Autor Wątek: Kołowrotek do matchówki  (Przeczytany 38543 razy)

Offline Matthew1

  • Nowy użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 45
  • Reputacja: 6
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Pruszków - PL
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Kołowrotek do matchówki
« dnia: 26.02.2015, 00:11 »
Witam wszystkich!!!
Na początku marca kupuje nowy zestaw do łowienia na spławik.
Teraz mam na oku kijek Cormoran Match PM 20 ale to nie ważne, mam problem z wyborem kołowrotka i potrzebuje pomocy.

Moja wędka będzie miała długość 3,60 lub 3,90; chce łowić ryby do kilku kilogramów także dużych przeciążeń nie przewiduje.
Maksymalna grubość żyłki jaką bym używał to 18, a zazwyczaj będzie to 14-16
Na kołowrotek chcę poświęcić do 350zł, ale to górna granica.

Mam na oku kołowrotek Shimano Exage 3000 z podwójną korbką i płytką szpulą.


Tutaj pojawia się moje pytanie, czy będzie to dobry kołowrotek do łowienia na waggler method?
Czy może powinienem kupić kołowrotek z szerszą szpulą, o innej budowie, jak ten:
http://www.matchpro.pl/Sklep/2767_2514_produkty/11117_kolowrotki/Produkt/53445_float-reel-3000-kolowrotek-drennan-trdfd3000.aspx

Zależy mi na tym żeby sprzęt był delikatny i finezyjny a taki kołowrotek jak ten drennan, sprawia wrażenie ciężkiego, ale zarazem mocnego.

Łowiłem przez 4 lata kołowrotkiem Shimano catana 1000 z tylnym hamulcem i powiem że kołowrotek robił wrażenie.

Proszę o pomoc, ewentualnie o opinie kołowrotków matchowych w tej cenie.





"Panie wypuść go, on jest złoty..."

Offline Mateo

  • Administrator
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 8 832
  • Reputacja: 976
  • Płeć: Mężczyzna
    • Galeria
    • Spławik i Grunt
  • Lokalizacja: Śląsk
  • Ulubione metody: waggler method
Odp: Kołowrotek do matchówki
« Odpowiedź #1 dnia: 26.02.2015, 00:39 »
Czołem!

Oba kołowrotki są fajne i chyba nikt nie zaryzykuje stwierdzenia, że któryś z nich definitywnie nie nadaje się do łowienia spławikiem.
Być może Drennan sprawia tylko takie wrażenie, bo tak naprawdę ich masa jest zbliżona.

Szpula zdecydowanie bardziej podoba mi się w Drennanie. Jest szeroka i płytka. Są 3 w zestawie idealnie dopasowane do żyłek maczowych. Bez konieczności używania podkładu.

Konstrukcyjnie zapewne Shimano jest bardziej zaawansowanym kołowrotkiem.

Shimano Catana 1000 to rodzaj kołowrotka, których ja osobiście się wystrzegam. Mała i głęboka szpulka = żyłka w kiepskim stanie.
Może jako kołowrotek podlodowy byłby dobry.

Wybór z pewnością nie jest łatwy :)
Pozdrawiam
Mateusz

Offline Arunio

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 8 892
  • Reputacja: 521
  • Płeć: Mężczyzna
  • Życie jest krótkie, a łowić się chce!
    • Galeria
  • Lokalizacja: Gorzów Wlkp.
  • Ulubione metody: feeder
Odp: Kołowrotek do matchówki
« Odpowiedź #2 dnia: 26.02.2015, 07:26 »
Kij który wybrałeś w wersji 390cm waży  ponad 220g! Nie szukał bym zbyt lekkiego kołowrotka bo nie wyważy ci dostatecznie kija i może lecieć na twarz. Waga tego Drennana powinna wystarczyć!3 szpule(jeśli komuś to potrzebne)za nim przemawiają! Kiedyś na forum przewijał się temat tego kołowrotka i ponoć nie jest najwyższych lotów jak za te pieniądze!ale to zasłyszana opinia ,nie moja. Ja mogę zaproponować o wiele tańszy i jakościowo chwalony   http://allegro.pl/kolowrotek-spro-passion-740-match-i5120832265.html . Jego wadą jest brak zapasowej szpuli która kosztuje 40 pln!
Arek

Offline kubator

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 108
  • Reputacja: 79
  • Płeć: Mężczyzna
  • Kuba
  • Lokalizacja: Toruń
Odp: Kołowrotek do matchówki
« Odpowiedź #3 dnia: 26.02.2015, 08:43 »
Kupowałem u tego gościa z linku który podesłał Arunio. Mozna dokupić druga szpule koszt to 40 zł o ile dobrze pamiętam. Może zrobić też tak kupić Passiona 740 w zwykłej wersji też od tego gościa 135zł dorzucisz sobie szpule matchową za 40zł i wyjdzie Cię fajny kołowrotek z dwom szpulami(płytka +głęboka) za 175zł :) Mam dwa Passiony złego słowa na nie nie powiem 8)
Jožin z bažin

Offline Asdic

  • Aktywny użytkownik
  • ***
  • Wiadomości: 105
  • Reputacja: 8
  • Płeć: Mężczyzna
    • Galeria
  • Lokalizacja: Wlkp
  • Ulubione metody: bat
Odp: Kołowrotek do matchówki
« Odpowiedź #4 dnia: 26.02.2015, 10:41 »
Wg mnie kołowrotek do planowanej przez Ciebie matchówki Cormorana np. 3.90 powinien ważyć w granicach 300-330g (z nawiniętą żyłką) bo inaczej będzie źle wyważony cały zestaw. Niby matchówki nie trzymasz w ręku tylko na podpórkach ale wyważenie ma znaczenie dla komfortu łowienia a o to chyba tez chodzi. Ja do swojej matchówki 3.90, ważącej ok. 200g, używam Spro Red Arc, który z żyłką waży 320 g i wyważenie zestawu jest prawidłowe. Dobrze by było abyś najpierw kupił wędkę a potem dopasował kołowrotek (jeśli chodzi o wyważenie rzecz jasna). Wiadomo, że im dłuższy kijek tym cięższy kołowrotek (dźwignia).

Szybkość nawijania (długość nawoju)  - jeśli będziesz łowił waggler method czyli na odległościach max do 30m to szybkość nawijania żyłki (szerokość szpuli, przełożenie) nie ma aż takiego znaczenia. Szukaj kołowrotków zasadniczo o wielkości 3000.

Jeśli chodzi o szpule płytkie (typowo matchowe) to trudno coś znaleźć sensownego dla żyłek 0.14/0.16 - bez podkładu podejrzewam, że i tak się nie obejdzie.

Kup kołowrotek, który ci starczy na 3-4 sezony czyli zaproponowany wyżej Spro Red Arc Passion lub Drennan FD3000 powinny Ci podpasować. 

   

   
Pozdrawiam
Romek

Offline júlio

  • Zaawansowany użytkownik
  • ****
  • Wiadomości: 404
  • Reputacja: 14
  • Płeć: Mężczyzna
  • TU NIE MA RYB
  • Lokalizacja: Bydgoszcz
  • Ulubione metody: bolonka
Odp: Kołowrotek do matchówki
« Odpowiedź #5 dnia: 08.03.2015, 22:39 »
Polecam kołowrotki ryobi applause i zauber na pewno się nie zawiedziesz. O ile się nie mylę to ryobi wykonuje kołowrotki dla spro.

Offline koks

  • Zaawansowany użytkownik
  • ****
  • Wiadomości: 296
  • Reputacja: 21
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Kołowrotek do matchówki
« Odpowiedź #6 dnia: 09.03.2015, 00:25 »
Ze swojego skromnego doswiadczenia moge dodac, ze najgorsze co moze spotkac w zestawie (i to odnosi sie zarowno do matcha i spinningu) jak zestaw  jest zle wywazony i leci na pysk. Lepiej zeby caly zestaw byl ciezszy ale dobrze wywazony niz lekki a lecacy na pysk. Czyli lepiej kolowrotek ciezszy niz lzejszy. Tez kiedys mialem jazde na lekkie kolowrotki typu stradic 1000 (takie fajne malutenkie:) teraz wole takie wieksze busole bo mi ladnie kije wywazaja. P.S. mowiac o zestawie mam na mysli wedzisko i kolowrotek . 

Offline p^k

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 255
  • Reputacja: 93
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: dolnośląskie
Odp: Kołowrotek do matchówki
« Odpowiedź #7 dnia: 09.03.2015, 15:41 »
Nie bardzo wiem jak 200 gramowe wedzisko moze leciec na pysk? A szczegolnie wtedy gdy zalozymy do niego kolowrotek o tej samej masie.
Moze ktos mnie oswiecic? :'(
Z wędkarskim pozdrowieniem, 
- Paweł :fish:

Offline Arunio

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 8 892
  • Reputacja: 521
  • Płeć: Mężczyzna
  • Życie jest krótkie, a łowić się chce!
    • Galeria
  • Lokalizacja: Gorzów Wlkp.
  • Ulubione metody: feeder
Odp: Kołowrotek do matchówki
« Odpowiedź #8 dnia: 09.03.2015, 15:58 »
Może po prostu nie zwracasz na to uwagi! Ja wątpię żeby kołowrotek o tej samej wadze co kij wyważył go!Mój feeder waży wg producenta 239g przy długości 390cm. Żeby ładnie leżał w dłoni potrzebował nawijaka prawie 400g.Ja mam zasadę taką jak Koks, już nie raz o tym pisałem. Lekkie kołowrotki to raczej spinning jedynie wyważą. No ale każdy robi jak uważa.
Arek

Offline p^k

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 255
  • Reputacja: 93
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: dolnośląskie
Odp: Kołowrotek do matchówki
« Odpowiedź #9 dnia: 09.03.2015, 16:52 »
Nie no, zwracam na to uwage inaczej by mnie to nie dziwilo.
Matchowke 216 gram najlepiej mi sie trzyma i macha gdy podepne kolowrotek 260 gram (lzejszego nie mam).
Podpinajac kolowrotek 370 gram komfort jest mniejszy a wywazenie gorsze.
To tak jakby chwyt rakiety do babingtona owinac tasma olowiana.
Z wędkarskim pozdrowieniem, 
- Paweł :fish:

Offline Mateo

  • Administrator
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 8 832
  • Reputacja: 976
  • Płeć: Mężczyzna
    • Galeria
    • Spławik i Grunt
  • Lokalizacja: Śląsk
  • Ulubione metody: waggler method
Odp: Kołowrotek do matchówki
« Odpowiedź #10 dnia: 09.03.2015, 19:11 »
Za jakiś czas ja Wam powiem jak łowi się spławikówką o długości 4,2 m i masie 150 g wraz z kołowrotkiem o masie 380 g :)
Czekają mnie nowe wrażenia, a Wy czkajcie na moją relację, która zapewne pojawi się za jakiś miesiąc, jak już trochę tym zestawem połowię :)
Pozdrawiam
Mateusz

Offline Matthew1

  • Nowy użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 45
  • Reputacja: 6
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Pruszków - PL
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: Kołowrotek do matchówki
« Odpowiedź #11 dnia: 09.03.2015, 19:18 »
Jakby ktoś w przyszłości czytał, to kupiłem kołowrotek Shimano Exage 3000 High Speed z podwójną korbką, płytszą szpulą, tylnim hamulcem i hamulcem walki.
Jeżeli chodzi o ten kołowrotek to nie ma się do czego przyczepić, łowiłem nim dopiero 2 razy a już wiem że ten kołowrotek to strzał w 10.
Wędka jakiej będe używać z tym kołowrotkiem to Dragon Thytan 390 2-15g, też nowa
Moja matchówka jest teraz dobrze wyważona, nic nie leci, łowi mi się super.
Co do wyważenia to jest troche w tym prawdy bo jak łowilem Jaxon'em Eternum Tele-Match 420cm z kołowrotkiem Shimano Catana 100, to było dosyć niewygodnie.
"Panie wypuść go, on jest złoty..."

Offline p^k

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 255
  • Reputacja: 93
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: dolnośląskie
Odp: Kołowrotek do matchówki
« Odpowiedź #12 dnia: 09.03.2015, 19:21 »
Za jakiś czas ja Wam powiem jak łowi się spławikówką o długości 4,2 m i masie 150 g wraz z kołowrotkiem o masie 380 g :)
Czekają mnie nowe wrażenia, a Wy czkajcie na moją relację, która zapewne pojawi się za jakiś miesiąc, jak już trochę tym zestawem połowię :)
cos czuje,ze bedzie to test sprzetu z gornej polki na podzespolach drennan+shimano? 8)
Z wędkarskim pozdrowieniem, 
- Paweł :fish:

Offline Mateo

  • Administrator
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 8 832
  • Reputacja: 976
  • Płeć: Mężczyzna
    • Galeria
    • Spławik i Grunt
  • Lokalizacja: Śląsk
  • Ulubione metody: waggler method
Odp: Kołowrotek do matchówki
« Odpowiedź #13 dnia: 09.03.2015, 20:10 »
;D 8)
Pozdrawiam
Mateusz

elvis77

  • Gość
Odp: Kołowrotek do matchówki
« Odpowiedź #14 dnia: 09.03.2015, 20:37 »
Ja testowałem moją nową odległościówkę Sert (155g)i fajnie pracuję z rybą, nawet 15cm płotką,ale mam jeszcze problemy z celnością,bo to akcja medium,a ja do tej pory łapałem tylko z szybką szczytową akcją. Drennana jeszcze nie testowałem,bo nie ma kiedy i nie mam jeszcze młynka.