Autor Wątek: Kołowrotek do matchówki  (Przeczytany 38628 razy)

Offline koks

  • Zaawansowany użytkownik
  • ****
  • Wiadomości: 296
  • Reputacja: 21
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Kołowrotek do matchówki
« Odpowiedź #15 dnia: 10.03.2015, 07:11 »
Nie bardzo wiem jak 200 gramowe wedzisko moze leciec na pysk? A szczegolnie wtedy gdy zalozymy do niego kolowrotek o tej samej masie.
Moze ktos mnie oswiecic? :'(
Ja sprobuje jak pozwolisz 8)
Otoz fizyka sie klania (a scislej mechanika).
Zaczne od tego, ze wedzisko trzyma sie jedna reka zazwyczaj w punkcie uchwytu kolowrotka (mowie tu o trottingu gdzie palcem jednej reki dodatkowo kontroluje sie splyw zylki). Nazwijmy to miejsce osia obrotu.
Punkt ten przy maczowkach jest na oko 35 - 40cm od dolnika. Czyli przy wedce 3.90m ,  3.50m zostaje nam z drugiej strony.
Jak latwo zauwazyc jedno ramie jest znacznie dluzsze co przeklada sie na tzw moment (sila X ramie). Przy pomnozeniu tych wartosci w nawiasach widzimy ze przy tej samej sile jezeli ramie jest dluzsze otrzymujemy niepomiernie wiekszy moment.
Nastepnym waznym czynnikiem na ktory warto zwrocic uwage jest to, ze kolowrotek (ktory bedzie nam sluzyl do wywazenia zestawu) jest zamocowany w uchwycie kolowrotka (a my go nazwalismy umownie osia).  Czyli nawet jakby kolowrotek wazyl 2kg - moment w tym miejscu bedzie wynosil 0 bo ramie jest dlugosc 0cm (2kg x 0cm = 0).
Ja osobiscie nie znam wedki z kolowrotkiem, ktora w uchwycie (naszym punktem osi) nie leci na pysk. Stad czesto wedkarze trzymaja wedzisko za ten malutka rekojesc powyzej kolowrotka a lokiec opieraja o dolnik - z prostej przyczyny - zeby zniwelowac moment.
A teraz zadanie domowe :P - swoja wedke z zamocowanym kolowrotkiem oprzyj na czyms zeby znalezc srodek ciezkosci (palec wskazujacy zrobi robote)- zwroc uwage, ze srodek ciezkosci bedzie powyzej uchwytu kolowrotka - jezeli jest dobrze wywazony zestaw, ktorym da sie lowic wiele godzin bedzie to 10-15cm powyzej uchwytu kolowrotka (nawet jak nalozysz kolowrotek wielkosci 6000 srodek ciezkosci bedzie powyzej miejsca mocowania kolowrotka).
Mam jedna wedke matchowa - Shakespeare Agility travel 3.9m i jest wlasnie taka zle wywazona wedka ( za ciezkie przelotki, grube wlokno weglowe, wzmocnienia zlacz ktorych przy 5 elementach wedki jest sporo) i do niej kolowrotek 4000 jest jak znalazl. Problem w tym, ze nie mam strikte matchowego kolowrotka w tym rozmiarze :'(
Jak wiec widzisz wedka zawsze bedzie ''leciala na pysk'' - sztuka w tym, zeby leciala jak najmniej.

elvis77

  • Gość
Odp: Kołowrotek do matchówki
« Odpowiedź #16 dnia: 10.03.2015, 07:43 »
Świetna robota. Lubię merytoryczną dyskusję, ciekawe i logiczne argumenty.
Ja że swojej strony dodam tylko,że można,a nawet powinno się regulować środek ciężkości dokładając lub ujmując obciążanie w odkręcanym korku dolnika.

Offline koks

  • Zaawansowany użytkownik
  • ****
  • Wiadomości: 296
  • Reputacja: 21
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Kołowrotek do matchówki
« Odpowiedź #17 dnia: 10.03.2015, 08:20 »
Tak mozna - szczegolnie przy wedkach speyowych (dwureczne muchowki) i spinningach  spotykane.
Rzecz w tym, ze jak pogadasz z  rodbuilderami to ci powiedza, ze to juz nie to bo jakby nie bylo dokladasz sztucznie wage do wedki. Wiekszosci rodbuilderow powie ci, ze najlepiej zrobic dobra wedke od poczatku bez tzw drogi na skroty:)
Stad w wedkach spinningowych jest niemalze obsesja na punkcie przelotek, ktore oprocz przesuwania srodka ciezkosci w strone szczytowki , przez dodatkowa wage (mowimy tu o paru gramach!!!) zmieniaja akcje wedziska (a mowimy tu doslownie o marginelnej roznicy wagi).
Zwroc uwage jakie sa przelotki przy muchowkach - ot ladnie skrecone i leciutkie druciki - po to zeby po pierwsze byly lekkie, po drugie, zeby linka byla blisko blanku (bo to poprawia akcje wedki). Jakby zylka nie kleila sie do blanku matchowki mialyby takie same przelotki bo sa po prostu lzejsze - ale ze zylka jest jaka jest - przelotki w matchowkach sa daleko od blanku.


Offline Arunio

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 8 892
  • Reputacja: 521
  • Płeć: Mężczyzna
  • Życie jest krótkie, a łowić się chce!
    • Galeria
  • Lokalizacja: Gorzów Wlkp.
  • Ulubione metody: feeder
Odp: Kołowrotek do matchówki
« Odpowiedź #18 dnia: 10.03.2015, 17:24 »
Koks jesteś wielki! to co ja wyczuję na ręce ,potrafiłeś ubrać w słowa! Ja nie potrafiłem ! Jak dla mnie na +!
Arek

Offline DarekJ71

  • Aktywny użytkownik
  • ***
  • Wiadomości: 159
  • Reputacja: 26
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Tomice koło Wadowic
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Kołowrotek do matchówki
« Odpowiedź #19 dnia: 10.03.2015, 20:50 »
Posiadam Dragona Maxima HS RD 830 iT od trzech lat i złego słowa nie powiem. Cena ok 200 zł dwie płytkie szpule i jedna głęboka oczywiście aluminiowe daje sporo możliwości wykorzystania kręciołka również do innych metod. Oczywiście 5 letnia gwarancja też ma duże znaczenie.

Offline dalglish7

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 538
  • Reputacja: 87
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Łódź
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Kołowrotek do matchówki
« Odpowiedź #20 dnia: 06.11.2015, 12:47 »
Witam!
Chciałbym odświeżyc temat.Kupiłem wędzisko Trabucco Precison XT Match Carp 420 o wadze 235g.
Do wędziska chcę zakupic kołowrotek Ryobi Arctica CF 2000 (270g).Kołowrotek nie duży ładnie by się prezentował z wędką.
Teraz pytanie czy nie jest za mały do odległościówki?
Czy może kupic model o rozmiar większy CF 3000 (4000 różnica tylko w wielkości szpuli) waga 310g?
Mam dylemat , proszę o podpowiedź z jakimś uzasadnieniem :-\.
Zbyszek

Offline Dyzma

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 515
  • Reputacja: 183
  • Płeć: Mężczyzna
    • Galeria
  • Lokalizacja: Lublin
  • Ulubione metody: waggler method
Odp: Kołowrotek do matchówki
« Odpowiedź #21 dnia: 06.11.2015, 13:30 »
Wybrał bym 3000 po pierwsze masz długą wędkę niewielka waga kołowrotka w dolniku będzie powodowała ze wędka będzie leciała na tak zwany "pysk" co nie jest ani komfortowe przy trzymaniu ani przy zarzucaniu po 2 szersza szpula mniej skręca żyłkę i pozwala na dalsze żuty
         
Krzysztof

Offline Shiemano

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 286
  • Reputacja: 121
  • Płeć: Mężczyzna
    • Galeria
  • Ulubione metody: wędkarstwo karpiowe
Odp: Kołowrotek do matchówki
« Odpowiedź #22 dnia: 06.11.2015, 13:34 »
Kup rozmiar 4000 i zawsze możesz dokupić szpulkę typu match. Od siebie dodam że są to małe kołowrotki, mniejsze od np; Shimano w tym samym rozmiarze. Ja mam przy maczówce Shimano Symetre 4000FJ.

Offline Dyzma

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 515
  • Reputacja: 183
  • Płeć: Mężczyzna
    • Galeria
  • Lokalizacja: Lublin
  • Ulubione metody: waggler method
Odp: Kołowrotek do matchówki
« Odpowiedź #23 dnia: 06.11.2015, 13:40 »
Tez bym polecił 4000 ale skoro kołowrotek nie różni się wielkością od 3000 a tylko wielkością samej szpuli to mam obawy że szpula będzie blisko od blanku co znacznie skraca dystans rzutów   
Krzysztof

Offline Shiemano

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 286
  • Reputacja: 121
  • Płeć: Mężczyzna
    • Galeria
  • Ulubione metody: wędkarstwo karpiowe
Odp: Kołowrotek do matchówki
« Odpowiedź #24 dnia: 06.11.2015, 13:53 »
Ale to są minimetrowe różnice, więc o skracanie dystansu bym się nie martwił. Do dalekich rzutów to już odpowiednio skonstruowany zestaw i będzie oki.

Offline dalglish7

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 538
  • Reputacja: 87
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Łódź
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Kołowrotek do matchówki
« Odpowiedź #25 dnia: 06.11.2015, 14:29 »
Kup rozmiar 4000 i zawsze możesz dokupić szpulkę typu match. Od siebie dodam że są to małe kołowrotki, mniejsze od np; Shimano w tym samym rozmiarze. Ja mam przy maczówce Shimano Symetre 4000FJ.

Ryobi chyba nie ma szpul typu match.Mam Ryobi Tresora 4000 i wydawał mi się ciut za duży , ale w takim razie to chyba on
pójdzie do wędki.Dokupię tylko do niego szpulę 3000 , bo zauważyłem że w tą przerwę między korpus a szpulę lubi mi się
wkręcic od czasu do czasu żyłka . Szpula 3000 jest na wszystkich średnicach mniejsza o 3mm ( mierzyłem w sklepie).             
Zbyszek

Offline jakub_wr

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 500
  • Reputacja: 113
  • Płeć: Mężczyzna
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: Kołowrotek do matchówki
« Odpowiedź #26 dnia: 06.11.2015, 15:03 »
Jak juz masz kołowrotek to trenuj na nim. W połowie sezonu sam zobaczysz co będzie ok.  Ja bardzo sobie cenię drennan a fd4000 za jego trzy płytkie szpule.

Offline Shiemano

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 286
  • Reputacja: 121
  • Płeć: Mężczyzna
    • Galeria
  • Ulubione metody: wędkarstwo karpiowe
Odp: Kołowrotek do matchówki
« Odpowiedź #27 dnia: 06.11.2015, 15:07 »
Średnica średnicą, ale ważna jest wysokość szpuli, bo jeśli wysokość szpuli 3000 a 4000 będzie się różnić to będziesz miał stożkowy nawój linki i nic z tym nie zrobisz.

Zamieniłem kiedyś rotory w kołowrotkach Red Arc od 10300 do 10400. Niby wszystko ładnie pasowało na oko, ale nad wodą okazało się że po zamianie rotorów źle nawija żyłkę i co się okazało że model 10400 ma dłuższą oś.


Ryobi ma szpule typu match, podpisane Zauber 4000 albo Applause 4000. Tylko nie wiem jak z pasowalnością do tych nowych konstrukcji.




Przy Daiwach Theory Power Float miałem Redy 10401M.


Offline dalglish7

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 538
  • Reputacja: 87
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Łódź
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Kołowrotek do matchówki
« Odpowiedź #28 dnia: 06.11.2015, 15:15 »
Średnica średnicą, ale ważna jest wysokość szpuli, bo jeśli wysokość szpuli 3000 a 4000 będzie się różnić to będziesz miał stożkowy nawój linki i nic z tym nie zrobisz.

Zamieniłem kiedyś rotory w kołowrotkach Red Arc od 10300 do 10400. Niby wszystko ładnie pasowało na oko, ale nad wodą okazało się że po zamianie rotorów źle nawija żyłkę i co się okazało że model 10400 ma dłuższą oś.

Taka jest technologia Ryobi , korpus i rotor w obu modelach jest taki sam .Różnej wielkości są tylko szpule.
Dzięki za informacje nie wiedziałem że Ryobi ma takie szpule.
Zbyszek

Offline Shiemano

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 286
  • Reputacja: 121
  • Płeć: Mężczyzna
    • Galeria
  • Ulubione metody: wędkarstwo karpiowe
Odp: Kołowrotek do matchówki
« Odpowiedź #29 dnia: 06.11.2015, 15:26 »
No nie, w modelu 4000 masz szerszą i dłuższą szpulkę. Tak jak pisałem wyżej, zamieniłem rotory od 10300 do 10400 i nie pasowało, źle nawijał linkę, model 10400 ma dłuższą oś. Korpus ten sam ale inna oś.