Autor Wątek: Kormoran czarny - plaga w Polsce  (Przeczytany 34848 razy)

Offline Maki

  • Aktywny użytkownik
  • ***
  • Wiadomości: 180
  • Reputacja: 20
  • Płeć: Mężczyzna
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Kormoran czarny - plaga w Polsce
« Odpowiedź #45 dnia: 23.02.2021, 07:55 »
Patrzcie jakiego szczupaka i lina dziabnal skurczybyk 🤔
Ciekawe czy ktoś weźmie się za tego ptaszora.




Offline pr00

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 2 985
  • Reputacja: 257
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Łódź
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: Kormoran czarny - plaga w Polsce
« Odpowiedź #46 dnia: 23.02.2021, 08:27 »
Moim zdaniem kormoran jest w jakimś stopniu problemem. Jednak dużo większym jest sam polski wędkarz i póki tutaj nie nastąpi zmiana będziemy szukali miliona powodów. Zakaz zabierania ryb na kilka lat (oczywosc z jakimiś wyjątkami) zrobiłby więcej niż odstrzelenie 3/4 kormoranów, no ale przecież karta musi się zwrócić.

Offline Simpson

  • Aktywny użytkownik
  • ***
  • Wiadomości: 112
  • Reputacja: 33
Odp: Kormoran czarny - plaga w Polsce
« Odpowiedź #47 dnia: 23.02.2021, 08:32 »
Więc tutaj trzeba działać rozważnie. Częściowy odstrzał, naświetlanie jaj, płoszenie.[/b] To ostatnie aby zrobić dobrze ekologom :)

Masz dużo racji w tym co piszesz. Ja absolutnie nie optuję za całkowitym wybijaniem czegokolwiek. Rzecz jasna, że równowaga jest potrzebna. Czytałem kilka opracowań na temat kormoranów i w zależności od celu, w jakim takie opracowanie powstaje (naukowe), takie też są tam wnioski. Spotkałem się przykładowo z dwoma pracami poważniejszymi w temacie, gdzie przekaz był zupełnie różny.

Dla obrońców tego ptactwa znajdzie się wiele argumentów, dla przeciwników również.

Wielu uważa tego ptaka mimo wszystko za szkodnika i nie mówię o wędkarzach. Każdy chyba widział pousychane drzewa, zniszczoną przyrodę. Gdyby nie było z nimi problemów to Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska nie wydawałaby zezwoleń na odstrzał.

Mimo wszystko osobiście uważam, że brak kormorana korzystniej wpłynie na środowisko, niż jego nadmiar - jeśli już wybierać skrajnie. A ideałem by było odstrzelić około połowy ich populacji.

Offline Mosteque

  • Moderator Globalny
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 32 337
  • Reputacja: 1968
  • Płeć: Mężczyzna
  • MFT
  • Lokalizacja: Jaktorów
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Kormoran czarny - plaga w Polsce
« Odpowiedź #48 dnia: 23.02.2021, 08:33 »
Dużo osób pisze tutaj, że w naturze ma być równowaga, że sama się reguluje...
No, jak człowiek nie ingeruje, to się sama reguluje. A jak ingeruje, to się wszystko pier...oli. I sprawa z kormoranem jest na maksa właśnie spier...lona, więc ingerencja musi być. Jest tego ptaszydła stanowczo za dużo. W końcu oczywiście nastąpi samoregulacja. Kormoran wybije źródło pokarmu i wyzdycha - jego populacja dostosuje się do szczątkowej populacji ryb.
Pozostaje pytanie, czy tego chcemy? Czy nie lepiej ingerować, by ominąć etap, na którym populacja sama się redukuje, bo nie ma co żreć... a my co łowić.

Największy problem to jest beznadziejność i opieszałość prawa. Przecież ten gatunek jest nadal objęty ochroną. Więc o czym my tu rozmawiamy :facepalm:
Krwawy Michał

Purple Life Matters

Offline Luk

  • Administrator
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 22 563
  • Reputacja: 1978
  • Płeć: Mężczyzna
  • Wędkarstwo rządzi!
  • Lokalizacja: Newark
Odp: Kormoran czarny - plaga w Polsce
« Odpowiedź #49 dnia: 23.02.2021, 09:22 »
Ja też jestem za odstrzałem, ale sensownym. Mój znajomy ornitolog tłumaczył mi, ze jeśli się do ptaka strzela, i ubytki są małe w populacji, to on wtedy zaczyna się odbudowywać, pary składają więcej jaj. Więc jeśli odstrzał jest zbyt mały, to sie okazuje, ze płacimy za coś, co nie przynosi efektu. Dlatego jeśli ekolodzy protestują tu, to ja uważam, że mają rację. Ornitolodzy doskonale wiedzą, że taka populacja kormorana wcale nie jest pozytywna, ale wskazują na sensowne rozwiązania.

Jako wędkarze musimy uważać co piszemy. Bo jeden, drugi wpis na fejsie o wybijaniu caej populacji i robimy sobie wroga wśród ekologów. Nie możemy z nimi walczyć, musimy się dogadać. Przede wszystkim zaś dążyć do znalezienia rozwiązania problemu, nie zaś likwidacji jednego, który spowoduje eskalację następnego.

Sam dawniej byłem za ostrą akcją tutaj, jednak jak poczytałem to i owo to mi się oczy otworzyły. Warto tez zwrócić uwagę na to, że to jest nasz wędkarski problem. Bo PZW przykłada rękę do sieciowania Mazur i Suwalszczyzny jak i do utrwalania fatalnego modelu gospodarki zrównoważonej. Gdyby jeziora na Mazurach miały dużego szczupaka i drobnicy byłoby mniej, kormoran nie miałby tyle pokarmu. Okazuje się więc, że skorzystaliby na tym wędkarze, lokalna społeczność, która by zarobiła na turystyce wędkarskiej, jak i ekolodzy byliby zadowoleni. Więc może zamiast strzelać lepiej postarać się aby GR Suwałki oddzielić od PZW a część jezior przejąć jako związek? To też rozwiązanie.

Pomyślcie tez o kosztach. Jak się nie usunie przyczyn namnażania kormorana, to on cały czas będzie stanowił problem, i co roku trzeba będzie płacić na jego odstrzał. To nie jest mądre. Dlatego podstawą jest zajęcie się wpierw przyczynami. Opole dostało zgodę na odstrzał pewnej ilości kormorana i się z tego wywiązuje. Więc wiele okręgów może uszczuplać stada zimą, zaś na Mazurach można robić wiosna akcje konkretne :) Bez masowych egzekucji 8)
Lucjan

Offline Tomek81

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 843
  • Reputacja: 119
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Warszawa
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Kormoran czarny - plaga w Polsce
« Odpowiedź #50 dnia: 23.02.2021, 09:49 »
Ja też jestem za odstrzałem, ale sensownym. Mój znajomy ornitolog tłumaczył mi, ze jeśli się do ptaka strzela, i ubytki są małe w populacji, to on wtedy zaczyna się odbudowywać, pary składają więcej jaj. Więc jeśli odstrzał jest zbyt mały, to sie okazuje, ze płacimy za coś, co nie przynosi efektu. Dlatego jeśli ekolodzy protestują tu, to ja uważam, że mają rację. Ornitolodzy doskonale wiedzą, że taka populacja kormorana wcale nie jest pozytywna, ale wskazują na sensowne rozwiązania.

Jako wędkarze musimy uważać co piszemy. Bo jeden, drugi wpis na fejsie o wybijaniu caej populacji i robimy sobie wroga wśród ekologów. Nie możemy z nimi walczyć, musimy się dogadać. Przede wszystkim zaś dążyć do znalezienia rozwiązania problemu, nie zaś likwidacji jednego, który spowoduje eskalację następnego.

Sam dawniej byłem za ostrą akcją tutaj, jednak jak poczytałem to i owo to mi się oczy otworzyły. Warto tez zwrócić uwagę na to, że to jest nasz wędkarski problem. Bo PZW przykłada rękę do sieciowania Mazur i Suwalszczyzny jak i do utrwalania fatalnego modelu gospodarki zrównoważonej. Gdyby jeziora na Mazurach miały dużego szczupaka i drobnicy byłoby mniej, kormoran nie miałby tyle pokarmu. Okazuje się więc, że skorzystaliby na tym wędkarze, lokalna społeczność, która by zarobiła na turystyce wędkarskiej, jak i ekolodzy byliby zadowoleni. Więc może zamiast strzelać lepiej postarać się aby GR Suwałki oddzielić od PZW a część jezior przejąć jako związek? To też rozwiązanie.

Pomyślcie tez o kosztach. Jak się nie usunie przyczyn namnażania kormorana, to on cały czas będzie stanowił problem, i co roku trzeba będzie płacić na jego odstrzał. To nie jest mądre. Dlatego podstawą jest zajęcie się wpierw przyczynami. Opole dostało zgodę na odstrzał pewnej ilości kormorana i się z tego wywiązuje. Więc wiele okręgów może uszczuplać stada zimą, zaś na Mazurach można robić wiosna akcje konkretne :) Bez masowych egzekucji 8)

Jestem raczej sceptyczny czy aby ten szczupak tutaj bardzo nam pomógł, tak jak pisałem już wcześniej na Węgrzech jest duzy problem z kormoranem. Nie wiem dokładnie jaka jest tam gospodarka wędkarska ale chyba jedna a lepszych w europie więc jak mniemam poprawnie zarybiają drapieżnikami i to problemu nie rozwiązało. Bez odstrzałów się nie obejdzie ;/

Troche trudno się szuka po węgiersku ale coś tam znalazłęm na szybko:
https://kapitalis.eu/2013/02/20/a-tisza-tavon-is-komoly-karokat-okoz-a-karokatona/
Tomek

Offline nsx

  • Aktywny użytkownik
  • ***
  • Wiadomości: 120
  • Reputacja: 21
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Łódź
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: Kormoran czarny - plaga w Polsce
« Odpowiedź #51 dnia: 23.02.2021, 10:00 »
Jedna osoba na FB napisała tak:
Cytuję "Napisałem do kogoś decyzyjnego i dostałem własnie to opracowanie i stwierdzenie,że raczej nie ma szans na odstrzał. Okręgi wedkarskie powinny pisać do ministerstwa środowiska. P.S.wczoraj mój post został zbanowany za słowo "szkodnik" u "miłośników fotografii.... "😳
😨 A tutaj jakieś opracowanie "Towarzystwa Ochrony Ptaków" -

https://otop.org.pl/o-nas/oficjalne-stanowisko-otop/kormorany/?fbclid=IwAR2UqaIoaro9nvPyPJr5ggPDxsNOZyW029zKmoOOGEABlvNohmLoO06OZWg

Offline Tomek81

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 843
  • Reputacja: 119
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Warszawa
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Kormoran czarny - plaga w Polsce
« Odpowiedź #52 dnia: 23.02.2021, 10:45 »
Jedna osoba na FB napisała tak:
Cytuję "Napisałem do kogoś decyzyjnego i dostałem własnie to opracowanie i stwierdzenie,że raczej nie ma szans na odstrzał. Okręgi wedkarskie powinny pisać do ministerstwa środowiska. P.S.wczoraj mój post został zbanowany za słowo "szkodnik" u "miłośników fotografii.... "😳
😨 A tutaj jakieś opracowanie "Towarzystwa Ochrony Ptaków" -

https://otop.org.pl/o-nas/oficjalne-stanowisko-otop/kormorany/?fbclid=IwAR2UqaIoaro9nvPyPJr5ggPDxsNOZyW029zKmoOOGEABlvNohmLoO06OZWg

To niech "Towarzystwo Ochrony Ptaków" płaci za zarybienia :P
Tomek

Offline Luk

  • Administrator
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 22 563
  • Reputacja: 1978
  • Płeć: Mężczyzna
  • Wędkarstwo rządzi!
  • Lokalizacja: Newark
Odp: Kormoran czarny - plaga w Polsce
« Odpowiedź #53 dnia: 23.02.2021, 10:56 »
A czy zarybienia są dobre na takich Mazurach? Na pewno? Bo tak twierdzą piewcy gospodarki rybackiej zwanej zrównoważoną? 8) :P
Lucjan

Offline nsx

  • Aktywny użytkownik
  • ***
  • Wiadomości: 120
  • Reputacja: 21
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Łódź
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: Kormoran czarny - plaga w Polsce
« Odpowiedź #54 dnia: 23.02.2021, 11:27 »
Trzeba postawić bardziej na zaprzestanie sieciowania. Rybostan w ciągu kilku lat sam się odbuduje.

Offline sigis

  • Nowy użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 9
  • Reputacja: 3
Odp: Kormoran czarny - plaga w Polsce
« Odpowiedź #55 dnia: 23.02.2021, 19:14 »
Kiedy do tych wszystkich ,,z bożej łaski ekologów" dotrze że z winy człowieka równowaga w przyrodzie jest zachwiana i to człowiek powinien rozumnie tą równowagę utrzymywać/

Offline robson

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 5 369
  • Reputacja: 347
  • Płeć: Mężczyzna
  • przystawka, bolonka, trotting
  • Lokalizacja: Warszawa
Odp: Kormoran czarny - plaga w Polsce
« Odpowiedź #56 dnia: 23.02.2021, 19:26 »
Kiedy do tych wszystkich ,,z bożej łaski ekologów" dotrze że z winy człowieka równowaga w przyrodzie jest zachwiana i to człowiek powinien rozumnie tą równowagę utrzymywać/

Pewnie wtedy, gdy człowiek zacznie okazywać oznaki rozumu w działaniach związanych z przyrodą. Na razie jest to dość rzadkie.
Najpierw przekonamy wszystkich, że powinni mieć własne poglądy, a potem je im damy.

Offline mjmaciek

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 15 050
  • Reputacja: 889
    • Galeria
  • Lokalizacja: Polska
  • Ulubione metody: feeder
Maciek

Offline Mosteque

  • Moderator Globalny
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 32 337
  • Reputacja: 1968
  • Płeć: Mężczyzna
  • MFT
  • Lokalizacja: Jaktorów
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Kormoran czarny - plaga w Polsce
« Odpowiedź #58 dnia: 23.02.2021, 20:05 »
Dobre miejsce do trenowania rzutu granatem...
Krwawy Michał

Purple Life Matters

Offline e-MarioBros

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 8 899
  • Reputacja: 413
  • Lokalizacja: Jaworzno
  • Ulubione metody: gruntówka + sygnalizator
;)