Skip to main content

Zmiany przepisów w okręgu PZW Poznań - uderzenie w łowców karpi i sumów

  • Utworzono

Okręg poznański PZW przygotował nowy regulamin dotyczący wędkowania, który będzie obowiązywał od początku przyszłego roku. Zawarte w nim zmiany są dość 'mocne', ponieważ uderzają przede wszystkim w karpiarzy oraz łowców sumów.

Najważniejszą zmianą jest tu zakaz wywożenia przynęt i zanęt na odległość większą niż 50 m. Na akwenach dopuszczonych do wędkowania wyłącznie z brzegu obowiązuje zakaz używania sprzętu pływającego do celów wędkarskich. Zakaz ten dotyczy również zdalnie sterowanych modeli łodzi do wywozu zanęt i przynęt.

W ten sposób dość mocno ograniczono tych, którzy łowią karpie czy sumy. Okręg tłumaczy się, że przepisy te stanowią punkt wyjściowy, aby ustandaryzować i pogodzić różne grupy wędkarzy i aby wprowadzić porządek na jeziorach. Jest to wg nich kompromis dla wędkarzy stosujących m.in. metody gruntowe, spinningowe i spławikowe.

Oczywiście, można tu polemizować, kto tutaj pilnował tego kompromisu i czy jest to w ogóle kompromis. Nie wygląda na to, aby udział w dyskusji brali karpiarze czy sumiarze; raczej narzuca się im pewne rzeczy. Jasną rzeczą jest, że było wiele problemów powodowanych dalekimi wywózkami, jednak warto pomyśleć nad rozwiązaniami naprawdę kompromisowymi. Najwyższy czas, aby standardem  stał się dialog grup wędkarskich, tak aby zadowolić każdą z nich, bez tego mamy raczej zamordyzm i rzesze niezadowolonych i przeciwnych władzom okręgu i samemu związkowi. Nie jest to wcale droga do lepszej przyszłości. Skłócenie wędkarzy łowiących różnymi technikami też należy uznać za 'dziwną' formę reform. A można na przykład nakazać wywózkę tylko na wprost, z odległościami ustalonymi odpowiednio do wielkości zbiorników, w indywidualny sposób. Jeden ogólny przepis nie jest wcale rozwiązaniem problemu. Bardziej wygląda to na dolewanie oliwy do ognia.

Link do RAPR obowiązującego od przyszłego roku na wodach okręgu PZW Poznań:
http://www.pzw.org.pl/pliki/prezentacje/42/wiadomosci/212736/pliki/rapr_pzw_poznan.pdf