Skip to main content

Sposób na białe robaki na włosie - maggot rigger

  • Utworzono

Maggot rigger to sposób na montaż białych robaków na włosie, mogący pomieścić ich do 20 sztuk, tworzących piękny pęczek, smakowity dla dużej ryby.

Białe robaki to jedna z najpopularniejszych przynęt wędkarskich. Jednak jest ona używana w dużej mierze do połowu białej ryby niewielkich rozmiarów, poprzez nabicie bezpośrednio na haczyk. Jest też bardzo skuteczna przy połowie większych ryb, jednak tutaj ich montaż sprawia pewne problemy. Dobrym rozwiązaniem jest maggot rigger.

Gdy robi się zimniej nad wodami, od jesieni, aż po wiosnę, białe robaki to straszliwie skuteczna przynęta. Wielu wędkarzy polujących na większe ryby jednak jej unika, zwłaszcza z powodu kłopotu z ich montażem. Oczywistą rzeczą jest, że pęczek 'madów' to bardzo smakowity kąsek, jednak nie łatwo go zrobić. Biały robak ma to do siebie, ze najskuteczniejszy jest kiedy nie traci soków, t znaczy jest umiejętnie przebity. Może wtedy wykazywać aktywność nawet do kilku godzin (pod wodą). Nabijanie ich na duży hak najczęściej kończy się pęknięciem, poza tym prezentacja takiego haka jest zakłócona. Obecnie rozwiązaniem jest tzw. maggot ring, jednak jest on bardzo kłopotliwy w użyciu, Największym problemem jest zamknięcie go, co wymaga użycia pewnej siły. W połączeniu z małymi rozmiarami kończy się to zazwyczaj zmiażdzęniem części robaków, całośc wiele traci na atrakcyjności wtedy.

ae1  ae2
Rigger w rozmiarze large, w połączeniu z hakiem nr 8 Korum Specimen. Białe robaki nabija się po prostu nawlekając je jeden po drugim na ten zakrzywiony hak.

Magot rigger to rzecz którą można kupić w kilku sklepach wędkarskich i na ebayu, nie jest to wcale popularny produkt. Jednak rozwiązanie jest bardzo proste jak i skuteczne!

Jest to coś przypominającego haczyk, który zostal mocno skręcony. Cienki drut powoduje, ze mady łatwo dość się nabija, choć trzeba wprawy aby nie pękały. Mzna używać tu również pływających lub tonących imitacji, w połączeniu z żywymi robakami daje to dodatkową wyporność, przez co rybie łatwiej jest całośc zassać. Użycie 5-6 pływających imitacji może sprawić, że mamy przynętę pływającą. Warto uwagę zwrócić na wiązanie całości, gdyż przy długim włosie może się nam całość owiajać wokół haka, dlatego gumowy pozycjoner przytrzymujący włos jest wskazany. Dobrze też mogą się spisac wersje z włosem robionym z osobnego materiału, na przykład bardzo cienkiej plecionki. 

ae3
Tak wygląda pęczek 10 białych robaków na włosie.


Występuje w dwóch rozmiarach, małym i dużym, gdzie mały rigger mieści około 6-10 białych, podczas gdy duży około 15-20. Ich cena to od 2 do 3 funtów, za opakowanie z 10 sztukami.

 

ae4