Skip to main content

PZW wyciaga ręce po tarlaki

  • Utworzono

Rybacy z GR Suwałki chcą pozyskać tonę tarlaków szczupaka z jeziora Orzysz, burmistrz mówi nie...

PZW po raz kolejny wyciąga swe długie ręce po ryby, tym razem tarlaki szczupaka. Oczywiście dzieje się to na Mazurach, gdzie PGR Suwałki prowadzi intratny biznes, kosztem wędkarzy i okolicznej ludności. Polowa zysków pochodzących ze sprzedaży ryb zasila kasę ZG PZW. Które jest na minusie…

Dlatego nie jest dziwnym, że chcą po raz kolejny zająć się odłowem tarlaków szczupaka, w celu ‘pozyskania materiału zarybieniowego’. Zazwyczaj tarlaki kończą na wyłożonych bryłami lodu półkach hipermarketów. Wędkarze później nic nie łowią a ZG PZW zaciera ręce licząc pieniądze.

Na szczęście w tym roku do kontrataku przystąpiły gminy i burmistrzowie miast. Z jeziora Orzysz, rybacy chcą odłowić tonę tarlaków!!! Oczywiście jak to bywa, gdy nie ma kontroli zamiast tony, odłowionych zostanie znacznie więcej ryb.

Burmistrz Orzysza Zbigniew Włodkowski wystąpił z wnioskiem do Departamentu Rozwoju Rolnictwa i Obszarów Wiejskich Warmińsko – Mazurskiego Urzędu Wojewódzkiego o ograniczenie wskazanej ilości tarlaków przez w/w Gospodarstwo Rybackie. W uzasadnieniu burmistrz powołuje się na opracowania pracowników Instytutu Rybactwa Śródlądowego w Olsztynie, i korzystając z nich określa liczbę potrzebnych do pozyskania z jeziora tarlaków na 72 kg, czyli około 20 sztuk.

 

Protest mieszkańców Pisza i okolicznych wędkarzy. Działalność PZW nie jest im obca...

 

Tym razem po stronie wędkarzy stają lokalne władze – i może wreszcie to pozwoli na powstrzymanie zachłannego Zarządu Głównego, który do spółki z rybakami grabi piękne jeziora Warmii i Mazur.

Trzymajmy kciuki, w grę wchodzą tysiące szczupaków, a po części przyszłość regionu, dla którego wędkarstwo i turystyka z nim związana, jest jedną ze strategicznych branż i źródłem dochodu lokalnej społeczności.

Dodam jeszcze, że dziury w budżecie PZW łatane są działalnością rybaków z Suwałk właśnie. Zmian jak nie ma tak nie ma – kosztem mazurskich jezior. Być może ktoś wreszcie przejrzy na oczy!

 

Tutaj znajduje się link, z którego można pobrać wniosek burmistrza Orzysza.    http://www.orzysz.pl/plik.php?id=3500

 

Zdjęcia: Mazurski Wędkarz

Jeżeli chcesz skomentować ten artykuł - zapraszam na forum: http://splawikigrunt.pl/forum/index.php?topic=689.0