanaście lat. Powoli świat wędkarski zaczyna się kręcić wokół karpia - nie dziwi więc takie nowatorskie podejście i szukanie nowych, szybszych dróg. Chętni na zakup ryby już są, łowiących też z pewnością nie zabraknie!

Zdjęcia:  RH Fisheries

© 2014-2021 Spławik i Grunt | Developed by Indico.pl