Autor Wątek: Wymiana zbyt małej przelotki w feederze - jak się do tego zabrać?  (Przeczytany 5644 razy)

Offline Wiecho

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 785
  • Reputacja: 393
  • Płeć: Mężczyzna
  • Nie znoszę chamstwa i prostactwa
  • Lokalizacja: Katowice
  • Ulubione metody: waggler i feeder
W wielu feederach stosuje się bardzo małe średnice pierwszych przelotek (patrząc od strony kołowrotka).
Bardzo mnie to denerwuje. Wyraźnie skraca to rzut, a czasem zdarza się nawet że podczas wyrzutu żyłka owija się o tę przelotkę. Wymusza to używanie kołowrotków o małych szpulach. U mnie dotyczy to kijków Preston Monster Carp Feeder a szczególnie Team Daiwa Commercial Feeder.
Noszę się z zamiarem wymiany tych przelotek na większe. Nie zepsuje to akcji, bo chodzi o dolniki, ale to i tak delikatna operacja. No i trzeba zdobyć dobrej jakości przelotki. Myślę, że warto przedyskutować ten temat na Forum, bo nie udało mi się wyszukać w wątkach  niczego na ten temat.   
Mam nadzieję, że ktoś z kolegów przeprowadzał już taką "operację" i może podzielić się doświadczeniami.
Wiesiek

Offline Mikon

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 705
  • Reputacja: 114
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Lublin
Odp: Wymiana zbyt małej przelotki w feederze
« Odpowiedź #1 dnia: 11.11.2018, 11:18 »
Właśnie sam noszę się z zamiarem zrobienia takiej operacji w Mikado Ultraviolet, jeśli się na nią zdecyduję. Więc również chętnie się czegoś dowiem.

Offline Wiecho

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 785
  • Reputacja: 393
  • Płeć: Mężczyzna
  • Nie znoszę chamstwa i prostactwa
  • Lokalizacja: Katowice
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Poprawianie znanych producentów jest ryzykowne. Obawiam się że na jednej przelotce się nie skończy.
Wiesiek

Offline Kozi

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 3 926
  • Reputacja: 405
Jak wymieniać to wszystkie albo przynajmniej kilka większych, wymiana jednej przelotki zaburzy ich "tunel".

Offline Mikon

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 705
  • Reputacja: 114
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Lublin
Czemu ryzykowne? A co do jednej przelotki, to faktycznie zastanawiam się nad wymianą też drugiej, w miejsce której wstawię oryginalną pierwszą.
 Jeśli wszystkie , to nie wchodzę w to :(

Offline Koń

  • Moderator Globalny
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 3 606
  • Reputacja: 530
Ja miałem w tym roku plan wymienić przelotki w wędce. Ostatecznie wymieniłem ją na taką, w której przelotki mi pasowały ;)

Offline Mikon

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 705
  • Reputacja: 114
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Lublin
Wymiana wszystkich przelotek w nowej wędce faktycznie nie ma  sensu.   

Offline Wiecho

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 785
  • Reputacja: 393
  • Płeć: Mężczyzna
  • Nie znoszę chamstwa i prostactwa
  • Lokalizacja: Katowice
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Wszystkie chyba nie ale myślę że 2 albo 3 szt trzeba. Kozi ma rację. Łatwo spieprzyć tunel. Do tego omotki są grubo zalakierowane. To precyzyjna robota. Łatwo uszkodzić blank. Dlatego założyłem ten wątek.
Wiesiek

Offline marek118

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 669
  • Reputacja: 188
  • Płeć: Mężczyzna
    • Galeria
  • Lokalizacja: RNI, Koło PZW nr 28 "Szuwarek" Nowa Sarzyna
  • Ulubione metody: feeder
Robiłem taką operację wymiany pierwszych przelotek w sierpniu tego roku.

Dwa feedery Trabucco z serii Precision 3,6 i 3,9 m. Przelotki startowe w obu kijach o średnicy światła 15 mm wymienione na 20 mm. Nie robiłem oczywiście tego sam, tylko właściciel sklepu wędkarskiego się tym zajął. Ma potrzebny sprzęt, materiały i robota wyszła naprawdę dobrze. Nie ma śladów ingerencji w zmianę omotki i lakierowanie.
Co do właściwości rzutowych, to poprawiły się o około 15-20 %, choć przypuszczam że dałoby się wycisnąć jeszcze więcej. Ale póki co nie miałem takiej potrzeby. Na wiosnę przyjdzie czas na dokładniejsze testy. Nie testowałem tego długo, bo ze względów zdrowotnych zakończyłem sezon na początku września.

Wędziska współpracują z kołowrotkami Arctica 5000 i 6000 oraz plecionką 0,10 mm, koszyki 45 g rzuty tym 3,9 m na 85 m.

Offline Mikon

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 705
  • Reputacja: 114
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Lublin
Fajnie, że podałeś ile zyskałeś na rzutach po takiej wymianie. A tak swoją drogą, to ile policzyli za taką usługę za jeden kij?

Offline marek118

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 669
  • Reputacja: 188
  • Płeć: Mężczyzna
    • Galeria
  • Lokalizacja: RNI, Koło PZW nr 28 "Szuwarek" Nowa Sarzyna
  • Ulubione metody: feeder
Fajnie, że podałeś ile zyskałeś na rzutach po takiej wymianie. A tak swoją drogą, to ile policzyli za taką usługę za jeden kij?

Coś koło 20-25 PLN jedna sztuka (jedna przelotka).

Offline maciek_krk

  • ⚡⚡⚡⚡⚡
  • Moderator Globalny
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 7 434
  • Reputacja: 519
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: TG/KRK
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Wieśku, ja bym zostawił te Commercialki takimi jakie są ;) To nie wędki do dalekich rzutów. To bardzo fajne wędki, pięknie pracujące, do łowienia na "komercyjnych" odległościach. Każda z 3 wędek tej serii daje nam inne możliwości łowienia, zarówno pod kątem zasięgu jak i samego holu ryby.

Ja bym się nie podjął takiej wymiany, musiałbym zlecić taką robotę. Pytanie ile by to kosztowało? W zamian za to uzbieram sobie kaskę na wędki z serii Cast'izm (pewnie 11,6 oraz 12,6 ft) O:)
Pozdrawiam,
Maciek

Offline ju-rek

  • Zaawansowany użytkownik
  • ****
  • Wiadomości: 342
  • Reputacja: 65
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Mazury
  • Ulubione metody: method feeder
Nie widziałem na żywo wędki Team Daiwa Commercial Feeder, ale np. wędzisko Daiwa Yank N Bank Power Feeder 12FT, posiada bardzo dobre rozmieszczenie i wielkość przelotek. Myślałem więc, że wyższe modele też będą miały to zrobione dobrze.







Przelotka startowa 25mm.

Offline Enzo

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 4 742
  • Reputacja: 306
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Gliwice
  • Ulubione metody: bat i feeder
Niestety ale niektórzy producenci drogich modeli wędzisk idą w kierunku minimalizacji kosztów np. wcześniejsze modele były wyprodukowane z lepszych materiałów, staranie lub miały lepsze gatunkowo przelotki.
-" wyczyn wg mnie stanowi o sile wędkarstwa - Luk "


Janusz

Offline Wiecho

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 785
  • Reputacja: 393
  • Płeć: Mężczyzna
  • Nie znoszę chamstwa i prostactwa
  • Lokalizacja: Katowice
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Maćku, ostatnio bardzo mnie to wkurzyło bo znów przy zarzucie owinęła się żyłka wokół blanku i tej przelotki no i urwałem małego spomba.  Młynek X-Aero 4000 BR.  Żyłka Browning Cenex 0,22. Spróbuję  założyć bardziej miękką żyłkę.
Wiesiek