Autor Wątek: Zanęta jak zaprawa murarska - pomocy  (Przeczytany 7405 razy)

Offline YerbaMate

  • Aktywny użytkownik
  • ***
  • Wiadomości: 175
  • Reputacja: 20
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Śląsk
Zanęta jak zaprawa murarska - pomocy
« dnia: 16.03.2017, 20:59 »
Witam wszystkich.

Przepraszam na starcie, że tak od razu z grubej rury, ale jakiś mój tajemniczy błąd urósł już do rangi wielbłąda, i nie wiem jak sobie z tym poradzić. Próbowałem poszukać odpowiedzi na forum, ale nie znalazłem.

Otóż jestem początkującym wędkarzem, to będzie mój drugi sezon, a w zasadzie pół sezonu bo na przełomie lipca i sierpnia pojawi się na świecie moje pierwsze dziecko 8) ale do sedna. Zainspirowany filmami Luka postanowiłem spróbować swoich sił i wód w Metodzie. Zakupiłem sprzęt : wędki tańsze, nie ukrywam - Jaxon, koszyki z Drennana (Metoda i koszyk do robaków), i wziąłem się za zanętę do miksu. Oczywiście meritum stanowił film Luka o robieniu swojego miksu. Zrobiłem tak jak mentor radził, zanęta główna MMM, tani wypełniacz zanętowy do płoci, konopie surowe zmielona z bułką tartą, pellety o smaku halibuta, ochotki, czerwonego robaka, i krylu, i trochę soli i płatków owsianych.

Problem pojawił się w trakcie testów na sucho w domu, w wiaderku. Mój miks niezależnie czy jest robiony sam, czy w 50/50 z pelletami jest jak zaprawa murarska. W ogóle nie chce pracować w wodzie, jest zbity jak licho. Próbowałem chyba wszystkiego. Miks przemoczony - nic, miks troszkę suchszy - nic, miks rozrobiony w większych proporcjach z inną zanęta - nic, miks wymieszany z zmielonym siemię lnianym - nic, w końcu moja żona wymieszała go najpierw z sodą, a potem z kwasem cytrynowym ;D ale dalej nic nie zmieniło się, w dalszym ciągu tak samo twardy i nie pracujący. Oczywiście odsypywałem miksu po troszku, akurat na jedno nabicie foremki, nie robiłem tego wszystkiego po sobie i w tej samej zanęcie he he :P

Panowie pomóżcie. Dwie kwestie mnie jeszcze intrygują. Otóż mieliłem starym młynkiem, używanym od x lat, poprzedni właściciele to moi teściowie, i kilka razy nie zmielił mi do końca towaru (pellet, konopie), oraz nie posiadam w domu sita (jutro może mi się uda je kupić) przez co nie miałem okazji przesiać miksu. Nie wiem czy to może być powodem moich problemów, jutro może uda się to zrobić, ale chodzą mi jeszcze po głowie te nieszczęsne pellety. Kupiłem je w sklepie wędkarskim na wagę, są one firmy no - name, po około 13 złotych za kilo, stąd nie wiem jak z ich jakością i co w nich tak naprawdę jest.

Macie może jakąś koncepcję, o co tu może chodzić? Nie ukrywam że tak jak wspominałem wcześniej, ten sezon będę mieć na pewno krótszy i mniej intensywny niż wy, dlatego chciałbym z niego wycisnąć tyle ile tylko możliwe.  Pomóżcie proszę, może ktoś miał taki problem w przeszłości.

Pozdrawiam was serdecznie, i z góry dziękuje za pomoc mi w tej sprawie.

Wiem, że niestety moja aktywność na forum będzie w głównej mierze polegać na zadawaniu pytań, niż odpowiadaniu na nie, dlatego proszę o cierpliwość dla mnie :)

Pozdrawiam Sławek <><

PB: Jesiotr 110 cm, Karp 80 cm, Leszcz 55 cm, Lin 40 cm, Płoć 30 cm, Karaś 38 cm, Okoń 33 cm, Szczupak 67 cm, Węgorz 70 cm, Jaź 50 cm.

Kadłubek

  • Gość
Odp: Zanęta jak zaprawa murarska - pomocy
« Odpowiedź #1 dnia: 16.03.2017, 21:01 »
Zrób jeszcze swoją zanętę ale bez płatków owsianych i pelletów bo one kleją Ci zanętę na tzw. beton.

Edit: Pellety po 13 zł za no name to drogo.

Offline YerbaMate

  • Aktywny użytkownik
  • ***
  • Wiadomości: 175
  • Reputacja: 20
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Śląsk
Odp: Zanęta jak zaprawa murarska - pomocy
« Odpowiedź #2 dnia: 16.03.2017, 21:10 »
Płatków nie dodałem dużo, tylko troszkę.

A nie mam teraz już takiej możliwości bo wszystko jest wymieszane razem w wiadrze. Próbowałem samej zanęty rozrobić i uformować formę, ale jak pisałem wyżej nic to nie dało.
Pozdrawiam Sławek <><

PB: Jesiotr 110 cm, Karp 80 cm, Leszcz 55 cm, Lin 40 cm, Płoć 30 cm, Karaś 38 cm, Okoń 33 cm, Szczupak 67 cm, Węgorz 70 cm, Jaź 50 cm.

Offline Enzo

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 4 742
  • Reputacja: 306
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Gliwice
  • Ulubione metody: bat i feeder
Odp: Zanęta jak zaprawa murarska - pomocy
« Odpowiedź #3 dnia: 16.03.2017, 21:11 »
Z Twojej wypowiedzi wnioskuję że problem tkwi w tanim wypełniaczu dla płoci i lub w płatkach owsianych, gdyż napisałeś że z pelletem czy bez klei na beton.
-" wyczyn wg mnie stanowi o sile wędkarstwa - Luk "


Janusz

Kadłubek

  • Gość
Odp: Zanęta jak zaprawa murarska - pomocy
« Odpowiedź #4 dnia: 16.03.2017, 21:13 »
Płatków nie dodałem dużo, tylko troszkę.

A nie mam teraz już takiej możliwości bo wszystko jest wymieszane razem w wiadrze. Próbowałem samej zanęty rozrobić i uformować formę, ale jak pisałem wyżej nic to nie dało.

Weź trochę tej mieszanki i wymieszaj pół na pół z bułką tartą. Powinno zadziałać, jeżeli tak to zmniejsz proporcje aż dojdziesz do właściwej spoistości.
Masz po prostu za dużo składników klejących.

Orzeszyna Arkadiusz

  • Gość
Odp: Zanęta jak zaprawa murarska - pomocy
« Odpowiedź #5 dnia: 16.03.2017, 21:13 »
Ja na tema t ochotki .... jak chcesz ją podać do zanęty to zrób to przed zrobieniem kul ( ja osobiście tego nie robię -podaje w glinie ) bo Ci padnie i zapach amoniaku zrobi swoje to raz , chyba wiesz jak trzeba dbać i przechowywać ochotkę ...... tak w skrócie - jak z kobietą trzeba o nią dbać , pieścić , doglądać przepuszczać przez sito wręcz nie spuszczać jej z oka itd.Chyba , że chodziło Ci o jokersa....tak mniejsza ochotka.


Jak klei na beton to dobra na rzeki ....... dodaj gliny rozpraszającej

Offline Kozi

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 3 926
  • Reputacja: 405
Odp: Zanęta jak zaprawa murarska - pomocy
« Odpowiedź #6 dnia: 16.03.2017, 21:14 »
Jeśli został ci sam pellet, to sprobuj go namoczyc i nabić nim podajnik. Może jest jakiś mega klejący...

Offline Enzo

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 4 742
  • Reputacja: 306
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Gliwice
  • Ulubione metody: bat i feeder
Odp: Zanęta jak zaprawa murarska - pomocy
« Odpowiedź #7 dnia: 16.03.2017, 21:20 »
Arku kolega chyba miał na myśli pellet o aromacie ochotki :)
A co do miksu to jeśli dodałeś zmielonych na drobno płatków to działa jak klej i teraz jedynie dodanie grubej dobrze wyprażonej konopii może pomóc, oczywiście z Harisona :D :P
Na przyszłość film to film i materiał poglądowy, nie oglądałem tego filmu może takie było założenie by dobrze klei. 
-" wyczyn wg mnie stanowi o sile wędkarstwa - Luk "


Janusz

Orzeszyna Arkadiusz

  • Gość
Odp: Zanęta jak zaprawa murarska - pomocy
« Odpowiedź #8 dnia: 16.03.2017, 21:21 »
Chyba coś mi nie poszło :facepalm: :P

Offline Jarekb11

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 382
  • Reputacja: 112
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Wilkowice
Odp: Zanęta jak zaprawa murarska - pomocy
« Odpowiedź #9 dnia: 16.03.2017, 21:22 »
To dowal ze 2-3 kilo zanęty i może będzie git.

Offline YerbaMate

  • Aktywny użytkownik
  • ***
  • Wiadomości: 175
  • Reputacja: 20
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Śląsk
Odp: Zanęta jak zaprawa murarska - pomocy
« Odpowiedź #10 dnia: 16.03.2017, 21:25 »
Dzięki za szybkie odpowiedzi. Pellet jest klejący mocno, dodałem go do zanęty tyle ile Luk przykazał w filmie, więc fizycznie on jest już w środku i go nie wyjmę. Próbowałem pół na pół z bułką tartą i nic, no dalej tak samo. Forma leży w wodzie kilka minut i nic się nie dzieje...

Na rzeki niestety nie wykorzystam bo takich w pobliżu nie mam :D Jedynie kanał gliwicki, może go tam kiedyś przetestuję, ale głównie chce łowić na wodach stojących.

Tak, ochotka to oczywiście pellet ochotkowy. Dzięki Panowie i proszę o dalsze pomysły, bo muszę coś z tym fantem zrobić. Glina rozpraszająca? Nie pomyślałem o tym, dzięki :beer:

A co do rozrobienia z 2 kg innej zanęty, to czy czasem nie zabije to tych pożądanych właściwości MMM?
Pozdrawiam Sławek <><

PB: Jesiotr 110 cm, Karp 80 cm, Leszcz 55 cm, Lin 40 cm, Płoć 30 cm, Karaś 38 cm, Okoń 33 cm, Szczupak 67 cm, Węgorz 70 cm, Jaź 50 cm.

Kadłubek

  • Gość
Odp: Zanęta jak zaprawa murarska - pomocy
« Odpowiedź #11 dnia: 16.03.2017, 21:31 »
Zrób proporcje 2:1 tj. 2 bułki tartej 1 Twojej zanęty i zwiększaj ilość buły.
Pellety są różne, do klejenia używa się różnych składników a w tych tańszych to dają kleju sporo by wszystko się trzymało razem.
Możesz zrobić zdjęcie tego pelletu?

Offline grych

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 521
  • Reputacja: 53
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Grunwald
  • Ulubione metody: bat i feeder
Odp: Zanęta jak zaprawa murarska - pomocy
« Odpowiedź #12 dnia: 16.03.2017, 21:41 »
Ja bym spróbował dodać otrębów pszennych, nie przesianych (grubych) Dla mnie był to zawsze składnik rozdzielający (spulchniający zanętę) Natomiast bułka tarta służyła mi zawsze jako składnik objętościowy (nawet delikatnie sklejający) Nie wiem, może się mylę, ale tak uważam (pamiętam, że właściwości windujące mają też zmielone orzeszki ziemne - zmielone razem z łupinami, także kaszka kukurydziana, czy podprażone biszkopty) 

Offline Tomsza

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 602
  • Reputacja: 49
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Radomia okolice
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: Zanęta jak zaprawa murarska - pomocy
« Odpowiedź #13 dnia: 16.03.2017, 21:42 »
1 część Twojego miksu np pół szklanki
1 część buła tarta
I test, jak dalej klei to 2x buła i 1x miks.

Coś klei Ci strasznie ten miks.
A sam pellet nie zmielony masz? Jak tak, to namocz i zobacz czy bardzo klei.
Tomsza

Offline YerbaMate

  • Aktywny użytkownik
  • ***
  • Wiadomości: 175
  • Reputacja: 20
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Śląsk
Odp: Zanęta jak zaprawa murarska - pomocy
« Odpowiedź #14 dnia: 16.03.2017, 21:44 »
Zrób proporcje 2:1 tj. 2 bułki tartej 1 Twojej zanęty i zwiększaj ilość buły.
Pellety są różne, do klejenia używa się różnych składników a w tych tańszych to dają kleju sporo by wszystko się trzymało razem.
Możesz zrobić zdjęcie tego pelletu?


Ok, bułka tarta. Tylko załóżmy optymistycznie że przy proporcji 2:1 dla bułki tartej, zanęta w końcu zacznie pracować jak trzeba, to w tej sytuacji gdy mam teraz około 4 kg zanęty to musiałbym kupić i dodać 8 kg bułki tartej ???


Mam resztkę niezmielone pelletu i gdy go moczę, to jest klejący ale czy bardzo, to ciężko mi powiedzieć, bo nie mam doświadczenia z pelletami.

Pozdrawiam Sławek <><

PB: Jesiotr 110 cm, Karp 80 cm, Leszcz 55 cm, Lin 40 cm, Płoć 30 cm, Karaś 38 cm, Okoń 33 cm, Szczupak 67 cm, Węgorz 70 cm, Jaź 50 cm.